دعانویسی -جادو - باطل کردن سحر ۱۳۹۲/۰۸/۰۵ - ۲۲۸۸۶ بازدید

آرش ملک زاده آیاکسی میتواندبادعانویسی باعث خراب شدن کسب وکارکسی شوددراین صورت برباطل کردن آن دعاچه بایدکرد؟

در مورد سحر و جادو که نکته مورد نظر شما در سوال است باید گفت  اکثر مردم خود دیده‌اند یا مکرر شنیده‌اند که افرادی یافت می‌شوند که کارهای خارق العاده‌ای از قبیل ایجاد دشمنی بین‌ زن و شوهر، ایجاد بغض و عداوت بین‌ دو دوست، ایجاد محبّت بین دو فرد غریبه، بستن بخت، باز کردن بخت، مورد نفرت واقع شدن وکسادی کسب وکار و... انجام می دهند و این عمل را با افسون و طلسم و دعا انجام می‌دهند که به این عمل جادو و یا سحر می‌گویند و سابقة این عمل در قدیم الایام بوده است. 

این موضوع از نظر قرآن کریم و احادیث نیز تا حدی واقعیت دارد. به این امر در آیه 102 سوره بقره و 4 سوره فلق اشاره شده است. از این آیات و برخی روایات استفاده می شود که برخی از سحرها واقعاً اثر گذارند. همچنان که آیه 102 سوره بقره می فرماید: مردم سحرهایی را فرا می گرفتند که میان مرد و همسرش جدایی می افکند. 
همانطور که شما هم می دانید و به آن اعتقاد دارید یکی از اصول اساسی توحید، این است که همه قدرت ها در این جهان از قدرت پروردگار سرچشمه می گیرد، حتی سوزندگی آتش و برندگی شمشیر بی اذن و فرمان او نمی باشد. منتها مفهوم این بیان مجبور بودن افراد در کار خود نیست. 
توضیح این که: جهان آفرینش، جهان اسباب و مسببات است. البته برخی سبب ها مادی است و برخی غیر مادی است. اراده حکیمانه خداوند بر این تعلق گرفته است که هر پدیده و حادثه ای از علت ویژه خود صادر گردد و در عین حال، نظام علت و معلول ها همگی به خدا منتهی شده و از او قدرت و نیرو می گیرند. اوست که سبب را می آفریند و به آن قدرت و نیرو می بخشد و آن را برای ایجاد معلول ویژه خود آماده می سازد. 
در حقیقت مؤثر واقعی، در تمام نظام جهان یکی است و نظام جهان که به صورت اسباب و مسببات جلوه گری دارند، همگی از او استمداد گرفته و به او منتهی می شوند.(اصالت روح، آیت الله سبحانی، ص 241، مؤسسه امام صادق.) 
مثلا در تأثیر سحر و جادو وضع چنین است. خداوند متعال با قدرت خویش، اراده و نیرویی را در افراد به ودیعت نهاده است که انسان ها با بهره گیری از این اراده و تقویت آن می توانند به کارهای شگفت انگیزی دست بزنند. برخی مانند اولیای خداوند از آن نیرو در مسیر مناسب، استفاده می کنند و عده ای دیگر، با سوء استفاده از آن به کارهای ناشایست اقدام می کنند. 
پس، در واقع اصل وجود این نیرو در نهاد آدمی از آنِ خداوند و به فرمان اوست، منتها چگونگی بهره گیری از آن به عهده خود انسان نهاده شده است که گاهی در مسیر درست و خدمت به خلق خدا و گاهی هم در مسیر منحرف نمودن و آزار و اذیت دیگران بکار گرفته می شود. 
با این وجود گرچه سحر و جادو واقعیت دارد و در واقع  اصل این مطلب در کلیت خود درست و بجاست که اتفاقی به عنوان سحر نیز وجود دارد، اما  از طرف دیگر نمى توان مطمئن بود که هر نوع مشکلی ریشه در همین مسئله دارد.  چراکه اولا هر کسی نمی تواند اینکار را انجام دهد و توانایی ویژه ای می خواهد و دوما هر فردی را نمی توان طلسم و جادو کرد.  گذشته از آن  تعیین مصداقی آن نیز قابل اثبات نیست و یافتن فردی امین و ماهر در این زمینه که بتواند سحر احتمالی را باطل نماید، دور از امکان است.  لذا بیشتر حرفهایی که درباره طلسم افراد و سحر و جادو زده می شود عوامانه است و اعتباری ندارد و  غالبا مسائل ارتباطی است که باعث چنین مشکلاتی می شود، هر چند در عرف معمول است که اولین چیزی که به ذهن می آید همان سحر باشد. که البته همانطور که شما هم خوب می دانید   نسبت دادن هر واقعه ناگواری به سحر و جادو امری نادرست است زیرا بسیاری از این امور نتیجه سوء مدیریت و ندانم کاری و جهالت است. 
مثلا ممکن است تغییردررفتار وکردار شما موجب کم شدن کسب وکار شده یا عدم رعایت اصول کسب وکار یا عدم توجه به خواسته ها وذائقه مردم و یا خدای نکرده انحراف از مسیر صحیح وعدم رعایت حلال وحرام و ده ها دلیل دیگر موجب کاهش کسب وکار ودرآمد شما شده باشد که باید نسبت به اصلاح و رفع آن اقدام نمایید. 
با این حال اگر بر فرض موردى پیدا شد که سحرى در کار بود و فرد یا افرادی با دعا نویسی و جادو و...برای شما مزاحمت ایجاد نمودند راه هایى براى بطلان آن به شرح زیر وجود دارد و لازم نیست به افرادی که ادعای قدرت باطل کردن سحر دارند مراجعه کرده و به آنها ‌پول پرداخت نمایید .
1. استعاذه به خداوند و زیاد خواندن سوره هاى فلق و ناس و آیت الکرسی. 
2. خواندن و نوشتن آیات 75 تا82 سوره یونس و همراه داشتن آن. 
3. خواندن آیات 54 - 56 سوره اعراف.
4. دعا و تضرع به درگاه خداوند. 
5. درخواست دعا از اولیاى واقعى خداوند. 
6. صدقه دادن (بسیار مهم وتاثیر گذار است).
