داعش، ابزار عوامفریبی غرب ۱۳۹۳/۵/۲۸

بسم‌الله الرحمن الرحیم
تصویب قطعنامه‌ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد که تلاش می‌شود از آن به عنوان ایجاد اجماع جهانی برای مقابله با گروه‌های تروریستی و تکفیری منطقه خاورمیانه یاد شود، بهانه‌ای به دست دولت‌های عمدتاً غربی و البته منطقه‌ای داده تا در یک فرافکنی آشکار همدستی خود در جنایات انجام شده به وسیله این گروه‌های جنایتکار را به حاشیه برانند.
بسم‌الله الرحمن الرحیم
تصویب قطعنامه‌ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد که تلاش می‌شود از آن به عنوان ایجاد اجماع جهانی برای مقابله با گروه‌های تروریستی و تکفیری منطقه خاورمیانه یاد شود، بهانه‌ای به دست دولت‌های عمدتاً غربی و البته منطقه‌ای داده تا در یک فرافکنی آشکار همدستی خود در جنایات انجام شده به وسیله این گروه‌های جنایتکار را به حاشیه برانند.
غربی‌ها چنان موضع حق به جانبی در این زمینه اتخاذ کرده‌اند که گویی هیچ نقشی در تأسیس، تجهیز، پشتیبانی و حمایت همه‌جانبه اعم از مالی، تسلیحاتی و سیاسی از این گروه‌ها نداشته‌اند و انگار نه انگار که تا چند هفته پیش علناً در ارسال سلاح و کمک‌های دیگر برای این گروه‌ها به بهانه جنگ علیه نظام سوریه و عراق، با یکدیگر مسابقه می‌دادند و البته هنوز هم همچنان در خفا به پشتیبانی خود از این گروه‌ها ادامه می‌دهند. اینکه اکنون حامیان اصلی گروه‌های "داعش" و "جبهه النصره" ناچار شده‌اند با عوض کردن نقاب خود نقش مخالفان این گروه‌ها را بازی کنند، دو دلیل عمده دارد که یکی از آن دلایل چهره بسیار کریهی است که این گروه‌های جنایتکار از خود به نمایش گذاشته‌اند و هیچ کار خلاف اخلاق و غیرانسانی نمانده که آنها مرتکب نشده باشند. دلیل دوم آنست که آمریکایی‌ها به شدت از افراطی‌گری داعشی‌ها در عراق ترسیده‌اند و منافع درازمدت خود را در شمال عراق بخصوص در اقلیم کردستان در خطر می‌بینند.
این یک واقعیت است که تنفر افکار عمومی جهان بواسطه نوع عملکرد داعشی‌ها از آنان و حامیانشان، باعث شده غرب برای بازسازی وجهه خود دست به چنین اقدامی بزند و همراه کردن مجامع بین‌المللی مانند شورای امنیت و سازمان ملل نیز به منظور باوراندن این اقدام فریبکارانه به جهانیان است وگرنه چه کسی است که نداند چنین مجامعی سالهاست اعتبار خود را به دلیل تحت سلطه دولت‌های غربی بودن و آلت دست آنها واقع شدن از دست داده‌اند. از سوی دیگر این سئوال مطرح است که آمریکایی‌ها تا کجا حاضرند علیه گروههایی که از آنان به عنوان ابزار برپایی آشوب در اقصی نقاط جهان استفاده می‌کنند اقدام نمایند؟
به هر حال شورای امنیت با صدور قطعنامه‌ای تحت فصل هفتم منشور سازمان ملل هرگونه حمایت مالی از دو گروه "داعش" و "جبهه النصره" و همکاری با این گروه‌ها را ممنوع اعلام کرده و افرادی را نیز به همین دلیل در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است. پیش نویس این قطعنامه را دولت انگلیس که خود از اصلی‌ترین حامیان این گروه‌ها به شمار می‌رود به شورای امنیت ارائه داد و آنگونه که خبرگزاری فرانسه (دولت دیگری که از حامیان گروه‌های تکفیری بوده) اعلام کرده است توافق اعضاء بر سر متن نهایی این مصوبه یک هفته زمان برد.
متن مصوب شورای امنیت خواستار خلع سلاح و همچنین انحلال گروه‌های تروریستی "داعش" و "جبهه النصره" شده و در بخشی از آن آمده که شورای امنیت از همه کشورهای عضو می‌خواهد اقدامات ملی برای متوقف کردن جریان انتقال تروریست خارجی به داعش و جبهه النصره را به اجرا بگذارند. کشورهای ناقض این قطعنامه، به اعمال تحریم تهدید شده‌اند. در این قطعنامه همچنین به همه کشورها، اشخاص و نهادها نسبت به همکاری، تجارت یا حمایت مالی از این دو گروه تروریستی هشدار داده شده و از آنجا که قطعنامه یاد شده براساس فصل هفتم منشور سازمان ملل نوشته شده و تصویب گردیده، به این معنی است که برای اجرای آن می‌توان از قوای نظامی نیز استفاده کرد.
