دعای قاموس ۱۳۸۷/۸/۲۴ - ۱۴۶۹ بازدید

دعای قاموس چه دعایی است و به چه منظور خوانده می شود؟

در پاسخ به این پرسش به دو نکته توجه نمایید :
۱- در منابع اسلامی معتبر و دعاهایی که اسناد آنها به امامان معصوم -ع- مسلم ست تعداد زیادی دعا وجود دارد که برای موضوعات و حاجات مختلف قابل استفاده است ودر کتاب مفاتیح الجنان دعاهای معتبر فروانی جهت استفاده موجود است .
۲-دعای سیفی صغیر(قاموس) چنانچه در مفاتیح آمده است از دعاهای معتبر نیست.دعای سیفی صغیر تفاوت‌های بنیادی با دگر دعاهای مفاتیح دارد. نخستین تفاوت در آنجاست که سراینده‌ی دعا مشخّص نیست (به خلاف دیگر دعاهای مفاتیح که معمولا نَسَب به پیامبر اسلام یا ائمه می برند و در اکثر موارد نام سراینده دعا و سبب تکوین آن در ابتدای دعا آمده است.) دومین تفاوت در آنجاست که شیخ عباس قمی در آوردن آن اکراه داشته است.
شیخ عبّاس خود می نویسد: شیخ ثقه الاسلام نوری عطّر اللّه مرقده در صحیفه ثانیه علویه آن را ذکر کرده و فرموده که از برای این دعا در کلمات ارباب طلسمات و تسخیرات شرح غریب است و از برای او آثار عجیبه ذکر کرده اند و چون من اعتماد بر آن نداشتم، ذکر نکردم و لکن اصل دعاء را ذکر می کنم، تسامحا و تأسیا بالعلماء الاعلام و دعا اینست...( دعای قاموس را ذکر می کند )

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.