درمان استمنا-ترک خودارضایی-عوارض خودارضایی ۱۳۸۷/۰۷/۲۱ - ۱۱۵۹۵ بازدید

جوانی هستم ۲۰ ساله مبتلا به خودارضایی هستم اما همیشه خودارضایی به صورتی است که منی از من خارج نمیشه فقط باعث راست کردن آلت تناسلی میشه. آیا این کار میتونه باعث مشکلات جنسی و جسمی بشه. آیا در هنگام ازدواج می تونه باعث مشکل مثلا جلوگیری از بچه دارشدن بشه؟ آیا اصلا این کار در این سن پسندیده است؟ چطوری باید از این کار خلاص بشم؟ خواهش می کنم خیلی کامل بهم جواب بدین چون می تونه جوابتون منو نجات بده آیا تا حالا باعث شده در آینده دچار مشکل بشم؟

عمل خودارضایی حرام است، ولی تا هنگامی که به خروج منی نیانجامد، باعث جنابت و وجوب غسل نمی شود.
«استمنا» یا «خودارضایی» یکی از راه های انحرافی در ارضای میل جنسی است که نسل جوان را در معرض آسیب های جدی قرار می دهد. از همین رو می توان آن را نوعی انحراف جنسی یا بیماری نامید که با جدیت باید در درمان آن کوشید. آسیب های ناشی از خودارضایی به گونه های مختلفی تقسیم پذیر است که به اختصار به برخی از آنها اشاره می شود:
یک. آسیب های جسمانی
یکی از روش های شناخت پیشرفت بیماری ها در پزشکی، مرحله بندی (staging) علایم بیماری است. براین اساس، برحسب عوارض ایجاد شده در بیمار مبتلا به خودارضایی، سه مرحله (stage) بیان شده است:(masturbation.www.herballove.com /library /resource overmas/stage.asp/ Stages of excessive )
1. مرحله مشکل ساز (Problematic)
در افرادی که مدتی است گرفتار خودارضایی شده اند، زودرس ترین عوارض ناشی از خودارضایی عبارت است از:
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. عدم تمرکز حواس (Lack of concentration)،
ج. ضعف حافظه (Poor memory)،
د. استرس و اضطراب (Stress/Anxiety).
2. مرحله گرفتاری شدید (Severe)
بروز علایم زیر در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است که شدت ابتلای وی یا مدت آن بیش از مرحله اول است و در نتیجه عوارض شدیدتری ظاهر شده است:
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. نوسان خلق یا تغییرات سریع خلقی (Mood swings)،
ج. حساسیت بیش از حد و زودرنجی ( Irritability)،
د. کمردرد (Lower back pain)،
ه. نازک شدن موها (Thinning hair)،
و. ناتوانی جنسی زودرس در جوانی (Youth impotence)،
ز. بی خوابی یا بدخوابی و مشکلات مشابه (Insomnia/Sleep problem).
3. مرحله گرفتاری بسیار شدید یا حالت اعتیاد (Addictive)
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. ریزش شدید موها (Severe hair loss)،
ج. تارشدن دید چشم ها (Blurred vision)،
د. وز وز گوش (Buzzing in the ears)،
ه. انزال زودرس و غیرارادی یا خروج منی به صورت قطره قطره ( prematurelyEjaculation)،
و. درد کشاله ران و ناحیه تناسلی (Groin/Testicular pain)،
ز. دردهای قولنجی در ناحیه لگن و استخوان دنبالچه ( the pelvic cavity or tail bonePain or cramps in).
نحوه پیدایش عوارض
در دانش پزشکی، روند پیدایش علایم یک بیماری و چگونگی بروز عوارض و نشانه های کلینیکی، در شناخت هر چه بیشتر یک بیماری بسیار مهم است و می تواند پزشک را در تشخیص و درمان بهتر بیماری و مریض را در پیشگیری کمک کند. به این دلیل مناسب است درباره نحوه پیدایش برخی از عوارض خود ارضایی که در به آن اشاره شد بیشتر به آن توضیح داده شود تا خواننده عزیز با روند پیدایش این عوارض، یا به اصطلاح پاتوفیزیولوژی (Pathophysiology) آن آشنا شود.
