درمان دیدن عکس های نامناسب ۱۳۹۲/۰۲/۲۹ - ۴۶۰۲۴ بازدید

پرسشگر گرامی، ارتباط شما با این نهاد را قدر می دانیم و از اینکه با جوانی همچون شما در ارتباطیم که ذهن منطقی اش راه مشورت را برای عبور از این موضوع برگزیده، و نمی‌خواهد صفا و پاکی خود را با گناه آلوده کند، خدا را شاکریم. از اینکه صادقانه سوال خود را مطرح نمودید، متشکریم.
پاسخ شما را در سه محور (مقدمه ،عوارض وپیامدهای عکس های مبتذل و راهکارهای مفید) ارائه خواهیم نمود:
نگاه به عکس و فیلم های سکسی غالبا موجب تحریک شهوت و مقدمه ارتکاب گناه است و لذا دیدن آن حرام است.

پرسشگر گرامی، ارتباط شما با این نهاد را قدر می دانیم و از اینکه با جوانی همچون شما در ارتباطیم که ذهن منطقی اش راه مشورت را برای عبور از این موضوع برگزیده، و نمی‌خواهد صفا و پاکی خود را با گناه آلوده کند، خدا را شاکریم. از اینکه صادقانه سوال خود را مطرح نمودید، متشکریم.
پاسخ شما را در سه محور (مقدمه ،عوارض وپیامدهای عکس های مبتذل و راهکارهای مفید) ارائه خواهیم نمود:
نگاه به عکس و فیلم های سکسی غالبا موجب تحریک شهوت و مقدمه ارتکاب گناه است و لذا دیدن آن حرام است.
همانگونه که از فتوای مراجع استفاده می شود, علت حرمت نگاه به این گونه عکس ها تحریک شدن افراطی شهوت است. داشتن شهوت از ویژگی های انسان است, ولی در صورتی وجود این غریزه مفید است که به صورت متعادل اداره شود. افراط در شهوت عقل را ضعیف می کند و انسان را به وادی هوای نفس و گناه وارد می نماید. دستورات اسلام به گونه ای است که هم باعث حفظ این نیرو می شود و هم آن را کنترل می نماید و به حفظ تعادل آن توصیه می کند. زیرا انسان در مسیر سعادت و بهروزی و رسیدن به قرب الهی نیازمند ابزارها و زمینه های است که او را پاداش داده و آماده سازد. چشم و گوش و سایر ابزارمعرفتی خود را کنترل نماید تا عقل و فکر او را به تسخیر نگیرد، چون طبیعی است که دیده چشم شاهد تاثیرات عمیق و فوری است که از آهنگ و عکس های مبتذل بر می خیزد، بر دل می نشیند و در قلب شور و هیجان بر پا می کند، تا آن جا که این ارتعاشات سوار بر احساس آدمی او را به وادی خیال، شهوت، فساد و بی بند و باری سوق می دهد. این پیشامد موجب می شود که عقل از محاسبات جدی، دقیق و واقع بینانه به دور بیفتد، و در نهایت به پژمردگی، افسردگی یا ستمی در انجام وظایف دینی و الهی (فردی و اجتماعی) منتهی شود. به اتفاق همه دانشمندان علم اخلاق رمز خوشبختی و سعادت حقیقی بشر در کنترل اعضاء و جوارح و تعدیل احساساتش نهفته است که از آن به عدالت تعبیر می شود و آن به معنای واقعی کلمه در منطبق کردن مسیر زندگی با راه خدا که صراط مستقیم است خلاصه می شود، زیرا روح آرامش و اطمینان آن جاست.
عوارض زیان بار عکس های مبتذل
1. باعث انحراف فکرى و ایجاد تخیلات جنسى و مشغله هاى ذهنى مى شود ودر طول شبانه روز ذهن تأثیرپذیر انسان صحنه هاى مشاهده شده مرور مى کند و کمتر کسى است که بتواند بین تأثیر آموزش و تحریک جنسى آنها تفکیک و جدایى ایجاد کند و خواه ناخواه تأثیر خود را خواهد گذاشت و این براى آرامش روانى انسان مضر است.
