خودارضایی و بلوغ زودرس ۱۳۹۱/۴/۱۹ - ۶۷ بازدید

از لحاظ روان شناسى ژنتیک در تحول روانى انسان، دوره مهمى وجود دارد که بین دوران کودکى و بزرگسالى قرار مى گیرد و به دوره نوجوانى مرسوم است که اولین مرحله نوجوانى، آغاز بلوغ مى باشد. بلوغ یعنی کامل شدن، یعنی مرحله گذر از کودکی به بزرگسالی. عواملی که باعث بلوغ می شوند کاملاً و به درستی برای ما شناخته نشده اند. یک محور مهم در بدن وجود دارد که ممکن است دربرگیرنده عوامل مربوط به بلوغ جنسی باشد که به نام محور هیپوتالاموس ـ هیپوفیز و غدد جنسی یا غدد فوق کلیوی، مورد توجه بسیار است. عامل اصلی تعیین سن بلوغ وراثت است.
از لحاظ روان شناسى ژنتیک در تحول روانى انسان، دوره مهمى وجود دارد که بین دوران کودکى و بزرگسالى قرار مى گیرد و به دوره نوجوانى مرسوم است که اولین مرحله نوجوانى، آغاز بلوغ مى باشد. بلوغ یعنی کامل شدن، یعنی مرحله گذر از کودکی به بزرگسالی. عواملی که باعث بلوغ می شوند کاملاً و به درستی برای ما شناخته نشده اند. یک محور مهم در بدن وجود دارد که ممکن است دربرگیرنده عوامل مربوط به بلوغ جنسی باشد که به نام محور هیپوتالاموس ـ هیپوفیز و غدد جنسی یا غدد فوق کلیوی، مورد توجه بسیار است. عامل اصلی تعیین سن بلوغ وراثت است. عوامل دیگری که در شروع سن بلوغ تاثیر می‌گذارند شامل: مراقبت‌های پزشکی ، سلامت جسمی، تغذیه، محیط و شرایط جغرافیایی است این عوامل باعث تغییر طبیعی در دستگاه تناسلی و بلوغ جنسی خواهد شد.
بلوغ جنسى در سنین قبل از ۹ سالگى در پسرها به عنوان یک رویداد غیر طبیعى تلقى مى شود. بلوغ زودرس واقعى یا بلوغ هم جنسىIsosexual کامل، زمانى به وجود مى‌آید که مردسازى ناقص و فرآیند اسپرماتوژنز (ساختن اسپرم) روى داده باشد. در حالى که بلوغ زودرس کاذب یا بلوغ زودرس هم جنسى ناقص در مواردى به وجود مى‌آید که مردسازى بدون ساخت اسپرم اتفاق افتاده باشد. یعنى اینکه تشکیل آندروژن ناشى از فعال شدن زودرس سیستم هیپوفیز ـ هیپوتالاموس نیست. هرچند افتراق این دو مشکل است، اما این تفاوت وجود دارد. هرچند ارتباط خودارضایی با بلوغ زودرس، ‌مخالفانی نیز دارد اما بعید نیست علاوه بر دلایل فرهنگی، محیطی و تربیتی، تحریک ارتباط مغری مذکور و سیستم تناسلی نیز به بلوغ زودرس بینجامد.

نویسنده : عباسعلی هراتیان

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/۳۲۶
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خود ارضایی و آسیب ها و راه های درمان آن، به لینک زیر مراجعه نمایید :
خود ارضایی و آسیب ها و راه های درمان آن
میهمان
سلام من از کودکی دچار خودارضایی شدم الان ۱۴ سالمه قدم تقریبا از بقیه دوستانم کمی بلندتره و موهای بیشتری چ در صورت و چ در دیگر قسمت های بدن نسبت ب دوستانم بیشتر است ایا من دچار بلوغ زودرس شدم و دیگر قدم رشد نمیکند؟

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.