1. خستگی و کوفتگی: انقباض شدید و یک مرتبه تمام عضلات بدن در جریان انزال (ارگاسم یا اوج لذت جنسی)، باعث مصرف سریع مواد غذایی ذخیره شده در عضلات و به طور عمده کاهش گلیکوژن (ماده اصلی لازم برای تولید انرژی عضلانی) می شود. خستگی عضلانی تقریبا با سرعت تهی شدن عضلات از گلیکوژن رابطه مستقیم دارد و هرچه این سرعت بیشتر باشد، خستگی بیشتر است فیزیولوژی گایتون، ترجمه دکتر فرخ شادان، تجدید نظر هفتم، 1986 (تهران: چهر، 1365)، ج 1، ص 313.. در خودارضایی، به علت انقباض های مکرر عضلات بدن، ذخایر گلیکوژن عضلات به سرعت تمام می شود و خستگی و کوفتگی همیشه از عوارض بدیهی آن است.
2. ریزش مو: خودارضایی به تدریج با تغییرات هورمونی و شیمیایی که در بدن ایجاد می کند، باعث افزایش هورمون جنسی مردانه؛ یعنی، تستوسترون به دی هیدرو تستوسترون (DHT=Dihydrotestosterone) می شود که از عواقب بالا بودن ماده DHTدر خون، ریزش موها و تاسی و بزرگ شدن پروستات و عوارض ناشی از آن در پیری است. Herballove.com .
3. خود ارضایی مکرر باعث تحریک بیش از حد سیستم عصبی پاراسمپاتیک و افزایش تخلیه اَسِتیل کولین (Acetyle Choline) از انتهای این رشته ها در مغز می گردد که این خود باعث پاره ای از عوارض جسمانی و روانی، چون حواس پرتی (Absentmilndedness)، کمی حافظه (Memory)، عدم تمرکز حواس، سیاهی رفتن چشم و در نهایت تاری دید می شود. تمام این علامت ها ناشی از تغییر تعادل میزان مواد شیمیایی موجود در مغز است که بین سلول های عصبی رد و بدل می شود و انتقال پیام های مختلف را بر عهده دارد. 4_men.org .
برخی نیز بر این عقیده اند که علت بروز اختلالات مغزی (مانند حواس پرتی، عدم تمرکز حواس و کاهش حافظه) ناشی از ظرفیت عظیمی از انرژی بدن است که در هر بار انزال، تخلیه شده و هدر می رود؛ زیرا مایع منی حاوی مقدار بسیار زیادی DNA (هسته 400-300، اسپرمی که در هر انزال خارج می شود)، RNA آنزیم ها، پروتئین ها، مواد قندی، لسیتین (Lecithin)، کلسیم، فسفر، نمک های بیولوژیک، تستوسترون و... است. این ذخایر عظیم انرژی - که باید در بدن برای رشد و تقویت بخش های مختلف مورد استفاده قرار گیرد - بیهوده و به طور مکرر از بدن خارج می شود و هر کدام عوارضی را به دنبال می آورند.
برای مثال از آنجا که سلول های خونی و پلاکت ها در مغز استخوان ها تولید می شود و به تکامل نهایی می رسد و برای تولید آنها نیز انرژی بسیار زیادی مورد نیاز است؛ در افراد گرفتار خودارضایی، تکامل مغز استخوان و در نتیجه تولید سلول های خونی با مشکل مواجه شده و منشأ کم خونی، ضعف و خستگی در این افراد است. نیز دفع فسفر و لیستین بیش از حد از طریق انزال های مکرر، باعث کاهش ذخایر این مواد می شود که مواد حیاتی برای سلامتی سلول های عصبی هستند و در نتیجه اختلال عملکرد سیستم عصبی، مانند حواس پرتی، عدم تمرکز حواس و... بروز خواهد کرد. www.anael.org .
