دعای ورود به بازار ۱۳۹۳/۱۱/۱۶ - ۹۲۵۵ بازدید

دعای ورود به بازار

بسم الله الرّحمن الرّحیم

دعای ورود به بازار:

دعای ورود به بازار

بسم الله الرّحمن الرّحیم

دعای ورود به بازار:

«اَللَّهُمَّ إِنِّی اَسئَلُکَ مِن خَیرِهَا وَ خَیرِ اَهلِهَا» و نیز روایت شده که هر که در بازار بگوید: «اَشهَدُ اَن لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحدَهُ لاَ شَرِیکَ لَه وَ اَشهَدُ اَنَّ مُحَمَّداً عَبدُهُ وَ رَسُولُهُ اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ»، هزار هزار حسنه برای او نوشته می شود.

بدان که: بازار، بدترین بقعه های زمین و میدان شیاطین است و با اوّلین کسی که داخل بازار می شود، شیطان داخل می شود و با آخرین کسی که بیرون می رود، شیطان بیرون می رود و باید دانست که از برای تجارت و کسب حلال، فضیلت بی شمار رسیده است ولکن باید در بازار ننشینی مگر، آن که مسائل خرید و فروش را بدانی که تجارت و کسب با حال نادانی، باعث خوردن ربا می شود و باید اجتناب کنی از قسم خوردن و دروغ گفتن در وقت خرید و فروش، و از پوشاندن عیب کالای خود دوری کنی و از مدح کردن آن هنگام فروختن و مذمّت کردن آن در وقت خریدن دوری کن و در هنگام معامله سخت گیری نکن و با مشتری مهربانی و بردباری کن و اگر بایع یا مشتری خواستار فسخ معامله شدند، آن را اقاله(گذشت) کن.

و به مردم ستم مکن و با مظلومان انصاف از خود(نشان) بده و از مردمی که کار بر آن ها بسته شده، چیزی نخر و با کُردان و با نو کیسه و با افرادی که پیسی و جذام و مرض های مُسری و یا نقصان در بدن دارند، معامله نکن و اجتناب کن از فریب دادن مردم و کم فروشی و آب در شیر کردن و احتکار نمودن و فروختن متاع در تاریکی و زیر سقف و کسب کردن در مابین الطّلوعین و داخل شدن در معامله برادر مؤمن و مستحب است که کاسب چون چیزی را خرید، سه بار تکبیر و شهادتین را بگوید ... .

(اللئالی المنثوره فی الأحراز و الأذکار المأثوره: دستورالعمل و مرواریدهای درخشان/ فصل سوم/ ص ۲۳۱-۲۳۲/ مؤلّف: حاج شیخ عبّاس قمی رحمه الله/ گردآورنده و ویراستار: محمّد حسین ربّانی/ انتشارات عهد/ طبع اوّل، بهار ۱۳۸۱/ مرکز پخش: قم،خیابان معلّم، معلّم ۲۹، پلاک ۴۴۸)
(برگرفته از نرم افزار محدّث قمی رحمه الله، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) قم)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
جزاکم الله خیر

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.