دعای سفره ۱۳۹۷/۰۶/۳۱ - ۳۸۱۸۹ بازدید

بنام خدا سلام فاتحه اطعام چطور میفرستند با تشکر

الف ) فاتحه برای اموات
فاتحه خواندن همان خواندن قران کریم به قصد شادی روح میت و بهره مندی او از برکات قران و گشایش در کار او در عالم برزخ است .
در میان سوره های قران که به قصد بهره مندی اموات خوانده می شود سوره فاتحه الکتاب(حمد) دارای آثار وبرکاتی است که در روایت برآنها تاکید شده و در راستای بهره مندی روح اموات بیشتر این سوره خوانده می شود ولی ثواب و برکات خواندن قران اختصاصی به آن ندارد و خواندن هر سوره و آیه و به خصوص سوره قدر و توحید و یا یس نیز مورد توصیه است امام چون نوعا سوره حمد خوانده می شود به خواندن قران بر اموات فاتحه خواندن می گویند .
اگر منظور شما از « فاتحه اطعام » برای اموات این است که بعد از این که از حاضران در جلسه ترحیم با اطعامی پذیرایی می شود، فاتحه ای برایشان فرستاده می شود ، توضیح آن در چند خط قبل داده شد . ب ) دعای سفره
اگر منظور شما از « فاتحه اطعام » دعای قبل و بعد از سفره است در روایات وارد شده که قبل از غذا خوردن، بسم الله الرحمن الرحیم و در انتهای آن الحمد لله رب العالمین گفته شود. دعای خاصی در این باره وارد نشده؛ ولی در بین اهل علم و مؤمنان بعد از خوردن غذا، جملاتی را به صورت دعا (دعای سفره) ذکر میکنند که البته مضمون آن در روایات و دعاها هست. آن جملات این است:
1 . الحمد لله ربّ العالمین هنیئاً للآکلین و برکةً للباذلین. الحمد لله الّذی یُطعِمُ و لا یُطْعَم و یَرزُقُ و لایُرْزَق، زاد الله النّعم، دَفْعَ الله النّقَم، بِحَقّ سیّد العرب و العجم. اللّهم تَقَبَّل حَسنات المُحسنین لا سیّما هذا الأحْسان من هذا المحسن؛اللّهمَ اغفر للمؤمنین و المؤمنات و المسلمین و المسلمات الأحیاء منهم و الأموات لاسیّما اَمْواتَ الحاضرین، رَحِمَ اللّهُ من قَرَءَ الفاتِحَةَ مع الصَّلوات).دعاهای دیگری نیز خوانده می شود.
2 . ِبسمِ اللّه اَلرَّحمنِ اَلرَحیم
اََلحَمدُلِّلهِ اَلَّذی یَخلُقُ وَلا یُخلَق؛وَیَرزُقُ وَلا یُرزَق؛ یُطعِمُ وَلا یُطعَم ؛زادَاَللّهُ النَعَم َ؛دَفَعَ اَللّه اَلنَقَم ؛بِحَقِّ سَیِّدِالعَرَبِ وَاَلعَجَم ؛هَنیأً لِلا کِلینِ ؛وَبَرَکةً لِلباذِلینِ ؛صِحََّةً لِلجالِسین ؛وَشَفاءً لِمَرضَی اَلمُومِنینَ وَاَلمومِنات ؛وَسَلا مَةً لِسَفَرِاَلمُسافِرینِ ؛وَمَغفِرَةً لِاَمواتِ اَلحاضِرینِ ؛سیِّما اَمواتِ صاحِبِ اَلاطعِمَة وَاَلاشرِبة ؛اَللّهُمَّ طَیِّب تُرابَهُم وَیَسِّر حِسابَهُم وَاَحشُر هُم مَعَ اَلایمَة َ اَلمَعصومین عَلَیهِمُ الَسَّلام ؛اَللّهُمَّ اَجعَل قَبرَهُم رَوضَةَ مِن رِیاضِ اَلجَنَّة وَلا تَجعَل قَبرَهُم حُفرَةِ مِن حُفَرِالنِیرانِ ؛بِحَقِّ القُرانِ وَ بِحَقِّ سورَةِ المُبارَکَةِ الفا تَحةَ وَالاِخلاصِ وَاَلصَّلَوات ؛ [[ آمینَ ربَّ اَلعالَمین ]] 3 . الهی به این سفره برکت بده ..... به این مائده شکر نعمت بده
همه شاد گردیم در این زندگی ..... به بانی این سفره رحمت بده
به آشپز و میزبان و هم میهمان ..... تن سالم و شان و شوکت بده
نصیب همه دوستان علی‌(ع) ..... زحق سفره ی خیر قسمت بده
الهی به روز جزا بهر ما ...... طعام بهشتی ز جنت بده

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.