دو. آسیب های روحی و روانی
ضعف حافظه و حواس پرتی، اضطراب، منزوی شدن و گوشه گیری، افسردگی، بی نشاطی و لذت نبردن از زندگی، پرخاشگری، بداخلاقی و تندخویی، کسالت دائمی و ضعف اراده، احساس حقارت، عدم اعتماد به نفس، احساس گناه و عذاب وجدان بروندادهای روانی و روحی خودارضایی است. شرح پاره ای از این موارد در مباحث گذشته روشن شد.
سه. آسیب های اجتماعی
ناسازگاری خانوادگی، بی میل شدن به همسر و ازدواج، ناتوانی در ارتباط با جنس مخالف و همسر، احساس طرد شدن، از بین رفتن عزّت، پاکی، شرافت و جایگاه اجتماعی، دیر ازدواج کردن و لذت نبردن از زندگی مشترک جهت آگاهی بیشتر نگا: قائمی، علی، خانواده و مسائل جنسی کودکان، (تهران: انتشارات انجمن اولیا و مربیان جمهوری اسلامی ایران، چاپ دهم، 1376)..
چهار. آسیب های معنوی و اخروی
هیچ یک از آسیب های پیش گفته، به اهمیت آسیب های معنوی نیست؛ زیرا آسیب های معنوی، جان و دل و به عبارت دیگر کنه حقیقت وجود آدمی را تباه می سازد. خودارضایی از نظر دین یک گناه است و به تعبیر قرآن زنگار بر دل می نهد: «کَلاَّ بَلْ رانَ عَلی قُلُوبِهِمْ ما کانُوا یَکْسِبُونَ»؛ «چنین مباد! بلکه اعمال (ناشایست) دل های آنان را زنگار زده است».مطففین (83)، آیه 24.
زنگ یا زنگار در اشیای مادی، همان چیزی است که روی فلزات و اشیای قیمتی می نشیند و معمولاً نشانه پوسیدن و از بین رفتنِ شفافیت و درخشندگی آن و در نهایت ضایع شدن و از بین رفتن آن است.
علامه طباطبایی در تفسیر المیزان می فرماید: از آیه شریفه سه نکته استفاده می شود:
1. اعمال زشت، نقش و صورتی به نفس و روح انسان می دهند؛
2. این نقش و صورت خاص، مانع آن است که نفس آدمی حق و حقیقت را درک کند؛
3. نفس آدمی به حسب طبع اولیه اش صفا و جلایی دارد که با داشتن آن، حق را آن طور که هست درک می کند. طباطبایی، سید محمد حسین، ترجمه تفسیر المیزان، ترجمه سید محمد باقر موسوی همدانی، (تلخیص)، (قم: دفتر انتشارات اسلامی، بی چا، بی تا)، ج 20، ص 385.
همچنین آسیب های معنوی جهان گذران را در می نوردد و اگر اصلاح نگردد، حیات جاودان آدمی را در معرض تباهی و شوربختی قرار می دهد. از این رو نصوص دینی نسبت به آن هشدارهای لازم را داده اند. پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم در این باره می فرماید: «ناکح الکف ملعون»؛«ملعون است کسی که خودارضایی کند» ری شهری، محمد، میزان الحکمة، ج 12، ص 5654..
امام صادق علیه السلام نیز می فرماید: «با سه گروه خداوند در روز قیامت سخن نمی گوید و پاکشان نمی خواند و عذابی دردناک دارند، از آن سه اند، خودارضایی کننده و کسی که لواط دهد»همان، ح 19049..
در روایات دیگری امام صادق علیه السلام خودارضایی را گناه عظیم و مورد نهی الهی معرفی فرموده است همان، ح 19050..
