داروی امام کاظم (علیه السلام) ۱۳۹۹/۰۹/۱۹ - ۱۲۴۵ بازدید

داروی امام کاظم(ع) چیست؟ و آیا سند محکمی دارد؟ آیا در مورد اثربخشی ان اقدامی هر چند غیررسمی توسط جامعه روحانیت انجام گرفته؟

جهت اطلاع از جزییات، خواص و کیفیت داروی منسوب به امام کاظم (علیه السلام) به طبیب حاذق مؤمن و متخصص مراجعه شود.اما بخشی از روایات طب و بهداشت در کتابی به نام «طب الائمه علیهم السلام) اثرحسین و عبدالله ابنا بسطام ( دو برادر به نام های عبدالله و حسین فرزندان بسطام بن شاپور زیات نیشابوری) از محدثین قرن چهارم، جمع آوری شده است.روایت مورد اشاره در فصلی از این کتاب با عنوان «فی صفة الحمى و طریق علاجه » (در صفت تب و راه علاج آن) با سه واسطه از امام رضا(علیه‌السلام) نقل شده که فرمودند:
«موسی بن جعفر(علیهماالسلام) مریض شده بود، پزشکان را نزد حضرت آورده و هر طبیبی نسخه‌ای عجیب(و پیچیده) ارائه کرد. ایشان فرمودند: شما را به کجا می‌برند؟ به سرور و سید این داروها اکتفا کنید، "هلیله و رازیانه و شکر"، سه ماه قبل از تابستان، هر ماه سه بار. و "هلیله و مصطکی و شکر" سه ماه قبل از زمستان، در هر ماه سه روز، هر روزی سه مرتبه. کسی که از این برنامه استفاده نماید، مریض نمی‌شود مگر به مریضی مرگ.»[۱]
این روایت از جهت سند ضعیف است، زیرا در کتب رجالی درباره‌ی دو برادری که کتاب طب الائمه(علیهم‌السلام) را نوشته‌اند (یعنی حسین و عبد الله نیشابوری)، هیچ‌گونه توثیقی بیان نشده است. و علمای بزرگ رجالی شیعه مانند نجاشی و شیخ طوسی، به وثاقت آن‌ها شهادت نداده‌ و آنان را تأیید ننموده اند[۲] هرچند پدر (بسطام بن سابور) و عموهایشان، مورد توثیق نجاشی واقع شده‌اند.[۳]
بنابر این، روایت مورد اشاره درباره داروی منسوب به امام کاظم (علیه السلام) از دو جهت قابل بررسی است. به لحاظ سندی، ضعیف است. البته ضعف سند به معنای دور انداختن روایات نبوده و چون دارای محتوای طبی و تخصصی است بهتر است متخصصین امر در این زمینه اظهار نظر کنند.
به لحاظ محتوایی نیز باید گفت مدلول آن موضوعی تخصصی را مطرح می نماید که صحت یا تکذیب مفید بودن آثار و خواص آن نیازمند مطالعات و تحقیقات تجربی، آزمایشگاهی و میدانی است که متخصصین امر پزشکی و دارویی باید در این زمینه مانند همه داروهای شیمیایی، به تحقیق و تفحص بپردازند.
پی نوشت:
[۱] عبد الله و حسین بن بسطام، طب الأئمة علیهم السلام، دار الشریف الرضی ، چ۲، قم، ۱۴۱۱ق، ص۵۰.
[۲] ابن داود حلی، الرجال، دانشگاه تهران، چ۱، تهران، ۱۳۴۲ش، ص۱۹۹.
[۳] احمد بن علی نجاشی، رجال النجاشی، ص۱۱۰.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
پس رد شد . متاسفانه عده ای از فضای دودآلود و غلیظ مذهبی جامعه سواستفاده کرده راهی برای پور کردن جیبهایشان می یابند . مرد مسخ شده هم مانند ربات ب اینطرف و آنطرف میچرخند و هیچ خردی بروز نمیدهند ک ببیننذ در همین نزدیکشان ملتهای دیگر با قانون و حقوق زیست میکند و از تمام مزایا برخوردارند . ما حتا یک اتحادیه کارگری نداریم ! کارگر مانند برده ای سردرگم با بدترین شرایط زیستی ممکن متلاشی شدن خود و خانواده را ب نظاره نشسته و کمی بعد محو میشود و خدایی هم نیست
پرسمان
سلام علیکم، ضمن احترام به دیدگاه شما خواننده گرامی، در مقاله بالا داروی امام کاظم (علیه السلام) نه تأیید شده و نه ردّ شده است. هر روایتی از دو جهت باید بررسی شود از نظر سند و از نظر محتوا. روایت یادشده، دارای ضعف سندی است اما همانگونه که در مقاله بالا نیز اشاره شده است ضعف سند به معنای دور انداختن و کنار گذاشتن روایت نیست بلکه چون دارای محتوای تخصصی است باید پزشکان حاذق و مؤمن نسبت به محتوای آن تحقیق و آزمایشات لازم را انجام بدهند و نتیجه آن را به اطلاع عموم مردم برسانند.
سایر مسائلی که در کامنت مطرح شده است ارتباطی با این مرکز ندارد.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.