درمان احساس دلتنگی و تنهایی ۱۳۹۱/۵/۲۱ - ۸۱۱ بازدید

مکاتبه شما با این مرکز بازگو کننده گرایش های فکری و عقیدتی پاک و تحسین برانگیز و گویای حُسن اعتماد به این مرکز است.
مکاتبه شما با این مرکز بازگو کننده گرایش های فکری و عقیدتی پاک و تحسین برانگیز و گویای حُسن اعتماد به این مرکز است. از این که مسئله خود را با کارشناسان این دفتر در میان گذاشتید، تشکر و قدردانى مى کنیم.
تنهایی و دلتنگی یکی از معضلات و مشکلات زندگی امروز بشر است. بشری که به جدیدترین و مجهزترین ابزار زندگی دست‌یافته، ولی در این هیاهوی تکنولوژی و تولیدات آن چیزهایی را نیز از دست داده است.
ریشه دلتنگی ها و تنهایی های آدمی، می تواند امور زیادی باشد. و از آنجایی که سؤال شما بسیار کلّی و عام است، پرداختن به تمام آن علّتها از حوصله این پاسخ خارج می باشد؛ ولی امیدواریم توجّه به مطالب زیر به شما کمک نماید.

عوامل دلتنگی:
۱- دوری از خداوند و یاد او:
مهمترین عامل احساس دلتنگی و تنهایی، فراموشی یاد خدای متعال است. اگر انسان در زندگی خود خداوند را بشناسد و مشغول سیر و سلوک به سوی او باشد و از دعا و مناجات بهره کافی ببرید، احساس کسالت و غم وتنهایی نخواهد کرد؛ زیرا خداوند خود فرموده اند: یاد من آرام بخش دلهاست.
یاد خداوند دو معنا دارد، عام و خاص. بهترین و روشن ترین راهکار یاد دائمی خداوند قرار گرفتن در ظرف عبودیت حق تعالی و انجام وظایف واجب دینی و فرامین الهی و ترک گناه است. تا زمانی که بنده در مسیر قرب الهی قرار دارد به سوی خداوند حرکت می کند، به یاد خدا است و این همان معنای عام ذکر و یاد خدا است و بهترین مصادیق خاص یاد خدا عبارت است از:
- نماز
نماز علاوه بر ذکر زبانی بودنش، مصداق اطاعت از حضرت حق نیز می‌باشد. چنان‌چه خداوند پس از مبعوث شدن حضرت موسی به پیامبری در سوره طه آیه ۱۴ می‌فرماید: که نماز را برای یاد من به پا دار! (وَ أَقِمِ الصَّلاةَ لِذِکْری ) چون بر اساس آیه۱۵۲ سوره بقره نتیجه یاد خدا را یاد شدن خودمان از طرف خداوند دانسته است؛ (فَاذْکُرُونی أَذْکُرْکُمْ وَ اشْکُرُوا لی وَ لا تَکْفُرُونِ)
در اکثر آیات قرآن پس از ذکر خدا، نماز را به عنوان بهترین مصداق ذکر می‌شمارد. در آیه ۳۷ سوره نور خوانیم که: (رِجالٌ لا تُلْهیهِمْ تِجارَةٌ وَ لا بَیْعٌ عَنْ ذِکْرِ اللَّهِ وَ إِقامِ الصَّلاةِ وَ إیتاءِ الزَّکاةِ یَخافُونَ یَوْماً تَتَقَلَّبُ فیهِ الْقُلُوبُ وَ الْأَبْصار) «مردانی که نه تجارت و نه معامله‌ای آنان را از یاد خدا و بر پا داشتن نماز و ادای زکات غافل نمی‌کند.»
- قران
اگر مومن ادعای محبت خدا را دارد, می بایست به دستور العملهای خدا نیز اهمیت بدهد. خداوند مهربان کلیات اوامر و نواهی خود را در قران کریمش آورده است؛ تا آنهایی که طالب رسیدن به قرب او هستند با خواندن قران و عمل کردن به آن, پیوسته در یاد خدا باشند.
- ائمه معصومین (علیه السلام)
از ویژگیهای بارز معصومین (علیهم السلام) که در زیات جامعه کبیره بیان شده اهل ذکر بودن ایشان است. به این معنا که آنها هیچگاه از یاد خداوند غافل نبوده اند و هیچ عملی خلاف امر الهی انجام نداده اند. لذا آنها بهترین و کاملترین الگوهای یاد حضرت حق هستند و بر هر مومنی فرض و واجب است که از آنها پیروی کند.