راه های درمان
1. نخستین گام برای درمان این عادت شوم، اعتقاد و ایمان به درمان پذیری آن و دوری از یأس و ناامیدی است. اما رسیدن به نتیجه و ایجاد هرگونه تغییر و دگرگونی نیازمند گذشت زمان، انتخاب راه صحیح و به کارگیری دقیق دستورها است. البته ترک عادتِ نامطلوب، در زمانِ کوتاه بدون راهنمای کارآزموده و دلسوز، امکان ندارد. از همه اینها مهم تر، اراده و خواست فرد، نقش کلیدی و محوری را ایفا می کند. درمان و چاره جویی باید منطبق بر خواست فرد باشد؛ زیرا تا وقتی که او نخواهد، می توان با قاطعیت گفت که درمان نخواهد شد.
بنابراین بیمار اگر بخواهد، می تواند بر بیماری اش غلبه کند و جمله معروف «خواستن توانستن است»، عین حقیقت است. اراده همچون نهالی است که باید آن را پرورش داد تا به مرحله خودشکوفایی و ثمردهی برسد؛ به عبارت دیگر، اراده تقویت شدنی و پرورش یافتنی است و راه پرورش و تقویت آن این است که برخلاف میل خود، اندک اندک به مقابله با این عادت شوم برخیزد تا پس از مدتی لذت توانستن را بچشد ق، مؤسسه پژوهشی - فرهنگی اشراق، خودارضایی یا ارضای انحرافی جنسی، صص 29 - 30..
2. تلاش برای تقویت اراده از گام های مهم در امر بهبود است. نگویید اراده از ما سلب شده است! ممکن است اراده انسان ضعیف شود؛ ولی هیچ گاه از بین نمی رود. نشانه اینکه هنوز اراده باقی است، این است که شخص این عمل را در حضور دیگران و در هر شرایطی انجام نمی دهد. برای تقویت اراده، راه های زیادی پیشنهاد شده که از جمله آنها تلقین به خود است جهت آگاهی بیشتر نگا: پرسش ها و پاسخ ها دفتر 7 _ پرسش ها و پاسخ های برگزیده (ویراست جدید)، پرسش 46..
ویکتور پوشه - روان شناسِ فرانسوی - می گوید: افراد مبتلا به این عادت شوم، هر روز به دفعات مختلف با تمرکز فکر به خود بگویند: «من به خوبی قادرم این عادت بد را از خود دور کنم، من قادرم». تکرار این عبارت ساده، اثر عجیبی در تقویت اراده و روحیه دارد.
پل ژاگو بر آن است که: «تلقین، قبل از خواب نیز مؤثر است»همان، ص 34..جهت آگاهی بیشتر نگا: پرسش ها و پاسخ ها دفتر 7 _ پرسش ها و پاسخ های برگزیده (ویراست جدید) پرسش شماره 46.
3. سعی شود شکم به هنگام خواب، بیش از حد معمول پر نباشد.
4. از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان اجتناب گردد.
5. از نگاه کردن به مناظر، فیلم ها و تصاویر تحریک کننده، خودداری شود و شخص به محض مواجهه با این امور، چشم خود را بسته و یا به زمین و یا آسمان نگاه کند.
6. از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی های تحریک کننده و فکر کردن در این امور، دوری شود.
7. از خوردن مواد غذایی محرک، مانند خرما، پیاز، فلفل، تخم مرغ، گوشت قرمز و غذاهای پرچرب - اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا شود.
8. قبل از خواب مثانه تخلیه شود.
9. از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات پرهیز شود (به خصوص شب ها و قبل از خوابیدن).
10. هیچ گاه نباید به بدن عریان خود نگاه کرد.
11. از دست ورزی با اندام جنسی، باید اجتناب نمود و در هیچ شرایطی، نباید دست ورزی کرد!
12. هرگز نباید به رو خوابید.
13. به منظور تخلیه انرژی - زاید بدن، به طور منظم و زیاد باید ورزش کرد.