7. سعی کنید از ذکر یونسیه (لا اِلهَ اِلّا اَنتَ سُبحانَکَ اِنّی کُنتُ مِنَ الظالِمین ) که قرآن، آن را مایه نجات حضرت یونس معرفی نموده ، غفلت نورزید. 
8. این دعا را بنویسید و همراه داشته باشید: « بِسمِ الله وَ بِالله، بِسمِ الله وَ ما شاءَالله، بِسم الله لاحَولَ ولاقُوّه الا بالله، قالَ موسی ما جِئتُم بِه السِّحرُ اِنَّ اللهَ سَیُبطِلُهُ اِنَّ اللهَ لا یُصلِحُ عَملَ المُفسِدینَ، فَوَقَعَ الحَقُّ و بَطَلَ ما کانُوا یَعمَلونَ فَغُلِبوا هُنالِکَ وَانقَلَبُوا صاغِرینَ» ( این دعا از امیرالمومنین علیه السلام نقل شده است). 

 موفق باشید 
 

نظرات

میهمان
باسلامببخشید من یه برادر دارم که دایم بخاطرزنش دل پدر ومادرش رو میشکنه وخیلی اززنش جلوی والدینش طرفداری وتمجید افراطی میکنه که اوایل زندگیشون اینجوری نبود. وقتی برادرم میخاست ازشهرمون اسباب کشی کنه وبه شهر دیگهای برای کار بره زیرکمدشون برگه ای پیدا شد که بادست خط زن برادرم اسم مادرم وبرادرم وبعضی اعضای خانواده رو به حروف ابجد نوشته بود،حالاروز به روز روابط خانواده سردتر شده ،میخاستم ببینم میشه جلوی این بی مهری هارو گرفت ومیشه روابط عادی وهمراه بااعتماد وهمدلی رو به خانواده برگردوند؟
مادرم خیلی ازرفتارپسرش دلشکسته شده ،چند وقت پیش برادرم به طور ناگهانی یه بیماری عجیبی گرفت که من مطمینم بخاطر دل شکسته پدرومادرم هست.ولی ازوقتی که مادرم توسل پیدا کردند به ایمه بیماری برادرم بهترشده.میشه این زنو ازخدا بخایم که هرجور که صلاح میدون ازخونه وزندگیمون بیرون کنه؟ماواقعا هممون مستاصلیم از رفتارای این زن برادر،هرچه بیشتر خوبی میکنیم بیشتربدی میبینیم.
لطفا برای رضای خداراهنماییمون کنید.
پرسمان
سلام علیکم، با سلام، هر خانواده برای خودش یک سیستم است و اعضای سیستم باید با هم خوب باشند و از همدیگر پشتیبانی نمایند اما این به معنی شکستن دل پدر و مادر نمی باشد، بهترین راه این است که شما برادرتان را تشویق نمایید با ما مکاتبه نماید تا روشهای مدیریت زندگی زناشویی را تقدیمش نماییم روشهایی که درعین حفظ استقلال و تمامیت خانواده به زن و شوهر می آموزد که چگونه احترام پدر ومادر و خواهر وبرادر را نگه دارند. فرموده اید:« میشه این زنو ازخدا بخایم که هرجور که صلاح میدون ازخونه وزندگیمون بیرون کنه» شما باید دعا کنید که زندگی برادرتان روز به روز گرمتر و بهتر شود نه اینکه زندگیش در کام تلخکامیها فرورود، انشاء الله خودتان بعد از ازدواج به این موضوع پی خواهید برد.
میهمان
سلام ببخشید من تو خونم چند تا طلسم پیدا کردم یکیش رو با تحقیق فهمیدم که طلسم محبته برای باطل کردنشون چیکار باید کرد
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی. اهل معرفت تاکید کرده اند که تاثیرگذارترین عاملی که طلسم و جادو را باطل می کند زیارت امام معصوم است. امام رضا ع را در مشهد زیارت کنید چشمتان که به ضریح مبارک امام رضا (ع) بیافتد، اگر طلسمی باشد به برکت وجود سلطان خراسان باطل می شود.
راه هایى براى بطلان سحر
راه هایى براى بطلان سحر به شرح زیر وجود دارد و لازم نیست به افرادی که ادعای قدرت باطل کردن سحر دارند مراجعه کرده و به آنها ‌پول پرداخت .
۱. استعاذه به خداوند و زیاد خواندن سوره هاى فلق و ناس و آیت الکرسی.
۲. خواندن و نوشتن آیات ۷۵ تا۸۲ سوره یونس و همراه داشتن آن.
۳. خواندن آیات ۵۴ - ۵۶ سوره اعراف.
۴. دعا و تضرع به درگاه خداوند.
۵. درخواست دعا از اولیاى واقعى خداوند.
۶. صدقه دادن.
۷. سعی کنید از ذکر یونسیه (لا اِلهَ اِلّا اَنتَ سُبحانَکَ اِنّی کُنتُ مِنَ الظالِمین ) که قرآن، آن را مایه نجات حضرت یونس معرفی نموده ، غفلت نورزید.
۸. این دعا را بنویسید و همراه داشته باشید: « بِسمِ الله وَ بِالله، بِسمِ الله وَ ما شاءَالله، بِسم الله لاحَولَ ولاقُوّه الا بالله، قالَ موسی ما جِئتُم بِه السِّحرُ اِنَّ اللهَ سَیُبطِلُهُ اِنَّ اللهَ لا یُصلِحُ عَملَ المُفسِدینَ، فَوَقَعَ الحَقُّ و بَطَلَ ما کانُوا یَعمَلونَ فَغُلِبوا هُنالِکَ وَانقَلَبُوا صاغِرینَ» ( این دعا از امیرالمومنین علیه السلام نقل شده است).
