دردست گرفتن محاسن در دعای ماه رجب ۱۳۹۰/۰۳/۲۲ - ۴۳۱ بازدید

با شروع ماه مبارک رجب، مومنین، دعای مربوط به این ماه یعنی ( یا من ارجوه لکل خیر و ... ) را می خوانند، همان طور که می دانید این دعا در مفاتیح الجنان نیز آمده است و طبق آن ، مومنین ، در انتهای دعا ( یا ذاالجلال و الاکرام و... ) با دست چپ محاسن خود را گرفته و انگشت اشاره دست راست خود را رو به قبله به حرکت در می آورند ، با توجه به این مقدمات لطفا به سوالات زیر پاسخ دهید :۱- آیا عمل یاد شده( گرفتن محاسن و حرکت انگشت اشاره) جایز است؟۲- دلیل این عمل چیست؟
۳- بعضی از افراد معتقدند که این عمل را باید از ابتدای دعا بجا آورد و اینکه مردم از شروع بند پایانی دعا ( یا ذاالجلال و الاکرام و... ) انجام می دهند اشتباه است ، و شیخ عباس قمی (ره) در مفاتیح واضح آنرا بیان نکرده ولی سید بن طاووس (ره) این موضوع را به خوبی در کتاب اقبال بیان کرده است و لازم به ذکر است که بنده حقیر نیز با مشاهده این دو کتاب ارزشمند ، مطلب فوق را تایید می کنم ، نظر شما بر کدام روش و شیوه است و کدامیک را صحیح می دانید؟

در جواز این عمل بلکه استحباب آن جای تردید نیست چون این مطلب به وضوح در روایت مربوط به این دعا از فعل امام نقل شده واقتدای به افعال ائمه معصومین علیهم السلام مستحب است و در برخی موارد واجب علت انجام این عمل و یا به تعبیر دیگر فلسفه آن بر ما روشن نیست اجمالا به نظر میرسد حالات فرد دعا کننده هر چقدر به التجا والتماس به درگاه خداوند نزدیکتر باشد مطلوب تر است واین حالت یعنی تکان دادن انگشت بیانگر نوعی حالت خضوع و اظهار ذلت ومسکنت در درگاه خداوند است ابتدای انجام این کار همان گونه که در اقبال آمده هنگام خواندن قسمت آخر دعا است در مفاتیح نیز به همین شکل آمده و بر فرض که عبارت ابهام داشته باشد ملاک عبارت اقبال است چون مفاتیح نیز این دعا را از سید بن طاوس صاحب اقبال نقل می کنند ونکته پایانی این که از عبارت دعا تکان دادن انگشت سبابه هنگام دعا استفاده می شود ونه این که دست نیز به همراه سبابه تکان داده شود .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.