درون گرایی و برون گرایی ۱۳۹۲/۰۹/۰۳ - ۴۳۱۷ بازدید

راجب ویژگی درون گرایی و برون گرایی افراد می خواستم بدانم

برای پاسخ ابتدا تعریف درون گرایی و برون گرایی ارائه می شود وبه مقایسه و بیان ویژگیهای آنها پرداخته می شود.▪ درون گرایی: (Introversion)ـ تعریف نظری: ویژگی خُلقی است که با دیدگاه درونی ذهنی همراه بوده و فرد درون گرا آمادگی بیشتری برای خود داری و تسلط بر نفس از خود نشان می‌دهد. این افراد کمتر تمایل به حضور در جمع دارند و و بیشتر دقت خود را به مطالعه و فعالیتهای ذهنی انفرادی می‌گذرانند. ▪ برون گرایی: (Extraversion)
ـ تعریف نظری: ویژگی خُلقی است که با دیدگاه عینی و خارجی مشخص شده و با فعالیت عملی بالاتری همراه است، افراد برون‌گرا از آمادگی کمتری برای تسلط بر نفس خویش برخوردارند.
مقایسه روان‌شناسانه بین افراد درون‌گرا و برون‌گرا: بعضی‌ها ترجیح می‌دهند که تنها باشند و تنها کار کنند و بعضی برعکس، ترجیح می‌دهند در جمع زندگی کنند و با یکدیگر کار کنند و بیشتر با مردم روبه‌رو شوند. روان‌شناسان به آن افرادی که جزو دسته اول هستند، درون‌گرا و به آن دسته از افرادی که در دسته دوم هستند، برون‌گرا می‌گویند. بیشتر ما با افرادی که سبک فکری آنها با سبک فکری ما هم‌سویی دارد، راحت‌تر و خودمانی‌تر هستیم. روان‌شناسان می‌گویند نویسنده‌ها، نقاشان و باغبانان معمولاً درون‌گرا هستند و فروشنده‌ها، خدمه کشتی و هواپیما و پذیرایی هتل‌ها معمولا برون‌گرا هستند.
افراد درون‌گرا با امور درونی سر و کار دارند. می‌توان گفت آنها افرادی هستند که به درون توجه می‌کنند. درون‌گرایی، ویژگی افرادی است که تودار هستند و به درون‌‌نگری، وظیفه‌مداری، کناره‌گیری از دیگران و گاهی ناآگاهی اجتماعی گرایش دارند. آنها تمایل دارند که به تنهایی کار کنند و برتری آنها ضرورتا استفاده از هوش در مورد اشیا و عقاید، جدای از دیگران است. تیپ‌های احساسی، درون‌گرا هستند و تفکر همراه با قضاوت‌شان نشان می‌دهد. که آرام و جدی باشند و برای کسب موفقیت، به طور دقیق بر امور مربوطه متمرکز شوند. آنها متقاعد شده‌اند که عمل‌گرا، نظم‌پذیر، واقع‌گرا و قابل اطمینان باشند و به حقیقت امر توجه کنند و در محیط بیرونی زندگی خود بیشتر با تفکر عمل کنند. اما در محیط زندگی با احساسات عمل کنند افراد برونگرا بیشتر به محیط بیرون گرایش دارند و مردم‌دار هستند. غالبا دارای حساسیت اجتماعی هستند و از آنچه برای دیگران اتفاق می‌افتد، آگاهی دارند. آنها تا جایی که ممکن است دوست دارند با دیگران کار کنند. افراد برون‌گرا چون دوست دارند به صورت گروهی کار کنند احتمالا وقتی با یکدیگر کار می‌کنند، بهتر یاد می‌گیرند. افراد برون‌گرا مایل‌اند برون‌گرا و مردم‌مدار باشند.
افراد درون‌گرا و برون‌گرا به طور متوسط در دو انتهای مخالف یک خط قرار دارند. افراد درون‌گرا چون ترجیح می‌دهند به تنهایی کار کنند، ممکن است در فعالیت‌های گروهی دچار اضطراب شوند. البته این به آن معنا نیست که افراد درون‌گرا به هیچ‌وجه نباید کار گروهی انجام دهند و یا افراد برون‌گرا نباید به تنهایی فعالیت کنند. آنچه مسلم است، این است که افراد باید یاد بگیرند که در موقعیت‌های مختلف انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشند.
برون‌گراها این‌گونه‌اند:
1 علاقه‌مند به وقایع پیرامون خود.
2 روراست و معمولا پرحرف.
3 عقیده خود را با عقاید دیگران مقایسه می‌کنند.
4 اهل پیشقدم شدن در کارها.
5 به سهولت دوستان جدیدی یافته و با یک گروه خود را وفق می‌دهند.
6 افکار خود را راحت بیان می‌کنند.
7 علاقه‌مند به افراد جدید.
8 بزرگ‌ترین وحشت آنها آن است که نکند پس از یک فاجعه هولناک آخرین بازمانده بشر روی زمین باشند! (ترس از قطع ارتباط با دنیای خارج و مردم)؛ یعنی تنهایی برای آنها بسیار آزار دهنده است.
9 از تعامل و ارتباط برقرار کردن با دیگران انرژی می‌گیرند.
10خوش مشرب بوده اما زیاد احساساتی نیستند.
11ریسک پذیرند، سریع تصمیم می‌گیرند، اجتماعی هستند، درک آنها آسان است، شخصیت آنها در خلوت و حضور دیگران معمولا یکسان است و معاشرتی هستند.
12 پس از آنکه حرف خود را زدند به گفته خود می‌اندیشند. علاقه‌مند به کار گروهی هستند. نقل هر مجلس هستند. موسیقی با صدای بلند و فعالیت‌های هیجان‌انگیز را بیشتر دوست دارند.
13 رنگ‌های روشن را بیشتر دوست دارند. بیشتر از اعمال دیگران خشمگین می‌شوند تا اعمال خودشان. اطلاعات شخصی خود را به سادگی با دیگران قسمت می‌کنند. رویکرد سریع‌الوصول را بیشتر ترجیح می‌دهند. تنها از روی تجارب زندگی خود درس می‌گیرند و نه عبرت گرفتن از دیگران.
14 57 تا 60 درصد از جمعیت زمین را تشکیل می‌دهند.
• البته خصوصیات فوق هیچ ارتباطی با اعتماد به نفس داشتن فرد برونگرا ندارد، یک برون‌گرا ممکن است اعتمادبه نفس پایینی داشته باشد.
درون‌گراها این‌گونه‌اند:
1 علاقه‌مند به احساسات و افکار خودشان، نیازمند به داشتن قلمرو شخصی، کم‌حرف، ساکت و متفکر.
2 دوستان زیادی ندارند. در ارتباط برقرار کردن با افراد جدید مشکل دارند. علاقه‌مند به سکوت و تمرکز. از دید و بازدید‌های غیرمنتظره و ناگهانی بیزارند.
3 کارایی آنها در تنهایی بیشتر است و ترس آنها این است که فردیت خود را از دست بدهند. از فعالیت‌های انفرادی انرژی می‌گیرند. 65 درصد نوابغ را درون‌گرایان تشکیل می‌دهند.
4 در بین انبوه مردم بودن آنها را خسته می‌کند. معمولا کم‌رو هستند. درک‌شان مشکل است. اهل ایده و عقاید نو هستند.
5 شخصیتی متمایز در خلوت خود و در حضور دیگران دارند. مشتاق و احساساتی هستند. معمولا احساسات‌شان را بیان نمی‌کنند. در جمع ناآشنا ساکت اما در جمع دوستان خود راحت هستند. تمرکزشان زیاد است. برای تصمیم گیری به زمان نیاز دارند. پیش از حرف زدن می‌اندیشند.
6 از در میان گذاشتن اطلاعات شخصی خود با دیگران خود داری می‌کنند. مایل به رویکردی آهسته اما دقیق‌اند. اهل عبرت گرفتن از دیگران‌اند و پس از آموختن روش زندگی، دیگرگونه زندگی می‌کنند.
• این خصوصیات هیچ ارتباطی با کمرویی درون‌گرایان ندارد. ممکن است آنها خیلی هم با اعتمادبه نفس باشند. آنها از قوانین خشک بیزارند و خواهان آزادی.