۹. مرحوم شیخ عباس قمى(رحمه الله) در کتاب «باقیات صالحات » (حاشیه کتاب مفاتیح الجنان ) مى گوید :
جهت باز کردن بسته شده ، آیات زیر بر کاغذ نوشته شود، و بر او آویزان گردد. سپس این جمله افزوده گردد:« کَذلِکَ حَلَلتُ فُلانَ بنَ فُلانٍ عَن بِنتِ فُلانَةَ »؛« به جای فلان بن فلان اسم کسی که تصور می کنید برایتان سحر کرده و نام پدرش ، و به جای فلانه اسم خودتان را بنویسید».۱- سوره فتح، آیه ۱و۲۲- سوره نصر۳- سوره روم، آیه ۲۱ «وَ مِنْ ءَایَـاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُم مِّنْ أَنفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْکُنُواْ إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُم مَّوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فِى ذَلِکَ لاََیَـت لِّقَوْم َیتَفَکَّرُونَ»۴- سوره مائده، آیه ۲۳ «ادْخُلُواْ عَلَیْهِمُ الْبَابَ فَإِذَا دَخَلْتُمُوهُ فَإِنَّکُمْ غَـالِبُونَ»۵- سوره قمر، آیه ۱۱-۱۲ «فَفَتَحْنَآ أَبْوَابَ السَّمَآءِ بِمَآء مُّنْهَمِر * وَ فَجَّرْنَا الاَْرْضَ عُیُونًا فَالْتَقَى الْمَآءُ عَلَى أَمْر قَدْ قُدِرَ»۶- سوره طه، آیه ۲۵-۲۸ «قَالَ رَبِّ اشْرَحْ لِى صَدْرِى * وَ یَسِّرْ لِى أَمْرِى * وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِى * یَفْقَهُواْ قَوْلِى » ۷- سوره کهف، آیه ۹۹ «وَ تَرَکْنَا بَعْضَهُمْ یَوْمَـئِذ یَمُوجُ فِى بَعْض وَ نُفِخَ فِى الصُّورِ فَجَمَعْنَاهُمْ جَمْعًا»۸- سوره توبه، آیه ۱۲۸-۱۲۹ «لَقَدْ جَآءَکُمْ رَسُولٌ مِّنْ أَنفُسِکُمْ عَزِیزٌ عَلَیْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِیصٌ عَلَیْکُم بِالْمُؤْمِنِینَ رَءُوفٌ رَّحِیمٌ * فَإِن تَوَلَّوْاْ فَقُلْ حَسْبِىَ اللَّهُ لاَ إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ عَلَیْهِ تَوَکَّلْتُ وَ هُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِیمِ».
* در پایان گفتنی روش عمومی و تأیید شده از سوی امامان علیهم السلام تداوم صدقه و خواندن سوره یس و آیه «و ان یکاد» و «چهار قل» است.
میهمان
سلام ببخشید آیا میشه با این حرز از راه دور این سحرو جادو باطل کرد ؟
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی. دور و نزدیک بودن در این زمینه معیار و ملاک تاثیرگذاری نیست.
میهمان
سلام من سونیا هستم ۱۴ سالمه. خانواده ی من تابحال یه بار هم نه کسی رو طلسم کردن نه بدی کسی رو خواستن اما انگاری یک نفر بدی مادر منو میخواد. مادر من یک مطب مامایی داره که پارسال راه اندازیش کرد. دوماه اول وضع درآمدش خوب بود و هیچ مشکلی نبود. مریض هاش خیلی ازش راضی بودن. اما بعد از اون درآمدش خوب نبود، مریضاش مدام بهش میگفتن ازت راضی نیستیم و این حرفا، بعد انگاری یه مدتی بود مامان من یا منشی اون که یکی از فامیل هامون هستش یه چیز هایی در مطب مامانم پیدا میکردن که مامانم درموردشون با بابام حرف میزد، اما چون من اون لحظه ها سرم گرم درس ومشق بود متوجه نشدم چی میگن. اما بعدش معلوم شد یه نفر میخواد مادر منو اذیت کنه یا حتی قصد کشتنش رو داره!!! مامان من بار سومش هست که طلسم های عجیبی پیدا میکنه که ظاهرا همشون یکی هستن!
انگاری اون یه پلاستیک بوده که داخل استخوان سوخته ای هستش که مال گاو، انگاری اون استخوان از قبل پخته شده بود. یک دستمال هم توی اون پلاستیک بود که با ذغال روش دعا نوشته شده بود. منشی مادرم اون رو ۲۰ یا ۳۰ روز پیش پیدا کرده بود و یادش رفته بود به مادرم بگه. امشب که میخواستن مطب رو تعطیل کنن اون دیدن. چند روز پیش هم مادر و پدرم خیلی با هم دعوا میکنن. میترسم علائم اون طلسمی باشه که امشب پیدا کردن.
قبلا هم لای درهای دیوار چیز هایی شبیه این پیدا کردن
توروخدا کمکم کنید، میترسم جادوی سیاه باشه.
من متوجه شدم که هرکسی با جادوی سیاه طلسم بشه میمیره 😢😢😢
من نمیخوام مادرم رو از دست بدم 😖😢
لطفا کمک کنید😖
پرسمان
سلام علیکم، جواب سایت کافی است .
میهمان
سلام من و ی نفر مدت یکسال با هم در حد دیدن و تماس بودیم ولی یکدفعه اون رفت هر جا سرکتاب باز کردم کفتن طلسم جدایی کرفتن هر جی هم دعا کرفتم برای باطل کردن سحر ولی هنوز جوابی نکرفتم
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی. پاسخ سایت کافی است عمل کنید.
میهمان
با سلام.من پدر و مادرم چند ساله مشکل دارند منظور از مشکل اینه ک خواهر و مادر پدرم همش پدرمو تحریک میکنن حسادت زیادشونم ک اشکاره مشکل افتادن فاصله بین خوانوادم شده پدرم هرکاری براشون انجام میده همیشه پشتشون می ایسته مادرمو غریبه میدونن نادیدش میگیرن میدونمم ک سحر و طلسمش کردن چون بلدن دیگه خسته شدیم هرکاری بخوان راحت انجام میدن چون میدونن پدرم پشتشونه پدرمم خیلی مرد خوبیه فقط هرکاری ک اونا بگن حتی برا زندگی خصوصیش انجام میده اگه راهنمایی کنین مشکلمون برطرف شه مدیونتون میشم تحمل اینکه زندگیمون از هم بپاشه رو ندارم هرکاری بگین انجام میدم خودم تا درست بشه
پرسمان
سلام علیکم، با عرض سلام حضور پرسشگر گرامی، در مورد فرمایش شما دو احتمال وجود دارد احتمال اول که به نظر من ضعیف است، همانست که شما فرموده اید یعنی پای سحر و طلسم در کار باشد، که در این صورت با مداومت بر امور زیر می توانید آنها را بشکنید:
. استعاذه به خداوند و زیاد خواندن سوره هاى فلق و ناس و آیت الکرسی.
