در مورد سایت ویکی پدیا و مطالبی که در خصوص اختلاف آیت الله وحید با نظام و رهبری نوشته توضیح دهید؟ ۱۳۹۱/۰۵/۰۳ - ۴۲۵ بازدید

دانشجوی محترم از اینکه بار دیگر این مرکز را به منظور دریافت پاسخ سوالات و شبهاتی که ذهن شما را به خود مشغول ساخته است انتخاب نموده اید از شما سپاسگذاریم . مشخص است که شما فردی حقیقت جو هستید که فارغ از جوسازی ها و فضای مسموم تبلیغات رسانه های معاند در تلاش هستید به کشف حقیقت نائل شوید که به خاطر داشتن چنین روحیه ای به شما تبریک می گوییم .
پیش از پرداختن به بررسی مطالبی که بیان فرموده اید ابتدا بهتر است در مورد منبع این گفتار یعنی سایت ویکی پدیا مطالبی را خدمت شما بیان نماییم تا میزان سندیت و اعتبار مطالب این سایت مشخص شود :

دانشجوی محترم از اینکه بار دیگر این مرکز را به منظور دریافت پاسخ سوالات و شبهاتی که ذهن شما را به خود مشغول ساخته است انتخاب نموده اید از شما سپاسگذاریم . مشخص است که شما فردی حقیقت جو هستید که فارغ از جوسازی ها و فضای مسموم تبلیغات رسانه های معاند در تلاش هستید به کشف حقیقت نائل شوید که به خاطر داشتن چنین روحیه ای به شما تبریک می گوییم .
پیش از پرداختن به بررسی مطالبی که بیان فرموده اید ابتدا بهتر است در مورد منبع این گفتار یعنی سایت ویکی پدیا مطالبی را خدمت شما بیان نماییم تا میزان سندیت و اعتبار مطالب این سایت مشخص شود :
ویکی پدیا که خود را دانشنامه ای آزاد معرفی می کند، تحت نظر مؤسسه غیرانتفاعی بنیاد ویکی‌مدیا، مدیریت می شود. موسسان ویکی پدیا در ابتدای امر در پایگاه اطلاعاتی دیگری با عنوان نوپدیا، مشغول فعالیت بودند و به دلیل محدودیت‌های آن، ویکی پدیا را طراحی کردند. سایت نوپدیا، پایگاهی اطلاعاتی بود که متخصصان هر حرفه در آن قلم می زدند. جیمی ویلز، رئیس و تصمیم‌گیرنده نهایی شرکت و لری سانگر، رئیس بخش ویرایش و نوشتار، از رهبران آن بودند که بعد ها به ویکی پدیا پیوستند. ویکی پدیا از دو کلمه ویکی به معنای سریع – به زبان هاوایی - و پدیا، قسمت دوم کلمه دایره‌المعارف، تشکیل شده است.
ویکی پدیا، یک پایگاه اطلاعات آزاد اینترنتی است که ارائه کننده اطلاعات به ۱۰۰ زبان زنده دنیاست. ویکی پدیا که شروع کار خود را با زبان انگلیسی آغاز کرد، در حال حاضر زبان های متفاوت دنیا را پشتیبانی می کند که مهم‌ترین آنها عبارتند از: انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، لهستانی، ژاپنی، هلندی، ایتالیایی، پرتغالی، سوئدی و اسپانیایی.
مؤسس ویکی پدیا
این پایگاه اطلاعاتی کار خود را در ۱۶ ژانویه ۲۰۰۱ تنها به زبان انگلیسی آغاز کرد. سرمایه گذار و مؤسس ویکی پدیا، آقای جیمی دونال ویلز با نام مستعار جیمبو می‌باشد که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶م. رئیس بنیاد ویکی‌مدیا بوده است.
اهداف ویکی پدیا
هدف بنیاد ویکی مدیا که گرداننده ویکی پدیا است، برقراری و گسترش پروژه هایی با محتوای باز، بر مبنای فناوری ویکی و در دسترس قرار دادن محتوای این پروژه ها برای عموم مردم، به صورت رایگان است.
