دست گذاشتن روی چشم هنگام خواندن آیت الکرسی ۱۳۹۹/۰۶/۱۵ - ۱۳۲۱ بازدید

سلام
آیا دست گذاشتن روی چشم در هنگام قرایت ایه الکرسی سند تاریخی دارد؟

از امیرالمومنین(ع) روایت شده است که فرمودند:
”وقتی کسی ناراحتی چشم داشت، آیه الکرسی را به نیت بهبودی بخواند که ان شاء الله عافیت می یابد.” (الخصال، ص۶۱۶) از این دست روایات در خواص و فضیلت آیت الکرسی فراوان وجود دارد ولی روایتی یا سند معتبری برای دست گذاشتن روی چشم در هنگام خواندن آیت الکرسی در منابع روایی نیافتیم. ولی از سید بن طاووس در متاب مهج الدعوات و منهج العبادات چنین نقل شده است:
«نور چشم شخصى ضعیف شد. در خواب، شخصی را دید که به او می‌گوید این کلمات را بخوان: «أُعِیذُ نُورَ بَصَرِی بِنُورِ اللَّهِ الَّذِی لَا یُطْفَى ؛ پناه می‌دهم روشنى چشم خود را به نور خدا که خاموش نمی‌شود» سپس دست‌هاى خود را بر چشمان خود بمال و به دنبال آن آیة الکرسى را بخوان. راوى گوید: پس، آن مرد چنان کرد، چشم‌هایش خوب شد و به دفعات، دیگران نیز این را تجربه کرده و از آن نتیجه گرفتند».(۱)
همچنین از حضرت آیه الله بهجت (رحمت الله علیه) نقل شده است که هر کس بعد از نماز آیه الکرسی بخواند، آنگاه دستش را روی چشمانش قرار دهد و بگوید”اللهم احفظ حدقتی بحق حدقتی امیرالمومنین علی بن ابی طالب”، ناراحتی بینایی پیدا نمی کند.
در حاشیه مفاتیح الجنان، باب سوم در ادعیه، بخش عوزات چشم نیز ادعیه هایی از جمله آیت الکرسی، معوذتین و ... برای ضعف و درد چشم بیان شده است و در آن ها اشاره به دست گذاشتن روی چشم ندارد.
بنابر این از روایات مربوط به فضیلت ها و خواص نورانی آیت الکرسی به دست می آید این است که همزمانی خواندن آیة الکرسی و دست بر روی چشم نهادن استنباط نمی‌شود، ولی بهر حال خواندن آیة الکرسی با این کیفیت و به قصد رجاء و امید ثواب و اثر وضعی آن، اشکالی ندارد.
پی نوشت:
(۱) ابن طاووس، علی بن موسی، مهج الدعوات و منهج العبادات، محقق، کرمانی، ابوطالب، محرر، محمد حسن، ص ۳۲۵، قم، دار الذخائر، چاپ اول، ۱۴۱۱ق؛ کفعمی، ابراهیم بن علی، المصباح(جنة الأمان الواقیة و جنة الإیمان الباقیة)، ص ۱۷۶، قم، دار الرضی (زاهدی)، چاپ دوم، ۱۴۰۵ق.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
پس چرا در نرم افزار پرسمان ۳ ، در پاسخ به سوالی ، یکی از راه های تقویت چشم را "خواندن آیه الکرسی بعد از نمازها و قرار دادن انگشتان روی چشم ها در موقع خواندن آیه الکرسی" بیان کردید؟
پرسمان
سلام علیکم، در آنجا هم به همین نکته اشاره شده که دست گذاشتن روی چشم در روایات بیان نشده است ولی از دستورات اخلاقی و سیره بزرگان دینی است. و می توان به آن عمل نمود.
میهمان
نه آقاجان سند تاریخی کجا بود ! مگه سند آزادی حقوق بشره ک سند تاریخی داشته باشه .اینم ی جزیی خرافی از باقی مذهب شیعه چعفری صفوی بیش نیست . کل هم اجمعین بریز دور
پرسمان
سلام علیکم، با احترام به دیدگاه خواننده گرامی، همانگونه که در متن پاسخ بالا ذکر شده است دست گذاشتن روی چشم در هنگام خواندن آیت الکرسی منبع روایی و تاریخی ندارد و دستور العمل برخی بزرگان دین مانند مرحوم آیت الله بهجت (رحمت الله علیه) است.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.