۲. خواندن و نوشتن آیات ۷۵ تا۸۲ سوره یونس و همراه داشتن آن.
۳. خواندن آیات ۵۴ - ۵۶ سوره اعراف.
۴. دعا و تضرع به درگاه خداوند.
۵. درخواست دعا از اولیاى واقعى خداوند.
۶. صدقه دادن (بسیار مهم وتاثیر گذار است).
۷. سعی کنید از ذکر یونسیه (لا اِلهَ اِلّا اَنتَ سُبحانَکَ اِنّی کُنتُ مِنَ الظالِمین ) که قرآن، آن را مایه نجات حضرت یونس معرفی نموده ، غفلت نورزید.
۸. این دعا را بنویسید و همراه داشته باشید: « بِسمِ الله وَ بِالله، بِسمِ الله وَ ما شاءَالله، بِسم الله لاحَولَ ولاقُوّه الا بالله، قالَ موسی ما جِئتُم بِه السِّحرُ اِنَّ اللهَ سَیُبطِلُهُ اِنَّ اللهَ لا یُصلِحُ عَملَ المُفسِدینَ، فَوَقَعَ الحَقُّ و بَطَلَ ما کانُوا یَعمَلونَ فَغُلِبوا هُنالِکَ وَانقَلَبُوا صاغِرینَ» ( این دعا از امیرالمومنین علیه السلام نقل شده است).
احتمال دوم که قوی تر است اینکه پدر و مادرتان فاقد مهارتهای ارتباطی بین زوجی هستند و این موضوع زمینه را برای دخالت دیگران و ایجاد ائتلاف فراسیستمی بر علیه مادرتان را فراهم می سازد. در این صورت آنها باید به یک مرکز مشاوره جهت زوج درمانی مراجعه نمایند.
میهمان
سلام خسته نباشید من دختری هستم که با هر پسری در رابطه می شوم تا می خواهند بیاییین خواستگاری موانع ای پیش می آید و الن حدود ۲ سال بود با پسری در رابطه بودم قصد جفتمون ازدواج بود و هم اون منو دوست داشت و از موقع ای که قرار شد بیاد جلو خانم متعلقه ای سر راه ایشون قرار گرفته و باعث جدایی ما شده ولی باز ما هنوز دلامون پیش هم گیر و از چند نفر پرسیدم گفتن که این سحر و جادوش کرده وبا خودش نگه داشته است حالا می خوام ببینم راهی هست که اگه این خانم عشق منو جادو کرده از راه دور با طلش کنم یا نه
پرسمان
سلام علیکم، مخاطب گرامی، سلام؛ واقعیت این است که رابطه دوستانه پسر و دختر معمولا به ازدواج ختم نمی شود و پسر در این رابطه یا قصد ازدواج ندارد و یا شرایط ازدواج وگرنه خب دوست نمی شود و مستقیما ازدواج می کرد. وقتی هم که شرایط ازدواج نیست در گذر زمان همیشه رابطه دچار مشکلاتی می شود و دختر و پسر نسبت به هم سرد می شوند و رابطه قطع می شود. پس بنابراین اینکه همه روابط شما به جدایی ختم می شود کاملا طبیعی است و ازدواج را باید در جای دیگر و در یک خواستگاری رسمی جستجو کنید و به نظر نمی رسد که جادویی در کار باشد.
میهمان
والسلام علی عباد الله اجمعیندوستان توجه کنیداینکه بعضی از دوستان میگن جادو و یا سحری برای آنها نوشته شده ممکن است تا حدودی درست باشه اما کاملا واقعیت اونجوری که فکر میکنید نیست بعضی وقتا از راه لمس کردن و یا پاگذاشتن به اشیا و موجودات ماورایی مثل اجنه و شیاطین صورت میگیره
تنها راه حل کردن و باطل کردن هر نوع سحر و جادو رقیه شرعی که با خواندن آیات ابطال السحر و آیات العذاب و سوزاندن بخور خوشبو صورت میگیرد
یا انجام دادن ابطال السحر ملوک اربعه که از قدرتمندترین ابطال السحر به شمار میرو
میهمان
من اسال مریضی شدم توی سرم هست هرجاهم سرکتاب باز میکنند میگن جادو و جن زده شدید
میهمان
چن روزه شوهرم بامن سردرفتارمیکندایاجادوکرده اند
پرسمان
سلام علیکم، در پاسخ به مطالب ذیل توجه کنید:
الف ) هرچند سحر و جادو از نظر قرآن کریم و احادیث واقعیت دارد اما نکته مهم این است که نباید همه گره ها و مشکلات زندگی را که عمده نتیجه و عکس العمل اعمال خود ما است به حساب سحر و جادو گذاشت . پس دامنه تاثیر سحرو جادو با وجود واقععیت داشتن آن به این گستردگی که مردم تصور می کنند نیست .
برای این که رابطه شما با همسرتان بهتر شود راههایی خدمتتان ارائه می شود :
مهم ترین عامل احساس رضایت زن و شوهر از زندگی زناشویی، وجود محبت و صمیمیت در خانواده است. اگر می خواهید همسرتان خیلی دوستتان داشته باشد و او را مجذوب خود کنید واو بیشتر به شما وابسته شود (که البته برای شما نیاز می باشد تا بااین طریق همسرتان به حرفهای شما از ته دل گوش فرا دهد و رابطه عاطفی خوبی با شما برقرار کند) باید به مهارتهای طریقه جذب همسر و همچنین به شیوه های ایجاد کننده محبت در روابط همسران و نحوه برقراری ارتباط کلامی با آنها توجه کنید تا روابط زناشویی شما گرم باقی بماند. برای دست پیدا کردن به این راهکارها، به مطالب ذیل به دقت توجه کنید.

××× برای جذب همسردرچند موضوع باید مهارت کسب کنید که برخی ازآنها بطورفطری وغریزی درافرادموجوداست کافی است شناسایی وبکارگرفته شود.