اصولی که ویکی پدیا بر مبنای آن عمل می کند، عبارتند از:
۱. ویکی پدیا، یک دایره‌المعارف است؛ نه یک لغت نامه یا روزنامه.
2. ویکی پدیا بی طرف است.
3. ویکی پدیا دارای محتوایی آزاد است؛ بدین معنا که هر فردی می تواند مطالب را ایجاد و اصلاح کند و هیچ اصلاح کننده‌ای مالکیتی نسبت به مطالب ندارد و هر مطلب نوشته شده، مورد اصلاح و بازبینی دیگران قرار می گیرد.
۴. افراد باید نسبت به یکدیگر، حتی هنگام اختلاف نظر، رفتاری مودبانه داشته باشند.
۵. ویکی پدیا هیچ قانون محکمی غیر از این پنج اصل ندارد.
اعتبار سازی برای ویکی پدیا
تایم ۱۰۰ که توسط مجله تایم منتشر می شود، از سال ۲۰۰۴م. هر ساله فهرستی از نام ۱۰۰ فرد تأثیرگذار در جهان را منتشر می کند. این مجله در گزارش سال ۲۰۰۶م. خود در تایم ۱۰۰، جیمی ویلز، مؤسس ویکی پدیا را یکی از ۱۰۰ فرد تأثیرگذار قرن، انتخاب کرد.
ویکی‌پدیا در ماه مه ۲۰۰۴، دو جایزه مهم را از آن خود کرد. اولین جایزه، گولدن نیکا به خاطر جوامع دیجیتال بود که توسط پاریکس آرز الکترونیا، به همراه ۱۰ هزار یورو به او اعطا شد و علاوه بر این به جشنواره سال بعد پائی سلیریتز اتریش نیز دعوت شد. دومین جایزه هم جاجز وبی و به خاطر بخش «انجمن» بود.
در سال ۲۰۰۴م. ویکی‌پدیا، نامزد جایزه بهترین کوشش از سوی وبی شد و در سپتامبر ۲۰۰۴ نیز ویکی‌پدیای ژاپنی موفق به دریافت جایزه ساخت وب از سوی انجمن تبلیغ‌کنندگان ژاپن شد.
گزارش تحقیق مولتی‌اسکوپ در سال ۲۰۰۶ نشان داد که ویکی‌پدیای هلندی با امتیاز ۸٫۱ ، پس از گوگل و جی‌میل، محبوب‌ترین سایت اینترنتی به زبان هلندی بوده است. در همین سال ویکی‌پدیای روسی، برنده‌ جایزه‌ای در بخش «دانش و آموزش» شد.
ویکی‌پدیا هم‌اکنون در رده‌بندی برترین وب‌سایت‌های دنیا از دید الکسا، در رده هفتم قرار دارد و در رده‌بندی گوگل، چهارمین وب‌سایت دنیاست.

عدم اعتبار علمی ویکی پدیا
ویکی‌ها، به ویژه ویکی‌های عمومی که امکان دسترسی و ویرایش در آنها برای همه کاربران فراهم است، همواره با چالش‌های جدی در حوزه‌های مختلف مواجه بوده‌اند. ویکی‌پدیا به ‌عنوان شناخته‌شده‌ترین ویکی، همواره در معرض انتقادات و حمله‌های مخالفان در مورد اعتبار مطالبش قرار داشته است؛ به طوری که کفه منتقدان، بسیار سنگین‌تر از کفه موافقان می باشد.
سوءاستفاده از ویکی پدیا
سال ۲۰۰۵م. ویکی‌پدیا تعدادی از اعضای کنگره آمریکا را متهم کرد که در زندگی‌نامه‌های سیاسی خود تغییراتی ایجاد کرده‌اند.
