درجه عصمت حضرت معصومه(س) ۱۳۹۱/۰۲/۱۲ - ۱۷۷۳ بازدید

حضرت معصومه(س) معصوم بوده اند؟

آن حضرت از کودکی تا جوانی تحت تربیت پدر بزرگوار و برادر مکرّمش حضرت رضا(ع) قرار داشت . برای همین در علم و تقوا و پاسخ به پرسش‌های مراجعان به مقامی رسید که پدر ش در حق او فرمود : فداها ابوها . (من لا یحضره الخطیب، ج 4، ص 461.
امام صادق(ع) مى فرماید: خدا داراى حرمى است که آن مکه است، و پیامبرش هم حرمى دارد که مدینه است، و امیرمؤمنین هم حرمى دارد که کوفه است و ما هم داراى حرمى هستیم که قم است و به زودى بانویى از فرزند من آن جا دفن مى شود که نامش فاطمه است. هرکس او را زیارت کند بهشت بر او واجب مى شود.
امام صادق(ع) هنگامى این جمله را فرمودند که هنوز مادر امام موسى بن جعفر(ع) به او باردار نشده بود(بحارالأنوار، ج 57، باب 36، ص 216)
امام رضا (ع) مى فرماید: هرکس او (حضرت فاطمه معصومه) را زیارت کند بهشت بر او واجب مى گردد(وسائل الشیعة، ج 14، باب 94، ص 576.)
امام جواد (ع) مى فرماید: «کسى که آرامگاه عمّه ام را در قم زیارت کند پاداش او بهشت است(بحارالأنوار، ج 99، باب1، ص 265)
همچنین یکی دیگر از علل این عظمت و بزرگی را می توان در نام و لقب آن بزرگوار به دست آورد، با دقت در نام معصومه به خوبی در می یابیم که آن بزرگوار در ایمان و پاکی به درجه بالای عصمت نائل شده بود و امام رضا علیه السلام عنوان معصومه را به ایشان داده اند تا نشان دهند که حضرت معصومه تا چه اندازه در نزد خداوند دارای عظمت و بزرگی است.امام رضا در روایتی در ضمن دادن لقب معصومه به آن حضرت فرمودند: «من زار المعصومة بقم کمن زارنى ــ هرکس معصومه را درقم زیارت کند، همانند کسى است که مرا زیارت کرده باشد.» (ریاحین الشیعه، ج 5، ص 35).
همچنین شفاعت گسترده حضرت معصومه (س) نیز گواه آن است که حضرت از مقامی والا برخوردار می باشند. می توان گفت بعد از حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها از جهت گستردگی شفاعت،هیچ کس و حد اقل هیچ بانویی به شفیعه محشر، حضرت معصومه دخت موسی بن جعفر سلام الله علیها نمی رسد، که امام به حق ناطق، حضرت جعفر صادق(ع) در این رابطه می فرماید: «تدخل بشفاعتها شیعتناالجنه باجمعهم »: «با شفاعت او همه شیعیان ما وارد بهشت می شوند.» (بحار الأنوار ج 60 ص 228)
همچنین صدور زیارت نامه ی آن حضرت از سوی امام معصوم و پیش گویی امام صادق علیه السلام از تشریف فرمایی آن حضرت به قم و دفنشان در قم از دیگر شواهد عصمت و عظمت آن بانوی والا مقام به شمار می آید .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.