درون گرایی و برون گرایی ۱۳۹۲/۰۹/۰۳ - ۲۱۹۷ بازدید

با سلام
راجب ویژگی درون گرایی و برون گرایی افراد می خواستم بدانم

با عرض سلام و ادب خدمت شما پرسشگر گرامی ، برای پاسخ ابتدا تعریف درون گرایی و برون گرایی ارائه می شود وبه مقایسه و بیان ویژگیهای آنها پرداخته می شود.▪ درون گرایی: (Introversion)
ـ تعریف نظری: ویژگی خُلقی است که با دیدگاه درونی ذهنی همراه بوده و فرد درون گرا آمادگی بیشتری برای خود داری و تسلط بر نفس از خود نشان می‌دهد. این افراد کمتر تمایل به حضور در جمع دارند و و بیشتر دقت خود را به مطالعه و فعالیتهای ذهنی انفرادی می‌گذرانند.
▪ برون گرایی: (Extraversion)
ـ تعریف نظری: ویژگی خُلقی است که با دیدگاه عینی و خارجی مشخص شده و با فعالیت عملی بالاتری همراه است، افراد برون‌گرا از آمادگی کمتری برای تسلط بر نفس خویش برخوردارند.
مقایسه روان‌شناسانه بین افراد درون‌گرا و برون‌گرا: بعضی‌ها ترجیح می‌دهند که تنها باشند و تنها کار کنند و بعضی برعکس، ترجیح می‌دهند در جمع زندگی کنند و با یکدیگر کار کنند و بیشتر با مردم روبه‌رو شوند. روان‌شناسان به آن افرادی که جزو دسته اول هستند، درون‌گرا و به آن دسته از افرادی که در دسته دوم هستند، برون‌گرا می‌گویند. بیشتر ما با افرادی که سبک فکری آنها با سبک فکری ما هم‌سویی دارد، راحت‌تر و خودمانی‌تر هستیم. روان‌شناسان می‌گویند نویسنده‌ها، نقاشان و باغبانان معمولاً درون‌گرا هستند و فروشنده‌ها، خدمه کشتی و هواپیما و پذیرایی هتل‌ها معمولا برون‌گرا هستند.
افراد درون‌گرا با امور درونی سر و کار دارند. می‌توان گفت آنها افرادی هستند که به درون توجه می‌کنند. درون‌گرایی، ویژگی افرادی است که تودار هستند و به درون‌‌نگری، وظیفه‌مداری، کناره‌گیری از دیگران و گاهی ناآگاهی اجتماعی گرایش دارند. آنها تمایل دارند که به تنهایی کار کنند و برتری آنها ضرورتا استفاده از هوش در مورد اشیا و عقاید، جدای از دیگران است. تیپ‌های احساسی، درون‌گرا هستند و تفکر همراه با قضاوت‌شان نشان می‌دهد. که آرام و جدی باشند و برای کسب موفقیت، به طور دقیق بر امور مربوطه متمرکز شوند. آنها متقاعد شده‌اند که عمل‌گرا، نظم‌پذیر، واقع‌گرا و قابل اطمینان باشند و به حقیقت امر توجه کنند و در محیط بیرونی زندگی خود بیشتر با تفکر عمل کنند. اما در محیط زندگی با احساسات عمل کنند افراد برونگرا بیشتر به محیط بیرون گرایش دارند و مردم‌دار هستند. غالبا دارای حساسیت اجتماعی هستند و از آنچه برای دیگران اتفاق می‌افتد، آگاهی دارند. آنها تا جایی که ممکن است دوست دارند با دیگران کار کنند. افراد برون‌گرا چون دوست دارند به صورت گروهی کار کنند احتمالا وقتی با یکدیگر کار می‌کنند، بهتر یاد می‌گیرند. افراد برون‌گرا مایل‌اند برون‌گرا و مردم‌مدار باشند.
افراد درون‌گرا و برون‌گرا به طور متوسط در دو انتهای مخالف یک خط قرار دارند. افراد درون‌گرا چون ترجیح می‌دهند به تنهایی کار کنند، ممکن است در فعالیت‌های گروهی دچار اضطراب شوند. البته این به آن معنا نیست که افراد درون‌گرا به هیچ‌وجه نباید کار گروهی انجام دهند و یا افراد برون‌گرا نباید به تنهایی فعالیت کنند. آنچه مسلم است، این است که افراد باید یاد بگیرند که در موقعیت‌های مختلف انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشند.
برون‌گراها این‌گونه‌اند:
۱ علاقه‌مند به وقایع پیرامون خود.
۲ روراست و معمولا پرحرف.
۳ عقیده خود را با عقاید دیگران مقایسه می‌کنند.
۴ اهل پیشقدم شدن در کارها.
۵ به سهولت دوستان جدیدی یافته و با یک گروه خود را وفق می‌دهند.
۶ افکار خود را راحت بیان می‌کنند.
۷ علاقه‌مند به افراد جدید.
۸ بزرگ‌ترین وحشت آنها آن است که نکند پس از یک فاجعه هولناک آخرین بازمانده بشر روی زمین باشند! (ترس از قطع ارتباط با دنیای خارج و مردم)؛ یعنی تنهایی برای آنها بسیار آزار دهنده است.
۹ از تعامل و ارتباط برقرار کردن با دیگران انرژی می‌گیرند.
۱۰خوش مشرب بوده اما زیاد احساساتی نیستند.
۱۱ریسک پذیرند، سریع تصمیم می‌گیرند، اجتماعی هستند، درک آنها آسان است، شخصیت آنها در خلوت و حضور دیگران معمولا یکسان است و معاشرتی هستند.
