درجات شهدا و مرتبه شهید سلیمانی ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ - ۱۳۷۳ بازدید

باسلام ایا مقام شهید سلیمانی با دیگر شهدا فرق دارد.باتشکر

دوست گرامی. درجات شهداء نیز یکسان نیست و شهادت هم مانند سایر ارزش های اسلامی و انسانی دارای مراتب تشکیکی است. البته رسیدن به مقام شهادت آرزوی همه عارفان و عاشقان است . در این میان تفاوت مراتب شهدا نکته ای است که در روایات به آن اشاره شده و این مطلب تفاوت مقام و منزلت آن ها را در قیامت می رساند .
چه عامل یا عواملی این تفاوت مقام و منزلت را رقم می زند؟ بحث پیچیده ای نیست; اخلاص در عمل و جهاد در راه خدا و همچنین مقدار تاثیرگذاری خون آن شهید بر اصلاح جامعه و حرکت تاریخ مهم ترین فاکتوری است که این گوناگونی را ترسیم می کند .
شهید سردار قاسم سلیمانی به جهت ایمان و اخلاص بی نظیری که داشت و همچنین تاثیر مهمی که در زمان زنده بودن و نیز بعد از شهادت برای حفظ نظام اسلامی و دفع فتنه های دشمنان اسلام داشت بی شک از بسیاری از شهدای راه انقلاب اسلامی مقامی برتر و رفیع تر نزد خدای متعال دارد.
این مقدمه ای بود بر روایتی از امام سجاد ( علیه السلام) درباره عمویش عباس ( علیه السلام) . در روز قیامت برای عباس مقامی است که سایر شهدا به آن رشک می برند .»
این جمله از امام سجاد ( علیه السلام) سند محکم و متقنی است، بر فضایل حضرت عباس ( علیه السلام)، به طوری که شهدای بزرگی هم چون حمزه ها و جعفربن ابیطالب که خداوند دوبال به او در بهشت عطا می کند، نسبت به مقام او غبطه می خورند و آرزو می کنند کاش در رتبه عباس بودند .
حضرت عباس ( علیه السلام) در روز عاشورا قوت قلب برادر بود; به طوری که وقتی به شهادت رسید، حضرت اباعبدالله ( علیه السلام) جمله ای فرمود که گویای نقش حضرت عباس ( علیه السلام) در معادلات روز عاشوراست . حضرت فرمود: «الآن پشتم شکست و رشته تدبیرم پاره شد ...» این جمله را امام حسین ( علیه السلام) در شهادت هیچ کدام از یارانش نفرمود، الا در شهادت برادرش عباس .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.