گاه گاهى مخصوصا به اقتضاى حال و اقبال قلب به ائمه معصومین (علیهم السلام) توسل جویید و توفیق و حاجات خود را از آن معادن کرم بخواهید.
در ادامه‌ی همین بحث، داشتن یک برنامه‌ی عبادی، در رفع تنهایی بسیار مؤثر است:
الف ـ مراقبه و محاسبه:
در آغاز هر کارى, کمى مکث کنید. اگر واجب است حتما انجام دهید؛ اگر حرام است حتما ترک کنید و اگر نه حرام است نه واجب در انجام و ترک آن مختارید. این سه چیز را قبل از انجام هر کارى مشخص کنید سپس انجام دهید.
اصل این توجه و مراقبه چندین فایده دارد: اولاً: انسان به حرام نمى افتد و نیز واجبى از او ترک نمى شود. ثانیاً: غفلت شبانه روزى را از انسان مى گیرد. ثالثا: ترک حرام و فعل واجب به قصد قربت, خود عبادت به حساب مى آید مى توان فعل تمام واجبات و ترک تمام محرمات را به قصد قربت انجام داد. حتى افعالى که نه واجب هستند نه حرام مى توان با قصد قربت آنها را عبادى کرد.
مثلاً: خوابیدن با این قصد باشد که تجدید نیرو شود تا انسان عبادت خدا کند و... شب به محاسبه بنشیند که آیا مراقبه طول روز را خوب انجام داده یا نه. اگر خوب انجام داده, شکر خداى را هر چند زبانى به جا آورد و اگر خوب انجام نداده علت یابى کند تا به مرور نقص ها و علت عدم موفقیت را کشف کند تا بعد از سال ها به جایى برسد که حتى یک گناه از او صادر نشود و خلاصه این که مدار مراقبه و محاسبه شما انجام واجبات و ترک محرمات مى باشد.
ب ـ مستحبات نشاط آور:
از میان مستحبات از نمازهاى نافله گرفته تا دعاى کمیل و ندبه و... فقط و فقط آنهایى را انجام دهید که براى شما نشاط آور است و از تحمیل نفس بر مستحبات پرهیز کنید. هر عمل مستحبى که قلب بدان اقبال داشت و براینان نشاط بخش و حال آور بود به همان اکتفا کنید؛ حتى نسبت به نماز شب که سفارش زیادى شده است اگر نشاط نداشتید یا اصلاً نخوانید یا خیلى خیلى خلاصه در ظرف ده دقیقه تمام یازده رکعت را با حذف مستحبات بخوانید.
ج ـ دائم الوضوء:
سعى کنید همیشه وضودار باشید و اگر براى شب قبل از خواب وضو بگیرید کافى است. وضو نور است و همنشینی دائمی با نور, انسان را نورانی می کند.
۲- بی هدفی
یکی از اساسی ترین امور که غفلت از آن، سبب دلتنگی ها می شود، نداشتن هدف و یا گم شدن آن می باشد. پرواضح است که هرچه انتخاب یک هدف دقیق، آگاهانه و زوایای راه و مسیر رسیدن به آن روشن تر باشد، امید دستیابی به هدف، بیشتر گشته و دلتنگی ها زدوده می شود. البته در انتخاب هدف توجه به توان و علاقه شخصی نیز لازم است.
بنابراین لازم است انسان برای زندگی خویش، یک هدف صحیح و دست یافتنی با توجه به شرایط خویش در نظر بگیرد و برای تأمین آن به تلاش همه جانبه دست بزند و موفقیت های خود در رسیدن به هدف های میانی را مقدمه و پلی برای رسیدن به آن هدف نهایی قرار دهد.
اگر به دلیل نداشتن هدف و یا انتخاب اشتباه آن، در زندگی و سایر شئون آن، این دلتنگی و تنهایی برای انسان حاصل شده است، درمان آن بازگشت از این مسیر و انتخاب یک هدف کامل و صحیح است.
۳- بیکاری
اصولا نفس بیکاری در اسلام مذموم است و به فرموده پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله) خداوند انسان بیکار را دشمن می دارد. بنابراین لازم است هر فردی ساعات روز خود را با برنامه‌ریزی درست ومفید پر کند و از بی‌کاری بپرهیزد.