در سال ۲۰۰۵م. جان سایگنتهالر، سیاستمدار آمریکایی، با ارسال مطلبی به مطبوعات آمریکایی، ویکی‌پدیا را به خاطر مطالب غیرواقعی که در زندگی‌نامه او منتشر شده بود، مورد انتقاد قرار داد
در آگوست سال ۲۰۰۷م. مرور نتایج ابزار اینترنتی «اسکنر ویکی‌پدیا» نشان داد که کارمندان شبکه کامپیوتری سازمان سیا، صفحه مربوط به رئیس جمهوری ایران، محمود احمدی نژاد، را تغییر داده‌اند. «اسکنر ویکی‌پدیا» را جمعی از محققان آمریکایی ابداع کرده بودند که ویرایش‌های انجام شده در ویکی‌پدیا را ردیابی و فهرست می‌کرد. با استفاده از این ابزار، مشخص شد که واتیکان هم مدخل‌های مربوط به رهبر گروه شین‌فین را به‌ نفع خود ویرایش کرده است.
چالش با دولت چین در سال‌های گذشته، یکی از مهم‌ترین مناقشات ویکی‌پدیا بوده است. ویکی‌پدیا سه ‌بار در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵م. به‌طور کامل در چین فیلتر شد و در حال حاضر هم دسترسی به بخش‌هایی از آن ممکن نیست.
در سال ۲۰۰۸م. نسخه‌ آلمانی ویکی‌پدیا به‌دنبال شکایت یک قانون‌گذار وابسته به حزب چپ آلمان و دستور یک دادگاه ایالتی، تعطیل شده بود.
ارتباط رژیم صهیونیستی با ویکی پدیا
جیمی ولز جزء مدعوین و سخنرانان دومین همایش ریاست جمهوری رژیم صهیونیستی بود که در ماه اکتبر ۲۰۰۹م. برگزار شد. این همایش با هدف بررسی راه های ایجاد آینده ای بهتر برای رژیم اسرائیل و یهودیان جهان، برگزار شد.
همچنین ولز، میهمان میزگزدی بود که توسط بنیاد ویکتورپینچوک و با حضور شیمون پرز برگزار شد. طبق خبر وبگاه بنیاد ویکی مدیا، رئیس جمهور رژیم اسرائیل و مؤسس ویکی پدیا، نقش فناوری نوین را در انقلاب دانایی، در این میزگرد، بررسی کردند.
در ماه جولای سال ۲۰۱۱، جیمی ویلز، مؤسس ویکی پدیا، به دعوت رژیم صهیونیستی به اسرائیل سفر کرد؛ تا در کنفرانس ریاستی این رژیم که به همت شیمون پرز برگزار شده بود، شرکت کند.
در سال ۲۰۱۱م. ویکی پدیا هفتمین همایش سالانه خود را در حالی در اسرائیل برگزار کرد که اعراب و فلسطینی ها این همایش را تحریم کردند. اسرائیل ولی(Israelvalley)، سایت مشترک وزرات امور خارجه فرانسه و رژیم صهیونیستی، در گزارش خود نوشت: با وجود تحریم‌های افراط گرایان برای برگزاری همایش ویکی پدیا در شهر حیفا، این شهر در رقابت با شهرهای بزرگی همچون بارسلون، تورنتو و توکیو، پیروز شد و میزبانی هفتمین همایش سالانه ویکی پدیا را بر عهده گرفت.
اشغال ویکی پدیا به دست گروه های صهیونیست
به گزارش بی‌بی‌سی عربی، ویکی پدیا به دقت از سوی صهیونیست ها رصد می شود و یکی از منابع مهم جمع آوری اطلاعات نزد آنان به شمار می رود. از این رو، اخیراً دو سازمان یهودی تصمیم گرفته اند تا دوره های آموزشی ویژه ای را با هدف حفظ و توسعه اطلاعات موجود در ویکی پدیا، آغاز کنند.
بی بی سی می افزاید: یکی از سازمان های طراح این اقدام، یسراییل شلی است که اهتمام ویژه‌ای به مسایل یهود و صهیونیسم دارد. این سازمان برای ده ها تن از نویسندگان اسرائیلی، دوره آموزشی افزایش داده های ویکی پدیا را با حفظ منافع اسرائیل، برگزار کرده است.

