دعا برای تعجیل در ازدواج ۱۳۹۴/۰۷/۰۲ - ۲۷۳۷۶۳ بازدید

خواهر گرامی، ارتباط با جوانی که در اندیشۀ رفتارهای متعالی است و در این راه، دستهای دل و ذهنش رو به آسمان است، باعث افتخار ماست.

خواهر گرامی، ارتباط با جوانی که در اندیشۀ رفتارهای متعالی است و در این راه، دستهای دل و ذهنش رو به آسمان است، باعث افتخار ماست.
خواهر ارجمند، دعا براى فراهم شدن زمینه ازدواج با همسری شایسته از کارهای مستحب و مورد ترغیب خداوند است چرا که قبل از اقدامات شخصى و تصمیم گرفتن بر اساس فهم و شناخت فردى به خداوند روى آورده و از او خیرخواهى نموده اید و از اوهدایت جسته اید لذا در روایات متعدد حضرات ائمه (علیه السلام) ما را به دعا کردن و نماز خواندن براى دست یافتن به یک ازدواج موفق توصیه و سفارش نموده اند. کافى است با حسن اعتماد و قلب پاک رو به درگاه الهى آورید و دعا کنید. در ادامه، برخی از دعاهای موجود در متون دینی در زمینۀ ازدواج را تقدیم نگاهتان می کنیم:
۱. برای امر ازدواج هم به توصیة حضرت آیت الله بهجت (ره) نماز جعفر طیّار را بخوانید. دستور این نماز در مفاتیح الجنان آمده است.
۲. از امیرالمؤمنین نقل شده که هر کس قصد ازدواج داشته باشد دو رکعت نماز گذارد در هر رکعت پس از حمد سوره یاسین بخواند پس از اتمام نماز حمد و ثناى پروردگار گذارد.
۳. دو دعا را نیز زیاد بخوانید در قنوت نماز، بعد از هر نماز، در سجده یا هر وقت دیگر:
الف. «اللهم اغننی بحلالک عن حرامک و بطاعتک عن معصیتک ؛ خدایا مرا بی نیاز کن با حلالت از حرامت و با فرمانبرداریت از نافرمانیت». برخی از بزرگان توصیه کرده اند این دعا ۱۱۴ مرتبه در یک مکان مقدس مانند مسجد یا زیارتگاه خوانده شود.
ب. «ربِّ انّی لِما أنزلتَ الیّ مِن خیرٍ فقیرٌ؛ خدایا! بی تردید من به خیری که تو بر من فرو می فرستی نیازمند و محتاجم».(قصص، ۲۴) قرآن مجید می فرماید که وقتی موسی گرسنه و تنها و بی سرپناه این دعا را خواند به لطف خدای عالی حضرت شعیب دختر خود را به سوی او فرستاد و او را به دامادی برگزید.
۴. برخی به حسب تجربه خواندن و مداومت بر تلاوت آیه ۲۱ سوره روم را برای این منظور کارساز و مفید می دانند و آن آیه چنین است: وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْواجاً لِتَسْکُنُوا إِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فِی ذلِکَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ و از نشانه هاى خداوند این است که همسرانى از جنس خود شما براى شما آفرید، تا در کنار آنها آرامش یابید، و در میانتان مودت و رحمت قرار داد، در این نشانه هایى است براى گروهى که تفکر مى کنند.
۵. دعای «معراج» و «نادعلی» برای گشایش همه گرفتاری ها مفید است.
۶. امام صادق(علیه السلام) به ابوبصیر می فرمایند: هرگاه خواستی ازدواج کنی ابتدا دو رکعت نماز بجا بیاور سپس حمد و سپاس خداوند نما و بعد بگو «اللهم أنی اُرید أن أتزوّج، اللهم فاقدر لی مِن النساء اعفهن فرجا، و احفظهن لی فی نفسها و فی مالی، و اوسعهن رزقا و اعظمهن برکه، و اقدر لی منها ولدا طیبا تجعله خلفا صالحا فی حیاتی و بعد موتی»؛ خداوندا! من می خواهم ازدواج کنم، خداوندا! برای من پاکدامن ترین زنان را مقرر فرما و کسی که خویشتن دار از همه نسبت به خود و نگهداری کننده ترین فرد در مالم باشد، که به واسطه آن نفسم (حالم) و مالم محفوظ بماند، کسی که فراخ ترین روزی و بیشترین برکت را در زندگی داشته باشد، و از وی برای من فرزندی طیب در نظر بگیر که جانشینی شایسته در حیات و ممات من باشد.
۷. دعاى زیر در اواخر جلد ۱۰۳ بحارالانوار کتاب النکاح باب «الدعاء عند التزویج» از امیرالمومنین(علیه السلام) نقل گردیده است این حدیث ضمن آنکه درخواست از خداست خود بیانگر عالى ترین معیارها در گزینش همسر نیز هست : هر که قصد ازدواج داشته باشد دو رکعت نماز گذارد در هر رکعت پس از حمد سوره یاسین بخواند پس از اتمام نماز حمد و ثناى پروردگار گذارد و این دعا را بخواند: « اللهم ارزقنى زوجه صالحه ولودا ودودا غیورا قنوعا ان احسنت شکرت و ان اسئت غفرت و ان ذکرت الله تعالى اعانت و ان نسیت ذکرت و ان خرجت من عندها حفظت و ان دخلت علیها سرت و ان امرتها اطاعتنى و ان اقسمت علیها ابرت قسمى و ان غضبت علیها ارضتنى یا ذالجلال والاکرام هب لى ذلک فانما اسالک ولا اجد الا ما قسمت لى»

خواهر گرامی، مطمئن باشید اگر به خداوند متعال توکل کنید و تمام امور زندگى خود را به او واگذار کنید، خداوند به بهترین وجه و شکل به آن رسیدگى خواهد کرد زیرا او خیر و صلاح بندگانش را بهتر از آنها مى داند. در قرآن کریم آمده است: «چه بسا چیزى را خوش نداشته باشید حال آن که خیر شما در آن است و یا چیزى را دوست داشته باشید حال آنکه شر شما در آن است و خدا مى داند و شما نمى دانید».( بقره/۲۱۶)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
من دوست دارم با کسی که ازدواج کنم باید چیکار کنم؟
پرسمان
سلام علیکم، برای ازدواج درست و اصولی اولاً باید در انتخاب همسر از راهش اقدام کرد و هرگز از طریق روابط دختر و پسر و آشنایی قبل از ازدواج در صدد انتخاب همسر نبود.
ثانیاً باید برای انتخاب همسر معیارها و ملاک های ازدواج توجه نمود؛ چرا که اصولاً ازدواج بزرگ ترین و مهم ترین حادثه زندگی انسان است و موفقیت یا شکست در آن سرنوشت ساز خواهد بود و در شادکامی و ناکامی انسان نقش دارد.
شما نیز اگر خواهان ازدواج سالم هستید از راهش اقدام کنید تا زودتر به نتیجه برسید.
میهمان
من ۱۷ سالمه میخام ازدواج کنم م یک نفر رو دوست دارم نمیدونم اونم منو دوست داره یا نه ولی میخام بیاد خاستگاریم چه دعای است بخونم تا زود عاشقم بشه بیاد خواستگاریم؟
پرسمان
سلام علیکم، اگر به فردی علاقه‌مند هستید و دوست دارید روزی با او ازدواج کنید، طبیعتاً مستقیماً نمی‌توانید علاقه خویش را به او ابراز کنید و بدین ترتیب عزت و کرامت خویش را زیر پا بگذارید. شما می توانید از یک یا چند واسطه و معرِّف استفاده کنید که شما را غیرمستقیم به او معرفی کند. به نظر می‌رسد در این شرایط راهی غیر از این وجود ندارد؛ تا زمانی که کسی شما را به طرف مقابل معرفی نکند، او شما را نخواهد شناخت و از احساس شما باخبر نخواهد شد و احیاناً از شما خواستگاری نخواهد کرد، پس سعی کنید واسطه‌ای امین پیدا کنید تا مشکل را حل کند.
در ضمن، دعای خاصی در این زمینه وجود ندارد.