عوامل رفع احساس تنهایی:
۱- همانطور که گفتیم مهمترین عامل خدای متعال است. اگر انسان در زندگی خود خداوند را بشناسد و راه بندگی را در پیش گیرد و از دعا و مناجات بهره کافی ببرد، احساس تنهایی نخواهد کرد.
۲-دوست خوب یکی دیگر از عوامل مهمی است که می تواند تنهایی های انسان را پر کند و به انسان سلامتی روانی و آرامش ببخشد. از آن رو باید برای خود دوستان خوبی را گزینش کنیم و با آنها معاشرت و داشته باشید.
۳-کتاب بهترین دوست انسان است که اتفاقا در زمینه پر کردن اوقات عمر انسان و خارج نمودن او از تنهایی مهارت بسیار زیادی دارد. کسانی که با مطالعه و کتاب و کتابخانه انس دارند، هرگز احساس تنهایی نمی کنند.
۴- ورزش و فعالیت های گروهی از عوامل مهم اجتماعی شدن و خروج از تنهایی است. این موضوع بسیار آرامش بخش و سازنده است.
۵. شرکت در نماز جماعت در مسجد و همچنین شرکت در مجالس اهل بیت (علیهم السلام) و فعالیت های گروهی فرهنگی و مذهبی یکی دیگر از راه های مبارزه با احساس تنهایی است.
باز با ما سخن بگوئید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام.من در ورامین زندگی میکنم خانه ی مادر بزرگ و پدربزرگ و خاله ها و دایی هام در کرج زندگی میکنن از ما درو هستن من سالی دوبار یا شاید سه بار میرم اونجا دلم میخواد یه چندماهی اونجا باشم اما مادرم نمیزاره وقتی میام خونه دلتنگ اونجا میشم و هی به اون ها زنگ میزنم تا چند روز دلم تنگه و ناراحت هستم قبل از اینکه برم کرج خوشحالم ولی بعد اینکه میخوام بیام خونه دلتنگ و ناراحت میشم همیشه اینجوریم الان خداخدا میکنم که مدرسه سریع تعطیل شن برم کرج.
میهمان
چقدر راحت میگیم میگذره . برای شما راحت میگذره ولی برای من که تمام احساس و روحمو پاش گذاشتم نمیگذره چه دنیای بی انصافی شده اونی که میره چرا نمیفهمه که یه تیکه از وجود مارو هم با خودش میبره چقدر باید وقت صرف بازسازی اون تیکه از دست رفته بشیم مگه چقدر زنده ایم و زندگی میکنیم واقعا خسته ام روحم جسمم درد میکنه توان موندن ندارم دلم فقط مرگ می خواد
میهمان
سلام من خستم از زندگی از همه چیز ایمان هم ندارم داغونم چیکار کنم؟
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای پاسخ به دغدغه هایتان میتوانید از این راههای ارتباطی کمک بگیرید:
- سایت پرسمان: http://www.porseman.org/q/newq.aspx
- ایمیل: info@porseman.org
- ربات تلگرام پرسمان: @porsemanbot
- پیامک: ۳۰۰۰۱۶۱۹
میهمان
اون که رفته دیگه هیچوقت نمیاد.
یاد خدا، هیچوقت نمیتونه دلتنگیِ یه شخص رو از دل دور کنه. این حرفِ حاج آقا، اثبات نشده است و فقط جنبه تلقین داره.
میهمان
سلام من ۱۳ سالمه و بخاطر درس به کشور امریکا سفر کردم و پدر و مادر و خواهرم در ایران هستند دلم خیلی براشون تنگ شده کمک لازم دارم «لطفا دوباره نیاید بگید ایمان تقوا نماز اول وقت»


سلام علیکم
از حسن اعتماد شما خرسندیم, لطفا سوال خود را از طریق یکی از راه های زیر با ما در میان بگذارید:
پیامک ۳۰۰۰۱۶۱۹
http://www.porseman.org/q
ربات @porsemanbot
میهمان
همیشه سادگیام و محبتهای زیادم باعث می شه همه دل منو راحت بشکن در جمع خیلی شادم و می خندم واما در تنهایام از خودم بدم می یاد هیچ کس دلش واسم تنگ نمی شه جز وقتی بخواهد کاری براشون انجام بدم دلم واشون تنگ میشه امااز محبتهایم سو استفاده می کنم رابطمو قطع کردم کاش دل من جز خدا واسه تنگ نمی شود
میهمان
منم دقیقا مث شمام الانم اگه اینجام به خاطر همین سرچ بوده ولی خب به نظرم حرفاتون به دردای من هیچ ربطی نداشت...شاید به موقعش به درد بخوره این حرفا...ولی تو این موارد دلتنگی نه...یکی نیس که بگه چیکار کنیم:(((((((
میهمان
منم خیلی دلتنگم .چندین ساله که همسرم تصادف کرده و نخاع ش صدمه دیده.تنهایی دارم بار یه زندگی رو به دوش میکشم.هرچی دعا میکنم خدا صدام نمیشنوه.تنهایی یه درده اینکه عشقت جلوی چشمات ذره ذره آب بشه یه درد بزرگتر .شما بگید من چکار کنم.

