خواندن ایة الکرسی برای آرزو ۱۳۹۲/۰۲/۰۹ - ۹۵۸۷ بازدید

خواندن ایة الکرسی برای دستیابی به یک آرزوچه قدر اهمیت دارد؟

در پاسخ به مطالب زیر توجه کنید .
الف. بنا توجه به اثار و خواص و فضائلی که در روایات در مورد آیه الکرسی وارد شده می توان گفت خواندن و مداومت بر این آیه شریفه اثار مثبت و برکات فراوانی در زندگی انسان دارد که رسیدن به خواسته و حاجت از جمله انها است .
پیامبر(ص) به حضرت علی (ع)فرمودند:
ب.برخی   اثار و فضائل ایه الکرسی
حضرت على(ع) فرمودند: پیامبر(ص) مرا خواست و فرمود: آنگاه که به بستر خواب رفتى بسیار استغفار کن و صلوات بفرست و از سوره هاى قرآن «قل هو الله احد» را بسیار بخوان زیرا این سوره نور قرآن است. تو را سفارش مى کنم به خواندن آیة الکرسى چون در هر حرف آن هزار برکت و هزار رحمت هست(V }بحارالانوار، ج ۷۶، ص ۲۳۱ ).
جالب این که درباره برآورده شدن حاجت باز پیامبر به حضرت على(ع) مى فرماید: آن گاه که از منزل در پى حاجتى بیرون شدى آیة الکرسى تلاوت کن زیرا موجب برآورده شدن حاجت مى شود(V }بحارالانوار، ج ۹۲، ص ۱۵۹ ).
آیة الکرسى در هر جا و در همه حال مورد توصیه واقع شده: وقت خوابیدن، در پى وضو گرفتن، تعقیب نماز واجب، در حال سجده، قبل از برآمدن خورشید و قبل از غروب آن، براى برآورده شدن حاجت، میمنت سفر، هنگام خروج از منزل، به هنگام ترس، حفظ مال و اهل و عیال، شفاى مریض، بر میت در قبر و...
در خصوص احساس خوف و ترس؛ امام صادق(ع) فرمودند: «هرگاه با شخصى و یا امرى که از آن خوف دارى مواجه گشتى آیة الکرسى بخوان»V }بحارالانوار، ج ۷۶، ص ۲۴۷ .
یکى از اصحاب امام مى گویند: دیدم دور خانه امام صادق(ع) آیة الکرسى نقش بسته و همچنین در طرف قبله عبادتگاه آن حضرت آیة الکرسى نوشته شده بود(V }همان، ص ۱۵۱ ).
در مورد دفع چشم زخم از امام رضا(ع) دستورالعملى رسیده است که مى فرمایند براى رد چشم زخم، در ورقه اى حمد، قل هوالله، معوذتین (فلق و ناس) و آیة الکرسى را بنویس و بر آن (هر چیزى که در اختیار دارى حتى بر مشک و عنبر) بیاویز(V }بحار، ج ۶۳، ص ۵ ).
در مورد دور ساختن شیطان که از اجنّه است پیامبر اکرم(ص) فرمودند: «در خانه آیة الکرسى بخوان پس شیطان به شما نزدیک نمى شود» پیامبر این مطلب را در موارد گوناگون به اصحاب مى آموختند(V }بحار، ج ۶۳، ص ۳۱۶ ).
در حدیث دیگرى از على ع از پیامبر ص مى خوانیم که فرمود :
سید القرآن البقرة و سید البقرة آیة الکرسى یا على ان فیها لخمسین کلمة فى کل کلمة خمسون برکة : برگزیده قرآن سوره بقره و برگزیده بقره، آیة الکرسى است، در آن پنجاه کلمه است و در هر کلمه اى پنجاه برکت است .
و در حدیث دیگرى از امام باقر ع آمده است: هر کس آیة الکرسى را یک بار بخواند، خداوند هزار امر ناخوش آیند از امور ناخوش آیند دنیا، و هزار امر ناخوش آیند از آخرت را از او بر طرف مى کند که آسان ترین ناخوش آیند دنیا، فقر، و آسان ترین ناخوش آیند آخرت، عذاب قبر است . 
روایات در فضیلت این آیه شریفه بسیار زیاد است و در کتب علماى شیعه و اهل سنت نقل شده است با دو حدیث دیگرى از رسول اللَّه ص این بحث را پایان مى دهیم، فرمود :
اعطیت آیة الکرسى من کنز تحت العرش و لم یؤتها نبى کان قبلى
: آیة الکرسى از گنجى زیر عرش الهى به من داده شده است و به هیچ پیامبرى قبل از من داده نشد .
در حدیث دیگرى آمده است که دو برادر به حضور پیامبر ص رسیدند و عرض کردند براى تجارت به شام مى رویم، به ما تعلیم دهید چه بگوییم (تا از شر اشرار مصون بمانیم) فرمود: هنگامى که به منزلگاهى رسیدید و نماز عشا را خواندید، موقعى که یکى از شما در بستر قرار مى گیرد، تسبیح فاطمه زهرا ع
بگوید و سپس آیة الکرسى بخواند ؛ فانه محفوظ من کل شى ء حتى یصبح
: مسلما او از همه چیز در امان خواهد بود تا صبح، سپس در ذیل این حدیث آمده است که در یکى از منزلگاهها دزدان قصد هجوم به آنها را داشتند اما هر چه تلاش کردند موفق نشدند .
(لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، کد: ۱۱/۱۰۰۱۲۹۰۴۶ )
 
 

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
ممنون عااااااااالیییییی
میهمان
بسیار عااااالی بود. سپاس
میهمان
❤❤❤❤❤

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.