آماده باش افراد طرفدار صهیونیسم
نمونه این قضیه، پژوهانه های هاسبارا ست. این پژوهانه، برنامه‌ای است که از سال ۲۰۰۱م. با همکاری وزارت خارجه اسرائیل، راه اندازی شده است و با هدف آموزش دانشجویان برای دفاع از اسرائیل، بر روی پردیس های دانشگاهی، تمرکز دارد. در سال ۲۰۰۷م. این مؤسسه، پژوهانه‌هایی را به دانشجویان یهودی پرداخت می‌کرد؛ تا در عوض، آنان به فعالیت در ویکی پدیا بپردازند و باعث شوند که اسرائیل، عادلانه و به درستی معرفی شود.
گروه دیگری که انعکاس مطالب مربوط به رژیم صهیونیستی را رصد می کند، نیروی یهودی دفاع اینترنی است. یکی از فعالیت‌های این سازمان، معرفی کاربرانی است که اصلاحات آنها در ویکی پدیا، خوشایند رژیم صهیونیستی نیست.

حمایت های مالی یهودیان از بنیاد ویکی مدیا و ویکی پدیا
تعدادی از مؤسسه های کمک کننده به ویکی پدیا، مؤسسه های صهیونیستی‌اند و یا توسط افرادی یهودی، بنیان‌گذاری شده‌اند. مؤسسه اوپن سوسایتی یا همان بنیاد سوروس، بنیادی است که در راستای گسترش دموکراسی، حقوق بشر، جامعه مدنی و حکومت قانون را مهم ترین اهداف خود برمی شمارد.
بنیاد میچل کی پور که متعلق به فردی یهودی است و بنیاد خانوادگی آرلین و آرنولد گلداستاین که سابقه کمک به امور مربوط به اسرائیل را دارد، از دیگر حامیان مالی ویکی پدیا است. بنیاد اسلوان نیز توسط برخی منابع صهیونیستی شناخته شده، اداره می‌شود.(عادل بایرامی ، جاسوسی در فضای سایبری ، واکاوی پشت پرده دایره المعارف ویکی پدیا ، به نقل از سایت مجله پرسمان ، http://porseman.net/node/3179 )
بنابر این مطالب منتشره در این سایت به اصطلاح آزاد فاقد هر گونه سندیت و اعتباری می باشد و نمی توان به آن اعتماد کرد . با این حال در اینجا ما تلاش می کنیم تا فارغ از منبع انتشار این مطلب ، خود محتوا را مورد بررسی قرار دهیم :
1 - «تعویق معارفه رئیس قوه قضائیه و ارتباط آن به ممانعت آیت الله العظمی وحید خراسانی از تصدی این پست» : همانگونه که می دانیم دشمنان نظام اسلامی همواره مترصد کوچکترین بهانه ای هستند تا با بزرگ کردن آن ، به بهره برداری و سوء استفاده از آن بپردازند که تجربه سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی حاوی دهها شاهد و نمونه از این دست می باشد . در همین راستا در موارد فراوانی مشاهده شده است که مساله ای که کاملا عادی و طبیعی می باشد نیز دستاویز قرار گرفته و تلاش می شود تا از آن نتیجه گیری ای غیر عادی بنمایند . به عنوان مثال چند سال قبل که مقام معظم رهبری همچون هر انسان دیگری دچار بیماری سرماخوردگی شده و برای رفع آن مدتی به استراحت پرداخته و کمتر دیدار حضوری را می پذیرفتند ناگهان در رسانه های بیگانه از انواع بیماری های عجیب و غریبی که ایشان به آن دچار شده اند و یا وخیم بودن حالشان سخن به میان می آوردند و در برخی تحلیل ها حتی موضوع را به سیاست پیوند زده و از ناتوانی رهبری در ادامه انجام کارها صحبت می کردند و حال آنکه پس از گذشت چند روز مشخص شد که موضوع کاملا عادی بوده و