14. هیچ گاه نباید بیکار بود؛ شخص باید برای اوقات فراغت خود، برنامه داشته باشد و آن را با مطالعه، ورزش، زیارت، عبادت و ... پر کند.
15. هرگز در مکانی خلوت و تنها و دور از نظر دیگران نباید ماند.
16. هرگاه شخص مورد هجوم افکار جنسی واقع شد، باید بلافاصله از مکان خلوت و دور از نظر دیگران خارج شود و خود را به کاری سرگرم کند. در این زمینه گفت و گو با دوستان، مشارکت در عبادت های جمعی (مانند جلسات دعا، نماز جماعت و...) بسیار مفید است.
17. هفته ای یکی دو روز، روزه مستحبی مفید است و اگر شخص توان آن را ندارد، میزان صَرف غذا را کاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش دهد و یا تعداد دفعات غذا را کاهش داده و به حداقل خوراک اکتفا کند.
18. از سخن گفتن ملایمت آمیز، شوخی و خنده با نامحرمان خودداری کرده واز نرمی و لینت در کلام باید اجتناب ورزید.
19. هیچ گاه نباید با نامحرم و جنس مخالف، در مکان خلوت و دور از نگاه دیگران باقی ماند (حتی برای آموزش و ...).
20. قرآن زیاد بخواند و درباره معانی آیات آن فکر کند.
21. باید همیشه برای ذهن فکر خود محتوای مطلوب و موضوع مناسب داشت.
22. منشأ این مشکل، عدم پاسخ صحیح و مناسب به یکی از نیازهای واقعی انسان است که باید به طور طبیعی و صحیح (ازدواج) ارضا و تأمین شود. اما اگر به شکل صحیح تأمین نشود، شخص دچار خطا و گناه خواهد شد که عواقب سوء آن نیز دامنگیر او می شود. بنابراین در صورت امکان با کم کردن سطح توقعات و انتظارات، باید برای ازدواج اقدام کرد؛ چرا که بهترین راه حل ازدواج است.
23. از کردارهای پیشین خود باید توبه کرد. خداوند توبه کاران را می بخشد. توبه و اطمینان از قبول توبه، بزرگ ترین عامل تقویت و دلگرمی برای آغاز حرکتی نو است. گناه هر چه باشد، نباید احساس بی ارزشی و نا امیدی به فرد دست دهد. بله! گناه ناراحتی و عذاب وجدان دارد؛ لکن به مفهوم پایان فرصت ها و انتهای راه و نابودی نیست. کسی که از صمیم دل رجوع کند و تصمیم قاطع بر جبران لغزش بگیرد، محبوب درگاه خداوند است: «إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ التَّوَّابِینَ»؛ بقره (2)، آیه 222..
چه عاملی از این کارسازتر که شخص گنه کار احساس کند در صورت توبه، خداوند او را دوست می دارد و در نظر خداوند چنان است که گویی گناهی مرتکب نشده است. امام باقرعلیه السلام در این باره می فرماید: «التائب من الذنب کمن لاذنب له»؛اصول کافی، ج 2، ص 435.؛ «توبه کننده مانند کسی است که اصلاً گناه نکرده است».
«توبه» یعنی شروع زندگی پاک و سازنده و حرکت در نور و روشنایی. اگر شخص از گناه خویش می ترسد، باید از بالاترین گناه (یأس و نومیدی) بترسد.
در پایان بار دیگر تأکید می کنیم که اگر کسی بخواهد و اراده ای جدی بر ترک این عمل داشته باشد مطمئناً موفق می شود فقط شرط اساسی آن داشتن اراده ای محکم است که در این باره در نوشته بعدی به آن خواهیم پرداخت. علاوه بر این می توان با مطالعه تجربه های موفق افرادی که مدت ها با این معضل دست و پنجه نرم می کردند و بخاطر عدم شناخت کافی یا جدی نگرفتن راه مقابله با آن و یا به هر دلیل دیگری گرفتار این رفتار ناپسند بوده اند، این احساس را در خود تقویت کرد که واقعاً خواستن توانستن است زیرا در مسیر مبارزه با این گناه، احساس ضعف و سستی کردن آفتی بزرگ است.
