خواندن فلسفه- ضرورت فلسفه ۱۳۹۵/۱۲/۱۱ - ۱۵۹۶ بازدید

با سلام بنده دانشجوی پزشکی تهران هستم و به نظرم برای اینکه در آینده شخصیتی مثمر ثمر باشم نباید صرفا به مطالعات درسی اکتفا کنم ومطالعاتی درعلوم انسانی هم علیرغم حجم زیاد درس های خود دارم.با مشاوره از شما برای منطق تحریر منطق و برای فلسفه آموزش فلسفه آقای مصباح را میخواهم بخوانم.ولی سخنی از آقای دینانی شنیدم که میگفت فلسفه واقعا سخت است و بد هم گمراه میکند ولی اگر هدایت کند چه میشود.آیا برای اینکه از قدرت تعقل برخوردار باشیم و بتوانیم گرهی از کار فروبسته مملکت بگشاییم باید فلسفه بخوانیم؟با توجه به اینکه به کلاس هم دسترسی ندارم و باید به کتاب و وویس استاد اکتفا کنم؟

برای پاسخ به این سوال، باید به چند نکته توجه کنیم:
1- اهمیت و ضرورت فلسفه: مقام معظّم رهبری در سفری که به قم داشتند، در چند سخنرانی عمومی تأکید ویژه بر ترویج فلسفه نموده و فرمودند: این فلسفه اسلامی است که می تواند بسیاری از شبهات را در جهان امروز جواب دهد. ایشان سابقاً حتّی تأکید داشتند که فلسفه از دوره ابتدایی برای کودکان تدریس شود.
2- آیا هر کسی باید فلسفه بخواند؟ خیر. فلسفه را باید افرادی بخوانند که از هوش و استعداد و درک بالایی برخورداند. و قوه ی تجزیه و تحلیل بالایی دارند.
3- آیا قبل از اینکه شروع به خواندن فلسفه بکنیم، لازم است که از منطق هم آگاهی داشته باشیم؟ بله، اگر کسی بخواهد عمیق وارد فلسفه شود ناچار است که قبلش منطق را خوب خوانده باشد و گرنه داخل برخی مسائل سنگین فلسفه دچار حیرت و سردرگمی می شود و اساساً فهمیدن آن مسائل بدون منطق امکان پذیر نمی باشد. رابطه ی منطق و فلسفه مانند رابطه ریاضی و فیزیک می ماند. همانطور که ریاضیات زبان فیزیک است و کسی که می خواهد فیزیک را خوب بفهمد، باید ریاضیات بلد باشد و بدون ریاضیات فقط یک اطلاعات ناچیزی از فیزیک دستگیرمان می شود.
4- شما حتما باید فلسفه را با استاد مسلّط به فلسفه بخوانید در غیر این صورت شما دچار گمراهی خواهید شد. اما اگر استاد خوب سراغ ندارید، حداقل نوارها و سی دی های یک استاد طراز اول فلسفه ماننداستاد رحیقی یا استاد فیاضی را گوش کنید و هرجا که سوال داشتید، حتماً از کسی سوالتان را بپرسید که باعث تشویش ذهن شما نشود. یا اگر هم کسی سراغ نداشتید، با همین سایت مکاتبه کنید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.