دعای قاموس ۱۳۸۷/۰۸/۲۴ - ۳۵۵۴ بازدید

دعای قاموس چه دعایی است و به چه منظور خوانده می شود؟

در پاسخ به این پرسش به دو نکته توجه نمایید :
۱- در منابع اسلامی معتبر و دعاهایی که اسناد آنها به امامان معصوم -ع- مسلم ست تعداد زیادی دعا وجود دارد که برای موضوعات و حاجات مختلف قابل استفاده است ودر کتاب مفاتیح الجنان دعاهای معتبر فروانی جهت استفاده موجود است .
۲-دعای سیفی صغیر(قاموس) چنانچه در مفاتیح آمده است از دعاهای معتبر نیست.دعای سیفی صغیر تفاوت‌های بنیادی با دگر دعاهای مفاتیح دارد. نخستین تفاوت در آنجاست که سراینده‌ی دعا مشخّص نیست (به خلاف دیگر دعاهای مفاتیح که معمولا نَسَب به پیامبر اسلام یا ائمه می برند و در اکثر موارد نام سراینده دعا و سبب تکوین آن در ابتدای دعا آمده است.) دومین تفاوت در آنجاست که شیخ عباس قمی در آوردن آن اکراه داشته است.
شیخ عبّاس خود می نویسد: شیخ ثقه الاسلام نوری عطّر اللّه مرقده در صحیفه ثانیه علویه آن را ذکر کرده و فرموده که از برای این دعا در کلمات ارباب طلسمات و تسخیرات شرح غریب است و از برای او آثار عجیبه ذکر کرده اند و چون من اعتماد بر آن نداشتم، ذکر نکردم و لکن اصل دعاء را ذکر می کنم، تسامحا و تأسیا بالعلماء الاعلام و دعا اینست...( دعای قاموس را ذکر می کند )

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
تا چه مدت دعای که از دعا نویس با سواد مگیرم دوام داره
پرسمان
بايد توجه داشته باشيم كه اكثر افرادي كه ادعاي دعانويسي در جامعه دارند. دعانويس واقعي نيستند و متخصص امر دعانويسي محسوب نمي شوند و غالب اين افراد حتي كمترين تحصيلات ديني كه لازمه امر دعانويسي است را ندارند و به تجربه ثابت شده كه غالب اين افراد شیاد، مكار و دكان دار هستند و حقيقتاً چيزي جز آداب و رسوم موهوم ظاهري و مردم فريب ندارند و نيز دعاهايي را كه مي نويسند دعاهاي ماثوره از اهل بيت (علیهم السلام) نيست و اكثراً ساختگي و من درآوردي است؛ در نتيجه اگر دعانويسي كه خود عالم و عامل به دين است و دعايي را كه در كتب روايي ما آمده است و از اهل بيت (علیهم السلام) نقل شده است را بنويسد مي توانيم از نگاه ديني اين دعا را مورد تاييد بدانيم و آن را به كار ببنديم، ولي اگر دعاي نوشته شده دعاي مورد تأييد كتب روايي و ادعيه معروف نباشد نمي توانيم اين دعا را دعاي مورد تاييد دين بدانيم و استفاده از آن را مجاز اعلام كنيم. از یک فال گير و یا دعانویس که امروزه غالباً قلابی و شیّاد هستند انتظاری بیش از این نمی رود که اموری را به سحر و جاور نسبت دهند و بگویند: «من سحر و جاور را باطل می کنم و ...» تا با این روش افراد را الکی امیدوار سازند و پول های بی شمار و هنگفتی را به جیب بزنند و افراد و خانواده هایی را سرکیسه کنند. با این اوصاف، نه آنها توانایی ابطال سحر را دارند و نیز ما باید به این گونه افراد شیاد مراجعه کنیم و در دام آنها بیفتیم و پولی به آنها پرداخت کنیم. این گونه دعانویسان قلابی با بیان برخی کلیات قابل منطبق بر زندگی مردم، مراجعان خود را می فریبند و آن را سرکیسه می کنند.
میهمان
سلاماگر کسی آشنایی کمی با زبان عربی داشته باشد متوجه بلاغت و زیبایی و تفاوت قران کریم با سایر متون عربی میشود.
نزدیکترین متون از این نظر به قران کریم دعاها و سخنان ۱۴ معصوم است.
با همان آشنایی مختصر با عربی که دکر کردم براحتی تفاوت دعاهای ۱۴ معصوم ع با سخنان و نوشتار سایر مردم آشکار می‌شود.
به نظر این بنده کوچک که کمی به زبان عربی آشنایی دارم
قطعا این دعا با اینهمه زیبایی و مفاهیم بالای آن از یکی از معصومین ع صادر شده است.
میهمان
دعای چهل کلید
پرسمان
با جستجویی که در کتاب هاى دعاى معتبر انجام شد چنین دعایى نیافتیم. کتابهای معتبری که تامین کننده نیازهای مختلف انسان است در منابع ما فراوان است و نیازی به استفاده از دعاهای غیر معتبر و غیر مطمئن نیست . دعاهای معتبر فراوانی در حاشیه کتاب مفاتیح الجنان وجود دارد که قابل استفاده است مراجعه نمایید .

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.