پاسخ
از ارتباط شما با این مرکز خرسندیم و امیدواریم راهنمای خوبی در رابطه با این موضوع برای شما باشیم پرسشگر گرامی! از مشکلی که برای همسرتان بوجود آمد متأسفیم. امیدواریم خداوند بهترین پاداش‌ها را در عوض تحمل این سختی به شما عطا کند.
چندین بار متن ارسالی شما را با دقت مطالعه کردم. سعی می‌کنم لحظه‌ای خودم را جای شما قرار دهم تا بتوانم احساسات شما را بهتر درک کنم. متأسفم که می‌بینم اتفاق ناگواری در زندگی شما افتاده و شما را اینگونه ناراحت کرده است. امیدوارم که بتوانید در مقابل مشکلات همچون کوه، استوار بمانید و زندگی را خود بسازید و لحظات شادی را برای زندگی خود رقم بزنید. قطعا لحظات سختی را پشت سر گذاشه اید، قرار گرفتن در تنگنای زندگی حتی می‌تواند انسان را به سمت کارهای نادرست سوق دهد. بدون شک لحظات تلخی را سپری کرده اید و فشارهای روانی بسیاری را در این دوران تحمل کرده اید، در چنین لحظات تنها یک چیز در زندگی انسان می‌تواند انسان را از تنگناها نجات دهد. امید.باید نسب به اینده امید داشته باشید، باید به این باور برسید که می توان زندگی را تغییر داد و حتما اتفاقات خوبی در اینده می افتد. پرسشگر گرامی مشکلی که شما بیان کرده اید تنها یک بعد از زندگی شما است واین مشکل نباید سایر ابعاد زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد.باید بین این بعد و سایر ابعاد زندگی خود تمایز قائل شوید. شما جوانید و چون کوه محکم و استوار؛ چه چیزی به خود جرأت می¬دهد شما را خسته کند؛ یا ناامید سازد؟!
حضرت علی(ع) می فرماید: أتزعم انک جرم صغیر و فیک انطوی العالم الاکبر
یعنی آیا گمان می¬کنی تو همین جرم کوچک هستی و حال آنکه در تو یک جهان بزرگتر نهفته است. وقتی شما از تمامی دنیا بزرگترید، هیچ مسأله¬ای در دنیا نباید وجود داشته باشد که بتواند شما را خسته کند یا ناراحت و ناامید سازد. پس به تواناییهای خود ایمان داشته باشید و در مقابل ناملایمات هرگز احساس ضعف و سستی نکنید و به آینده خود بیاندیشید و هرگز غمها و غصه¬های آینده را به مشکلات کنونی خود اضافه نکنید که نه تنها به حل آنها کمک نمی¬کند؛ بلکه اراده¬تان را ضعیف و کمتر می¬کند و توان مقابله را کاهش می دهد.
پرسشگر محترم! گاهی اوقات سختی ها, مصیبت ها و گرفتاری هایی که در زندگی انسان اتفاق می افتند, نوعى امتحان و آزمایش الهى هستند. بر طبق تعالیم دینی و اسلامی ما هر انسانی در این دنیا در بوته نقد و آزمایش الهی قرار می گیرد. تا آزمایش نباشد و انسان در مقابل سختى ها قرار نگیرد ارزش مقاومت و تلاش او معلوم نمى گردد. در همین شداید و سختی هاست که عیار و قیمت انسان ها مشخص می شود. اولیاء الهى از همه انسان هاى دیگر بیشتر با بلاها و گرفتارى ها دست و پنجه نرم کرده اند. هیچ یک از ما به اندازه آنها سختی نکشیده ایم. سختی هایی که پیغمبر عزیزمان(ص) در راه تبلیغ دین کشید, و یا سختی هایی که امام حسین(ع) در روز عاشورا متحمل شد, نمونه هایی از سختی هایی دوستان خداست. پس نباید تصور کنیم که که همیشه سختی ها و مصیبت ها, نشانه خشم و قهر الهی است.
دقت داشته باشید که در این شرایط شما باید امید را به همسرتان و زندگی اش برگردانید و با رفتارهای خود از او حمایت کنید.
در وضعیت کنونی که شما دچار اندوه و اضطراب هستید، لازم است تا حدودی از این حالت بکاهید و بر نشاط خود بیفزایید. برای این کار، راهکارهای زیر را مد نظر قرار دهید:
۱- اجتناب از تنهایى؛ بکوشید به جز مواقعى که ضرورت دارد، در تنهایى قرار نگیرید.
۲. با افکار منفى خود مقابله کنید؛ یعنى، هر وقت این افکار به شما هجوم آورد، به هر صورت ممکن خود را از چنبره آن نجات دهید؛ براى مثال خود را به کارى مانند مطالعه یا هر کار دیگرى که امکان انجام آن براى شما هست، مشغول کنید و نگذارید ذهن شما جولانگاه افکار منفى باشد.
۳. به جنبه هاى مثبت خود فکر کنید و بکوشید آنها را در یک برگه برای خودتان لیست کنید.
۴. به جاى اینکه به کمبودها، عیب ها و ناکامى هاى خود بیاندیشید؛ به موفقیت ها و آن امکاناتى که در زندگى از آن بهرمند بوده و هستید فکر کنید. به عبارت دیگر امکانات و شرایط زندگى ما مانند یک لیوانى است که بخشى از آن پُر است و بخشى خالى؛ به آن بخش پُر فکر کنید و از آن بهره ببرید و غصه آن نیمه خالى را نخورید. فرصت هاى زندگى را مغتنم بشمرید و از آنچه در آینده پیش خواهد آمد، نگران نباشید.
۵. با افراد شاداب، فعال، اجتماعى، و متدین و در عین حال مثبت نگر معاشرت کنید و از افرادى که همیشه وقتى با آنها مواجه مى شوید از زندگى شکایت مى کنند، دورى گزینید.
۶. ورزش را جزء ضرورى ترین فعالیت هاى خود قرار داده، هر روز حداقل نیم تا یک ساعت ورزش کنید.
۷. هر چه مى توانید قرآن بخوانید و از دعاهاى اهل بیت علیهم السلام بهره بگیرید. البته از توجه به معانی آیات قرآن و دعاها غفلت نکنید.
۸. از بیکارى و بى برنامگى بپرهیزید و همه اوقات خود را به صورت منطقى پر کنید.
۹. براى برنامه ریزى اوقات شبانه روزى، حتما با مشاور گفتگو کنید یا از دوستان موفق خود کمک بگیرید.
۱۰. به تغذیه خود - به خصوص صبحانه - اهمیت بدهید و هیچ گاه بدون خوردن صبحانه، مشغول تحصیل یا مطالعه نشوید.
۱۱. در صورت امکان از خانواده خود و یا خانواده همسرتان کمک بخواهید تا فشار بر دوش شما کمتر شود .
۱۲. هر وقت احساس دلتنگى مى کنید، حدود ده دقیقه دوش آب ولرم بگیرید و در صورت امکان شنا کنید.
۱۳. دعا بهترین وسیله قرب و انس انسان با خداوند است و آرامشی که انسان از طریق دعا و به خصوص همراه با گریه بدست می آورد، قابل توصیف نیست.