اکنون از تمام خوانندگان گرامی چه خوب است این درخواست را داشته باشیم که تجربه موفق خود را ذکر کرده تا دیگران نیز قوت قلب کافی برای مبارزه و مقابله با چنین انحراف رفتاری را پیدا کنند گر چه روشن است که می توان با یک برنامه ریزی مناسب و عمل به راهکار های ارائه شده به طور دقیق و کامل به چنین هدفی دست یافت و تجربه های موفقیت آمیز برخی افراد گواه آشکاری بر این مطلب است. بیان تجربه های موفق توسط خوانندگان برای دیگر عزیزان می تواند بسیار مفید باشد. بنابراین آماده شنیدن اظهار نظرها و بیان تجربه های موفق تمام عزیزان هستیم تا آن را در اختیار دیگران قرار دهیم.

نظرات

میهمان
در حال حاضر از عوارض شدید خود ارضای رنج میبرم سردرد کمبود حافظه گودی زیر چشم ضعیف شدن و بی انرژی بودن افسردگی و عوارض دیگر موفق شدم ترک کنم و حدود دو ماه هست اینکار رو نکرده ام اما هنوز عوارض پابرجاست جهت بهبودی سریع تر هرگونه قرص یا مکملی موجود باشه ممنون میشم پیشنهاد بدید با تشکر
پرسمان
سلام علیکم، جبران عوارض خود ارضایی بستگی به شدت گرفتاری شخص دارد . همچنین توانایی جسمی افراد مختلف متفاوت است. برای بازگشت انرژی از دست رفته هر گز به مکمل و مانند آن رو نیاورید که کار درستی نیست. سعی کنید تغذیه خوب و کامل از همه گروه های غذایی داشته باشید بخصوص مغزه جات مانند پسته، بادام ، فندق، گردوو .... وهمچنین از شیرینی جات بیشتر استفاده کنید .
نکته دیگر ورزش روزانه حد اقل به مدت نیم ساعت در هوای آزاد است که هرگز فراموش نکنید.
میهمان
من حدود۵سال خودارضایی میکردم ولی به یه روش تونستم اونو ترک کنم.اونم نماز اول وقته.
میهمان
از امروز ۶/۷/۹۹
میهمان
دوستان عزیز، یه راه برای کنترل غریزه جنسی در دوران مجردی پیشنهاد میکنم، شاید بتونید بیشتر بر هوای نفس غلبه کنید، حتما هفته ای دو بار به یک قبرستان سر بزنید، قبرهایی که تازه کنده شده و هنوز میت در آن دفن نشده را ببینید، تفکر کنید که شاید یک ساعت بعد مرا اینجا دفن کنند، به قبرهایی که ساعاتی قبل در آن میت را دفن کرده اند نگاهی کنید، خاک تازه تازه بر آن ریخته اند، یک دسته گل هم رویش گذاشته اند، سؤال و جواب از اون میت آغاز شده، شب اول قبرش فرا رسیده، تفکر کنید که الان جای اون بودید و درحال پاسخ به اینکه چرا استمنا میکردی، چرا سایت فلان میدیدی، اشک بریزید و برای اون میت هم فاتحه ای قرائت کنید. باز برگردید به اون قبرهای خالی نگاهی بیندازید، شاید فردا نوبت من باشد. که اینجا دادگاه پاسخدهی ام شروع میشود، حالا برگردید خونه، مجددا چند روز بعد سر بزنید. همان قبرهای خالی که دیده بودید پر از میت شده است و قبرهای خالی جدیدی حفر شده. اینها را که مکرر در زندگی مجردی تان اجرا کنید روحتان صفای معنوی پیدا میکند. نفستان از گناه دوری میکند و لحظات خوشی در دنیا و آخرت پیش رویتان خواهد بود. إن شاءالله بزودی ازدواج کنید و از این رفتار حرام و گناه کبیره رهایی یابید. صلوات صلوات صلوات
میهمان