اکنون با توجه به واقعیت‌های موجود درباره داعش و جبهه النصره و سایر گروه‌های تروریستی درحال جنگ در سوریه و عراق و در نظر گرفتن این واقعیت غیرقابل انکار که حامیان اصلی این گروه‌ها دولت‌های غربی و منطقه‌ای به سرکردگی آمریکا و صهیونیسم بین‌المللی بوده‌اند، باید پاسخ این سؤال را یافت که براساس قطعنامه جدید شورای امنیت، سازمان ملل تاچه اندازه می‌تواند به تحریم، جریمه و تنبیه تروریست‌ها و دولت‌های غربی و عربی حامی "داعش" و "جبهه النصره" امیدوار باشد؟ و مجریان این قطعنامه چه کسانی خواهند بود؟
در این رابطه دو خبر زیر نیز قابل تامل هستند. همین دیروز "جاسمین حیفی" یک مقام رسمی دولت هلند در سخنانی کم سابقه پیدایش گروهک تکفیری داعش را "طرحی صهیونیستی" نامید و هدف این طرح را بدنام کردن اسلام عنوان نمود. "حیفی" که از مقامات ارشد مرکز امنیت سایبری وزارت دادگستری هلند است وروزنامه "تلگراف" چاپ هلند اظهارات صفحه توئیتری او را منعکس کرده نوشت: "داعش به نفع اسلام کاری انجام نمی‌دهد، این طرحی صهیونیستی برای بدنام کردن نام اسلام است". وی البته در ادامه پیام خود آشکارا اعلام کرد که می‌داند انتشار چنین پیامی عواقب سیاسی بدی را برای او در پیش خواهد داشت. همزمان با انتشار پیام "حیفی"، روزنامه آمریکایی "ورلدتریبون" از تسلیح گروه تروریستی داعش توسط ناتو از طریق برخی کشورها به ویژه کشورهای متشکل از یوگسلاوی سابق و ترکیه خبر داد. در این گزارش از کشورهای دیگری مانند بلغارستان، کرواسی، رومانی و اوکراین نام برده شده که تسلیحات نظامی ضد تانک، موشک، خمپاره و سایر تجهیزات زرهی به درخواست گروه داعش و با هماهنگی منابع اطلاعاتی و نظامی ناتو تحت عنوان کمک‌های بشردوستانه برای تروریست‌ها منتقل کرده‌اند! این گزارش در واقع تاییدی بر این نکته است که آمریکا به عنوان بوجود آورنده اصلی داعش و اروپا به عنوان حامی سیاسی و مالی آنها، متهمان اصلی قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل هستند. آیا شورای امنیت می‌تواند دولت‌های آمریکا و اروپایی را به عنوان حامیان اصلی داعش مورد تحریم و تنبیه قراردهد؟
علاوه بر اینها سران رژیم‌های قطر و سعودی را نیز باید تامین کننده منابع مالی و همچنین پشتیبان فکری و عقیدتی این گروه‌های تروریست برشمرد و اکنون دیگر بر کسی پوشیده نیست که دولت ترکیه در آموزش، سازماندهی و اعزام مزدوران تروریست با تابعیت‌های گوناگون برای کمک به داعشی‌ها نقش داشته است.
واقعیت اینست که قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل هیچ ضمانت اجرایی ندارد و دولت‌های غربی به عنوان مجریان قطعنامه مذکور هرگز حاضر نخواهند شد خودشان و سایر کشورها و دولت‌های همپیمانشان و همچنین سازمان پیمان آتلانتیک شمالی موسوم به "ناتو" را به جرم حمایت، تجهیز و تسلیح تروریست‌های داعشی و جبهه النصره "تحریم" و یا تنبیه نمایند و یا بر علیه آنها اقدام نظامی انجام دهند! مشاهده می‌شود که این قطعنامه بیشتر به یک شوخی شبیه است و البته در پشت آن اهداف بلند مدت دیگری نهفته است که تلاش می‌شود اذهان عمومی روی آن متمرکز نشود.
آمریکایی‌ها از همان ابتدا اعلام کردند که عملیات علیه داعشی‌ها را به صورت محدود انجام خواهند داد. این موضع دارای پیام بود. همه می‌دانیم که کمک‌های تصویب شده غرب در قالب کمک برای مبارزه با گروه داعش درحال سرازیر شدن به منطقه خودمختار کردستان عراق است و از آنجا که طی ماه‌های اخیر گردانندگان این منطقه ساز جدایی و استقلال از دولت یکپارچه عراق را کوک کرده‌اند و صهیونیست‌ها و دولت‌های غربی نیز از این موضع حمایت نموده‌اند، تردیدی وجود ندارد که سرازیر کردن انواع سلاح‌های غربی به این منطقه، تنها بهانه‌ای برای مبارزه با داعش است و همچنین تردید نباید کرد که غربی‌ها در قالب یک "طرح صهیونیستی" دیگر نقشه شوم جداگانه‌ای را برای منطقه کردستان عراق در سر می‌پرورانند و اگر امروز با صدور قطعنامه و همراه کردن مجامع جهانی خود را در مقابل داعشی‌ها قرار داده‌اند، تنها یک عوامفریبی است و آینده نشان خواهد داد که فتنه بعدی غرب از کردستان عراق سر برخواهد آورد. علاوه بر این، غرب به هیچ‌وجه حاضر به از بین بردن کامل داعش و سایر گروههای تروریستی در منطقه نیست،‌ زیرا آنها را ابزاری برای پیاده کردن سیاست‌های خود در منطقه می‌داند و تنها درصدد کنترل آنهاست به طوریکه منافع آمریکا در عراق را به خطر نیاندازند.
حسن خیاطی
روزنامه جمهوری اسلامی
۲۸/۰۵/۱۳۹۳

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.