میهمان
سلام من پسری هستم ۳۳ ساله کارمند هستم و دوست دارم ازدواج کنم اگر مورد مناسبی دیدید به مناطلاع بدید ممنون
پرسمان
سلام علیکم، اگر شما دنبال دختری سالم و مذهبی برای ازدواج هستید، توصیه می شود برای انتخاب همسر از ایده آل نگری و کمالگرایی دست بردارید و برای خواستگاری و ازدواج از بین خانواده های متدین و مذهبی دنبال دختر بگردید تا زودتر به نتیجه برسید و نیز می توانید ویژگی‌ها و خصوصیات دختری را که دوست دارید با وی ازدواج کنید به اطلاع برخی از محارم خود نظیر مادر، خواهر، عمه، خاله و... برسانید و از آنها بخواهید که اگر دختری با این خصوصیات سراغ دارند و یا پیدا کردند به شما معرفی کنند تا زمینه خواستگاری ایجاد شود.
افرادی مثل مادر، خواهر، عمه، خاله که دلسوز شما هستند و با خصوصیات شما نیز آشنایی بیشتر و بهتری دارند و همچنین محدودیت‌های ارتباط با دختران را ندارند؛ لذا بهتر می‌توانند مورد مناسب برای ازدواج برای شما پیدا کنند و به شما معرفی نمایند؛ بنابراین هیچ ایرادی ندارد که مادر و خواهر در برخی مکان ها و مجالس و محافل زنان حضور یابند و مورد مناسبی برای شما بیابند.
البته در این خصوص می‌توانید به افراد دیگری هم بسپارید تا اگر دختر خوب و مناسبی در نظر دارند به شما معرفی کنند تا زمینه آشنایی و خواستگاری به وجود آید.
میهمان
من ۱۹ سالمه هیچ خاستگاری نداشتم دوس دارم ازدواج کنم ولی نیس چکار کنم
پرسمان
سلام علیکم، در هر صورت وظیفه شما این است که همچنان برای جذب خواستگاران خوب و ازدواج تان به اندازۀ وسع و توانایی تان از راه های مشروع و با رعایت چارچوب‌های شرعی، ضوابط عقلی و ملاحظات عرفی اقدام کنید، اما اینکه نتیجه چی می شود در اختیار شما نیست، شما تنها به وظیفه و تکلیف خود عمل می کند تا ان شاءالله خداوند به یاری تان می آید و کمک تان می کند تا ازدواج موفق و پایداری را برای خویش رقم بزنید. برای جذب خواستگاران خوب و مناسب علاوه بر مهارت افزایی در زمنیه های مختلف می توانید به افراد مورد اطمینان و مؤثق در محل زندگی، محل کار و محل تحصیل نیز بسپارید که شما را به دیگران معرفی کنند تا زمینه خواستگاری و ازدواج فراهم گردد.
میهمان
سلام من ۲۱سالمه ومجردهستم من دخترمحجبه ای هستم من نمی خواهم ازدواج کنم ولی خانواده ام هی سرزنشم می کنندکه چراازدواج نمی کنم وهی خواستگارام راردمی کنم به نظرخودم هنوزآمادگی ازدواج روندارم واعتمادی به هیچ پسری روندارم به نظرم همه شون یکی هستند بایدچیکارکنم باسرزنش های خانواده ام ومن برای ازدواج همه ی جوان هادعامیکنم ولی برای خودم هنوزدعانکردم
پرسمان
سلام علیکم، با عرض سلام حضور پرسشگر عزیز و ارجمند، اینکه فرموده اید:« به هیچ پسری روندارم به نظرم همه شون یکی هستند» ادعای درستی نیست زیرا پسران نیز همانند دختران تفاوتهای بنیادینی با هم دارند، برخی از پسران از مجاهدان راه خدایند و از حریم حرم دفاع می کنند، برخی بطور جهادی در حال تحصیل هستند تا کشور امام زمان علیه السلام را یاری کنند و برخی دست در دست دشمن تبر به ریشه ی دین و وطن می زنند، آیا به نظر شما اینها باهم مساویند؟! هرگز
فرموده اید:« به نظرخودم هنوزآمادگی ازدواج روندارم» این مسئله ای بسیار مهم است که بخاطر اصرار دیگران و حتی پدر و مادر وارد ازدواج نشوید زیرا یکی از ضعفهای زندگی زناشویی مربوط به این است که دخترها و یا پسرها به خاطر اصرار دیگران و نه بخاطر انگیزه ی درونی وارد ازدواج میشوند.
موضوع بعدی اینکه یکی از عوامل اصلی ناپایداری ازدواجها شرکت نکردن زوجین در مشاوره پیش از ازدواج است تا همخوانی آنها در زمینه ی ویژگیهای روانشناختی – شخصیتی، زیستی، نگرشی، اجتماعی، فرهنگی و تحصیلی، و خانوادگی، مورد بررسی قرار گیرد. پس برای داشتن ازدواجی پایدار لازم است که دختر و پسر قبل از ازدواج به یکی از مراکز معتبر مشاوره جهت مشاوره ی پیش از ازدواج مراجعه کنند.
میهمان
سلام من۲۲سالمه ومجردهستم من ازسن۹سالگی خواستگارداشتم ولی چون سنم پایین بودپدرومادرم اجازه نمیدادن خواستگارهاپاشون به خونه ی ماوا شه من درسن ۱۵سالگی پدرم جانبازشده بودویکی ازبرادرهام که ۲سال ازمن بزرگتربودشهیدشدایشون۱۷سالش بودکه شهیدشدوپدرم هم به چهلم برادرم نرسیده بودهم به درجه شهادت نائل شدوبعدازپدرم من به همه ی خواستگارهایم جواب منفی میدادم تاپارسال روکه به اسرارخواهرم پذیرفتم یکی ازخواستگارهابیادولی تاپای عقدرسیدیم که پسره زدزیر وگفت من ازعهده این مخارج برنمی یام من بهش خیلی سخت نگرفتم شیربها۱۰میلیون جهیزیه سرخانواده خودم ومهریه ام رابه نیت ۷۲تن ازشهدای کربلا۷۲تاکرده بودم ولی پسره بعدازچندماه به من زنگ زدوگفت که اگرمهریه توپایین نمی کنی بیاباهم فرارکنیم من قبول نکردم آخه اون فکرکرده بودمن بعدازچندماه عاشق اون میشم وحتما بااون فرارمی کنم راستی بعدازچندروزفهمیدم برادرپسره بایه دختره فرارکرده واون هم فکرکردمن مثل اون دختره زودگولش رومی خورم وباهاش فرارمی کنم حالا من ازهرچه پسره بدم میادنمیدونم چیکارکنم من بعدازاون ماجراضربه شدیدی روخوردم ازلحاظ روحی واصلاهیچ خواستگاری روراه ندادم من حتی ازخداآرزومرگ کردم من هرکاری کردم که این اتفاق روهم به فراموشی بسپارم نتوانستم وازدست خودم ناراحتم که چرااون پسره روراه دادم حالا تصمیم به خودکوشی گرفتم
پرسمان
سلام علیکم، با عرض سلام و سپاس از اینکه پرسمان را برای پاسخ و راهنمایی برگزیده اید، پرسشگر گرامی ابتدا تسلیت ما را به خاطر شهادت پدر گرامی و برادر عزیزتان پذیرا باشید، و از درگاه حضرت پرودگار مسئلت می نمائیم که آنها را با حضرت سید الشهداء محشور نماید و شما را نیز از شفاعتشان بهره مند سازد.
توصیفی که از دمدمی مزاجی این آقا پسر نفل فرموده اید نشاندهنده برخی از نابسامانیهای روانی در ایشان و نیز عدم مسئولیت پذیری وی دارد، که از ویژگیهای اساسی یک مرد زندگی است، لذا خدا را شکر کنید که کار ازدواج با ایشان به سامان نرسیده است زیرا اگر ازدواج سر می گرفت یا کار به جدایی و طلاق می کشید و یا تا اخر عمر باید می سوختید و می ساختید. اینکه فرموده اید:« بیاباهم فرارکنیم من قبول نکردم آخه اون فکرکرده بودمن بعدازچندماه عاشق اون میشم وحتما بااون فرارمی کنم» این اقدام شما نشانگر عقل و تدبیر شما است و تا عقل تدبیر بر کسی حاکم باشد در زندگی ضرر نمی کند، و اینکه او چنین پیشنهادی به شما داده نشانگر سبک مغزی و حماقت و بی مسئولینی او می باشد. لذا به نظر من به شکرانه ی آشکار شدن ذات روانی و ناسالم این پسر قبل از ازدواج گوسفندی ذبح کنید و بین مستمندان تقسیم کنید.