لطفا برای مکاتبات بعدی، از راه های زیر برای ارسال سوال استفاده کنید:
http://www.porseman.org/q
ربات @porsemanbot
پیامک ۳۰۰۰۱۶۱۹میهمان
چه دنیای مزخرفی! خیلی وحشتناکه ! پناه بر خدا ، خیلی تنهام! دلتنگ این مزخرفات م(دوست پسر) نیستم ، دلم یه خانواده ی گرم و صمیمی میخواد!
میهمان
حاجی من دلتنگ اونیم ک رفته شما میگید با یاد خدا حل میشه؟ من به بنده خدا دلتنگم
میهمان
من از بچگی تنها بودم و تنهایی و سکوت و دوست داشتم ولی الان که بزرگتر شدم کم پیش میاد که دوست داشته باشم تنها باشم و در سکوت کارامو انجام بدم.
مدرسه رفتنم بیزارم چون معلمام فوق العاده سختگیرن فقط دلم میخواد برم گردش و دلم واسه مهمونامون که آخر هفته ها میان خیلی تنگ میشه و اگه یه آخر هفته نیان واقعا دیوونه میشم.وحوصله هیچکاریو ندارم
میهمان
من دوست پیدا کردن و ورزش گروهی رو واقعا نمیتونم انجام بدم از بچگی تنها بودم و یجورایی انگار عادت کردم اصلا اجتماعی نیستم و نمیتونم با کسی ارتباط برقرار کنم حس بی اعتمادی شدید هم به دیگران دارم, ولی بقیه راهنمایی هاتون رو دوست دارم امتحان کنم واقعاً دارم از تنهایی دیوونه میشم, ممنون از راهنماییتون
میهمان
دلم برا مامانم تنگ شده یه هفتس که رفته مسافرت ولی من خیلی بهش وابستم و از اون روزی میترسم که خدایی نکرده فوت کنه مطمعنا منم میمیرم
میهمان
الان چند ماهه که رفته ولی از ته قلبم هنوزم که هنوزه دوستش دارم،خیلی دلم براش تنگ شده
میهمان
خوب بود
میهمان
من عاشقم ۶ ماه هیچ خبری ازش ندارم ولی هنوز فراموشش نکردم وقتی یادم میاد ک چیا بم میگف قلبم اتیش میگیره اون ی مرد واقعی بود ولی نمیدونم چرا یهو رفت دلم خیلی تنگشه خیلی
میهمان
دلم واس عشقم تنگ شده
میهمان
دلتنگی یه چیز خیلی بدیه اما اگه تنهایی چاشنیش بشه داغونت میکنه
ب قول داریوش
هرجا چراغی روشنه از ترس تنها بودنه
ای ترس تنهایی من اینجا چراغی روشنه
خیلیامون دلتنگیمون با احساس تنهاییمون شروع میشه
تو کامنتا همه نوشتن
همه یه نوعی رفتن دوس پسر دوس دختر گرفتن اما این مشکلو حل نمیکنه فقط دامنه فاجعه رو گسترش میده نکنین این کارو هیچ پسری دوس دخترشو ب عنوان مادر بچه هاش نمیخواد اگه پسری عاشق کسی بشه محاله فکر دوستی با اون دخترو بکنه محال
فقط میخواد بره خواسگاریش نه دوستی
اینو یادتون بمونه.
میهمان
ببین خانوم بزا راستشو بت بگم رک و پوست کنده این حقیقت این امره تقریبا هیچ پسری با دوس دخترش ازدواج نمیکنه هیچ وقت با کسی ب امید ازدواج دوست نشو چون سرکاری اون کسیم ک میگی ولت کرده مشکل مالیش بهانه بوده نمیخواستت دخترا خیلی زود گول پسرا رو میخورن فقط کافیه پسره بتونه باب دل دختره حرف بزنه دیگه دختر وابسته ش میشه اما پسرا ب این راحتیا عاشق نمیشن ولی خو زیاد هوس میگیرتشون.....
میهمان
خیلی دلتنگم دلیل شو میدونم ولی راهی برای حل مشکلاتم پیدا کرده نمیتونم. با دو یا سه آدمی دوست شدم ولی از هر کدم به دلایل مختلف جدا شدم. خیلی دلم تنگه از میان اون همه فقط یکیشو خیلی دوست داشتم که با اون فقط مث یه دوست عادی صحبت میکردم. بعد از اظهار حساساتم قاطی زد و ازم فاصله گرفت. با دو آدم بعدی دوست شدم ولی هیچ کدوم آنها رو دوست ندارم و ناراحت هم بخاطر بودن با آون دو آدم ناراحت بودم. شخصی اصلی که دوستش داشتم خیلی ازم دور شد حتی به اس هام جوابی نمیداد. الان چی کار کنم ؟ جوابی که از متن شما دریافتم بآید به خدا مراجعه کنم و توبه کنم واسه همه گناهانم. ممنون بابت نظریات عالی تان.