2.معمولاً و به خاطر سرکش بودن غریزه جنسى و قدرت آن و تأثیرپذیرى زیاد انسان و بدون این که نیاز فیزیولوژیک (که به طور عادى و طبیعى و از راه صحیح آن ایجاد و سپس ارضاء شود) واقعى در فرد شکل گیرد تحریک شده وباعث فشار روحى شده و چه بسا گاهى اوقات به افراط و زیاده روى در ارضاء آن شود این نوع تحریک جنسى ها خیالى و غیرواقعى است و عدم تعادل در این زمینه براى جسم و روح انسان مضر است، از عقلانیت انسان می کاهد و او را وادار به گناه می کند.
3. مشاهده مکرر و زیاد آن و در دسترس همه بودن این نوع عکس ها باعث شکستن قبح و زشتى امورى است که اسلام و عقلاء و عرف جامعه آن را زشت و قبیح مى شمارند. حتى انسان هاى مؤدب و با نزاکت از بیان و ذکر برخى الفاظ که مستقیما اشاره به یکى از اعضاء بدن انسان مى کند، اکراه دارند و آن را زشت و ناپسند و قبیح مى دانند چه رسد به این که به مشاهده و تجزیه و تحلیل آن بپردازند. کما این که اسلام نیز به فتواى برخى فقهاء گفتن و ذکر و به زبان آوردن اعضاء تناسلى انسان به طور صریح حرام مى داند.
4.مشاهده، بیان، نقل این گونه مطالب به طور زیاد و صریح و بدون پرده و به طور فراوان در اختیار همگان قرار دادن چنین عکس ها و... باعث از بین رفتن عفت عمومى و اجتماعى مى شود.
5. به دنبال مشاهده این گونه عکس ها، افراد به مقایسه آنچه در عکس دیده اند و آنچه از همسر خود سراغ دارند مى پردازند و در نتیجه نقایص و کمبودها و ضعفهاى احتمالى خود و همسر خویش در ذهن فرد برجسته شده و چه بسا باعث کاهش تمایل و علاقه به همسر انتخاب شده خود مى شود و به تدریج کانون خانواده را دچار اختلال و فروپاشى مى کند.
راهکارهای مفید
1.بدانید انسان موجودی است دارای اراده و تا زمانی که تصمیم بر حل مشکلتان نداشته و به کار خود اعتقاد نداشته باشید، بهترین راهکارها هم نمی تواند کوچک ترین تغییر وتحولی در شما ایجاد کند.
2.هر کاری که عادت انسان شده باشد یک شبه قابل تغییر نیست پس خود را بشناسید و طبق ظرفیت های وجودی خود اقدام به ترک این عادت بنمایید.
3.با نا امیدی، یاس و روحیه ی بی نشاط ترک گناه سخت تر و شاید غیر ممکن باشدپس اعمال گذشته را فراموش کنید وبا شادی و نشاط طبق دستورات بالابه پیش بروید.
4.شکست در این اقدام امری طبیعی است ولی مهم این است که شکست باعث پیمودن راه باشد نه توقف در مسیر.
5.اهمیت حل مشکل از جانب شما نشان از پشتکار و قلب سرشار از ایمان شما بوده و اگر خداوند شما را دوست نمی داشت توفیق حل مشکل را به شما نمی داد پس ندای الهی را لبیک گفته و با استعانت از درگاه او به پیش بروید.
6.تلقین در جهت منفی و مثبت اثر خود را به همراه دارد و شما سیگنال های منفی را کنار گذاشته و پیامهای مثبت به خود ارسال کنید.
7.بهترین و موثر ترین راه حل ازدواج است زیرا ازدواج موافق با فطرت انسان بوده و این با تجربه به اثبات رسیده است پس از ازدواج نترسید و هر چه بیشتر از این مساله دوری کنید موفقیت کمتری در اقدام به ازدواج خواهید داشت و برههمین اساس است که پیامبر اسلام(صل الله و علیه و آله) می فرمایند: هر که ازدواج کند نیمی از دینش را حفظ کرده.
8.خود را دست کم نگیرید و بدانید انسان دارای قدرت فوق العاده ای است و به هر جا که اراده کند می تواند برسد چه بسا افرادی که مشکلات آنها از شما بیشتر بوده ولی با تلاش و مجاهدت به مقامات عالیه رسیده اند.
9.بدانید شما تکیه گاهی مانند خداوند را دارید و از همین الان که این سطور را می خوانید از خدا کمک گرفته و خود را آماده اطاعت از دستورات او نمایید.
