دعای حافظه ۱۳۹۶/۰۹/۲۵ - ۱۳۰۹ بازدید

یه دبیر عربی داشتم که گفت یه دعایی هست که اگر بعد از هر نماز واجب بخونید باعث می شه که مطالبی که حفظ می کنید دیر تر یادتون بره آیا درسته؟ اگه می شه اون دعا رو لطف کنید بگید.

در کتاب شریف مفاتیح الجنان در فصل اول از باب اول که درباره تعقیبات است این دعا را نقل نموده است و می گوید: این دعا را پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم) به امیرالمؤمنین (علیه السلام) براى حافظه تعلیم نمود: « سبحان من لایعتدى علی اهل مملکته، سبحان من لایأخذ اهل الارض بالوان العذاب، سبحان الرؤوف الرحیم، اللهم اجعل لى فى قلبى نورا و بصرا و فهما و علما انک على کل شى ء قدیر». و در کتاب باقیات الصالحات که در حاشیه مفاتیح الجنان و در بعضى از چاپ هاى اخیر در پایان مفاتیح چاپ شده است در اواخر باب پنجم از کتاب «مجتنى» سیدبن طاوس نقل می کند که براى احیاى قلب این دعا را سه بار بخواند: « یا حى یا قیوم یا لااله الا انت اسئلک أن تحیى قلبى اللّهم صل على محمد و آل محمد». و در باب ششم می گوید: نوزدهم و نیز در خلاصه الاذکار است که در وقت مطالعه بخواند: «اللهم اخرجنى من ظلمات الوهم و اکرمنى بنور الفهم اللّهم افتح علینا ابواب رحمتک و انشر علینا خزائن علومک برحمتک یا ارحم الراحمین».

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.