درآمد مرد ۱۳۹۸/۱۲/۲۰ - ۱۴۲۰ بازدید

همسرم فیش حقوق من راچک میکند ومرابابت خرج ودخل بازخواست میکندکه کجاخرج کردم.آیا زن میتواند ازمردبخواهد تمام درامدش رافقط صرف خانواده کند وبرای خودش پس اندازنکند؟

در خصوص درآمد مرد باید بگوییم که قانون و شرع مقدس نفقه زن را بر شوهر واجب نموده است؛ یعنى مرد قانوناً و شرعاً موظف است کلیة مخارج خانواده را از قبیل خوراک، پوشاک و مسکن و حتى پول دوا و دکتر وی را در حد متعارف و در حدی که شأن زن اقتضا می‌کند، تأمین کند و واجب نیست تمام درآمدش را صرف خانواده کند و برای خودش پس انداز نکند. از نظر شرعی شوهر اختیار دارد که در اموال خود هر گونه دخل و تصرفی داشته باشد و رضایت و اجازه زن نیز لازم نیست. اما این را بدانید که زن و شوهر وقتی ازدواج می کنند هر دو باهم باید چرخ زندگی شان را بچرخانند و به وسع و توان خویش بار زندگی را بر دوش بِکشند تا چرخ زندگی شان را بچرخانند. همسران وقتی زندگی مشترک را شروع می کنند باید در همه حال شریک و همدل بوده و در مشکلات همدیگر را یاری کنند.همواره موفق و کامروا باشید. پی‌نوشت:
1. منصور، جهانگیر، مجموعة قوانین و مقررات حقوقی، تهران: دوران، 1389، ص100.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.