۱۲ پس از آنکه حرف خود را زدند به گفته خود می‌اندیشند. علاقه‌مند به کار گروهی هستند. نقل هر مجلس هستند. موسیقی با صدای بلند و فعالیت‌های هیجان‌انگیز را بیشتر دوست دارند.
۱۳ رنگ‌های روشن را بیشتر دوست دارند. بیشتر از اعمال دیگران خشمگین می‌شوند تا اعمال خودشان. اطلاعات شخصی خود را به سادگی با دیگران قسمت می‌کنند. رویکرد سریع‌الوصول را بیشتر ترجیح می‌دهند. تنها از روی تجارب زندگی خود درس می‌گیرند و نه عبرت گرفتن از دیگران.
۱۴ ۵۷ تا ۶۰ درصد از جمعیت زمین را تشکیل می‌دهند.
• البته خصوصیات فوق هیچ ارتباطی با اعتماد به نفس داشتن فرد برونگرا ندارد، یک برون‌گرا ممکن است اعتمادبه نفس پایینی داشته باشد.
درون‌گراها این‌گونه‌اند:
۱ علاقه‌مند به احساسات و افکار خودشان، نیازمند به داشتن قلمرو شخصی، کم‌حرف، ساکت و متفکر.
۲ دوستان زیادی ندارند. در ارتباط برقرار کردن با افراد جدید مشکل دارند. علاقه‌مند به سکوت و تمرکز. از دید و بازدید‌های غیرمنتظره و ناگهانی بیزارند.
۳ کارایی آنها در تنهایی بیشتر است و ترس آنها این است که فردیت خود را از دست بدهند. از فعالیت‌های انفرادی انرژی می‌گیرند. ۶۵ درصد نوابغ را درون‌گرایان تشکیل می‌دهند.
۴ در بین انبوه مردم بودن آنها را خسته می‌کند. معمولا کم‌رو هستند. درک‌شان مشکل است. اهل ایده و عقاید نو هستند.
۵ شخصیتی متمایز در خلوت خود و در حضور دیگران دارند. مشتاق و احساساتی هستند. معمولا احساسات‌شان را بیان نمی‌کنند. در جمع ناآشنا ساکت اما در جمع دوستان خود راحت هستند. تمرکزشان زیاد است. برای تصمیم گیری به زمان نیاز دارند. پیش از حرف زدن می‌اندیشند.
۶ از در میان گذاشتن اطلاعات شخصی خود با دیگران خود داری می‌کنند. مایل به رویکردی آهسته اما دقیق‌اند. اهل عبرت گرفتن از دیگران‌اند و پس از آموختن روش زندگی، دیگرگونه زندگی می‌کنند.
• این خصوصیات هیچ ارتباطی با کمرویی درون‌گرایان ندارد. ممکن است آنها خیلی هم با اعتمادبه نفس باشند. آنها از قوانین خشک بیزارند و خواهان آزادی.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
عالی
میهمان
سلام وقت بخیر لطفا راهنماییم کنید ممنونمن ۴۶سالمه خانم هستم ۲۴ سال است ازدواج کردم خانمی هستم پر هیجان شوخ طبع و با کودک درون بیدار وقتی مهمون میاد یا میریم پر حرف میشم وبا همه بسیار مهربان و بی شیله پیله هستم دو رو نیستم سیاست ندارم ادم ساده و راحتی هستم دقبقا بر عکس همسرم که مثل ببخشید درخت میمونه همیشه به من میگه خل و چل !
دیگه از دست خودم خسته شدم احساس میکنم شوهرم ازم متنفره کمکم کنید راهنماییم کنید چطور مقل خودش درونگرا و آرام و سنگین باشم😔 سپاسگذارم و منتظر.
پرسمان
پرسشگر گرامي اين نكته كه احساس همسرتان تا اين اندازه براي تان اهميّت دارد كه تصميم گرفته ايد برون گرايي را ‏در خود تعديل نموده و درونگرايي تان را تقويت نماييد،‌ ستودني است؛‌ امّا لطفاً توجّه داشته باشيد ‏چيزي كه بيش از همه مي تواند رابطه شما با يكديگر را قشنگ و زيبا سازد اين است كه 1. شما و ‏هسمرتان شباهت ها و نقاط مشترك بين خود را بيابيد و 2. به تفاوت هاي تان احترام بگذاريد؛‌ زيرا ‏پرواضح است كه راه حل مسائل و مشكلات بين شما و همسرتان چيزي است كه قدرت سازگاري و ‏رفتار مثبت و كارآمدتان را در چنين موقعيّت هايي افزايش دهد و آن بهره گيري از مهارت هاي ‏زندگي در اين طيف قضاياست تا قادر شويد بدون اين كه به خود يا ديگراني همچون همسر و ‏احساسش صدمه بزنيد،‌ مسئوليت هاي مربوط به نقش خود در قبال وي را بپذيريد و با چالش ها به ‏شكل مؤثري روبرو گرديد. به هر حال، امكان تغيير تيپ شخصيتي افراد از برونگرايي به درونگرايي يا بالعكس وجود دارد و امر محالي نيست، اما بايد توجه داشت كه تيپ شخصيتي افراد در طول مدت زياد شكل گرفته است است؛ بنابراين اين مسئله به سادگي و در كوتاه مدت امكان ندارد. فقط مي تواند با تلقين مثبت و انجام برخي كارهايي كه متناسب با تيپ شخصيتي گروه ديگر است تيپ شخصيتي خويشتن را به تدريج تغيير دارد و يا به سمت ديگر متمايل كرد، اما تغيير اساسي لااقل در كوتاه مدت امكان پذير نيست.موفق باشيد.‏

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.