مطلب دیگر اینکه یکی از عوامل اصلی ناپایداری ازدواجها شرکت نکردن زوجین در مشاوره پیش از ازدواج است تا همخوانی آنها در زمینه ی ویژگیهای روانشناختی – شخصیتی، زیستی، نگرشی، اجتماعی، فرهنگی و تحصیلی، و خانوادگی، مورد بررسی قرار گیرد. پس برای داشتن ازدواجی پایدار لازم است که دختر و پسر قبل از ازدواج به یکی از مراکز معتبر مشاوره جهت مشاوره ی پیش از ازدواج مراجعه کنند. و اگر شما قبل از نامزدی با این پسر الدنگ این اقدام را کرده بودید. هرگز با او وارد نامزدی نمی شدید.
میهمان
سلام ما الان۶ماهه نامزدهستیم و دوتاییمون دوست داریم عقدکنیم اما پدرایشون راضی ب عقد نیست بنظرشما چ ذکری بگیم ک زودتر عقدکنیم لطفا راهنمایی کنید ک زودتراین وصلت سربگیره باتشکر
پرسمان
سلام علیکم، از آنجا که شما و طرف مقابل تان در حال حاضر شرایط ازدواج را ندارید و آمادگی لازم را برای این منظور کسب نکرده اید؛ بنابراین ورود زودهنگام شما به این عرصه ثمره ای جز اشتغالات ذهنی بیهوده، افت تحصیلی، ناکامی، سرخوردگی و مشکلات دیگر نخواهد داشت؛ بنابراین منطقی است که فعلاً یکدیگر را به صورت موقت یا کامل به ورطه فراموشی بسپارید و ارتباط تان را باهم فعلاً قطع کنید تا آسیبی متوجه شما نشود.
حتی اگر بخواهید با آن پسر مورد نظر ازدواج کنید به ناچار باید موقتاً رابطه را قطع کنید و او را فراموش کنید و به کارهای مهمتر زندگی تان برسید تا آسیبی متوجه شما نگردد.
این مسئله اگر هیچ عیب و ایرادی نداشته باشد لااقل وقت و فرصت باارزش شما را به هدر می دهد و فکر و ذهن تان را حسابی مشغول می گرداند که نتیجه آن افت تحصیلی، باز ماندن از اهداف مهم زندگی تان و مشکلات دیگر خواهد بود، پس منطقی باشید و منطقی بیندیشید و از دامن زدن به عشق تان بپرهیزید.
نکته مهم دیگر اینکه هیچگاه با پسر مورد نظر و هر پسر دیگری ارتباط پنهانی و خارج از چارچوب شرعی و قانونی برقرار کنید، چون این کار علاوه بر آسیب های فراوانی که دارد که در اینجا در صدد پرداختن به آنها نیستیم، باعث می شود که شما از رسیدن به هدف خود باز بمانید و دچار مشکلات عدیده ای گردید.
با شعله ور شدن آتش شهوت ممکن است به گناهان بزرگ آلوده شوید و آبروی شما و خانواده تان به خطر بیفتد؛ پس عاقلانه ترین راه این است که با جرئت ورزی و اعمال قاطعیت رابطه را قطع کنید و به وی نیز اجازۀ ارتباط بیشتر را ندهید.
میهمان
سلام‌من دختری ۱۹ساله هستم که با یک نفر هم سن خودم یکسال اشنا شدم و همو دوست داریم و از چند ماه اول از من خواست به مامانم بگم و بعد ان به پدرم گفتیم ولی پدرم بخاطر سابقهدبدی که عموهای ان شخص داشتن و همشون تو یک‌مخله بودن مخالفت کرد و‌حتی نذاشت پسر بیاد خواستگاری و میگویند بذارین حداقل کارش درست بشه تا شاید راضی شدم به فامیل هم گفتم که بصورت دور باهاش صحبتت ولی از انجای که خوانواده به ظاهر مذهبی هستن گفتن ما تو ی خوانواده تاحالا نشده کسی با دوستی داز قبل ازدواج کنه و‌به شدت اونام مخالفت کردن شما میگین چیکار کنم ما خیلی همو دوس داریم بنظرتون باید چیکار کرد بابام‌راضی بشه خیلی دام‌میخاست یکی داشتم که با بابام حرف بزنه حتی یه مشاور خوبم خوبه اما کسی ندارم لطفا کمک کنید
پرسمان
سلام علیکم، دانشجوی گرامی، احساسی که نسبت به فرد مورد نظرتان دارید را درک می کنیم. ناهماهنگى بین جوانان و والدین در مورد ازدواج به خصوص در عصر حاضر پدیده ای طبیعى است و جوانان بسیارى از هم سن و سالان شما نیز از این موضوع اظهار نارضایتى مى کنند. شایسته آن است که هر چند باید به نقطه نظرات دختران و پسران و برخى خواسته هاى آن ها توجه کافى داشت؛ ولى در عین حال نباید نظارت و احیاناً دخالت والدین را به عنوان ناظرانی امین، مشاورانی آگاه و دلسوز که یک منبع معتبر و قابل اعتماد براى پیوند دختر و پسرند، از یاد برد؛ با توجه به این موضوع:
۱- شایسته نیست که هر یک از شما و فرد مورد نظر پدر و مادرتان را در جبهه مقابل خود ببینید. همفکرى و مشورت با والدینی که از تجربه و پختگى لازم برخوردارند، مى تواند هر یک از شما را در یکى از مهمترین تصمیم هاى زندگى یارى کرده و به انتخاب شایسته ای رهنمون سازد که با آرامش و اطمینان بیشتری به امر مهم و مقدس ازدواج اقدام نمایید.
۲- هر کدام از شما دلیل واقعی مخالفت والدین خود را موشکافی نمایید. پرواضح است زمانی که دلیل اصلی مخالفت شان تفاوت سطح اقتصادی دو خانواده باشد راه حل مسأله بسیار متفاوت از زمانی خواهد بود که مسأله اصلی مخالفت آنها اختلافات فرهنگی و یا دوستی و رابطه دختر و پسر قبل از طرح موضوع خواستگاری باشد. به عنوان مثال در متن ارسالی شما اشاره شده که یکی از دلایل مخالفت پدرتان سابقه بد عموهای طرف مقابل است و به دنبال آن می گوید این که طرف مقابل شغلی داشته باشد ... ، این گونه اظهارنظرها باعث می شود دلیل اصلی مخالفت والدین تان بیشتر و بهتر رخ نماید.
۳- فرد مورد نظر پس از شناسایی دلیل اصلی مخالفت والدین خود (تأکید می کنیم که دلیل اصلی مخالفت)، سعی کند تضمین های لازم را (‌البته با توجه به واقعیت ها) به آنان ارائه نماید، به عنوان مثال اگر به واقعیت هایی از شما و خانواده تان اشاره می کنند و معتقدند که فرزندشان به این واقعیت ها بی توجه هست، لازم است به گونه ای به آن ها ثابت شود که «وابستگی» متأثر از رابطه پسرشان با شما علت ماجرا نیست، بلکه برای انتخاب خود، «استدلال» دارد و هیجانی عمل نمی کند.
۴- هر یک از شما سعى کنید روابط عاطفى خود را با والدین تان بیشتر کنید و بیشتر از گذشته به آنها احترام بگذارید. در خواسته خود «لجاجت» نورزیده و صریحاً با نظرات والدین تان مخالفت نکنید، بلکه سعی نمایید با مداومت و استمرار در خواسته خود در فضایی آمیخته با نزاکت، ادب و همراه با منطق به بیان مطالب خود بپردازید و به تدریج نقطه نظرات خود را براى آنان یادآور شوید.
۵- از وجود افراد واسطه ای در فامیل کمک گیرید که محسّنات اخلاقی، رفتاری و ... هر یک از شماها و خانواده های تان را برای خانواده طرف مقابل جلوه خوش داده و با توجیه موارد نگرانی والدین عملاً کمک کار باشند؛ زیرا برخی خانواده ها ممکن است اعلام نظر فرزند خود را متأثّر از عشق و عاشقی و خام دانسته و چنین عنوان نمایند که چون فرزندمان عاشق شده، کورکورانه انتخاب می کند.
۶- با توجه به موارد مخالفت، ازدواج های موفق مشابه را به عنوان نمونه برای ارزیابی در اختیار افراد خانواده قرار دهید تا نگرانی شان کم شود.
