دعای امام زمان(عج)-تغییر دعا ۱۳۸۷/۰۶/۱۹ - ۱۹۶۵ بازدید

چرا در آخر دعای امام زمان(عج) نباید «برحمتک یا ارحم الراحمین» را گفت؟

بر اساس برخی روایات دعا را همان گونه که از امام معصوم(ع) وارد شده است باید خواند. گفتن بسم الله در اول آن از آنجا که ذکر خداوند برای شروع در هر کاری مستحب است به نظر می رسد در اول این دعا نیز مستحب است خصوصا که در مورد این دعا وارد شده است که بعد از ستایش خداوند و صلوات بر پیامبر این دعا خوانده شود.(مفاتیح الجنان، ص ۴۰۶، اعمال شب های دهه آخر ماه رمضان). جمله «برحمتک یا ارحم الراحمین» در پایان دعای «اللهم کن لولیک» نیامده است و پایان آن کلمه «طویلا می باشد. بنابراین گفتن جمله «برحمتک یا ارحم الراحمین» به عنوان بخشی از این دعا صحیح به نظر نمی رسد. به عبارت دیگر اگر جمله «برحمتک یا ...» به عنوان ذکر جداگانه گفته شود (نه این که جزء دعای فرج تلقی شود) اشکالی ندارد ولی به هر حال در صورتی که دعای خاصی از امامان معصوم(ع) به ما رسیده باشد لازم است به همان کیفیتی که خواسته شده خوانده شود و هرگونه کم و زیاد کردن دعا جایز نیست تا از تحریف و خدای ناکرده انحراف از مسیر اهل بیت(ع) محفوظ باشد.
ائمه علیهم السلام دستور داده اند که ذکر ودعائی را که ما ارائه می کنیم بگوئید وآن را کم یا زیاد نکنید.این خضوع در برابر وحی، نشانه عقل است،زیرا با برهان فلسفی ،ثابت شده است که بشر ،نیازمند به وحی است ونیاز بشر را جز وحی ،چیز دیگری تأمین نمی کند.آنگاه بشر نمی تواند در برابر ره آورد وحی اظهار نظر کرده به دنبال چیز دیگری برود. انسان عاقل ،نه از این و ان ،ذکر طلب مکی کند ونه در برابر خواسته دیگران،به آنان ذکر می آموزد،بلکه به همین دستورات دینی عمل می کند وآن را به دیگران ارائه می کند.مراحل اخلاق در قر آن،آیت الله جوادی آملی ،ص۴۱۰.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
آیا‌درپایان‌دعای‌هرروز‌ماه‌مبارک‌رمضان‌‌اشکال‌‌دارد‌بگوییم‌برحمتک‌یاارحم‌الراحمین؟
پرسمان
خیر اشکال ندارد

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.