تنها یک سرماخوردگی ساده بوده است که رفع شده است و یا دهها نمونه دیگر که در همه آنها موضوعی کاملا عادی به صورت موضوعی غیر عادی جلوه گر شده و حتی از آن بهره برداری های سیاسی نیز صورت گرفته است که نشان می دهد دشمنان این شیوه را به عنوان رویه جاری خود اتخاذ کرده اند و سوء استفاده در موضوع تعویق در معارفه رئیس قوه قضائیه نیز دقیقا در راستای همین رویه جاریه صورت گرفته است . چرا که تعویق در مراسم معارفه مسئولان ، امری است که به دلایل متعدد در کشور اتفاق می افتد کما اینکه در همان سال ، مراسم معارفه وزیر کشور نیز به تعویق افتاد که علت آن « حجم بالای کاری وزارت کشور» عنوان شد و یا دهها نمونه از تعویق ها در مراسم معارفه ها که می توان با جستجویی کوتاه در اینترنت اخبار آن را مشاهده کرد و این مساله به ویژه در باره مراسماتی که فاصله میان معرفی و معارفه بسیار کوتاه در نظر گرفته شده است همچون مراسم معارفه آیت الله آملی لاریجانی به راحتی ممکن است اتفاق بیفتد چرا که مقام معظم رهبری در تاریخ 23 تیرماه حکم ریاست بر قوه قضائیه را به ایشان ابلاغ کردند و گفته شده بود که قرار است مراسم معارفه تنها یک روز پس از ابلاغ حکم برگزار شود که این مراسم به تعویق افتاد و علت آن هم به گفته سخنگوی قوه قضائیه در آن مقطع « مسافرت بعضی از علما و عدم امکان حضورشان در این مراسم » بود که با توجه به شرایط زمانی آن مقطع و فاصله زمانی کوتاه روزهای معرفی و معارفه ، دلیل قابل قبولی به نظر می رسد .
علاوه بر این ، همانگونه که در این متن نیز اشاره شده است خود آیت الله آملی لاریجانی این خبر و دلیل سازی ها را شایعه خوانده و آنها را تکذیب کرده است . علاوه بر اینکه اگر این ماجرا واقعیت داشت ، در آن صورت آیت الله آملی لاریجانی تحت هیچ شرایطی نباید این مسئولیت را می پذیرفت و در آن صورت خبر ابلاغ حکم ریاست از سوی مقام معظم رهبری به ایشان نیز بی معنا بود چرا که در انتخاب یک فرد به یک سمت از سوی مقام معظم رهبری رایزنی های فراوانی صورت گرفته و صدور حکم پس از جلب موافقت وی صورت می گیرد و در صورتی که طبق ادعای رسانه های دشمنان ، آیت الله لاریجانی به دلیل نهی آیت الله وحید خراسانی از پذیرش حکم ، حاضر به تصدی این مسئولیت نبودند اولا حکمی برای ایشان صادر نمی شد و ثانیا پس از صدور حکم نیز زیر بار نمی رفت و حداقل نارضایتی خود را از تصدی این مسئولیت اعلام می کرد و حال آنکه سخنان گرم و آتشین ایشان در مراسم معارفه هرگز رنگ و بوی سخنان فرد ناراضی از پذیرش مسئولیت را ندارد .(رک : سایتها و روزنامه های آن روز از جمله روزنامه ایران > شماره 4288 27/5/88 > صفحه 1)
از طرفی با توجه به این مطالب و نیز تکذیبیه خود آیت الله آملی لاریجانی نیازی به تکذیب مطلب توسط دفتر آیت الله وحید نمی باشد و مطالبی که در ادامه در باره دیدگاه معظم له نسبت به مقام معظم رهبری بیان خواهد شد نیز حاکی از حسن نظر ایشان نسبت به نظام و انقلاب و به ویژه مقام معظم رهبری و دروغ بودن کلیه این قبیل شایعات می باشد .