بعضی ازاین موارد را بطورخلاصه عبارتنداز:
۱.مهارت رسیدگی به ظاهر: که شامل آرایش وتنوع درلباس و...وبهداشت جسمی وخوشبویی بنا به سلیقه طرف مقابل که این امرمستلزم شناخت روحیات جنس مقابل بطورکلی وعلایق او به شکل جزیی است.
۲.مهارت رفتاری: خوش خلقی، خوش زبانی، ابرازمحبت وعشق به شیوه متفاوت وغافلگیرکننده، شوخ طبعی سنجیده، مدارا، معماسازی رفتاری، ارتباط چشمی، لمسی وکلامی به تناسب نیازاو.
۳.مهارت همدلی: درک شرایط وابرازهمدردی به نحو مطلوب، هدیه دادن، ابراز نیاز، وفاداری، احترام ، پرهیز ازرفتارهای منفی مثل سوظن ولجاجت وپیش داوری وکینه وحسادت ، قراردادن زمان مناسب درطول شبانه روز برای ارتباط کلامی، عاطفی، جسمی و...و مطالعه وبهره وری ازتجارب زوج های موفق برخی ازاین مهارتها درطول زندگی به مرور زمان به طور خودکاربوجود می آید.ضمنا تفریح وسرگرمی ومسافرت باهم فراموش نشود.
×××به طور تفصیلی می توان سوالتان را در دو محور مورد بررسی قرار داد.
×××محور اول: شیوه های ایجاد کننده محبت در روابط همسران زن و شوهر باید به دنبال عواملی باشند که ضامن ایجاد و حفظ محبت در روابط آنان باشد. در ادامه به بیان برخی از این عوامل می پردازیم:
۱ – احترام متقابل زن و شوهر باید به یکدیگر احترام بگذارند. پیامبر اکرم ( ص ) می فرماید: «من اتخذ زوجة فلیکرمها؛[۱] کسی که همسر اختیار می کند باید او را احترام کند.» و امام صادق ( ع ) می فرماید: «سعیدة سعیدة امرأة تکرم زوجها و لاتؤذیه و تطیعه فی جمیع احواله؛[۲] زن سعادتمند آن زنی است که شوهر خود را اکرام و احترام کرده، اذیتش نکند و او را در همه حال اطاعت نماید.» زن و شوهر باید مؤدبانه با هم سخن بگویند و از سخنان زشت و رکیک اجتناب نمایند. صحبت مؤدبانه، سلام کردن به یکدیگر، و استقبال یا بدرقه همسر، از مصادیق احترام گذاشتن همسران به یکدیگر است.
۲ – ابراز محبت محبت کردن زن و شوهر به یکدیگر، جلوی ایجاد کدورت میان آنان را می گیرد و صمیمیت فیمابین را صد چندان می‌کند. لذا فضای خانه باید مملو از ابراز محبت های کلامی و غیر کلامی زن و شوهر به یکدیگر باشد. رسول خدا(ص) فرمودند: « قول الرجل للمرأة إنّی أحبّک لایذهب من قلبها أبداً؛[۳] این گفته مرد به همسرش که « دوستت دارم » هرگز از قلب او خارج نمی شود.» راه دیگر محبت زن و شوهر به یکدیگر، هدیه دادن است. علی ( ع ) فرمودند: « الهدیة تجلب المحبة[۴]؛ هدیه دادن باعث جلب دوستی و محبت افراد نسبت به یکدیگر می شود.» و امام صادق ( ع ) درباره نحوه ابراز علاقه زن به شوهرش می فرمایند: «لاغنی بالزوجة فیما بینها و بین زوجها الموافق لها عن ثلاث خصال: و هنّ...و إظهار العشق له بالخلابة و الهیئة الحسنة لها فی عینه؛[۵] زن در روابط خود و شوهر همدلش از سه چیز بی نیاز نیست، که عبارتند از:... و ابراز علاقه به شوهر با دلربایی و حاضر شدن با ظاهری زیبا در مقابل دیدگان او.»
۳ – مشورت و تبادل نظر مشورت کردن، انسان را از تصمیم گیری اشتباه باز داشته و به طریق صواب هدایت می کند. پیامبر اکرم ( ص ) فرمودند: «ما من رجل یشاور أحداً إلا هدی إلی الرشد؛[۶] هیچ کس نیست که با دیگری مشورت کند مگر این که به راه درست و مطلوب هدایت می شود.» به علاوه، فرد مشورت کننده به طور غیر مستقیم، شخصیت طرف مقابل را تأیید می کند و عملاً به او می فهماند که تو مورد اعتماد من هستی. عقل حکم می کند که زن و شوهر برای حفظ صمیمیت میان خودشان، در کارها با یکدیگر مشورت کنند. تصمیم گیری های یک جانبه از طرف مرد یا زن، بدون مشورت با همسر، به یگانگی آن دو لطمه می زند ؛ زیرا طرف مقابل احساس پوچی کرده، این گونه برداشت می کند که در اداره خانه جایگاهی ندارد ؛ بدیهی است این احساس او را وادار می کند که به سمت بی مهری و انزوا کشیده شود و از همسرش فاصله بگیرد.
۴ – اهمیت دادن به نظر و خواسته همسر از نشانه ها و نیز عوامل افزایش صمیمیت آن است که زن و شوهر برای خواسته ها و تمایلات همسر، بیشتر از خواسته و میل خود ارزش قائلند و سعی می کنند تا حد امکان، خواسته همسر را جامعه عمل بپوشانند. مثلاً اگر زن دوست دارد برای تفریح به پارک بروند اما می داند که شوهرش دوست دارد به خانه والدینش بروند، از خواسته خود حرفی نمی¬زند و مطابق با خواسته شوهر عمل می کند. یا اگر مرد فلان غذا را دوست دارد، اما می داند همسرش از غذای دیگری خوشش می آید، غذای مورد علاقه خود را مطرح نمی¬کند و از همسرش می خواهد که آن غذای دلخواه خود را آماده نماید. پیامبر اکرم ( ص ) فرمودند: «المؤمن یأکل بشهوة أهله و المنافق یأکل أهله بشهوته؛[۷] مومن طبق میل و خواسته اهل و عیالش غذا می خورد، و منافق، اهل و عیالش طبق میل و خواسته او غذا می خورند.»