۷- با در اختیار قرار دادن نتایج مشورت خود با کسانی که در شرایط مشابه شما ازدواج کردند رمز موفقیّت آن ها و محورهایی را که باید در چنین ازدواج هایی مدّ نظر باشد را در اختیار خانواده های خود قرار دهید تا آن ها مطمئن شوند شما با بصیرت و آگاهی قدم در چنین مسیری می گذارید و از قبل می دانید چه در انتظار شما خواهد بود.
نکته اساسی و مهم این است که انتخاب هر کدام از شما از روی «وابستگی» نباشد، زیرا با توجه به ارتباط قبلی تان و تصریحی که در متن ارسالی تان وجود دارد یکی از تأثیرگذارترین آیتم ها در تصمیم گیری شما برای ازدواج با همدیگر همین وابستگی است، در حالی که در یک تصمیم منطقی برای ازدواج باید جریان حرکت از «ملاک ها و معیارهای همسر شایسته» باشد. هر کدام از شما چه لیستی از ملاک ها و معیارها دارید؟ احساس می کنید ارزیابی طرف مقابل از شما چند درصد مطابق با ملاک ها و معیارهایی است که او برای یک همسر شایسته برای خود در نظر دارد؟ از او بپرسید که در مورد شما و ویژگی ها فردی و خانوادگی تان چه برداشتی دارد؟ خیلی زود متوجه می شوید که شما همانی هستید که او و خانواه اش می خواهند؟
میهمان
سلام منم یه پسری هستم ۳۳ ساله خونه دارم کار خوب دارم از خدا یه دختر خوب میخام ان شاء الله اونی که میخادم زود پیدام کند اخه از هر لحاظ پاک هستم امیدم فقط به خداس
میهمان
سلام من خواستگار زیادی دارم اما پسری را دوست دارم نمی دانم اون هم من را دوست داره یا نه برایگ دعا کنید که بیاد خداستگاریم
پرسمان
سلام علیکم، اگر شما به فردی علاقه مند هستید و دوست دارید در آینده با او ازدواج کنید این مسئله صرفاً با دعا و توسل و توکل درست نمی شود بلکه نیازمند راهکارهای عملی است.
یکی از بهترین راه ها برای حل مشکل، استفاده از واسطه هاست تا شما را به فرد مورد نظر معرفی کند و زمینه برای خواستگاری و ازدواج فراهم گردد. توصیه می شود از یک واسطه امین استفاده کنید و غیرمستقیم فرد مورد نظر را به خواستگاری و ازدواج از طریق خانواده ها سوق دهید.
می‌توانید از واسطه‌ای که با خانواده فرد مقابل یا با خود او در ارتباط است بخواهید که به نوعی شما را به خانواده فرد مورد نظر معرفی کند تا زمینه خواستگاری و ازدواج فراهم گردد.
تا زمانی که کسی شما را به طرف مقابل معرفی نکند، او شما را نخواهد شناخت و از احساس شما باخبر نخواهد شد و احیاناً از شما خواستگاری نخواهد کرد، پس سعی کنید واسطه ای امین پیدا کنید تا مشکل را حل کند.
اگر با همه تلاش های شما طرف مقابل تان تمایلی به ازدواج با شما نداشت، آنگاه باید وی را برای همیشه فراموش کنید و به موقعیت های بهتر فکر کنید تا دچار فرصت سوزی و پشیمانی نگردید.
میهمان
زهرا دعاکنین ازدواج کنن همه جونا منم
پرسمان
سلام علیکم، بدون تردید دعاهایی که شما برای عاقبت به خیری خودتان و دیگران می کنید بی تأثیر نیست و منشأ اثر خواهد بود.
دعا در غیاب دیگران و برای آنها آثار و برکاتی دارد که علاوه بر این که آن دعا را در حق دعاکننده نیز به اجابت می‌رساند، سبب جلب روزی و افزایش آن، دوری بلا می‌شود که در روایات اهلبیت (علیهم‌السلام) به آن اشاره شده است.
پیامبر اعظم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) می‌فرمایند: «إذا دَعا أحَدٌ فَلْیُعِمَّ فإنّه أوجَبُ للدُّعاءِ» (۱)؛ «هرگاه یک نفر دعا مى‌کند، براى همه دعا کند؛ زیرا این دعا به اجابت نزدیکتر است».
امام کاظم (علیه‌السلام) نیز می‌فرماید: «أَوْشَکُ دَعْوَةٍ وَ أَسْرَعُ إِجَابَةٍ دُعَاءُ الْمَرْءِ لِأَخِیهِ بِظَهْرِ الْغَیْبِ» (۲)؛ «دعایی که بیشتر امید اجابت می‌رود و زودتر به اجابت می‌رسد، دعا برای برادر دینی در پشت سر او است».
سیره عملی معصومان نیز این گونه بوده است که بیشتر از آنکه برای خویش دعا کنند برای دیگران دعا می‌کردند.
امام صادق (علیه‌السلام) در روایتی می‌فرماید:
«کَانَتْ فَاطِمَةُ إِذَا دَعَتْ تَدْعُو لِلْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ وَ لَا تَدْعُو لِنَفْسِهَا فَقِیلَ لَهَا فَقَالَتِ الْجَارَ ثُمَّ الدَّار» (۳)؛ «حضرت فاطمه (سلام‌الله‌علیها) هرگاه دعا مى‌کرد براى مردان و زنان مؤمن دعا مى‌کرد و براى خودش دعا نمى‌کرد. در این باره از آن حضرت سؤال شد، فرمود: اوّل همسایه بعد خانه». پی‌نوشت ها:
۱. مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، بیروت، دارإحیاء التراث العربی، ۱۴۰۳ ق، ج۹۰، ص۳۱۳.
۲. حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل الشیعه، قم: مؤسسۀ آل البیت، ۱۴۰۹ ق، ج۷، ص۱۰۷.
۳. بحارالأنوار، ج۹۰، ص۳۸۸.
میهمان
سلام. من انگار از همه پیرترم ۳۷ سال مجردم.داشتم سرچ میکردم یه دعا برای جوان ماندن و سرحال بودن سر از این سایت درآوردم ازدواج خوب هم مثل پیدا کردن یه کار خوب هرجا میرم با اینکه همه کارها را به موقع و عالی انجام میدم باز قسمت نمیشه بمونم مسیر دور یه عاملشه احساس میکنم برای کار بدنم خستست اما روح شادابی دارم هرچند مطالب سایت دم از ناامیدی و پیری و دیر شدن بود اما مشکل اصلی تغییر دادن ذهن. کسی که مجرد آرزوی ازدواج کسی که ازدواج کرده هم باز ناراحت یا بچه می خواد یا بچه داره پسر میخواد یا از دست شوهر فریاد می زنه نه فقط ازدواج همه چیز همین طوریه کسی که بیکار دنبال کار. شاغل ها دنبال استراحت. کسی که چاق میخواد لاغر بشه اونکه لاغر میخواد چاق شه جونها میخوان بزوگ شن پیرها میخوان جون شن خلاصه هرکس هر کاری از دستش بر میاد هرکاری انجام میده بجز اینکه بخواد جای خودش باشه...
پرسمان
سلام علیکم، دانشجوی گرامی، ضمن سپاس از همراهی تان با پرسمان، گفتنی است یکی از مهمترین نسخه ها برای مدیریت چنین موقعیت هایی «اندیشیدن به آینده» است.
نباید هرگز تصور کرد مشکلی که هم اکنون گریبانگیر مان شده، تا ابد، همراه مان خواهد ماند. سختی، پایدار نبوده و پایان پذیر است. اگر سختی و گرفتاری وارد زندگی شود، به دنبال آن و از همان راه، راحتی وارد شده و آن را خارج می کند. (۱)
خداوند متعال به حضرت موسی فرمود:« من رحمانم؛ رحمان همه زمان ها که ... پس از شدت و سختی، راحتی و آسایش می آورم». (۲)
به همین جهت باید مطمئن بود که سختی دنیا پایان پذیر است (۳) و باید چشم انتظار لحظه های روشن و سبز زندگی بود. این طوری است که می توان فکر سختی دنیا را به خاطر راحتی آینده از ذهن خود خارج ساخت.(۴) داشتن تصویر روشنی از آینده و برخورداری از روحیه انتظار، چراغ امید را روشن نگه داشته و نخواهد گذاشت ناامیدی، تهدیدمان کند. داشتن حالت انتظار، خود، گشایش و فرج است. (۵)
در این میان کسی که حالت انتظار نداشته باشد، آینده را تاریک و همه راه ها را بسته می بیند و این خود، رنج وی را چندبرابر می کند؛ امّا اگر کسی به حالت انتظار، دست یابد، بن بست یأس را شکسته و به آینده، امیدوار خواهد بود. پس سعی کنید به آینده بیندیشید و حالت انتظار را در خود تقویت کنید.