2 – موضوع حضور آیت الله وحید در بیت آیت الله منتظری پس از درگذشت ایشان نیز هیچ اشکالی ندارد کما اینکه مقام معظم رهبری نیز به مناسبت درگذشت ایشان ، پیام تسلیتی صادر کرده و از ایشان به عنوان فقیهی متبحر و استادی برجسته که در راه انقلاب مجاهدات زیادی انجام داده و سختی های فراوانی را متحمل شده اند یاد کردند (ر.ک: خبرگزاری فارس http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8809291463 )
3 – در مورد عدم دیدار آیت الله وحیدخراسانی با مقام معظم رهبری نیز باید بگوییم که ایشان معمولاً در این گونه دیدارها حضور پیدا نمی کنند و این مساله نباید به عنوان بی توجهی یا مخالفت ایشان با نظام تلقی گردد . چه اینکه ایشان حضور سایر مراجع در عرصه امورسیاسی و پشتیابی نظام را کافی دانسته و ضرورتی برای حضور در این عرصه احساس نمی کنند ، هر چند در مواردی که لازم بدانند موضع گیری می نمایند . برای آگاهی از دیدگاه ایشان نسبت به نظام اسلامی و آیت الله خامنه ای به چند نمونه اشاره می کنیم . ایشان در دیدار جمعی از اعضای جامعه مدرسین با ایشان حمایت از نظام را واجب دانسته و فرمودند: اگر این نظام اسلامی نباشد، معلوم نیست چه در می‎آید؟ بدتر از گذشته می‎شود. حمایت از این نظام را لازم و واجب می‎دانم.(پایگاه اطلاع رسانی عصر ایران و تابناک 26/1/87)
علاوه بر اینکه اگر علت عدم ملاقات آیت الله وحید خراسانی به دلیل مخالفت با رهبری بود در آن صورت حتی فرزندان ایشان نیز نباید با رهبری دیدار می کردند . این در حالی است که در همان زمان حضور مقام معظم رهبری در شهر مقدس قم ، فرزندان آیت الله وحید با مقام معظم رهبری دیدار کردند . (رک : سایت خبر آنلاین ، http://www.khabaronline.ir/detail/103290/ ) بنابر این بهره برداری دشمنان از این موضوع صرفا سوء ا ستفاده از یک موضوع عادی می باشد و عنوان کردن موضوع پیش شرط که بر اساس شنیده ها بوده و صرفا در سایت های ضد انقلاب از آن سخن به میان آمده است واقعیتی ندارد .
4 – موضوعاتی از قبیل نامشروع بودن نمایش حضرت ابالفضل ع یا شرایط حبس ، هم صرفا بیان دیدگاه های فقهی معظم له در زمینه های مذکور می باشد که هیچ ارتباطی با مسائل سیاسی نداشته و این دشمنان هستند که از این قبیل موضع گیری ها سوء استفاده کرده و آنها را به عنوان حمایت از خود جا می زنند .در حالی که این موضوع اساسا به آنها ارتباطی ندارد . این مساله مثل این است که فتنه گران از اینکه مدرسی خاص در حوزه علمیه در مباحث فقهی خود به بحث شرایط خروج بر حاکم رسیده و در مورد ابعاد مختلف آن از نظر فقه اسلام بحث علمی نموده و رای به جواز خروج بر علیه حاکم ظالم دهد نتیجه بگیرند که آن مدرس طرفدار فتنه گران بوده و فتوای خروج بر حاکم را صادر کرده است و در نتیجه با ارسال نامه ای از او تشکر کنند که هیچ عقل و منطقی چنین مساله ای را نمی پذیرد . در مورد موضع گیری سایت الف هم باید بگوییم اگر چه ممکن است این کار از روی احساس مسئولیت و دغدغه مندی صورت گرفته باشد اما به نظر ما این سایت حریم ها را شکسته و با اینکه می توانست دغدغه های خود را به گونه ای محترمانه تر بیان نماید با استفاده از تعابیر درشت آنها را بیان کرده و باعث سوء استفاده دشمنان شده است و در هر صورت مسئولیت این مطالب متوجه سایت و دست اندرکاران آن می باشد و ارتباطی به رهبری یا نظام ندارد .