ببخشید این چیزایی که شما نوشتین با ویکی پدیا خیلی تفاوت داره. ویکی پدیا میگه که خودارضایی ضرری نداره ولی من اینطوری فکر نمیکنم. میشه بیشتر برام توضیح بدین چرا ویکی پدیا اینطوری نوشته؟
پرسمان
سلام علیکم، سایت ویکی پدیا از لحاظ علمی سایت معتبری به حساب نمی آید و تمامی مطالب آن درست نیست؛ علاوه بر این متأسفانه دانشمندان غربی در این قضیه صادق نیستند؛ چراکه آنها مدت زمانی خودارضایی را جزء انحرافات جنسی در کتاب های خود ذکر کرده بودند، اما امروزه به خاطر اغراض سیاسی و علل دیگر این گونه انحرافات را از کتاب های خود حذف کرده اند و آن را عملی بهنجار تلقی می کنند در صورتی که عقل سلیم و وجدان بشری چنین عملی را نمی پذیرد و به انحرافی بودن آن اذعان دارد و آسیب های متعددی را برای آن بیان می کند.
در کتاب راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی که از سوی انجمن روانپزشکی آمریکا (APA) منتشر شده در نسخه های قبلی در Dsm-۴ و در Dsm-۳ و نیز سایر کتاب های روانپزشکی و روانشناسی به چنین انحرافی اشاره شده و در کنار اختلالات جنسی از آنها نام برده شده است. متأسفانه در نسخۀ Dsm-۵ برخی از انحرافات جنسی نظیر خودارضایی و همجنسگرایی به خاطر اغراض سیاسی و علل دیگر حذف شده و نوعی امر نابهنجار تلقی نمی شود.
در مقابل برخی افراد و دانشمندان غربی که منکر آسیب ها و عوارض ناخوشانید خودارضایی هستند، دانشمندان و افراد دیگری هستند که علی رغم سانسور شدید خودارضایی را عملی نابهنجار می دانند و عوارض و آسیب هایی را برای خودارضایی بیان می کنند. کتاب فیزیولوژی پزشکی گایتون نوشته آرتور گایتون و جان ادوارد هال یکی از این نمونه هاست. همچنین تحقیقاتی که توسط (برودی و کاستا، ۲۰۰۰؛ داس، پریش و لامن، ۲۰۰۹؛ گرسو، مرسر، گراهام، ولینگز، جانسون، ۲۰۰۸؛ لائو، وانگ، چنگ و یانگ، ۲۰۰۵؛ ناتر و کندرون، ۱۹۸۵) و زنان (برودی و کاستا، ۲۰۰۹؛ داس و همکاران، ۲۰۰۹؛ گرسو و همکاران، ۲۰۰۸؛ لائو، چانگ، وانگ و یانگ، ۲۰۰۶؛ شاییر، شاییر و شاییر، ۲۰۱۲؛ ویس و برودی، ۲۰۰۹) انجام گرفته است، همگی آسیب ها و عوارضی را برای خودارضایی بیان می کنند.
میهمان
۴ساله دارم خود نارضایی می کنم واقعا خسته شدم چشمام ریز شده و زیرش سیاه احساس می کنم موهامام رشدشان کم شده هر روز لاغر میشم. بعضی روزچشمانم واقعا تار تار میشه هزار دفعه ترک کردم اما بعد از ۲یا ۳ هفته برگشتم صورتم پر جوش شده کمک کنید
پرسمان
سلام علیکم، پرسشگر گرامی؛ در مورد عوارض خودارضایی باید توجه داشته باشید که ترک خودارضایی، بهترین درمان برای رفع مشکلات و عوارض و مشکلات بعدی آن می باشد. اگر شما خودارضایی را ترک کنید به هیچ عنوان نباید نگران عوارض آن باشید. چرا که این عوارض ایجاد شده معمولاً بعد از ترک و به مرور زمان از بین خواهند رفت. بدن انسان مخصوصاً جوان توانایی جبران این عوارض را دارد و دوباره خودش را بازسازی می‌کند و به تدریج به وضعیت عادی برمی‌گردد ؛ البته به شرطی که در تصمیمتان بر ترک جدی باشید و خدای ناکرده دوباره گرفتار خود‌ارضایی نشوید.