پی نوشت
۱- ر. ک: کنزالعمال، ج ۲، ص ۱۴، ح ۲۹۴۷ و ۲۹۴۸.
۲- بحارالأنوار، ج ۱۳، ص ۳۳۵.
۳- نهج البلاغه، ج۱، ص ۱۹۲؛ غررالحکم، ح ۳۵۹۵ و ۳۵۹۶، تحف العقول، ص ۱۴۲.
۴- ر.ک: الکافی، ج ۸، ص ۲۰۷.
۵- بحارالأنوار، ج ۵۲، ص ۱۲۲، ح ۴؛ غررالحکم، ح ۴۵۷۸. در روایات بسیاری از «انتظار فرج» به عنوان یک عبادت و بلکه بهترین عبادت، نام برده شده است که البته منحصر به فرج حضرت مهدی (عج الله تعالی فرجه الشریف) نیست.
میهمان
باسلام.من دختری۳۳ساله هستم نمیدونم چراموردمناسب که بشه زندگی پاک وباارامشی روبناکردپیدانمیشه.من دختری هستم خیلی اهل خودنمایی کردن نیستم ومتاسفانه چندسالیه که بیشتروقتموتوی خونه میگذرونم باکتاب خوندن وکارهنری واشپزی خودمومشغول میکنم .فکرمیکنم همین خونه موندنم باعت شده موقعیت ازدواج وفرصت انتخاب شدن روازم گرفته دیگه نمیتونم خودموتغییربدم بنظرشماچیکارکنم؟؟باتشکر
پرسمان
سلام علیکم، وظیفه شما این است که همچنان برای جذب خواستگاران خوب و فراهم شدن اسباب ازدواج تان به اندازۀ وسع و توانایی تان از راه های مشروع و با رعایت چارچوب‌های شرعی، ضوابط عقلی و ملاحظات عرفی اقدام کنید تا اسباب ازدواج تان فراهم گردد، اما اینکه نتیجه چی می شود در اختیار شما نیست، شما تنها به وظیفه و تکلیف خود عمل می کند تا ان شاءالله خداوند به یاری تان می آید و کمک تان می کند تا ازدواج موفق و پایداری را برای خویش رقم بزنید. با خونه نشینی و عزلت نمی توان به هدف تان برسید؛ لازم است خودتان را به دیگران بشناسانید.
میهمان
ببخشید من ۳۰ سالمه وخواستگار ندارم وتلقین کردم که کمتر از یک سال با مرد مورد علاقم ازدواج کنم به عشق مقدس ابدی ودعا یم رو بنویسم وتو آب روان بندازم امام زمان برام دعا کنه وشکی ندارم به نطرتون جواب میده چون میگن فکرتو عوض کن تا زندگیت عوض بشه
پرسمان
سلام علیکم، دوست ارجمند دعا و ذکر و توسل، گرچه ممکن است برای رسیدن به مقصود و برآورده شدن حاجات لازم باشد اما قطعا کافی نیست! بلکه اولا باید راه دعا و استجابت آن را بررسی کنیم! دوما به یاد داشته باشید که درست است که دعا و توسل به اهل بیت علیهم السلام برای هر کاری لازم هست، ولی اگر انسان در خانه بنشیند و فقط دعا کند و توقع داشته باشد، مسایل زندگی خودبخود و بدون تلاش عملی و یا تفکر حل شوند، هرگز به سرانجام نخواهد رسید. برخی افراد خیال می کنند همین که بنشینند و دعا کنند و در این زمینه با اصرار از خداوند چیزی بخواهند، می توانند خداوند را مجاب کنند و به خواسته خود برسند و ضمنا هیچ مشکلی هم نباید داشته باشند. این تصور درست نیست. رسیدن به هر خواسته ای راه خود را دارد و باید از مسیر طبیعی خودش بدان دست یافت.
لذا لازم است ابتدا علل و عوامل تاخیر در ازدواجتان را شناسایی کنید و سپس با تمام توان برای رفع موانع تلاش کنید و در کنار آن از دعا و توسل نیز غافل نشوید.
برای توضیحات بیشتر و ارائه راهکارهایی برای رفع موانع ازدواجتان می توانید از یکی از راههای زیر با ما تماس بگیرید.
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات سروش، بله و گپ پرسمان: @porsemanbot
میهمان
منم دختری بیست و پنج ساله هستم سال نودو چهار نامزد شدم باعشقی ک بهش داشتم پافشاری کردم تاخانواده راضی شدن تانامزدشدیم اما بعدازدوماه رفت خارج کشور و هی بمن میگفت منتظر بمونم تااقامت بگیرم ولی حالا فهمیدم اقامت گرفته وبایکی دیگه نامزد کرده تواین مدت خواستگار داشتم هرکدوم ب دلیلی نشدن بازم خیر وصلاحم دست خداست ان شالله خدا کاری کنه همه جوونا چ دختر چ پسر ازدواج کنن تاب گناه نیفتن ب حق همین نیمه شعبان
میهمان
سلام دختری ۳۴ ساله هستم خواستگار زیاد داشتم مامانم بی اینکه به من بگن یا نظر بخوان رد می کنن این چند سال ایستادم وگفتم من به ازدواج نیازدارم وحلال نمی کنمحالا برخی از خواستگارها رو اجازه میده بعضی تحقیق می کنن برادرم چون کمی متاسفانه فساد میکنه و اعتیاد و.. داره وقابل اصلاحم نیست بخاطر ایشون بر نمی گردند بعضی هم اولین حرفهاشون اینه نماز نمیخونیم روزه نمی گیریم و... که من جواب رد میدم
دیگه خسته شدم خدا کی میخواد راه نجاتم رو فراهم کنه
پرسمان
سلام علیکم، همانطور که خودتان هم می دانید نداشتن خواستگار شما می تواند به علت اعتیاد برادرتان باشد ولی اگر کسی واقعا شما را دوست داشته و به شما علاقه داشته باشد این موضوع نمی تواند علاقه او را تحت تأثیر قرار دهد و حتما برای خواستگاری اقدام می کند زیرا هم پدر و مادر خوبی دارید و هم خودتان شخصیت سالمی دارید و تنها مشکل برادرانتان هستند که خواستگار هم قرار نیست با ایشان زندگی کند یا ارتباطی داشته باشد.
اما به صورت کلی در پاسخ به مسئله اى که تحت عنوان مشکل ازدواج مطرح فرمودید باید عرض کنیم که هر چند دختران جوان و دم بخت و نیز والدین آنها علاقه مندند تا هر چه زودتر ازدواج کرده، زندگى آینده شان را روشن کنند و به اصطلاح از بلاتکلیفى بیرون آیند و...؛ ولى چه خوب است به شرایط و موقعیت هاى اجتماعى، فرهنگى، خانوادگى و... جامعه و فرد توجه کافى شود. با توجه به عوامل مختلفى که در سطح کلان جامعه مطرح است، سن ازدواج دختران و پسران بالا رفته است. بنابر این دختر خانمى همچون شما زمان ازدواجش دیر نشده است؛ گرچه باور بر این است که سن ازدواج باید پایین تر از سن کنونى باشد. پس دغدغه خاطرتان که چرا هنوز در جریان خواستگارى ها، توافقى حاصل نشده است. چندان جایگاهى ندارد.
بله، اگر شما در جامعه و فرهنگى زندگى مى کردید که سن ازدواج کمتر از ۲۰ سالگى بود، جاى نگرانى براى دیر شدن ازدواج وجود داشت.
نداشتن خواستگارهاى متعدد و زیاد و یا به توافق نرسیدن خانواده ها یا دختر و پسر و به عبارت دیگر جور نشدن آن، یک امر طبیعى است و هرگز نشانه بخت بد یا بسته شدن بخت فرد نیست و همان طور که براى شما به عنوان یک دختر، این مشکل وجود دارد و هنوز نتوانسته اید با فرد مناسب و دلخواه خود ازدواج کنید، براى پسرها نیز این مشکل وجود دارد. علاوه بر این، شما بین دختران تنها فردى نیستید که دچار این مشکل هستید و دختران زیاد دیگرى نیز هستند که مدت ها و گاهى سال ها با این مسئله روبه رو هستند؛ امّا سرانجام همسر مناسب و متناسب با روحیات خود را پیدا مى کنند؛ ولى با اندکى تأخیر از نظر زمانى.
