دعای ائمه برای مختار ۱۳۹۷/۰۶/۲۹ - ۳۸۷ بازدید

این جمله که وقتی مختارقاتلین راکشت چه کسی گفت
{خدا رحمت کندمختار را]

در کتب روایی و تاریخی برخی از فرمایشات اهل بیت و ائمه معصومین(ع) در تأیید مختار نگاشته شده است.
۱ - امیر مؤمنان(ع) فرمود: چه زود است که خداوند با شمشیر انتقام، کسانی را که جرم و گناه مرتکب شدند، عذاب کند، همچون انتقامی که از بنی اسرائیل گرفت.
سؤال شد: آن کس کیست؟ فرمود: جوانی از ثقیف که گفته می شود نامش مختار بن ابی عبیده است. (بحار ج ۱۰ ، ص ۲۸۰ )
۲ - چونکه مختار سر ابن زیاد را به خدمت امام سجاد(ع) فرستاد امام(ع) به سجده افتاد و دعا کرد: خدا به مختار جزای خیر عطا نماید و سپس فرمود: خدا را شکر که من را زنده داشت تا انتقام خون پدرم را از دشمنان ما درک کنم. (تتمه المنتهی، ص ۹۰ و ۹۱ و بهجة الامال، ج ۷ ، ص ۴ )
۳ - وقتی مختار سر عمر سعد و پسرش حفص را با سی هزار دینار برای محمد بن حنفیه فرستاد، محمد بن حنفیه از دیدن این دو سر به سجده افتاد و خدا را شکر کرد. آنگاه دستهای خود را بلند کرده و گفت: خدایا! خدمات مختار را از یاد مبر و او را در مقابل پشتیبانی که از خاندان پیغمبر کرده، از اهل بیت پاداش عنایت کن. (مقتل خوارزمی، ج ۲ ، ص ۲۲۲ )
۴ - ابوالحکم بن المختار (پسر مختار ثقفی) در حالی که پیرمردی بود در موسم حج امام باقر(ع) را ملاقات و عرض کرد مردم برای پدرم حرفها می گویند، شما هرچه بگویید برای من حجت است و حرف، حرف شماست. امام(ع) فرمود: چه می گویند؟ عرض کرد؛ می گویند کذاب است؟ امام باقر(ع) فرمودند: خدا رحمت کند پدرت را، مختار همه حق ما را از ظالمان ستانید، قاتلان ما را کشت و به خونخواهی ما برخاست.
۵ - سید ابن طاووس به نقل از سریر، از امام باقر(ع) نقل کرده که فرمود: دشنام به مختار ندهید، زیرا او به خونخواهی ما قیام کرد و قاتلان ما را کشت، در ازدواجهای ما کمک کرد و در زمان عسرت به ما مال فراوان تقسیم کرد. البته در رجال ابن داود از قول امام باقر(ع) آورده که: هرگز و ابداً مختار را دشنام ندهید. (بهجة الامال، ج ۷ ، ص ۵ - ۸ )
۶ - علامه امینی در الغدیر می نویسد: امام سجاد و باقر و صادق(ع) او را بسیار ستوده اند و این شخصیت و اعمالش همیشه در پیشگاه خاندان پاک پیامبر(ص) مورد سپاس بوده است. (الغدیر، ج ۲ ، ص ۳۴۳ )

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.