خودم را تحقیر می کنم و دچار خود کم بینی هستم ۱۳۹۱/۱۲/۴ - ۱۱۰ بازدید

با سلام و عرض ارادت خدمت شما پرسشگر گرامی؛ از اینکه با ما سخن می گوئید خرسندیم و امیدواریم که ارتباط شما با ما تداوم داشته باشد.
سوالتان را خواندم و سعی کردم تا حدی احساس شما را درک کنم. گاهی انسان با اینکه از استعداد و توانایی‌های زیادی برخوردار است، اما در عین حال خود را بسیار پائین‌تر از دیگران تصور می‌کند. به نظر شما مشکل در کجا وجود دارد؟ در رفتار اطرافیان شما؟ در ویژگی‌های شخصیتی شما؟ یا هر دو؟ با دقت بررسی کنید، چه چیزی باعث شده تا خود را کمتر از چیزی که هستید ببینید ؟راه حل شما در این بیت شعر است : سال‌ها دل طلب جام جم از ما می‌کرد / آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می‌کرد
با سلام و عرض ارادت خدمت شما پرسشگر گرامی؛ از اینکه با ما سخن می گوئید خرسندیم و امیدواریم که ارتباط شما با ما تداوم داشته باشد.
سوالتان را خواندم و سعی کردم تا حدی احساس شما را درک کنم. گاهی انسان با اینکه از استعداد و توانایی‌های زیادی برخوردار است، اما در عین حال خود را بسیار پائین‌تر از دیگران تصور می‌کند. به نظر شما مشکل در کجا وجود دارد؟ در رفتار اطرافیان شما؟ در ویژگی‌های شخصیتی شما؟ یا هر دو؟ با دقت بررسی کنید، چه چیزی باعث شده تا خود را کمتر از چیزی که هستید ببینید ؟راه حل شما در این بیت شعر است : سال‌ها دل طلب جام جم از ما می‌کرد / آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می‌کرد
باید خودتان دست به کار شوید، اگر بخواهم در یک کلمه راه حل به شما معرفی کنم، باید بگویم شما باید خودتان را باور کنید. در تمام شرایط باید خودتان باشید. خودِ خودتان. باید با تمام وجود، خودتان را بپذیرید. حتماً می‌پرسید چگونه می‌توانم چنین کار مهمی را انجام دهم. مکانیزم باور خود، عزت نفس است. برای اینکه خودمان را باور کنیم باید عزت نفس را در درون خودمان افزایش دهیم. عزت نفس عبارت است از احساس ارزشمند بودن؛ این حس از مجموعه افکار، احساسات ، عواطف و تجربیات ما در طول زندگی ناشی می شود. می اندیشیم که فردی با هوش یا کودن هستیم، احساس می کنیم که شخصی منفور یا دوست داشتنی هستیم ، مورد قبول و اطمینان هستیم یا خیر؟ خودرا دوست داریم یا نداریم؟ همانطور که ملاحظه می کنید، مؤلفه های عزت نفس گسترده و پیچیده است. مجموعه این برداشت ها و ارزیابی ها و تجاربی که از خویش داریم باعث می شود که نسبت به خود احساس خوشایند ارزشمند بودن، یا بر عکس احساس ناخوشایند بی کفایتی داشته باشیم؛ لازم به ذکر است که اعتماد به نفس و در یک کلام تمام ویژگی‌های مثبت فرد، برآیند عزت نفس بشمار می آید. یعنی از عزت نفس ناشی می شود.
همه افراد، صرف نظر از سن، جنسیت، زمینه فرهنگی و جهت و نوع کاری که در زندگی دارند، نیازمند عزت نفس هستند. عزت نفس پایدار رابطه تنگاتنگ با خود باوری واقعی دارد. خود باوری واقعی یعنی : خود را آن گونه که هستیم باور کنیم. عزت نفس از متغیرهایی است که بر همه سطوح زندگی اثر می گذارد. یکی از این سطوح، روابط اجتماعی است. برای اینکه بتوانید در روابط اجتماعی خود موفق باشید باید عزت نفس خود را تقویت کنید.