۵ – گذشت از خطاهای همسر کینه توزی و لجاجت، ویژه روح های حقیر و همت های پایین است. برعکس، آنان که نظر بلند و روح بزرگ دارند، پوزش ها را می پذیرند، از خطاهای دیگران چشم می پوشند و از حق شخصی خویش در می گذرند. عفو و گذشت و چشم پوشی و نادیده گرفتن لغزش های دیگران، دانه های جلب محبت است و دیگران را خوشبین، وفادار، و با محبت نگاه می دارد. علی( ع ) فرمودند: «إقبل أعذار الناس تستمتع بإخائهم»[۸]؛ عذر دیگران را بپذیر ( و از خطای آنان در گذر ) تا از برادری آنان بهره مند گردی در خانواده که کانون انس و الفت است و براساس محبت بنا نهاده شده است، زن و شوهر باید از خطاها و بدی های یکدیگر گذشت کنند و آنها را نادیده بگیرند. تنها در این صورت است که می توانند در فضایی صمیمی و آکنده از محبت زندگی کنند.
۶ – مدارا کردن مدارا کردن به این معنی است که ما در زندگی جمعی، برخی رفتارهای نابجای دیگران را تحمل کنیم و از آنها چشم بپوشیم، برای مثال، اگر اخلاق یا رفتار همسر ایرادی دارد که باعث آزار ما می شود، آن را تحمل کنیم، اگر تلاش ما برای برطرف کردن آن عیب به جایی نرسید، همسرمان را با همان عیب بپذیریم و با آن کنار بیاییم. پذیرش همسر آن گونه که هست، با همه عیب ها و ایرادهایش، دوستی و محبت طرف مقابل را بر می انگیزد و فضای خانه را پر از صمیمیت می سازد. امام علی ( ع ) در توصیه به فرزند خود، محمد بن حنفیه، درباره مدارا با همسر می فرماید: « فإنّ المرأة ریحانة و لیست بقهرمانة، فدارها علی کل حال و أحسن الصحبة لها لیصفو عیشک[۹]؛ همانا زن، گلی خوش بوست نه یک قهرمان ؛ به همین دلیل، در همه حال با او مدارا نما و با او نیکو مصاحبت کن تا زندگی ات همراه با خوشی باشد.»
۷ – احترام گذاشتن به بستگان همسر انسان ها به طور طبیعی به بستگان خود، بخصوص والدین شان، علاقه دارند. از خوشحال بودن آنها، خوشحال و از ناراحت بودن آنها، غمگین می شوند. کسی را که به آنها نیکی کند، دوست می دارند، و از کسی که به آنها بدی کند، بیزار می گردند. با توجه به این مطلب در می یابیم که احترام گذاشتن به والدین همسر و برخورد نیک با آنها تا چه حد در جلب محبت همسر و افزایش صمیمیت میان آنها مؤثر است. هر یک از زن و شوهر باید با والدین، بلکه سایر خویشاوندان همسر، معاشرت و روابط حسنه داشته باشند و به آنها احترام کنند، با زبان خوش و مهربانی سعی کنند محبت آنها را جلب کنند، با نیکی و اظهار محبت دلشان را به دست آورند، در کارها با آنها مشورت نمایند، مشکلات زندگی خود را در میان نهاده و از فکر آنها استفاده کنند و به پیشنهادها و راهنمایی های مفیدشان گوش دهند. این کارها علاوه بر ایجاد محبوبیت برای آنها در میان خانواده ی همسر، صمیمیت موجود میان آنها را نیز افزایش می دهد.
۸ – گفتگوی صمیمانه منظور از گفتگوی صمیمانه، در میان گذاشتن مکنونات قلبی خود، اعم ازاحساسات،رؤیاها، خواسته ها، نگرانی ها، و شادی هاست. گفتگوی صمیمانه، با وجود سه شرط محقق می شود:
- علاقه به گفتن و شنیدن. اشخاص باید به واقع مطمئن باشند که شما به شنیدن حرف های آنها علاقمند هستید. اگر علاقه ای به شنیدن حرف های طرف مقابل نداشته باشید نیازی به این نیست که آن را صریحاً بگویید. این امر خیلی زود مشخص می شود. به حرف هایی که می شنوید توجه نمی کنید، تماس چشمی تان قطع می شود، بی قرار می شوید و طرف مقابل این را به خوبی احساس می کند. - اطمینان از محبت. کسی احساس درون خود را با دیگران در میان می گذارد که به دوستی و مهر و محبت آنها اطمینان داشته باشد. اگر زن یا شوهر از محبت همسر نسبت به خود مطمئن نباشد، گفتگوی صمیمانه میان آنها رخ نخواهد داد.
- مشارکت در گفتگو. زن و شوهری که به هم علاقه دارند در فرایند گفتگوی صمیمانه مشارکت می کنند. رو به روی هم می نشینند، با هم تماس چشمی بر قرار می کنند، سؤالات خود را مطرح می سازند و به سخنان یکدیگر، به دقت گوش می دهند، در مقام حمایت از یکدیگر حرف می زنند و از قضاوت کردن و سرزنش نمودن خودداری می‌نمایند.
×××محور دوم: ارتباط کلامی همسران نحوه برقراری ارتباط کلامی از عواملی است که در ایجاد تفاهم، نقشی تعیین کننده دارد. همسرانی که می دانند از چه عبارات و کلماتی برای بیان مقصود استفاده کنند، به خوبی مسیر حرکت خویش را در زندگی هموار می نمایند. هر واژه یا کلمه ای دارای نوعی بار روانی و عاطفی است و تأثیرات مسلم و پایداری را بر شنونده بر جای می گذارد. یک ارتباط کلامی موفق، رابطه ای است که بر رشد و شکوفایی و شادابی زندگی بیفزاید.
××گونه هایی از ارتباط کلامی ارتباط کلامی تحت عناوین مختلف و با مصادیق متعدد تحقق می یابد که در این جا به برخی از آن ها اشاره می کنیم:
۱. حضرت امیر المومنین ـ علیه السلام ـ می فرماید: «نرمش در سخن، و گویا و رسا سلام کردن یکی از عبادت ها است.» بیائیم با عمل به این دستور آسمانی، فضای خانه را بهشتی کرده و پاره ای از بهشت را در دنیا مشاهده کنیم.
