دعای آمرزش گناهان ۱۳۸۷/۰۵/۰۶ - ۲۹۹۱ بازدید

بهترین دعا(عربی) برای آمرزش گناهان کدام است؟

بهترین دعا براى توبه «استغفار» است. البته مناجات تائبین مربوط به مناجات هاى خمسة عشر (مفاتیح الجنان)، در این مورد بسیار مطلوب است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
من از شما یه آیع یا دعا خواستم که برای بخشش گناه باشه الان این چرت پرت ها چیه اوردین اخه؟؟؟چرا اینطوری مردم آزاری میکنید...
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی. گناه بیماری ای است که نیاز به درمان دارد و ترک آن کار آسانی نیست . تمام تلاش های سلوکی سالکان الی الله برای رسیدن به چنین قدرتی است که بتوانند گناه نکنند. صرفا با یک آیه و دعا نمی توان به چنین قدرتی رسید.
میهمان
سلام خسته نباشین یک شخصی گناهه دزدی انجام داده و من از رو جهالت و نادانی به یک شخص دیگر گفتم حالا هم خیلیییی پشیمونم توبه هم کردم ولی نمیتونم رضایت بگیرم ازش چیکار کنم گناهم بخشیده بشه
پرسمان
سلام علیکم، پرسشگر گرامی ، شما با کار خود موجب آن شده اید که آبروی او در نزد دیگران برود و این نوعی حق الناس است و شرایط توبه و جبران در «حق الناس» سنگین تر از توبه در «حق الله» است و این گناه ، یعنی تجاوز به حقوق دیگران را امام علی(علیه السلام) از آن به مظالم العباد (کلینی، اصول کافی، ج۲، ص۴۴۳) و امام زین العابدین(علیه السلام) به «تضییع حقوق الاخوان» (مجلسی، بحارالانوار، ج۷۲، ص۴۱۵) یاد کرده اند.
در روایت آمده: پیامبراکرم(صلی الله علیه و اله) به خانه کعبه نگاه کرد، آن را مورد تعظیم قرار داد و سپس ادامه داد: حق واحترام یک مؤمن از تو بالاتر است، چون خداوند خانه کعبه را دارای یک احترام و عظمت دانست و از مؤمن سه چیز را: «مال-خون-سوءظن» (همان، ج۶۷، ص۷۱) ب ) توبه و جبران حق الناس
۱ . توبه
خداوند هر گناهی ( صغیره و کبیره ) را با توبه می بخشد «ان الله یغفر الذنوب جمیعا؛ خداوند همه گناهان را می آمرزد» ،توبه در حقیقت پشیمان شدن از گناه و بازگشتن از راهی است که انسان در گذشته بر خلاف رضای پروردگار رفته است . توبه حقیقی نیز همان توبه نصوح است؛ یعنی توبه و پشیمانی بدون بازگشت. اگر کسی احساس کند که واقعا از گذشته خود نادم و پشیمان گشته و راه خود را به سوی خداوند عوض کرده، باید بداند که اهل توبه واقعی است و اینچنین توبه ای هرگز رد نمی شود.
البته هر گناهی علاوه بر شرایط عمومی توبه راهکار خاص خود را نیز می طلبد. ۲. جبران
در حق الناسی مانند بردن آبروی دیگران بهتر است رضایت طرف مقابل را به دست آورد و از او حلالیت طلبید ، اما در صورتی که امکان این کار نیست و آن شخص در دسترس نیست یا اگر به خود شخص بگویید باعث مفسده می شود و امکان برخورد هست، طلب بخشش از خداوند و انجام خیرات از طرف او کافی است .
۱. برای او دعا کنید، طلب مغفرت وآمرزش گناهان ایشان را داشته باشید.
۲. ازطرف او صدقه بدهید وانفاق مالی کنید.
۳. ازطرف او به زیارت بروید.
۴. در غیاب و یا حضور از آبروی اودفاع کنید .