10.اوقات خالی خود را با برنامه های مفید پر کرده واز تنهایی وبیکاری پرهیز کنید.
11.رسیدگی به خواهش ها نفس را قوی تر کرده وتداوم این کار باعث ضعیف شدن انسان در مقابل نفس خواهد شد.
12.اگر چه لذائذ حرام ونامشروع در ابتدا، قدری خوشایند بوده اما اگر دقت کنیم خواهیم دید بعد از مدتی پشیمانی، ندامت وکدورت رابرای انسان به ارمغان می اورد.
13.موارد تحریک کننده اعم از شنیدنی ها، خواندنی ها،افکارو...همانند جرقه ای است که کنار مواد محترقه قرار گرفته در این صورت نتیحه ای جز اشتعال وآتش سوزی مورد انتظار نخواهد بود.
14.نگاه به چنین عکس هایی جز تشویش خاطر وکدورت قلب هیچ ثمره ای ندارد.
15.در مواقع بیکاری به عکس هایی که دیده اید فکر نکنید وآن ها را به کلی فرا موش کنید تا به مرور زمان از ذهنتان پاک شود.
16.این سوال را از خود به صورت جدی بپرسیدنتیجه وثمرات عکس هایی که دیده ام چه بوده است؟ اگر جواب قانع کننده ای داشته اید به این کار ادامه دهید.
دوست محترم؛ سلامت روانی و معنوی، حاصل پیمودن راه دین و عقل است.

نویسنده:زهرا محمدی

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام چرا گناه است
پرسمان
سلام علیکم، اساساً نگاه به تصاویر یا فیلم ها و صحنه های سکسی و مبتذل، موجب تحریک شهوت و مقدمه ارتکاب گناه است و لذا دیدن آن ها حرام است، به همین خاطر، به نظر همه مراجع تقلید دیدن عکس، فیلم ها و تصاویر مبتذلی که باعث تحریک شهوت در فرد شود جایز نیست و تفاوتی میان افراد متأهل و مجرد نیست. همانگونه که از فتوای مراجع استفاده می شود، علت حرمت نگاه به این گونه عکس ها تحریک شدن افراطی شهوت است که افراد را متمایل به گناه و انحرافات اخلاقی می کند.
علاوه بر این خودتحریکی سبب فعل و انفعالات زیادی در بدن شده و هورمون های جنسی ترشح کرده و غدد جنسی شروع به فعالیت می کنند. برخی افراد به خاطر خودتحریکی زیاد و افراط در آن دچار مشکلات عدیده ای می شوند.
دیدن عکس، فیلم ها و تصاویر مبتذلی حتی اگر منجر به خودارضایی نشود، در هر صورت گناه می باشد؛ ضمن اینکه این کار نوعی خودتحریکی است که در هر صورت آسیب زا خواهد بود.
میهمان
سلام خسته نباشید.حرفتون درست اما یکی مثل من ک اصلانمیتونم ارضاشم چکارکنم.گه گاهی میبینم همچین فیلمها تا راضی باشم کردِه‌ام
پرسمان
سلام علیکم، برای اینکه به شما کمک کنیم؛ لازم است از وضعیت زندگی شما و مشکلی که از آن رنج می برید اطلاع پیدا کنیم و جوانب آن را بسنجیم، برای ارسال سؤال و ارتباط با ما می توانید از راه های زیر اقدام کنید:
** درج سوال در سایت: http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات سروش، بله و گپ پرسمان: @porsemanbot
توجه: اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما به صورت خصوصی فراهم گردد.
میهمان
اگرکسی بخاهد باهمسرخود این عکسها یافیلم هاراببیند چون مشگل راست کردن دارد {کسی فتوای}نداده پس باید کف دستی زد چون گفتن گناه ......؟
پرسمان
سلام علیکم، به نظر می رسد مشکلی که امروز گریبانگیرتان شده است را باید با متخصصان و پزشکان مربوطه نظیرِ درمانگران اختلالات جنسی و سکس تراپیست ها در میان بگذارید و با آنها مشورت کنید و نظر آنان را جویا شوید و از میزان درمان پذیری آن مطلع گردید. طبیعتاً برخی از اختلالات جنسی همچون اختلال نعوظ یا کژکاری های جنسی با دارو درمانی و نیز برخی راهکارهای درمانی قابل رفع است و جای هیچ گونه نگرانی نیست. ضمن اینکه می توانید در این زمینه به متخصصان طب گیاهی و سنتی مراجعه کنید؛ در ضمن می توانید به کتابهایی که در زمینه خواص مواد غذایی و خوراکی ها نگارش شده است هم مراجعه کنید و خوراکی های افزایش دهنده میل و توان جنسی و تداوم نعوظ را با مشورت با متخصص به کار ببرید تا مشکل تان برطرف گردد.