شما نیز ناامید نباشید و شرکت در مجالس مذهبی زنانه را افزایش دهید تا بیشتر شناخته شوید و خواستگاران خوب از راه برسند. ضمنا از تأثیر دعا نیز غفلت نکنید.
موفق باشید.
میهمان
من ۲۹ سالمه از نظر مالی دستم به دهنم میرسه نسبتا مذهبی ولی خیلی تلاش کردم ازدواج کنم نمشه اصلا دختر نیس اطرافمون سنم رفته بالا نمدونم چکار کنم دیگه از رابطه حرامم خوشم نمیاد هیچی دیگه دعا کنید واسم
پرسمان
سلام علیکم، اگر شما دنبال دختری سالم و مناسب برای ازدواج هستید، توصیه می شود برای انتخاب همسر از بین خانواده های متدین و مذهبی دنبال دختر بگردید تا زودتر به نتیجه برسید و نیز می توانید ویژگی‌ها و خصوصیات دختری را که دوست دارید با وی ازدواج کنید به اطلاع برخی از محارم خود نظیر مادر، خواهر، عمه، خاله و... برسانید و از آنها بخواهید که اگر دختری با این خصوصیات سراغ دارند و یا پیدا کردند به شما معرفی کنند تا زمینه خواستگاری ایجاد شود.
افرادی مثل مادر، خواهر، عمه، خاله که دلسوز شما هستند و با خصوصیات شما نیز آشنایی بیشتر و بهتری دارند و همچنین محدودیت‌های ارتباط با دختران را ندارند؛ لذا بهتر می‌توانند مورد مناسب برای ازدواج برای شما پیدا کنند و به شما معرفی نمایند؛ بنابراین هیچ ایرادی ندارد که مادر و خواهر در برخی مکان ها و مجالس و محافل زنان حضور یابند و مورد مناسبی برای شما بیابند.
البته در این خصوص می‌توانید به افراد دیگری هم بسپارید تا اگر دختر خوب و مناسبی در نظر دارند به شما معرفی کنند تا زمینه آشنایی و خواستگاری به وجود آید.
میهمان
باسلام من پسری مجرد هستم ۳۲ سالمه تا الان یکبار خواستگاری رفتم اونم اون هم به درخواست مادرم که به تفاهم نرسیدیم چون ایشون هم خونه و ماشین و امکانات بالا میخواست که من نداشتم همشو. راسش از تنهایی خسته شدم و از اینکه بخوام برم دنبال ناموس دیگری بیزارم الان چی میگن بهش ولنتاین خیلی جالبه شما میرید واسه زن آینده یکی دیگه هدیه میخرید واقعا هیچ چیزی به راستی و درستی نمیرسه هیچ چیزی بالاتر و شیرینتر از یه عشق پاک نیست تا چشم به هم میزاریم عمر میگذره اصن معلوم کی اجلت برسه اونموقع پس بهترین راه اینه تا وقت داری با اون بالایی باشی واقعا خدا همیشه و همه جا هوای آدم رو داره منتهی ما خودمون رو میزنیم جاده خاکی از خدا همه چیز میخواییم در صورتی هیچکدام از کارهامون درست نیست البته واسه همشون توجیه داریم فقط دلمو سپردم به خودش و راهی که درسته میرم برای همگی دوستان و جوونا کلا آرزوی خوشبختی دارم انشالله همگی به مراد دلشون برسن دعا میکنم شما هم ما رو فراموش نکنید در پناه صاحب حق باشید
میهمان
سلام بر همگی، امیدوارم در امر ازدواج همگی شما عزیزان خدادوست که همواره از گناه اجتناب میکنید گشایشی شود. بنده نیز دختری ۳۰ ساله، سال آخر دکتری ، مذهبی و مجبه و ... هستم و با اینکه هموارهد آراستگی و سادگی پیشه من است نتوانسته ام مورد مناسب زندگیم را پیدا کنم. تنها مسئله برایم هم کفو بودن از نظر توحید و تحصیل است. اما خداوند عالم دوعالم مقدر نکرده است تا موجودی مهربانی خداوند را بر من عرضه دارد. التماس دعا
میهمان
سلام خواهش میکنم برای منم دعا کنید که انشاالله خداوند یه همسر خوب به من بدهد ممنونم
میهمان
سلام من دختری ۲۴ساله هستم خوش قیافه و خوشتیپ از ۱۵ سالگی هرکی میاد خواستگاریم قبل از عقد بدون هیچ دلیلی تنهام میذاره میره هردفعه هم میپرسم چرا میگن یدفعه سرد شدیمچیکار کنم توروخدا واسم دعاکنید من دیگه به خودکشی فکرمیکنم
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی آمد و رفت خواستگارهای متعدد و بی نتیجه ماندن آنها باید شما را به تفکری دقیقتر و موشکافی موضوع وادارد. لذا قبل از هر چیز به دنبال پیدا کردن ریشه قضیه باشید یعنی بررسی کنید آیا مانعی ممکن است وجود داشته باشد که باعث انصراف خواستگاران شده؟ از شما می خواهم برای دقایقی صادقانه با خود بیندیشید. تمام ابعاد رفتار، کردار و منش خود و خانواده تان را در جلسات خواستگاری و مراوادت اجتماعی در نظر بگیرید. رفتار شما در جلسه خواستگاری؛ ویژگى هاى ظاهرى، اخلاقی و خانوادگی شما؛ سختگیری و یا توقعات بالا هر یک می توانند در انصراف خواستگاران نقش داشته باشند. دقیق باشید. اگر در میان تفکرات خود به مورد یا مواردی رسیدید که حدس میزنید عامل پاپس کشیدن خانواده پسرانی است که به خواستگاریتان آمده اند، سعی در اصلاح آنها داشته باشید تا انشاءالله در موارد بعدی جلسات خواستگاری رفع شده باشند.
خوشحال می شویم از یکی از راههای زیر با ما تماس بگیرید تا بتوانیم بیشتر در زمینه مشکل ازدواج و راهکارهای حل مسئله با هم صحبت کنیم.
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات سروش، بله و گپ پرسمان: @porsemanbot
میهمان
من پسرم بیستو نه سالمه تقریبا همه ی شرایط ازدواجو دارم نسبتا ادم معتقدی هستم ولی خب پدر مادرم جدا شدن هر کدوم رفتن دنبال زندگی خودشون فقط چون خانواده درست حسابی ندارم ینی اصلا کسو ندارم ک برام بره خواستگاری تنها موندم ایشالا خدا گره از مشکلات همه باز کنه مسکل منم حل کنه
پرسمان
سلام علیکم، ما نیز امیدواریم و برای تان دعا می کنیم که خداوندِ قادرِ متعال توسط دست با کفایت حضرت حجت (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)، به زودی زود همسر مناسب و هم‌شأنی را برای شما مقدر فرماید. همچنین اگر قابل باشیم در هر مکان و زمانی که حال دعایی پدید آمد و نیز در کنار مضجع شریف و نوارنی کریمه اهل‌بیت حضرت فاطمه معصومه (سلام‌الله‌علیها) مکرراً برای گشایش امر ازدواج شما و همه کسانی که همچون شما از مشکل بی همسری رنج می برند، دعا می‌کنیم.
البته اگر خانواده شما در این خصوص همکاری نمی کنند، آنگاه می‌توانید به افراد دیگری از فامیل و غیرفامیل هم بسپارید تا اگر دختر خوب و مناسبی در نظر دارند به شما معرفی کنند تا زمینه آشنایی و خواستگاری به وجود آید.
میهمان
عرض سلام زمانی به خواسنگاری دختری رفتم که واسطه ای به ما معرفی کرده بود. خانوادش وقتی فهمیدن شهریه ام کمه و هیکل انچنانی ندارم، اذیت کردن ولی از طرفی هم حیفشون میومد رد کنن. اون وقت ۱۹ سالم بود و فقط طلبه بودم. خلاصه خیلی رنج کشیدم و فهمیدم مردم دم از دینداری میزنن و وقتی که باید عمل کنن همه ضعیف میشن و سست. الان مدرس حوزه و دانشجوی حقوق هستم و این رو خوب فهمیدم که نباید خیلی خوب بود چون هرکسی لیاقتش رو نداره و فقط خودتو کوچیک میکنی. گاهی باید مغرور بود.