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/۳۲۶
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot
میهمان
به خدا دیگه بستونه با این سایت زدن ها و جواب دادن هاتون، آدم حس میکنه ربات داره جواب سوالا و کامنت ها رو میذاره، مثل درس دین و زندگی شده هر سوالی بپرسن جوابش میشه ایمان تقوا عمل صالح اینجا هم هر چی می پرسن جواب میاد که، نماز اول وقت، ورزش، کار و ... یه نگاه به کامنت ها بکنین کدوم کامنت که به مشکل ازدواج ربطی نداشته باشه؟ اصل بر حل مشکل ازدواجه ولی تو هر سایتی میری جوری جواب میدن که مجبوری انگلیسی سرچ کنی بلکه روانشناسای کافرستون سفلی یه چیز درست حسابی گفته باشن، خسته شدیم به خدا از این کلیشه ای جواب دادن ها، هر سایتی میری عینا متنو کپی پیست کردن، با این روشی که شماها دارید جواب میدین توقع نداشته باشین ملت دین دار بمونن، و اگه روز به روز تعداد افرادی که میرن سراغ کارشناسای ماهواره ای و کوفت و زهر مار بیشتر شد، مقصر شمایید که به جای حل مساله صورت مساله رو عوض می کنین.
میهمان
با سلام خدمت همه عزیزان