۲. ارتباط کلامی در قالب شوخی کردن نمک زندگی کلمات دلنشین، شوخی و بذله گویی های آرام بخش است. رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ فرمود: هر بازی و سرگرمی، باطل و نارواست مگر بازی و شوخی با همسر که عملی مستحب است. امام صادق ـ علیه السلام ـ از شخصی پرسید: چه اندازه با یکدیگر شوخی می کنید؟ عرض کرد خیلی کم فرمود: چنین نباشید، شوخی از خوش خلقی پدید می آید. چه خوبست همسران این صفت را بخشی از زندگی روزانه خود قرار دهند تا با این کار بار زندگی را سبک و خستگی را از جان و تن همدیگر بیرون آورند که این خود عبادتی ارزنده است. تذکر: آنچه که تذکرش لازم است این که اولاً باید از شوخی هایی که دل همسر را می رنجاند دوری گزید. ثانیاً شوخی با تحقیر و توهین همراه نباشد و گرنه این خود عاملی است برای سست کردن محبت و ایجاد شکاف و نزاع بین همسران.
۳. ارتباط کلامی در قالب تمجید و تعریف و ابراز محبت یکی از توانایی های روحی و جاذبه های همسران، «ابراز محبت» نسبت به یکدیگر است. ابراز محبت یعنی آشکار نمودن علاقه قلبی. برای یک زندگی شیرین و جذاب، وجود محبت قلبی کافی نیست؛ بلکه باید به شکل ها و زبان های مختلف این محبت را نشان داد. شما می توانید با گفتن جملات ساده و بی آلایش از قبیل «دست شما درد نکند»، «به به چه غذای خوشمزه ای درست کرده ای»، «چه هدیه بجا و مناسبی تهیه کرده ای»، «چقدر این لباس بهت می یاد»، دل همسر خود را به دست آورید. زن ها فطرتاً زود رنج و حساس ترند، از این رو بیش از مردان نیازمند مهر و محبت هستند؛ وقتی زن با مهر و محبت مرد روبرو می شود، عشق و علاقه اش به همسر را بیش از گذشته نشان می دهد و انگیزه اش نسبت به تلاش بیش تر و خدمت به مرد افزون می شود. وقتی به همسرتان یادآوری کنید که دوستش دارید به او فهمانده اید که از زندگی با او خوشحال هستید و احساس رضایت می کنید، در این صورت او نیز دل به شما سپارد و هستی اش را پروانه وار به گرد شمع وجود شما نثار می کند. از همین رو پیامبر عظیم الشأن اسلام ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ فرموده است: کسی که به همسرش بگوید: تو را دوست دارم، این جمله هرگز از دل او خارج نخواهد شد. غرور بی جا و گاهی اوقات حجب و حیای افراطی راه را بر تبادل عاطفی می بندد. برخی از همسران جوان، به ویژه مرد ها در اظهار محبت نسبت به همسرشان نوعی سردی یا «خسّت عاطفی» به خرج می دهند. حجب و حیا نیز به خصوص از ناحیه خانم های جوان، مانع از تبادل عاطفی است. امام رضا ـ علیه السلام ـ می فرماید: «بعضی زن ها برای شوهرشان بهترین غنیمت هستند، زنانی که برای شوهرشان اظهار عشق و محبت بکنند.» به هر حال، گفتن جملاتی که حاکی از محبت زوجین نسبت به یکدیگر است نه تنها در رفع بسیاری از سوء تفاهم ها، سوء ظن ها و تردید ها مؤثر و کارساز است بلکه بر میزان و شدت محبت آن ها می افزاید و شیرین کامی زندگی را تضمین می کند.
۴. ارتباط کلامی هنگام صدا کردن یکدیگر شکل مخاطب قرار دادن یکدیگر نیز در پایداری و پرنشاطی زندگی حائز اهمیت است. صدا زدن، آغاز ارتباط کلامی و زمینه ساز یک ارتباط عاطفی سالم و سازنده یا ارتباطی سرد و پرتنش است. با نوع صدا زدن، انسان حدس می زند بعدش چه اتفاقی می افتد، بعدش تبادل است یا تخاصم. وقتی شما همسر محبوب تان را با نام مورد پسندش یا همراه با پیشوند یا پسوند مناسب و یا با لحنی دلنشین و آرام بخش صدا می زنید علاوه بر این که خستگی و اندوه را از جان و تن او می زدایید، و به او می فهمانید که دوستش دارید، اعتماد و اطمینان نیز در او می آفرینید که به سخن شما با جان و دل گوش دهد و بدین طریق به هدف نهایی تان در برقراری ارتباط می رسید در این رابطه ذکر چند نکته ضروری است:
الف) هیچ گاه بدون ذکر نام همسرتان یا جایگزین مناسب با او شروع به سخن نکنید.
ب) جایگزین مناسب می تواند بر اساس سلیقه طرفین انتخاب شود.
ج) از پیشوند یا پسوند های تحریک آمیز و موهن خود داری شود.
۵. ارتباط کلامی در پوشش دعا از ارتباط های بسیار سازنده جذاب و شور آفرین، ارتباطی است که همسران در قالب دعا برای همدیگر، بر قرار می کنند. چه لذت بخش و روح افزاست که همسران همدیگر را در پیشگاه پروردگار مهربان واسطه قرار دهند. این نیازی است که خداوند در قرآن با لطافت خاصی و به زبان دعا به همسران تعلیم فرموده و از اهمیت آن پرده برداشته که این چنین (به صورت جمعی و خانوادگی) به درگاه من بیایید و مرا بخوانید. این یکی از آداب دلنشین و رشد آفرین دعا و ارتباط سازنده زوجین با یکدیگر است. وقتی همسران در حضور یکدیگر برای هم دعا می کنند این بهترین و شوق انگیز ترین حالتی است که همسران از آن پی به میزان صمیمیت و محبت یکدیگر می برند. خواندن دعاهایی همچون: «ربنا هب لنا من ازواجنا و ذریاتنا قره اعین و اجعلنا للمتقین اماما»؛ پروردگارا، به ما از همسران و فرزندانمان آن ده که مایه روشنی چشمان (ما) باشد و ما را پیشوای پرهیزکاران گردان. «رب اغفرلی و لوالدیَّ و لمن دخل بیتی مومناً...؛ پروردگارا مرا و پدر و مادرم و هر مومنی را که به سرای من داخل شود، بیامرز.» و چه مصداقی روشن تر و مهم تر از همسر برای لمن دخل بیتی ....
