دعاهای خروج از منزل و ورود به منزل ۱۳۹۳/۱۱/۱۶ - ۲۵۷۴۰ بازدید

دعاهای خروج از منزل و ورود به منزل

بسم الله الرّحمن الرّحیم

دعاهای خروج از منزل و ورود به منزل

بسم الله الرّحمن الرّحیم

این فصل در ادعیه و اذکاری است که متعلّق به عادات و احوال و مطالب و مقاصد و غیره است و به مناسبت هر مقام، برخی از آداب و سنن، ذکر خواهد گردید.

دعای خروج از منزل و ورود به آن و مختصری از آداب منزل:


وقتی از منزل بیرون می روی، بگو: «بِسمِ اللهِ آمَنتُ بِاللهِ وَ تَوَکَّلتُ
عَلَی اللهِ» و اگر بخواهی که در حفظ خدا باشی تا به خانه برگردی، بخوان ده مرتبه سوره توحید را


و چون داخل خانه می شوی، سوره «قُل هُوَ اللهُ اَحَد» بخوان که فقر و پریشانی را برطرف می کند و سلام کن بر اهل خانه و اگر کسی نباشد بگو: «السَّلاَمُ عَلَینَا مِن رَبِّنَا» و چون داخل حُجره شوی، بِسمِ الله بگو که شیطان می گریزد و نیز هنگام ورود به منزل بگو: «اَشهَدُ اَن لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحدَهُ لاَ شَرِیکَ لَهُ وَ اَشهَدُ اَنَّ مُحَمَّداً عَبدُهُ وَ رَسُولُهُ».

و بدان که از سعادت آدمی است خانه وسیع و شومی خانه در تنگی فضای آن و بدی همسایگان آن است و باید در بنا نمودن خانه، به قدر نیاز اکتفا کرد که زیادتر از آن در قیامت موجب وبال است و اگر کسی خانه ای را برای ریا و سُمعه بنا کند و برای آن که بر همسایگان فخر فروشی کند و مباهات کند به آن خانه، در روز قیامت ناطقه هفتم زمین، آتشی برافروزند و در گردن صاحب آن خانه افکنند و سپس او را در جهنّم اندازند. و سقف را زیادتر از هفت یا هشت ذراع بلند مکن که شیطان و جنّیان در آن جا ساکن می شوند و اگر احیاناً بلندتر شد، آیه الکرسی را بر زیادی آن بنویس که جنّیان را دفع می کند. و چون خانه ای ساختی، گوسفند فربهی را بکش، (قربانی کن) و گوشت آن را به مردم پریشان و تهی دست بخوران و بگو «اللَّهُمَّ ادخَر(در صحّت درستی این کلمه به علّت عدم خوانا بودن لفظ، شک وجود دارد) عَنِّی مَردَهَ الجِنِّ وَ الإِنسِ وَ الشَّیاطِینِ وَ بَارِک لِی فِی بَنآئِی»، تا از تو ضرر متمرّدان جنّ و انس و شیاطین دفع شود و خانه بر تو مبارک گردد.

و در خانه و اتاق، صورت(عکس و تصویر) و مثال(مجسّمه انسان و حیوان) نکش، و مکان نماز برای خود قرار بده و قرآن در خانه بخوان که برکت و خیر خانه زیاد شود و ملائکه حاضر و شیاطین دور شوند و گوشه و کنار خانه را جاروب کن و آن را کثیف نگذار و خاکروبه را بیرون ببر و تار عنکبوت را زائل کن که ماندن آن، باعث فقر و پریشانی است و در، خانه شکسته(و تَرَک دار) منزل نکن و بر بام غیر مُحَجَّر(بدون دیوار) نخواب و به همسایگان نگاه مکن و ایشان را اذیّت و آزار نرسان و ناودان در خانه ایشان مگذار و خاکروبه در خانه ایشان مریز و از دود و بوی طعام خود، ایشان و اطفال آنان را اذیّت مکن و با ایشان مواسات کن، مبادا که شب سیر بخوابی و آنان گرسنه باشند و یا در راحتی باشی و آنان در شدّت و سختی و بدون لباس مناسب و در سرما باشند و از آنان نمک و آتش و مانند این ها را منع مکن و اگر چیزی از ضروریّات خانه به عاریه خواستند، به آن ها بده و اگر خمیری یا نانی قرض بخواهند، مضایقه مکن. و بالجمله از هر جهت مراعات کن ایشان را، که از اهل بیت عصمت علیهم السّلام تأکید و توصیه بسیار، در باب رعایت همسایه شده است و در تعیین همسایه، رجوع به عرف شود.

و تنها در خانه مباش و تنها نخواب و درب خانه و اتاق و درب ظرف های آب و طعام را ببند که شیاطین در بسته و ظرف سر بسته را نمی گشایند.

و داخل خانه و اتاق تاریک مشو مگر آن که چراغی یا آتشی افروخته، با خود داشته باشی و چراغ را پیش از غروب آفتاب روشن کن که پریشانی را می برد و روزی ا زیاد می کند و چون چراغ را افروختی، بخوان: «اللَّهُمَّ اجعَل لَنَا نُوراً نَمشِی بِهِ فِی النَّاسِ وَ لاَ تَحرِمنَا نُورَکَ یَومَ نَلقَاکَ وَاجعَل لَنَا نُوراً إِنَّکَ نُورٌ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اَنت»، و چراغ را به نَفَس، خاموش مکن و چون خاموش شود، بخوان: «اَللَّهُمَّ اَخرِجنَا مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَی النُّورِ».و نگهداری حیوانات مانند کبوتر و مرغ و خروس و بزغاله در خانه ممدوح است و باعث اشتغال شیاطین به آن ها است و موجب ایمنی اطفال از ضرر شیاطین به آن ها است
و نگهداری سگ در خانه مذموم است و وارد شده است که هر که سگ در خانه نگهدارد، هر روز از ثواب اعمالش یک قیراط کم می شود، و روایت شده است که ملائکه داخل نمی شود در خانه ای که سه چیز در او باشد: «سگ، تمثال جسد، و ظرفی که در آن بول کنند».

(اللئالی المنثوره فی الأحراز و الأذکار المأثوره: دستورالعمل و مرواریدهای درخشان/ فصل سوم/ ص 229-231/ مؤلّف: حاج شیخ عبّاس قمی رحمه الله/ گردآورنده و ویراستار: محمّد حسین ربّانی/ انتشارات عهد/ طبع اوّل، بهار 1381/ مرکز پخش: قم،خیابان معلّم، معلّم 29، پلاک 448)

(برگرفته از نرم افزار محدّث قمی رحمه الله، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) قم)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.