۵. هرکار خیری که ممکن است برای او سود دنیوی ویا اُخروی داشته باشد انجام دهید. * نکته آخر
ناامیدی از رحمت و بخشش خدا بزرگترین گناه
باید بدانید که بزرگترین، پلیدترین، و زشت ترین گناه در عالم که بنا به تصریح قرآن کریم غیر قابل بخشش است و انجام دهنده آن به قعر آتش دوزخ سقوط خواهد کرد« ناامیدی از رحمت و بخشش خداوند مهربان است» پس گناه هر چه بزرگ باشد ولی شخص از آن توبه کند و بسوی خدا باز گردد خدا وند با آغوش باز او را خواهد پذیرفت و نه تنها بر کارهای زشت او را قلم عفو خواهد کشید بلکه آنها را تبدیل به ثواب خواهد نمود ، یکی از مسائلی که پس از انجام گناه ممکن است فرد با آن مواجه باشد، احساس پلیدی و ناپاکی است که به شدت به آن مشغولیت ذهنی پیدا کرده و به مرور زمان دچار یک وسواس فکری می شوند، به گونه ای که خود را در افکار و تصاویر ناپاکی غرق می بینند و در اثر این احساس ناپاکی و پلیدی، دست به اقدامات بی فایده و بعضا خطرناک می زنند، در حالی که اینگونه نیست و خدای مهربان هرگز نظام این عالم را به گونه ای قرار نداده است و خود نیز اینگونه برخورد نمی کند که فردی به دلیل انجام یک گناه تا ابد دچار ناپاکی و عذاب گردد، بلکه اگر فردی به گناهی آلوده گردد، و پس از آن توبه حقیقی نماید، مانند فردی است که گناه نکرده است .
مساله مهم دیگری که در چنین شرایطی ممکن است برای فرد پیش آید، یاس و ناامیدی می باشد، که این از حربه های اصلی شیطان بوده، به گونه ای که به شدت در دل فرد وسوسه می کند و آینده را در نظر او سیاه و تاریک جلوه می دهد. در چنین وضعیتی فرد باید بداند، درست است که گرفتار گناه بزرگی شده و صحیح است که در وضعیت بغرنجی به سر می برد، اما چنین فردی در آخر دنیا و در انتهای راه نیست، بلکه تا انسان زنده است، امکان جبران گذشته، پیشرفت، و حرکت به سوی سعادت را دارد و هیچ وقت و هیچ وضعیتی برای رشد و تعالی دیر نیست.
توجه داشته باشید که دام هاى شیطان بسیار متنوع و رنگارنگ است. شیطان که استاد مکر و فریب است براى هر فردى دامى ویژه او دارد براى بندگان با تقواى الهى دامى و براى بندگان فاسق دامى دیگر دارد. هدف شیطان بازداشتن از یاد خداوند و فاصله انداختن بین بندگان و خداوند به هر طریق ممکن است. اندوه بر گذشته اگر باعث تباه شدن فرصت هاى آینده و حال ما گردد و حال و آینده مان را با تأسف و تحسر و اندوه بر اعمال گذشته سپرى سازیم، در واقع شاد کردن شیطان و کمک به او در پیاده کردن اغراض شوم اوست. ناامید ساختن انسان از رحمت الهی از اصلی ترین حربه هایی است که شیطان برای منحرف ساختن و تحت سلطه گرفتن انسان از آن بهره می گیرد.آیا شما تصور مى کنید همه بندگان خوب و لایق خداوند که به مقام قرب او و سر ساییدن بر آستانه با عظمت او نایل آمده اند همگى از ابتداى عمر، پاک و بى خطا و بى جرم بوده اند؟ خیر، این ویژگى تنها مخصوص بندگان معصوم خداوند یعنى انبیا و اولیا (ع) است و دیگران کم و بیش از خطا و اشتباه در برهه اى از دوران عمر خویش و به ویژه دوران نوجوانى و جوانى که دوران اوج غریزه و غلبه سستى قدرت و نیرو در انسان است، دچار خطا و اشتباه و گناه بوده اند. بزرگانى مثل فضیل بن عیاض و بشر حافى و افراد فراوان دیگرى که عمرى را در فساد و آلودگى و گناه به سر بردند ولى بالاخره لطف حق و هدایت الهى شامل حالشان گردید و نه تنها خود راه هدایت را یافتند بلکه راهنماى دیگران در ظلمت ها و تیرگى ها شدند و با جبران گذشته و پا گذاشتن در جاده بندگى، پله هاى قرب حق را پیمودند و در مقام صدق و راستى و در جوار خداوند آرمیدند. اینها الگوها و نمونه هاى روشنى از اراده و امید به بخشش خداوند براى ما هستند که می تواند سبب شود تا آینده مان به سرنوشت گذشته مان دچار نشود. به لطف و عنایت و رحمت و پرده پوشى و مغفرت الهى ایمان بیشترى داشته باشیم و به وعده هاى حق و بشارت هاى او خوش گمان تر باشیم که خداوند همان گونه که درباره او گمان مى کنیم با ما رفتار مى کند و او را همان گونه که تصور مى کنیم مى یابیم.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.