××رفتار های کلامی تسهیل کننده ارتباط - مثبت گویی: چه خوب گفتی ـ کار درستی کردی - انعطاف پذیری: باشه ـ عیبی نداره ـ این که تو میگی بهتره - گزیده گویی، سکوت - ابراز وجود، عرضه کردن خود، حالت اقبال: چه خبر؟ کسی تلفن نزد؟ دیگه چه خبر؟ - محبت، تکریم و قدرشناسی: آقا مهدی: زهرا خانم دست شما درد نکند ... ممنون می شم اگر ... - موضوع مداری: این جا حق با توست، این جا خوب عمل کردی. - جمع گرایی (ما): زندگی باید بر اساس سلیقه هر دومان باشد، ما باید، بچه هامان. ××رفتار های کلامی بازدارنده ارتباط - منفی گویی ـ نق زدن: بعید است با هم کنار بیاییم ـ این چه میوه ای است خریدی؟ - نفوذ ناپذیری و جبهه گیری: همین که گفتم، غیر ممکنه، نمیشه من همینم که هستم. - پرگویی: امان ندادن در صحبت ـ از هر دری سخنی گفتن، بی ربط سخن گفتن. - روبرگردانی، حالت ادبار: خانم کار دارم! زود باش! ناهار چه داریم! کاری نداری، خدا حافظ .... - سرد و بی عاطفه، توهین و قدر نشناسی: وظیفه ات بوده؟ مگر چه کار کردی؟ این که کاری نداشت! - کلی گویی، تعمیم: هرگز، هیچ وقت ـ همیشه کارهایت همین جوره - فردگرایی (من): تو دخالت نکن ـ نمی گذارم زندگی ام تباه بشه ـ با جون کندن زندگی ام را به این جا رساندم.
پی‌نوشت
۱-مستدرک الوسایل ، ج ۱۴ ، ص
۲-۲۵۰ ۲. بحار الانوار ، ج ۱۰۰ ، ص ۲۵۳.
۳-کافی ، ج ۵ ، ص ۵۶۹ .
۴- شرح غرر الحکم ، ج ۱ ، ص ۸۳ ، ح ۳۱۶.
۵- بحار الانوار ، ج ۷۵ ، ص ۲۳۷. ۶. میزان الحکمة ، ج ۵ ، ص ۲۱۱.
۷- کافی ، ج ۴ ، ص ۱۲.
۸-کافی ، ج ۲ ، ص ۲۱۵ ، ح ۲۴۲۰ ۹. من لا یحضره الفقیه ، ج ۳ ، ص ۵۵۶
میهمان
من نزدیک دوساله با یه پسری دوست هستم اون پسر بقدری بهم محبت کرد و همه کار کرد که باعث شد دوستام در حد حسادت برن الان از وقتی این اقا پسر اومده خواستگاریم و دوستم سر این موضوع با من کامل قهر کرد حدود یه ماهه هردومون کامل سرد شدیم در ضمن اشاره کنم این دوستم خیلی زیاد به دعانویس اعتقاد داره و باعث جدایی خیلیا شده ،الان من سردرگم شدم در حدی که بی خیال ازدواج شدم و حتی دوست پسرمم هم خیلی سرد برخورد میکنه و هیچ تلاشی انجام نمیده طوری که همه اطرافیان از حرکت هردوی ما متعجبن😓
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی راه ابطال سحر و دعا در متن پاسخ سایت هست.
میهمان
با سلام پسری ۳۲ ساله هستم از هر دختر خانمی که خواستگاری می کنم وی پس از مدت کوتاهی متاهل می شود
میهمان
با سلام. دختری ۳۸ ساله هستم. با آقایی متشخص بمنظور ازدواج آشنا شدیم. قرار شد ایشان برای ازدواج از,شهر خود به سمت شهر ما مسافرت کنند.اما متاسفانه در طول مسیر مسافرت با مشکلات عدیده ای مواجه شدندکه . تا حدی که مسافرت هفت ساعته دو هفته بطول انجامید و بعد هم دوباره موانع و مشکلاتی پیش آمد که بسایر خسته کننده بود. اما ایشان بجای انصراف و خسته شدن تا حد لازم حوصله کردند.و یکی یکی موانع را حل میکنند من با دیدن این گره هایی که در کار افتاد حیرت زده شدم. تا جایی که با اینکه اعتقادی به سحر و طلسم ندارم اما آنقدر کلافه شدم که چنین فکری به ذهنم خطور کرد که مبادا من یا ایشان دچار سحر شده باشیم. ما هنوز موفق نشدیم به هم برسیم. بنظر شما مشکل چیست ? من سالها پیش هم مشکل مشابهی پیدا کردم که در آخر منجر به خستگی خودم شد و مایوس و نا امید شدم و کنسل کردیم.
پرسمان
سلام علیکم، خواهر گرامی، با اینکه سحر و طلسم اموری واقعی اند ولی معمولا چنین نیست که کسی اقدام کرده باشد و شما را سحر کرده باشد و گاهی مشکلات اگرچه معمول نیستند ولی از مسیر عادی اتفاق می افتند نه اینکه سحری در کار باشد، وقتی شما تلاش خود را بکنید و علارغم همه تلاش ها، بدون عاملی مرسوم، مشکلاتی برای شما پیش بیاید آنوقت احتمال سحر هم مطرح است ولی مراجعه به دعانویس و رمال و ساحر شرعا درست نیست بلکه در روایات راهکارهایی برای باطل کردن سحر مطرح شده است که می تواند از آنها استفاده کرد.
میهمان
چگونه میشود بخت پسر را بست؟؟؟؟
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی. بستن بخت کار درستی نیست ما در زمینه بازکردن بخت راهنمایی داریم ولی در مورد بستن خیر.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.