دراز کردن پا در برابر پدر و مادر ۱۳۹۳/۰۶/۲۴ - ۱۲۰۸ بازدید

در باب اینکه می گویند فرزند نباید پایش را در برابر والدین دراز کند ، من مخالفم . چون من حاضر نیستم پای فرزندم خسته شود ولو برای احترام . چه توجیه عقلانی می توان در برابر این نظرداشت ؟

پرسشگر گرامی با سلام و ادب و سپاس از ارتباط با این مرکز
1. بر طبق ایات و روایات رعایت احترام والدین لازم و واجب است و از جمله وظایف فرزندان در برابر والدین است .
2. رعایت احترام نسبت به والدین مصادیق و موارد بسیاری دارد و بر طبق روایات جلوتر راه نرفتن از انها و نیز دراز نکردن پا در برابر آنها از مصادیق رعایت این احترام است .
3. عدم رضایت والدین به اذیت شدن و خسته شدن پای فرزند به خاطر رعایت این احترام معنایش این نیست که دراز کردن پا در برابر آنها بی احترامی به انها نیست و حداکثر می توانند از این حق خود بگذرند و به فرزند اجازه دراز کردن پا را در برابر خود بدهند .
4. خسته شدن پای فرزند دلیل بر عدم لزوم رعایت این احترام و عمل به این وظیفه نیست زیرا عمل به تکالیف الهی و وظایف شرعی و اخلاقی مستلزم تحمل اذیت و ناراحتی ظاهری و جسمی است اما در مقابل عمل به این تکالیف برکات مادی و معنوی بسیاری در به دنبال دارد که اندازه و مقدار ان از این اذیت ظاهری بزرگتر و بیشتر است .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.