سوال من اینجاست که خانواده دختر چطور میتونن کسی رو که با تحقیق فهمیدن دینداره و ظاهر مناسبی داره ، از طرفی خانواده خیلی خوبی داره و وضعشم خوبه ، رد کنند؟ بخاطر درآمد؟ ۱۹ساله چه درآمدی میتونه داشته باشه وقتی دائما مشغول تحصیل بوده؟

پرسمان
سلام علیکم، اینکه چرا دینداری برخی از افراد سطحی است و نیز اینکه چرا خانواده دختری که شما به خواستگاری وی رفته اید، پاسخ منفی داده اند، در حال حاضر ربطی به شما ندارد؛ مهم این است که راهی که براساس آموزه های دینی و تعالیم اسلامی درست تشخیص داده اید، در پیش بگیرید و در همه حال تقوای الهی را رعایت نمایید.
اگر شما معیاری همچون تعالیم روح بخش اسلامی برای خویش ترسیم کنید و بر اساس آن با مردم و اطرافیان تان برخورد و رفتار نمایید و براساس آموزه های دینی و دستورات اسلامی عمل نمایید و همه مراودات و رفتارهای خویش را بر اساس شرع و قانون پیش ببرید و با آن تنظیم نمایید خیر دنیا و آخرت را برای خویش خریده اید.
میهمان
سلام من دختری ۱۷سال هستم عاشق یک نفر شودم که حتی روحشم خبر دار نبود که دوستش دارم بعد از مدتی با عنایت خداوند مادر وپدرش واسه خواستگاری از من فرستاد پدر ومادرم و۴تا از عموهایم موافقت کردن تنها کسی که موافقت نکرد عموی بزرگ ترم هست به خدا دارم داغون میشم دعا کنید عموم راضی بشه
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی شما می توانید از کمک یکی از والدینتان یا یکی دیگر از عموهایتان که نظر مساعدی در مورد ازدواج شما دارند و نیز روابط خوب و مناسبی با عمویتان دارند در مسیر حل مشکل بهره جویید. از آنها بخواهید با ایشان صحبت کرده و خصوصیات مثبت و خوب خواستگارتان را برای ایشان بیان کنند تا نظر وی تغییر کند. همچنین احتمالا در میان دیگر اعضای فامیل، دوستان یا همسایگان کسی هست که نفوذ خوبی بر عمویتان دارد؛ از او برای انتقال نظراتتان به ایشان یاری بگیرید. در بسیاری از مواقع صحبتهای شخصی خارج از خانواده موثرتر واقع خواهد شد.
میهمان
سلام من‌ دختری ۱۷ ساله هستم وخیلی هم زیبا مثل عروسک وچند ماهه که‌ طلاق گرفتم به‌ خاطر رضایت خانوادم با پسره ازدواج کردم مشکل داشتیم البته‌ من‌ دخترم نامزد بودیم که‌ جداشدیم اصلا دوسش نداشتم الانم خاستگارندارم میخ. ام ئه پسر اهل خوب‌ نصیبم بشه من‌ به‌ مال ثروت اصلا چشم‌ ندارم دوسم ندارم ففط یکی باشه که‌ ازته دل‌ عاشقم باشه همین خدایا کمکم کن
پرسمان
سلام علیکم، دانشجوی گرامی؛ ضمن سپاس از همراهی تان با پرسمان، از شهر بی بی فاطمه معصومه سلام الله علیها دعاگوی تان خواهیم بود که ان شاءالله ازدواج موفقی داشته باشید.
همان طور که به تجربه دریافتید، ازدواج یکی از مهمترین و سرنوشت سازترین مسئله گستره زندگى هر انسان است. طبیعى است که اگر این امر مهم با در نظر گرفتن همه جوانب آن و با رعایت نکات مهمى که در انتخاب همسر باید مدّ نظر قرار گیرد، انجام شود باعث خوشبختى و سعادت انسان در زندگى مى گردد و اگر با این مسئله مهم برخوردی سطحى , ناشیانه و احساسی صورت گیرد, پى آمدهاى ناگواری ببار خواهد آمد؛ بنابراین باید هر انسانی بر اساس واقعیت هاى موجود زندگى و امکانات و توانایى هایش، به این هدف مهم بپردازد؛ زیرا موفقیت در امر ازدواج باعث موفقیت در جنبه های دیگر زندگی نیز می شود و خدای ناکرده ناکامی در ازدواج و یا شکست در ازدواج موجب مشکلات جدی در سایر مسائل مربوط به زندگی می شود، به همین دلیل در مورد این ملاک تان از همسر آینده «ازته دل‌ عاشقم باشه» به صورت جزئی تر اندیشیده و لیستی از ویژگی های این فرد تهیه کنید. می خواهید کسی که از ته دل عاشقتان است چه رفتار و گفتاری با شما در موقعیت های مختلف زندگی همچون روزهای خوش و بد زندگی داشته باشد.؟!!
میهمان
من یک خواهشی دارم اینکه برای ازدواج سن تعیین نکنید، ناراحت کننده ست که مثل دوران جاهلیت میگین دختری که سی سالش شده دیر شده، کسی جز خداوند خیر و صلاح بنده اش و نمیدونه، چه بسا این عزیزان که هنوز نتونستن ازدواج کنند جایگاهشون خیلی بالاتر از افرادی که ازدواج کردن، این میتونه باعث شه دختران جوان تر و ناپخته گرفتار دوستی ها و روابط غلط بشن، که در شبکه های اجتماعی و جامعه امروزی به وفور دیده میشه.
پرسمان
سلام علیکم، پرسشگر گرامی، سلام؛ ازدواج سن خاصی ندارد بلکه تابع نیاز انسان و داشتن شرایط ازدواج است. معمولا افراد با رسیدن به سن نوجوانی این نیاز را در خود احساس می کنند و با رسیدن به سن جوانی شرایط ازدواج مثل بلوغ عقلی، عاطفی، اجتماعی و اقتصادی نیز در آنها حاصل می شود. این یک واقعیت است که دختر تا سن خاصی خواستگاری بیشتری دارد ولی اینطور نیست که بعد از آن سن دیگر اصلا خواستگار نداشته باشد. منطق حکم می کند که انسان با بالا رفتن سن از ملاک های غیر ضروری بکاهد و به ملاک های اصلی بسنده کند ولی اگر دختری خواستگار ندارد تقصیری ندارد و شاید آینده او در جایی دیگر و حتی بهتر رقم بخورد.
میهمان
من دوساله جدا شدم دلیلم برای طلاق موجه بود اما الان هیچ خواستگار خوبی ندارم همه دنبال دخترن گناه من چیه من که کار حرام نکردم شوهرم بوده حروم که نبوده حالا به دلائلی جدا شدیم ولی حتی مردای مطلقه هم دنبال دخترن شناسنامه پسرا رو عوض میکنن ولی برای ما زنا رو نه مگه من هرزم که جامعه باهام اینجوری رفتار میکنه!
بیزارم از این جامعه
میهمان
سلام من ۳۳سالمه بخاطر ی بیماری روحی که از نظر خواهرام اصلا اهمیتی نداره به خواستگارم جواب منفی دادم خیلی ازین بابت ناراحتم من حدود دوازده سال به همه ی خواستگارایی که داشتم جواب رد دادم چون فقط خوشبختی رو در ازدواج با اون می دیدم اما وقتی اومد خواستگاری دیگه دیر بود من مریض شده بودم .دوست هم نداشتم از بیماریم آگاه بشه چون دلم نمی خواست از چشمش بیوفتم الان اون نامزد کرده ومن خیلی ناراحتم قلبم به درد اومده وهمش گریه می کنم لطفا برام دعا کنید.
میهمان
سلام. صحبت دوستان رو خوندم تا حدی. ۲۳ سالمه، خواستگار هم دارم. ولی متاسفانه تا الان نشده که ازدواج کنمو دلم اروم شه. سختگیر نیستم‌. ولی میگم‌حتما خیر بوده که تا الان نشده. یه مدته خیلییییی غصه دار شدم و تنهایی داره داغونم میکنه. نمیدونم چی بگم. فقط راهش دعا کردنه فکرکنم. مطمئنم خدا نمیخواد بندش گناه کنه. امیدوارم زودتر خودش پاسخ نیازی که تو دلمون گذاشته رو بده. به همه ی جوونا
میهمان
سلام من جوانی هستم خیلی دوست دارم ازدواج کنم البته با یکی دوست شدم بعد او منو ترک کرد ناراحت شدم هر روز هر دختری می بینم دلدارش می شوم ولی باز به جایی نمی رسم کمکم کنید اجرتون با امام حسین
پرسمان
سلام علیکم، با عرض سلام و تقدیم احترام خدمت شما پرسشگر محترم! ارتباط شما با ما گویای این است که در صدد انتخاب مسیر صحیح هستید و امیدواریم ما نیز راهنمای خوبی برایتان باشیم.