من هم یک مدت کوتاه به این درد دلتندگی دچار شدم که خدارو شکر تونستم حلش کنم
من توی موقعیتی بودم که همه شرایطم هم مالی هم دوستان و .... اوکی بود ولی یک دفعه به این دلهره و دلتنگی برای یک شخش به سراغم اومد

دوستان شما اول از همه باید مزاج خودتونو بشناسین - به فرض مثال وقتی غلبه سودا داشته باشین دنیا رو سرتون خراب میشه اینقدر فکر و نگرانی سراغتون میاد که میتونید با شربت هایی مثل اسطخدوس (که جاروی کامل عصبی بهش میگن استفاده کنید و یا عرقیات سودازا مثل سرکه انگبین) - اینهارو باید از یک شخص ماهر در طب سنتی سوال کنید - این بخش درمانیش بود

اما سوال اینجاست که چطور دلتنگی رو کم کنیم و فراموشش کنیم -

همیشه و همیشه صلوات بفرستین - گاه شبا از شدت دلتندگی به خودم میپیچیدم ولی با صلوات آروم میشدم و خوابم میبرد
نفس عمیق بکشین در هوای آزاد و روش تمرکز کنید - به هوایی که وارد بینی میشه توجه کنید

چند مرحله تجربی هم میگم

مرحله ۱ : به بدی ها و نکات منفی طرفتون فکر کنید , مطمئنا همه افراد اخلاق ها و کارهای آزار دهنده ای دارند که با فکر کردن به اون خصوصیات بد کمتر دلتنگ میشین و کمک میکنه برای فراموش کردن شخص

مرحله ۲ - یک سرگرمی برای خود ایجاد کنید - درسته که تو این مواقع آدم حوصله هیچ کاری رو نداره ولی به زور هم شده یک کاری انجام بدین- چندتا مثال میزنم گرفتن ی حیون خونگی - برنامه ریزی با دوستای دیگه برای بیرون رفتن - استخر و کلا هرچیزی که فکر میکنید ی خورده علاقه دارین بهش انجامش بدین

مرحله ۳ - جایگاه اون شخص رو توی ذهنتون تغییر بدین - خیلی آسون نیست ولی بد هم نیست
فرض کنید فلان دختر خواهر شما بوده (شاید خیلی جالب به نظر نیاد ولی رو خیلیا جواب داده) یا فرض کنید فلان پسر برادر شما بوده
این از لحاظ روانی احساس شمارو خیلی تغییر میده و کمک میکنه ک بتونید با دلتنگی مقابله کنید

چند خوراکی برای رفع دلهره و استرس :
چای سبز بخورین
ریشه گیاه سنبل الطیب دم کنید و بنوشید خیلی خیلی آرام بخشه

و مرحله پایانه به فکر کردن آزار دهنده خاتمه بدین
مثلا طرف ازدواج کرده و دائما میگن الان داره چیکار میکنه - الان اره کجا میره و ..