اما کلام آخر اینکه آیت الله وحید خراسانی که همچون همه فقهای شیعه در طول تاریخ اصل ولایت فقیه را قبول دارند (هر چند در مورد محدوده آن اختلاف نظر هایی با سایر فقها دارند) نسبت به نظام و انقلاب و نیز شخص مقام معظم رهبری نیز عنایت دارند که از برخی شواهد می توان دیدگاههای مثبت ایشان را نسبت به حاکمیت ولی فقیه و نیز شخص ولی فقیه در حال حاضر دریافت که به برخی از این شواهد اشاره ای داریم :
* هنگامی که آیت الله آملی لاریجانی برای مشورت به خدمت آیت الله وحید خراسانی رسیده بودند تا نظرات ایشان را در خصوص پست ریاست قوه قضاییه جویا شوند ایشان فرمودند به هرطریق که می توانید این سید را کمک دهید ایشان تنها است اگر شما او را کمک نکند پس چه کسی به ایشان یاری رساند.
* روزی یکی از طلبه ها خدمت آقای وحید خراسانی می رود و از اوضاع و احوال کشور گلایه می کند و ایشان خطاب به این طلبه جوان می گویند آیا من می توانم کشور را اداره کنم ؟
این طلبه جوان بعد از مدتی تفکر می گوید؟ خیر شما نمی توانید این کشور را اداره کنید
آیت الله وحید می گویند به راستی چه کسی بهتر از مقام معظم رهبری می تواند این کشور را اداره کند.
* آیت‌الله محمد مهدی شب‌زنده‌دار نیز در درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به حمایت آیت‌الله وحید خراسانی از مقام معظم رهبری گفت: آیت‌الله العظمی وحید خراسانی که ما بیست و چند سال خدمت ایشان مشرف می‌شدیم و تلمذ کردیم، چند بار در جلسات مختلف فرمودند «کارهای آقای خامنه‌ای بر‌اساس موازین است».
وی ادامه داد: یعنی ایشان ضوابط شرعی را مراعات می‌کنند و اصل در این است که هوا و هوس ندارند و وقتی تشخیص می‌دهند که این حکم، حکم خداست به آن عمل می‌کنند و این یک شهادت بزرگی است. (ر.ک. سایت جهان، به نقل از خبرنامه دانشجویان ایران)
حجت الاسلام خسروپناه عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه در رابطه با نظر آیت الله وحید خراسانی در مورد نظام می گوید: اصلا این گونه نیست که حضرت آیت الله وحید خراسانی مخالف نظام باشند، ایشان حفظ نظام را واجب می دانند.آن گونه که ما می دانیم و 12 سال هم خدمت حضرت آیت الله وحید خراسانی بودیم، نظرات ایشان درمساله ولایت فقیه نظر مرحوم آیت الله خویی است و لذا حتی ایشان وقتی می خواستند بحث بیع را مطرح کنند، ایشان احتراما گفتند من بحث را مطرح نکنم چون ممکن است تضعیف نظام تلقی شود و درست نیست، لذا وارد بحث ولایت فقیه نشدند.
آیت‌الله وحید خراسانی بارها بر حمایت از ولایت فقیه تاکید کرده و حفظ نظام را از اوجب واجبات دانسته است.آیت الله کعبی یکی از فقهای شورای نگهبان دیداری با آیت‌الله وحید داشته که در این دیدار آقای کعبی با شرح شیطنیت‌های دشمنان انقلاب از آیت‌الله وحید خواسته بود که مواضع خود را برای دفاع از انقلاب رسانه‌ای کند و از همین رو بود که آیت‌الله وحید تاکید فرمودند حفظ نظام از اوجب واجبات است. منبع: «خبرنامه دانشجویان ایران»
پرسشگر محترم امیدواریم این مطالب راهگشای ذهن حقیقت یاب شما بوده باشد . در پایان ضمن آرزوی موفقیت برای شما منتظر تماسهای بعدی شما با این مرکز هستیم .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.