دعا برای ازدواج-دعای ازدواج، دعای طلب همسر ۱۳۸۷/۰۹/۱۸ - ۱۰۶۴۵ بازدید

۱۹سال دارم می خواهم در آینده همسری پاک نصیبم شود، چه ذکر و دعایی بخوانم؟

دعا کردن براى همسر شایسته و مناسب عملى مستحب و مورد ترغیب خداوند است .
چرا که قبل از اقدامات شخصى و تصمیم گرفتن بر اساس فهم و شناخت فردى به خداوند روى آورده و از او خیرخواهى نموده اید و از او هدایت جسته اید.
در روایات متعدد حضرات ائمه(ع) ما را به دعا کردن و نماز خواندن براى دست یافتن به یک ازدواج موفق توصیه و سفارش نموده اند. راه رسیدن به آن و شیوه دعا کردن هم بسیار ساده است . دعا نمودن و درخواست کردن از خداوند و واسطه قرار دادن امام زمان(عج) کارى سهل مى باشد و کافى است با حسن اعتماد و قلب پاک رو به درگاه الهى آورید و دعا کنید. به منظور تکمیل سخن توجه شما را به روایت زیر جلب مى کنیم: از امیرالمؤمنین نقل شده کسی که قصد ازدواج دارد دو رکعت نماز گذارد در هر رکعت پس از حمد سوره یاسین بخواند پس از اتمام نماز حمد و ثناى پروردگار گذارد و این دعا را بخواند: اللهم ارزقنى زوجة صالحة ولوداً و دوداً غیوراً قنوعاً ان احسنت شکرت و ان اسئت غفرت و ان ذکرت الله تعالى اعانت و ان نسیت ذکرت و ان خرجت من عندها حفظت و ان دخلت علیها سرّت و ان امرتها اطاعتنى و ان اقسمت علیها ابرّت قسمى و ان غضبت علیها ارضتنى یا ذالجلال و الاکرام هب لى ذلک فانما اسئلک و لا اجد الا ما قسمت لى ، (بحارالانوار، ج ۱۰۳، کتاب النکاح، باب الدعاء عند التزویج).
البته متوسل شدن به ائمه علیهم السلام در امر ازدواج و دعا کردن برای بهره مند شدن از همسری شایسته و صالح با تحقیق و بررسی و جستجو با توجه به ملاک هایی که در آیات و روایات آمده منافاتی ندارد . به عبارت دیگر نباید دست روی دست گذاشت و از طلب و تحقیق و جستجو دست بر داشت و منتطر بود که امام رضا (ع) و امامان (ع) همسری شایسته و صالح برای ما پیدا کنند. عالم ، عالم اسباب و مسببات است و باید برای رسیدن به مقصد و مقصود راه های طبیعی آن را پیمود و در کنار آن باید از توسل و دعا و درخواست از خداو اولیای او بهره جست .
از امیرالمؤمنین نقل شده که هر کس قصد ازدواج داشته باشد دو رکعت نماز گذارد در هر رکعت پس از حمد سوره یاسین بخواند پس از اتمام نماز حمد و ثناى پروردگار گذارد.
افزون بر این، دو دعا را نیز زیاد بخوانید در قنوت نماز و بعد از هر نماز، در سجده و یا هر وقت دیگر:
۱. «اللهم اغننی بحلالک عن حرامک و بطاعتک عن معصیتک؛ خدایا مرا بی نیاز کن با حلالت از حرامت و با فرمانبرداریت از نافرمانیت». برخی از بزرگان توصیه کرده اند این دعا ۱۱۴ مرتبه در یک مکان مقدس مانند مسجد یا زیارتگاه خوانده شود.
۲. «رب انی لما انزلت الی من خیر فقیر؛ خدایا! بی تردید من به خیری که تو بر من فرو می فرستی نیازمند و محتاجم».(قصص، آیه ۲۴)
قرآن مجید می فرماید که وقتی موسی گرسنه و تنها و بی سرپناه این دعا را خواند به لطف خدای عالی حضرت شعیب دختر خود را به سوی او فرستاد و او را به دامادی برگزید.
ان شاء الله دعاهای قرآنی برای همه ما مفید بوده و ظرفیت استفاده از آنها را داشته باشیم همچنین دعای معراج و نادعلی برای گشایش همه گرفتاری ها از جمله مشکل شما مفید است. از ائمه معصومین(ع) در این باره روایات متعددی داریم که ما در این مجال به یک مورد آن اشاره می کنیم:
امام صادق(ع) به ابوبصیر می فرمایند: هرگاه خواستی ازدواج کنی ابتدا دو رکعت نماز بجا بیاور سپس حمد و سپاس خداوند نما و بعد:
«اللهم انی ارید ان تزوج، اللهم فاقدر لی من النساء اعفهن فرجا، و احفظهن لی فی نفسها و فی مالی، و اوسعهن رزقا و اعظمهن برکه، و اقدر لی منها ولدا طیبا تجعله خلفا صالحا فی حیوتی و بعد موتی»؛ خداوندا! من می خواهم ازدواج کنم، خداوندا! برای من پاکدامن ترین زنان را مقرر فرما و کسی که خویشتن دار از همه نسبت به خود و نگهداری کننده ترین فرد در مالم باشد، که به واسطه آن نفسم (حالم) و مالم محفوظ بماند، کسی که فراخ ترین روزی و بیشترین برکت را در زندگی داشته باشد، و از وی برای من فرزندی طیب در نظر بگیر که جانشینی شایسته در حیات و ممات من باشد. خواندن نماز امام زمان(ع) ودرخواست از آن حضرت هم مفید است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.