به محض اینکه اینا تو ذهنتون میاد به خصوصیات بدش فکر کنید و فراموشش کنید

و در آخر یاد خدارو فراموش نکنید
من هرموقع به خدا فکر میکنم آرامش وجودم رو میگیره

این مسائل همه تجربی بود دوستان
امید وارم تونسته باشم به شما کمک کنم
میهمان
منم همینطور
میهمان
فوق العاده مضخرف بود
میهمان
مدت ها ازش دورم خسته شدم از تنهایی دوست دارم باهاش باشم ولی نمیزارن
میهمان
فاطمه خانم به نظر من شما نه اعتقادت کم شده و نه ضعیف شدی فقط فشار روحی و احساس تنهایی دید شما رو نسبت به خدا و اعتماد به خدا رو تغییر داده... مواظب باشید الفاظ شیطانی شما رو درگیر نکند...
با آرزوی روزی که اعتمادتان به خدا باز گردد.
میهمان
بستگی داره دلتنگ چه کسی بشید . مثلا دوست ، فامیل ، پدر مادر ، برادر ، خواهر باید اول ببینید چه نوع احساسی بهش دارید بعدش قضاوت کنید .
یا مثلا برای چی احساس تنهایی و افسردگی میکنید؟
میهمان
من خیلی دوسش دارم اما اون پیش من نیستش خیللی از من دور چی کار کنم:(
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/۳۲۶
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
من دختر ی مجرد و تحصیل کرده هستم پدر و مادرم از هم جدا شده اند و پیر هستند و من با مادرم زندگی می کنم - مت ۴۲ ساله هستم - تا بحال ازدواج مناسبی برام پیش نیامده و مادرم مدام فشار می آورد که برای برادر بیکارم بیاد زن بگیریم و مطمئنا با ما زندگی می کنند و به تبع خرج آنها هم گردن ما م یافتد - مادم بسیار نماز می خواند اما زیاد اهل حلال و حرام نیست و توجهی به راضی نبودن من برای هزینه ها نمی کند و مدام سر کوفت می زند که اگر ناراحتی برو شوهر کن - ازدواج برای من یک راه حل نیست اما دوست دارم تشکیل خانواده بدهم اما با وضعیت خانواده خواستگار مناسبی ندارم و خودم هم زیاد اهل دوست و رفیق نیستم و خیلی با مسائل جدی برخورد می کنم و هر دعا می کنم حاجت نمی گیرم و گاهی فکر می کنم خدا مرا دوست ندارد و هیچ وقت به من نگاه نمی کند و هر چیز زندگی را با سختی بدست می آورم - واقعا نمی دانم چیکار کنم
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/۳۲۶
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
لطفا سوالات مشاوره ای خود را در بخش درج سوال مطرح نمایید تا در اسرع وقت یکی از مشاوران این مرکز به شما پاسخ دهند:

جهت درج سوال کلیک کنید.


با تشکر
میهمان
۵ماه بود ک با ی پسر دوست شده بودم.دوماهه ک بهم زدیم.چون من قصد ازدواج داشتم اما اون ب دلیل مشکلات مالی شرایطشو نداشت.رابطمو باهاش تموم کردم و دو ماه بود ک ازش خبر نداشتم.حالا اون یک هفتست ک نامزد کرده.از وقتی شنیدم حالم خیلی داغون شده و احساس تنهایی میکنم.تازه فهمیدم ک بهش وابسته بودم.چون من دختر مغروریم و هیچ وقت احساسمو بروز نمیدم.نمیدونم باید چیکار کنم.همش دلهره و استرس دارم.احساس پوچی میکنم.ب دادم برسین.ممنون
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/۳۲۶
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
مشاهده لینک زیر نیز اطلاعات خوبی در اختیارتان خواهد گذاشت :
روابط دختر و پسر
میهمان
سلام.من تقریبا بایه پسری حدود ۵ماه حرف زدم خیلی دوسش داشتم اما بعد چند مدت متوجه شدم اخلاقش خیلی بدهست.رومن خیلی حساس بود الانم میخوام ترکش کنم ولی خیلیم دلتنگ میشم الان دارم دق میکنم ولی خیلی دوسش دارم تو وخدا بگین چیکارکنم
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/۳۲۶
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
سلام من یک ماه بایک پسر رابطه داشتم و دراین مدت به اوعلاقه مندشدم،اما به دلیل عدم تفاهم جدا شدیم،اما حالا من خیلی یاداورا میکنم و اشکهام جاری میشود،الان که فکرمیکنم واقعا اورا دوست داشتم،
با این دلتنگی چه کنم.
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/۳۲۶
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
من دل تنگ برادرم هستم موقع امتحانات از او جدا میشوم وابستگی زیادی به او دارم الان هم ک امتحانات شروع شده از او جدا شدم نمیدونم چه کنم تا طاقت بیارم تا اخر امتحانات جان او وابسته به جان من است یعنی او همه زندگی من است
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/۳۲۶
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.