نظرات

میهمان
عالی
میهمان
سلام وقت بخیر لطفا راهنماییم کنید ممنونمن ۴۶سالمه خانم هستم ۲۴ سال است ازدواج کردم خانمی هستم پر هیجان شوخ طبع و با کودک درون بیدار وقتی مهمون میاد یا میریم پر حرف میشم وبا همه بسیار مهربان و بی شیله پیله هستم دو رو نیستم سیاست ندارم ادم ساده و راحتی هستم دقبقا بر عکس همسرم که مثل ببخشید درخت میمونه همیشه به من میگه خل و چل !
دیگه از دست خودم خسته شدم احساس میکنم شوهرم ازم متنفره کمکم کنید راهنماییم کنید چطور مقل خودش درونگرا و آرام و سنگین باشم😔 سپاسگذارم و منتظر.
پرسمان
سلام علیکم، پرسشگر گرامی این نکته که احساس همسرتان تا این اندازه برای تان اهمیّت دارد که تصمیم گرفته اید برون گرایی را در خود تعدیل نموده و درونگرایی تان را تقویت نمایید،‌ ستودنی است؛‌ امّا لطفاً توجّه داشته باشید چیزی که بیش از همه می تواند رابطه شما با یکدیگر را قشنگ و زیبا سازد این است که ۱. شما و هسمرتان شباهت ها و نقاط مشترک بین خود را بیابید و ۲. به تفاوت های تان احترام بگذارید؛‌ زیرا پرواضح است که راه حل مسائل و مشکلات بین شما و همسرتان چیزی است که قدرت سازگاری و رفتار مثبت و کارآمدتان را در چنین موقعیّت هایی افزایش دهد و آن بهره گیری از مهارت های زندگی در این طیف قضایاست تا قادر شوید بدون این که به خود یا دیگرانی همچون همسر و احساسش صدمه بزنید،‌ مسئولیت های مربوط به نقش خود در قبال وی را بپذیرید و با چالش ها به شکل مؤثری روبرو گردید.
به هر حال، امکان تغییر تیپ شخصیتی افراد از برونگرایی به درونگرایی یا بالعکس وجود دارد و امر محالی نیست، اما باید توجه داشت که تیپ شخصیتی افراد در طول مدت زیاد شکل گرفته است است؛ بنابراین این مسئله به سادگی و در کوتاه مدت امکان ندارد. فقط می تواند با تلقین مثبت و انجام برخی کارهایی که متناسب با تیپ شخصیتی گروه دیگر است تیپ شخصیتی خویشتن را به تدریج تغییر دارد و یا به سمت دیگر متمایل کرد، اما تغییر اساسی لااقل در کوتاه مدت امکان پذیر نیست.موفق باشید.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.