در هیچ صورتی نباید به مشاهده فیلم ها و تصاویر مبتذل بپردازید و برای خودتان و عملکرد جنسی تان مشکل بیافرینید. تماشای فیلم های جنسی مستهجن باعث کاهش اعتماد به نفس فرد در زندگی زناشویی آینده می شود؛ چرا که رفتارهای اغراق آمیز بازیگران این گونه فیلم ها باعث می شود که فرد درباره طبیعی بودن عملکرد جنسی خود با همسرش دچار تردید شوند و خود را بسیار ضعیف تر از آنچه هست، بپندارد.
علاوه بر این، جذابیت های اغراق آمیز و تصنعی چنین فیلم هایی، گاهی باعث می شود جذابیت های همسر، کمرنگ شده و مقایسه منفی بین همسر و آن هنرپیشه ها صورت گیرد که این امر موجب بی میلی جنسی نسبت به همسر می گردد.
از طرف دیگر، برخی رفتارهای بازیگران این فیلم ها با وجود جذابیت های بصری، گاه بسیار دردناک و آسیب زننده است و زوجین ناآگاه که سعی در تقلید از آن دارند، موجب بی رغبتی همسر به روابط زناشویی می شود.
میهمان
تا حدودی درست است اما مشکل این است که متاسفانه بسیاری از متاهل ها هم گرفتار این کار هستند.
میهمان
سلام بزرگوار . از نظر عقلی قسم می خورم که ۱۰۰ درصد درست می گویی. جوانی که نه پول داره نه خونه که اجاره کنه بله ۱۰۰ درصد حرفت درسته که شما فرمودید. اما باید این فرد ارضا شود اگر از طریق حق ارضا شد( البته اگر شما قبول داشته باشید که انسان هم جنبه جنسی حیوانی دارد که باید ارضاشود+ هم جنبه معنوی روحی که باید پرورش داده شود) که هیچ و اگر نه خودش رااز طریق غیر حق ارضا خواهد کرد . حالا شما بفرمایید باید نشست دست روی دست گذاشت این جوان حتما باید برود سربازی و بعدش هم کارو بعدش هم تازه خواستگاری که سن اش شده ۲۷ و ۲۸ که اوج فعالیت جنسی اش است .پس شما می فرمایید چه کند؟؟؟ ممنون
میهمان
مطلالبتون رو خوندم خوب بود بجز امر ازدواج که واقعا توی این جامعه حماقت است در جامعه ی ما نرخ تورم و بیکاری ۲رقمی هستند و نرخ رشد اقتصادی منفی جوانان مشکل مسکن دارند مشکل وام ازدواج دارند چرا یک زوج در کشور خودشان نباید صاحب مسکن باشند و تا مدت زیادی باید اجاره نشینی کنند؟اگر جامعه ی ما دچار فساد و کاهش رشد جمعیت میشود تقصیر مردم بدبخت نیست.برخی از جوانا میگویند در جایی که حرام ارزانتر از حلال است چرا برویم سراغ حلالش؟میدانم لابد میگویید این حرفها نشان از ضعف ایمان است و خداوند فرموده که من روزی میدهم اما غافل از اینکه در همون قرانی که این ایه شریفه ذکر شده گفته شده است هم که باید به معاش مردم رسید.کسانی که دم از ازدواج و ازدیاد نسل میزنند شکمشان سیر است و از درد مردم خبری ندارند .تازمانی که مشکلات اقتصادی حل نشود جوانان موفق به ازدواج نمیشوند و این عادات زشت هم ادامه دارند .امیدوارم در پایان یک پاسخ منطقی بشنوم نه اینکه برچسب بیسوادی به من بخورد.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.