دستاوردهای صنعتی ایران؟ ۱۳۹۶/۱/۱۱ - ۶۳ بازدید

پس از پیروزی انقلاب اسلامی،مهمترین نکته در زمینه صنعت بهره گیری از توانمندی های داخلی و تحقق شعار «ما می توانیم» بود،به گونه ای که سهم صنعت از تولید ناخالص داخلی از ۹.۵درصد در سال ۱۳۵۷ به حدوداً ۱۳درصد در سال ۱۳۹۳ رسید.
images_14.jpgپس از پیروزی انقلاب اسلامی،مهمترین نکته در زمینه صنعت بهره گیری از توانمندی های داخلی و تحقق شعار «ما می توانیم» بود،به گونه ای که سهم صنعت از تولید ناخالص داخلی از ۹.۵درصد در سال ۱۳۵۷ به حدوداً ۱۳درصد در سال ۱۳۹۳ رسید.

پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ماه ۱۳۵۷ آغازگر تغییراتی بود که دستاوردهای بسیاری نیز به همراه داشت. از جمله دستاوردهای مهم این انقلاب می توان به رشد و شکوفایی بخش صنعت اشاره نمود. ویژگی اصلی صنعت کشور در دوران طاغوت وابستگی شدید این بخش به کارشناسان خارجی بود. در آن زمان، خرید تجهیزات، نصب و راه اندازی آنها توسط کارشناسان خارجی انجام می شد.

با پیروزی انقلاب اسلامی، بهره گیری از توانمندی های داخلی و تحقق شعار ما می توانیم دارای صنعتی پویا و سالم باشیم سرلوحه کار قرار گرفت و مجوزهای صنعتی زیادی صادر شد. صنایع داخلی تولیدکننده کالاهای ضروری مورد نیاز داخل و کالاهای صادراتی، مورد توجه ویژه قرار گرفتند. نظام جمهوری اسلامی توانست پس از انقلاب اسلامی، اقدامات قابل توجهی را در زمینه کاهش وابستگی شدید به مواد اولیه، وابستگی به کالاهای سرمایه ای خارجی، وابستگی به تخصص های فنی و وابستگی شدید به اطلاعات و دانش فنی خارجی که تهدیدی برای استراتژی توسعه صنعتی آینده کشور به شمار می رفت، انجام دهد؛ بنابراین، ظرفیت تولید مواد اولیه صنایع کشور به صورت روزافزون فزونی یافت و نه تنها تولید بسیاری از کالاهایی که قبلاً تولید می شدند، ادامه یافت بلکه ساخت کارخانه های مربوط به آن کالاها نیز در داخل رونق گرفت.

به استناد آمار موجود در سالنامه های آماری در سال ۱۳۵۵، ۴ هزار و ۸۰۴ کارگاه بزرگ صنعتی با ۲۹۶ هزار و ۸۹۸ تن شاغل وجود داشت که این میزان در سال ۱۳۹۳ به ۱۴هزار و ۶۹۷ کارگاه بزرگ صنعتی با یک میلیون و ۲۷۹ هزار و ۵۷۷ نفر شاغل افزایش یافت.


دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه صنعتدر زمینه صنایع غذایی، نوشیدنی ها و دخانیات در سال ۱۳۵۵، ۷۱۹ کارگاه بزرگ صنعتی وجود داشت که حدود ۵۱ هزار و ۷۴۰ نفر در آنها مشغول فعالیت بودند. این آمار در سال ۱۳۹۳ برای کارگاه های صنعتی به ۲ هزار و ۷۶۴ کارگاه و برای شاغلان در این کارگاه ها به ۲۲۱ هزار و ۸۳۱ نفر رسید.

بعد از انقلاب اسلامی تعداد و شاغلان کارگاه های بزرگ صنعتی که در زمینه صنایع نساجی، پوشاک، چرم و پوست فعالیت داشتند نیز دستخوش تغییرات زیادی شد. در سال ۱۳۵۵، ۹۹۲ کارگاه با ۸۶ هزار و ۲۴۵ نفر شاغل در این زمینه فعالیت داشتند که این تعداد در سال ۱۳۹۳ به ترتیب به یک هزار و ۳۴۹ کارگاه با ۱۰۱ هزار و ۵۷۵ شاغل افزایش یافت.

تعداد کارگاه های بزرگ صنعتی ساخت کاغذ و محصولات کاغذی، چاپ و نشر در سال ۱۳۵۵، ۱۶۶ کارگاه با ۵ هزار و ۹۳۰ نفر شاغل بوده است که تعداد کارگاه ها در سال ۱۳۹۳ به ۴۹۵ کارگاه رسید و تعداد شاغلان این کارگاه ها با رشدی ۲۵ هزار و ۲۱ نفری نسبت به سال ۱۳۵۵ به ۳۰ هزار و ۹۵۱ نفر افزایش یافت.

در زمینه محصولات شیمیایی، نفتی، ذغال سنگی، لاستیکی و پلاستیکی در سال ۱۳۵۵ تعداد ۲۲۴ کارگاه بزرگ صنعتی با ۲۴ هزار و ۲۴ نفر شاغل وجود داشته است که این تعداد در سال ۱۳۹۳ به ۲ هزار و ۱۷۶ کارگاه با ۲۲۳ هزار و ۸۸۰ نفر شاغل رسیده است.

در سال ۱۳۵۵ تعداد کارگاه های بزرگ صنعتی که در زمینه ساخت محصولات کانی غیرفلزی فعالیت داشتند، یک هزار و ۹۴۹ کارگاه با ۵۷ هزار و ۴۹ شاغل بوده که این تعداد در سال ۱۳۹۳ به ۳ هزار و ۱۶۶ کارگاه و برای شاغلان این کارگاه ها به ۱۷۴ هزار و ۲۶۱ تن افزایش یافته است.

تعداد کارگاه های بزرگ صنعتی تولید فلزات اساسی در سال ۱۳۵۵، ۴۷ کارگاه با ۶ هزار و ۷۷۷ نفر شاغل بوده است که تعداد کارگاه ها در سال ۱۳۹۳ به ۶۷۷ کارگاه رسید و تعداد شاغلان این کارگاه ها به ۱۳۰ هزار و ۶۲۰ نفر افزایش یافت.

تعداد کارگاه های بزرگ صنعتی که در سال ۱۳۵۵ در زمینه ساخت ماشین آلات، تجهیزات، ابزار و محصولات فلزی فعالیت داشته اند ۴۷۷ کارگاه و تعداد شاغلین آن­ها نیز ۵۷ هزار و ۷۲۴ نفر بوده است. در سال ۱۳۹۳ این کارگاه­ها به ۲ هزار و ۵۶۲ کارگاه و تعداد شاغلین آنها به ۱۲۷ هزار و ۴ نفر افزایش یافت.

همچنین در سال ۱۳۹۳ تعداد جواز تأسیس و پروانه های بهره برداری صادر شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ایجاد کارگاه های صنعتی به ترتیب ۱۸ هزار ۶۲۴ فقره و ۵ هزار و ۲۳۳ فقره بوده است.

تابناک اقتصادی،۱۶ بهمن ۱۳۹۵

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.