ویژگی های اشخاصی که عزت نفس بالا دارند این چنین است :
- مستقل عمل می‌کنند؛ در مورد مسائلی چون استفاده از وقت، پول، حرفه، تحصیل، ازدواج و مانند این ها، خود دست به تصمیم گیری نهایی و انتخاب می زنند. گفتنی است عزت نفس ربطی به استبداد رأی و خوکامگی که امری است منفی ندارد؛ افرادی که استبداد رأی دارند بدون مشورت با دیگران دست به اقدام می زنند اما افراد عزت مند نظر خواهی از دیگران را در سرلوحه تصمیمات خود قرار می دهند اما تصمیم نهایی را برمبنای اصول خود اتخاذ می‌کنند و دنباله رو دیگران نیستند.
- مسؤولیت پذیر هستند؛ مسئولیت کارهای خویش را خود بر عهده می گیرند و فرافکنی نمی‌کنند. کارهای خود را به گرده دیگران نمی اندازند. وقتی مسئولیت کاری را پذیرفتند با تمام وجود برای به ثمر رساندن آن تلاش می کنند.
- به پیشرفت هایشان افتخار می کند؛ هنگامی که از پیشرفت هایشان، تعریفی به میان می‌آید ، با مسرّت تصدیق می کنند و از این بابت احساس رضایتمندی می نمایند و از خداوند به خاطر چنین دست آوردهایی سپاسگزارند.
- به چالش های جدید مشتاقانه رو می آورد؛ بدون ترس و دلهره دنبال موقعیت های کاری جدید می رود. مشاغل نا آشنا، آموزش ها و فعالیت های جدید ، توجهش را جلب می کند و با اطمینان و اتکاء به نیروهای درونی ، خود را درگیر آنها می کند.
- دامنه وسیعی از هیجانات و احساسات را نشان می دهد : می تواند قهقهه بزند، بخندد ، فریاد بکشد و گریه کند. به گونه ای ناخود آگاه، محبتش را بروز می دهد و به طور کلی هیجانات طبیعی خود را ابراز می‌کند، بی آنکه از بروز آنها خجالت بکشد.
- ناکامی را به خوبی تحمل می کند؛ هنگام روبه رو شدن با ناکامی ها ، می تواند واکنش های گوناگونی نظیر: شکیبایی، خندیدن به خود، بلند حرف زدن و ... از خود نشان دهد و قادر است از آنچه که موجب ناکامی اش شده، سخن بگوید.
- می تواند خود را محاکمه کند؛ با شجاعت تمام گاهی خود را به محکمه می کشاند و به نقایص و اشتباهات خود اقرار می نماید، بی آنکه احساس ضعف کند ؛ چرا که می داند اقرار به خطا اولین گام در رفع خطاست و انکار خطا نتیجه ای ندارد جز تکرار دوباره آن.
- احساس می‌کند می تواند دیگران را تحت تاثیر قرار دهد و از نفوذی که بر افراد خانواده و دوستان دارد ، مطمئن است و می داند که به خاطر شایستگی های باطنی می تواند دیگران را تحت تأثیر قرار دهد.
- سریع و با اطمینان عمل می کند.

تا اینجای پاسخ به این نتیجه رسیدیم که برای رفع مشکل تان باید عزت نفس خود را افزایش دهید؛ بر این اساس در زیر به بررسی راهکارهای افزایش عزت نفس می‌پردازیم:
۱. از شما می‌خواهم نقاط قوت خود را در یک برگه یادداشت کنید و مجموعه ای از توانمدیهای خود را شناسایی کنید. ویژگی های هر فرد به دو قسم تقسیم می شود. توانمندی ها و ضعف ها. هیچ کسی را نمی توان یافت که تماماً توانمندی باشد یا تماماً ضعف. پس باید نقاط قوت را بشناسیم و از آنها کمال بهره برداری را داشته باشیم.
۲. واقع بین باشید. انسان باید خود را با همه توانمندی ها و شرایط خاص خودش بپذیرد و قبول کند که من با همه محدودیت هایم این هستم و در عین حال محاسن و نقاط قوتی نیز دارم. حال باید با شرایط فعلی چکار کنم؟ راهکار درمان چیست؟ در اینصورت می تواند زندگی خود را بهبود ببخشد؛ ولی اگر شرایط خود را غیر قابل توصیف و لاینحل قلمداد کند هرگز نخواهد توانست کنترل زندگی خویش را بدست گیرد. همه کسانی که در طول تاریخ به موفقیت های بزرگ رسیده اند از توانمندی های مشابه توانمندی ما برخوردار بوده اند. تنها با این فرق که آنها حدود توانایی خود را شناخته و از آنها به نحو مطلوب استفاده کرده اند و مقهور مشکلات نشده اند.
۳. سعی کنید افکار منفی را از خود دور کنید و آنها را با افکار صحیح جایگزین کنید.
۴. افکار تحقیر کننده را از خود دور کنید.
۵. سعی کنید توجه خود را به توانمندی ها و قابلیت های خود معطوف کنید و نقاط ضعف خود را کوچک بشمارید.
۶. تلقین مثبت را فراموش نکنید. به خود تلقین کنید که من از بقیه چیزی کم ندارم؛ خیلی نقاط مثبت دارم که خیلی از افراد ندارند؛ من نباید ترسی از حضور در جمع داشته باشم؛ همه کسانی که به راحتی در حضور استاد صحبت می کنند در توانایی ها و استعداد ها با من همطراز می باشند و جای نگرانی نیست.
۷. فهرستى از ده لغت یا عبارت - که بیانگر ویژگى هاى مثبت شخصیت شما است - تهیه کنید و روزى چند بار آنها را در قالب جملاتی کامل بخوانید ؛ مثلاً بگویید : «من باهوش هستم» و... .
۸. هرگز خود را سرزنش نکنید.
۹. زمانی که در روابط خود با دیگران شکست می‌خورید، سعی کنید تفسیری منطقی از این شکست داشته باشید؛ به جای اینکه این شکست را به خود و دائمی اِسناد بدهید، آن را به عوامل بیرونی مستند کنید و آن را ناپایدار قلمداد کنید.
۱۰. قدرت تحمّل خود را برای مواجه شدن با ناکامی های احتمالی افزایش دهید.
۱۱. از مقایسه کردن خود با دیگران بپرهیزید و تفاوتهای فردی را مورد نظر قرار دهید.
۱۲. با افراد مثبت اندیش معاشرت کنید؛ با افرادی ارتباط داشته باشید که با شما رفتاری درست دارند و احساسات مثبت را به شما منتقل می‌کنند.

نویسنده : محمدصادق آقاجانی

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
با سلام
من ادم بسیار موفقی در زندگی ام هستم شوهر پاک و ایده آلی دارم البته فقط بقبه این را باور دارند و من خودم ان را دست کم میگیرم و همیشه فکر میکن همه از من خوشبختترن..باورتان میشود با وجود اینکه میبینم و میشنوم که دیگران چفدر به من و موقعیتم حسادت میکنن ولی باااز هم نمیتوانم خودم را حداقل در سطح بقبه ببینم.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.