دخالت رهبری در کشور -اختیارات رهبری ۱۳۹۱/۱۰/۲۶ - ۱۱۸۳ بازدید

ایا رهبر حق دارد در تصمیم های مجلس یا دولت دخالت یا اظهار نظر کند؟ اگر نه پس چرا در ماجرای سؤال از رئیس جمهور،رهبر نظر،بلکه شاید دستور دادند؟

رهبری در تصمیم های مجلس یا دولت و امور اجرایی معمولاً دخالت نمی کنند اما از آنجا که وظیفه هدایت و جهت گیری کلی نظام بر عهده ایشان است و بر اساس قانون اساسی ( اصل 110)وظیفه حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه بر عهده ایشان می باشد در مواردی که برخی مباحث و موضوعات موجب ایجاد  اختلاف و تنش در جامعه شده و به روند حرکت نظام لطمه وارد سازد و دشمنان نظام از آن سوء استفاده کنند , دخالت کرده و تذکرات لازم را به مسئولان می دهند .از این رو در مورد سؤال مجلس از رئیس جمهور وارد شده و فرمودند : اینى که از مسئولان کشور سئوال بکنند، حالا یا از رئیس جمهور یا از سایر مسئولان اجرائى، این از دو جهت کار مثبتى است: یکى اینکه نشان می دهد که نمایندگان مردم در قوه‌ى مقننه احساس مسئولیت می کنند نسبت به مسائل کشور؛ این مثبت است.
جنبه‌ى دیگر این است که مسئولان کشور با اعتماد به نفس و با شجاعت قابل تحسین می گویند آماده هستند که بیایند توضیح بدهند، این سئوالات را بیان کنند؛ این هم مثبت است. هم مسئولان قوه‌ى مقننه‌ى ما به وظیفه عمل می کنند، هم مسئولان قوه‌ى مجریه ما نشان می دهند که به صحت عمل خودشان و صداقت خودشان اطمینان دارند و اعتماد دارند. انسان چه می خواهد دیگر، از همه بهتر، این است. حالا این کار اتفاق افتاده است؛ یعنى مجلس می گوید می خواهد بپرسد، این احساس وظیفه است؛ دستگاه دولتى می گوید می خواهد با اعتماد به نفس پاسخ بدهد و از عهده‌ى پاسخ برمى‌آید - که این را به ما هم گفتند - این هم قابل تحسین هست؛ هر دو قضیه خوب است، لکن من معتقدم که این دو نقطه‌ى مثبت تا اینجا انجام گرفته، از اینجا به بعد دیگر ادامه پیدا نکند.همین جا تمامش بکنند؛ همین جا تمام کنند قضیه را. مجلس یک امتحان خوبى داده است، یک امتحان خوبى مسئولین اجرائى داده‌اند؛ این امتحان، امتحان خوبى بود. مردم هم با بصیرتند، مردم می فهمند، تشخیص می دهند. ادامه‌ى این کار همان چیزى است که دشمنان می خواهند؛ دوست می دارند این دو قوه را در مقابل هم قرار بدهند؛ یک عده‌اى تحت تأثیر احساسات از این طرف، یک عده‌اى تحت تأثیر احساسات از آن طرف، یک عده‌اى قلمها و وسائل تبلیغ را در روزنامه و در پایگاه اینترنتى و غیره به کار بگیرند و یک فضاى شلوغى درست کنند. نه، کشور احتیاج دارد به آرامش.
همه‌ى مسئولین، چه مسئولین تقنین، چه مسئولین قضا، چه مسئولین اجرا، براى اینکه کار خود را انجام بدهند، آرامش لازم دارند، مردم هم آرامش را دوست دارند. آنچه که وظیفه‌ى مجلس بود، انجام گرفت؛ دولت هم در مقابل آنچه که وظیفه‌ى مجلس است، اعتماد به نفس لازم را نشان داد؛ این از هر دو طرف خرسند کننده است. از حالا من از آن برادران و مجموعه‌ى چند ده نفرى در مجلس که این کار را شروع کردند، تقاضا می کنم قضیه را تمام کنند و نشان بدهند عملاً هم مسئولین دولتى، هم مسئولین قوه‌ى مقننه و قوه‌ى قضائیه که بیش از همه چیز به وحدت این ملت و آرامش کشور احترام میگذارند.( پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری , بیانات رهبر انقلاب در دیدار جمعى از بسیجیان و فعالان طرح شجره‌ى طیبه‌ى «صالحین» , 1/9/91)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.