دعای قاموس ۱۳۸۷/۰۸/۲۴ - ۱۵۰۳۰ بازدید

دعای قاموس چه دعایی است و به چه منظور خوانده می شود؟

در پاسخ به این پرسش به دو نکته توجه نمایید :
۱- در منابع اسلامی معتبر و دعاهایی که اسناد آنها به امامان معصوم -ع- مسلم ست تعداد زیادی دعا وجود دارد که برای موضوعات و حاجات مختلف قابل استفاده است ودر کتاب مفاتیح الجنان دعاهای معتبر فروانی جهت استفاده موجود است .
۲-دعای سیفی صغیر(قاموس) چنانچه در مفاتیح آمده است از دعاهای معتبر نیست.دعای سیفی صغیر تفاوت‌های بنیادی با دگر دعاهای مفاتیح دارد. نخستین تفاوت در آنجاست که سراینده‌ی دعا مشخّص نیست (به خلاف دیگر دعاهای مفاتیح که معمولا نَسَب به پیامبر اسلام یا ائمه می برند و در اکثر موارد نام سراینده دعا و سبب تکوین آن در ابتدای دعا آمده است.) دومین تفاوت در آنجاست که شیخ عباس قمی در آوردن آن اکراه داشته است.
شیخ عبّاس خود می نویسد: شیخ ثقه الاسلام نوری عطّر اللّه مرقده در صحیفه ثانیه علویه آن را ذکر کرده و فرموده که از برای این دعا در کلمات ارباب طلسمات و تسخیرات شرح غریب است و از برای او آثار عجیبه ذکر کرده اند و چون من اعتماد بر آن نداشتم، ذکر نکردم و لکن اصل دعاء را ذکر می کنم، تسامحا و تأسیا بالعلماء الاعلام و دعا اینست...( دعای قاموس را ذکر می کند )

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
تا چه مدت دعای که از دعا نویس با سواد مگیرم دوام داره
پرسمان
سلام علیکم، باید توجه داشته باشیم که اکثر افرادی که ادعای دعانویسی در جامعه دارند. دعانویس واقعی نیستند و متخصص امر دعانویسی محسوب نمی شوند و غالب این افراد حتی کمترین تحصیلات دینی که لازمه امر دعانویسی است را ندارند و به تجربه ثابت شده که غالب این افراد شیاد، مکار و دکان دار هستند و حقیقتاً چیزی جز آداب و رسوم موهوم ظاهری و مردم فریب ندارند و نیز دعاهایی را که می نویسند دعاهای ماثوره از اهل بیت (علیهم السلام) نیست و اکثراً ساختگی و من درآوردی است؛ در نتیجه اگر دعانویسی که خود عالم و عامل به دین است و دعایی را که در کتب روایی ما آمده است و از اهل بیت (علیهم السلام) نقل شده است را بنویسد می توانیم از نگاه دینی این دعا را مورد تایید بدانیم و آن را به کار ببندیم، ولی اگر دعای نوشته شده دعای مورد تأیید کتب روایی و ادعیه معروف نباشد نمی توانیم این دعا را دعای مورد تایید دین بدانیم و استفاده از آن را مجاز اعلام کنیم.
از یک فال گیر و یا دعانویس که امروزه غالباً قلابی و شیّاد هستند انتظاری بیش از این نمی رود که اموری را به سحر و جاور نسبت دهند و بگویند: «من سحر و جاور را باطل می کنم و ...» تا با این روش افراد را الکی امیدوار سازند و پول های بی شمار و هنگفتی را به جیب بزنند و افراد و خانواده هایی را سرکیسه کنند. با این اوصاف، نه آنها توانایی ابطال سحر را دارند و نیز ما باید به این گونه افراد شیاد مراجعه کنیم و در دام آنها بیفتیم و پولی به آنها پرداخت کنیم. این گونه دعانویسان قلابی با بیان برخی کلیات قابل منطبق بر زندگی مردم، مراجعان خود را می فریبند و آن را سرکیسه می کنند.
میهمان
سلاماگر کسی آشنایی کمی با زبان عربی داشته باشد متوجه بلاغت و زیبایی و تفاوت قران کریم با سایر متون عربی میشود.
نزدیکترین متون از این نظر به قران کریم دعاها و سخنان ۱۴ معصوم است.
با همان آشنایی مختصر با عربی که دکر کردم براحتی تفاوت دعاهای ۱۴ معصوم ع با سخنان و نوشتار سایر مردم آشکار می‌شود.
به نظر این بنده کوچک که کمی به زبان عربی آشنایی دارم
قطعا این دعا با اینهمه زیبایی و مفاهیم بالای آن از یکی از معصومین ع صادر شده است.
میهمان
دعای چهل کلید
پرسمان
سلام علیکم، با جستجویی که در کتاب هاى دعاى معتبر انجام شد چنین دعایى نیافتیم.
کتابهای معتبری که تامین کننده نیازهای مختلف انسان است در منابع ما فراوان است و نیازی به استفاده از دعاهای غیر معتبر و غیر مطمئن نیست . دعاهای معتبر فراوانی در حاشیه کتاب مفاتیح الجنان وجود دارد که قابل استفاده است مراجعه نمایید .

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.