عوارض ایجاد شده نیز به مرور زمان و به تدریج برطرف می شود نه اینکه سریعا بهبود پیدا کند. چرا که برخی کارها به صورت عادت در می آید و ترک آن به صورت تدریجی انجام می شود مانند خود ارضایی که راه آن کم کردن مورد و ترک کردن تدریجی آن است. زمان جبران عوارض از یک شخص با شخص دیگر و همچنین بر اساس شدت گرفتاری متفاوت است. هر چه بدن قوی تر باشد و شدت گرفتاری قبلی نیز کمتر باشد، زمان جبران عوارض کاهش پیدا می کند. همچنین خوردن مواد قندی مثل خرما، کشمش و عسل انجام ورزش روزانه، تفریح و گردش های سالم در بازگشت سلامتی شما بسیار مؤثر است. بدن انسان توانایی جبران عوارض را دارد ولی باید توجه داشته باشید که عوارضی که در طول زمان ایجاد شده به تدریج جبران خواهد شد و البته نباید توقع داشته باشید که فورا جبران شود. موفق باشید.
میهمان

من بخاطر خودارضایی چشام ضعیف شده خیلیم حواس پرت شدم حس میکنم دارم حافظمو از دست میدم چکار کنم کمکم کنید
پرسمان
سلام علیکم، برای رهایی از آسیب ها و عوارض خودارضایی و همچنین درمان عوارض احتمالی که ممکن است در شما یافت شود، مهم ترین و اولین کاری که باید صورت گیرد این است که با استفاده از راهکارهای مختلفی که برای ترک خودارضایی وجود دارد، کوشش شود پدیده زشت و آسیب زای خودارضایی ترک شود که نیاز به عزم، اراده جدی و البته استفاده از راهکارهای تخصصی ترک دارد.
البته در این که خودارضایی عوارض بسیار ناخوشایند و پیامدهای منفی فراوان و بعضاً جبران ناپذیری دارد، شکی نیست؛ آنچه مسلّم است این است که با ترک خودارضایی، دیگر در آینده عوارض خودارضایی سراغ شما نخواهد آمد و حتی اگر در حال حاضر به عوارضی مبتلا گشته اید این اطمینان را به شما می دهیم که بسیاری از عوارض ناشی از خودارضایی با ترک کامل آن به تدریج و رفته رفته، کم شده و در نهایت نابود می شود و از بین می روند؛ به همین خاطر، جای هیچ گونه نگرانی نیست.
اگر شما موفق به ترک خودارضایی شوید نوید این است که از آسیب های دیگر رهایی یافته اید و به تدریج عوارض گذشته برطرف خواهد شد. کافی است ناامیدی را کنار بگذارید و به تقویت بدن تان بپردازید و با ورزش و نیز تقویت بدن، شادابی و نشاط خود را به دست آورید و با اتخاذ رژیم غذایی، پرانرژی، مقوی و مناسب نیروی از دست رفته بدن تان را جبران کنید. البته برخی از آسیب ها و عوارض خودارضایی ممکن است مدت ها طول بکشد که درمان شود و یا حتی ممکن است برخی از آسیب ها همچون ضعف چشم کاملاً به حالت اولیه برنگردد، اما خوشبختانه بسیاری از آسیب ها با تقویت بدن و دارودرمانی بهبود می یابد و برطرف می شود که بهبود ضعف حافظه یکی از آنهاست.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.