ازدواج بزرگترین و مهم ترین اتفاق در زندگی هر انسان است. موفقیت یا شکست در آن، در سرنوشت هر یک از زن و مرد اثری ژرف و تعیین کننده بر جای می نهد و چه بسا اصلی ترین و برجسته ترین خطوط سیر زندگی ایشان را رقم می زند. پیوند ازدواج میثاقی ابدی است که دامنه آن می تواند تا جهان آخرت گسترده باشد، به شرطی که بر اساس دستور خدا و همراه با تفکر و دوراندیشی باشد و هر یک از زوجین در انجام وظایف خود کوتاهی نکنند.
خواهر محترم! ارتباط دوستانه با نامحرم اگرچه به قصد ازدواج باشد، شرعا جایز نیست. وقتی رابطه رسمی نباشد و مخفیانه باشد، رابطه دوستی بدون ازدواج بوجود آید، علاوه بر گناه و عدم جواز شرعی عواقب فردی و اجتماعی منفی زیادی دارد. بنابراین سعی کنید به دنبال چنین روابطی نباشید و از انتخاب همسر از این طریق خودداری کنید.
اگر واقعا شرایط ازدواج را دارید و خانواده شما را همراهی می کنند از آنها کمک گرفته و همسر مناسب را انتخاب و اقدام نمایید. در کل ناامید نباشید و بر خدای متعال نیز توکل نمایید.
میهمان
این دعا ها به نظرتون تو آخرزمان جواب میده؟ هر جور زندگی میکنی باز میبینی ناخواسته داری گناه میکنی چطور من تو این شرایط دعام مستجاب بشه؟
پرسمان
سلام علیکم، اگرچه رعایت شرایط استجابت دعا از جمله پاکی دل و صفای باطنی باعث تسریع در استجابت دعا می شود، اما با اقرار به گناهان و توبه قبل از دعا باعث می شود که شما با دلی پاک دعا کنید و دعای تان پذیرفته شود. حتی اگر دعاهای تان به اجابت نرسد، نفس دعا کردن عبادت می باشد و دارای آثار و برکاتی است. «دعا» رابطۀ معنوی میان خالق و مخلوق و رشتۀ پیوند میان عاشق و معشوق است. «دعا، یاد دوست در دل راندن و نام او بر زبان آوردن و کلید عطا و وسیلۀ قرب الی الله و مخ عبادت و حیات روح است». دعا روی آوردن بندۀ فقیر محتاج بر درگاه خداوند بی‌نیاز و مشتاق است. چنان مشتاق بندگان خویش است که فرمود: «اگر به درگاه من نیایید و از من چیزی درخواست نکنید به شما توجهی نمی ‌کنم».
میهمان
با سلام خدمت عزیزان. پسری ۲۹ ساله بچه کرجم.وضعیتم بد نیست.منم مث بقیه دوستان مشکلم اینه که نمیخوام به گناه آلوده بشم و برم سراغ ی سری خانم و دختر واسه نیاز جنسی.شبانه روز از خدا میخوام یکی بزاره سر راهم به دل هم بشینیم.سراغ هر کسی میرم که به دلم میشینه یا دوست پسر داره که باهاش راحته یا دختر نیست.واقعا دیگه خسته شدم
پرسمان
سلام علیکم، اگر شما پسری هستید که قصد ازدواج دارید و شرایط نسبی آن را نیز دارید باید بدانید در این زمانه پسری که شغل و درآمد داشته باشد و متدین و مذهبی بوده و ارزش های اخلاقی برای وی مهم بوده و خود را به فضایل اخلاقی بیاراید خواهان زیادی دارد و خانواده های زیادی هستند که دوست دارند دامادی اینچنین داشته باشند. توصیه می شود برای انتخاب همسر از بین خانواده های متدین دنبال دختر بگردید تا زودتر به نتیجه برسید و نیز می توانید ویژگی‌ها و خصوصیات دختری را که دوست دارید با وی ازدواج کنید به اطلاع برخی از محارم خود نظیر مادر، خواهر، عمه، خاله و... برسانید و از آنها بخواهید که اگر دختری با این خصوصیات سراغ دارند و یا پیدا کردند به شما معرفی کنند تا زمینه خواستگاری ایجاد شود.
افرادی مثل مادر، خواهر، عمه، خاله که دلسوز شما هستند و با خصوصیات شما نیز آشنایی بیشتر و بهتری دارند و همچنین محدودیت‌های ارتباط با دختران را ندارند؛ لذا بهتر می‌توانند مورد مناسب برای ازدواج برای شما پیدا کنند و به شما معرفی نمایند؛ بنابراین هیچ ایرادی ندارد که مادر و خواهر در برخی مکان ها و مجالس و محافل زنان حضور یابند و مورد مناسبی برای شما بیابند.
البته اگر خانواده شما در این خصوص همکاری نمی کنند، آنگاه می‌توانید به افراد دیگری هم از بستگان، دوستان و آشنایان، همکاران و... بسپارید تا اگر دختر خوب و مناسبی در نظر دارند به شما معرفی کنند تا زمینه آشنایی و خواستگاری به وجود آید.
میهمان
با سلام خدمت دووستان عزیز. من دختری ۳۰ ساله و شاغل هستم. روش ازدواج در خانواده ما کاملا سنتی هستش بطوریکه خواستگار بدون اینکه اعضای خانواده بفهمن با پدرم صحبت میکنه و پدر در صورت رضایت خودشون اونو تو خونه مطرح میکنه. متاسفانه پدر من خیلی خیلی سخت گیرن و معتقدن دختر رو نباید شوهر داد. ما بعد از رد کامل از زبون خواستگارا میفهمیم که کی اومده خواستگاری. راستش از نظر جنسی خیلی دارم اذیت میشم ولی هیچ وقت هم به حرام حتی فکر نکردم. خواهشا خیلی خیلی برا من دعا کنید. خیلی دارم اذیت میشم. پدرم هم اخلاقشون طوریه که حرف حرف خودشونه و در صورت حرف زدن و اظهار نظر خیلی بد رفتار میکنن طوری که من از ترس جونم نمیتونم حرفی بزنم. خیلی هم دست به دامن خدا شدم ولی نمیدونم رو چه حکمتیه که تا حالا فرجی نشده. میخوام که شما دعا کنید بخت منم باز شه و طوری نشه که از خدا دور شم.
پرسمان
سلام علیکم، پرسشگر محترم! از ارتباط و حُسن اعتماد شما با «مجموعه پرسمان» صمیمانه تشکر می‌کنیم.
در پاسخ به سؤال شما باید بگوییم که اساساً دختران و پسران در انتخاب همسر بر اساس اختیار و اراده‌ خدادادی که دارند کاملاً مستقل هستند. البته می‌توانند در تمام مراحل همسرگزینی از اندیشه، نظرات و تجربیات ارزشمند پدر و مادر و بستگانی که خیرخواه و دلسوزند بهره بجویند تا انتخاب مناسب و شایسته‌ای را داشته باشند. اما این مسئله، هرگز به معنای تسلیم انتخاب دیگران شدن و تبعیت محض از آنان نیست. پدر و مادر و دیگران هر چه قدر هم عزیز و قابل احترام باشند باز مُجاز به تحمیل نظرات خود بر دختر و پسر نیستند. در متون دینی توصیه شده است که جوانان با کسی که او را می‌پسندند و نه‌این که والدین‌شان او را می‌پسندند ازدواج کنند. پسند فرزند بر پسند والدین مقدم است.
از آنجا که خانواده‌ها معمولاً دلسوز و خیرخواه فرزندان‌شان هستند، این احتمال وجود دارد که پدرتان از سر دلسوزی و خیرخواهی ازدواج‌تان را به صلاح ‌تان نمی داند و به همین جهت آگاهانه یا ناآگاهانه خواستگاران را رد می کند. در چنین مواقعی مهمترین کار این است که سعی کنید اگر پدرتان واقعا مخالفت می کند و مثلا مورد خوبی را مشاهده نمودید از قبل با مادرتان و دیگر اعضای خانواده هماهنگ کنید و به نوعی با یک زیرکی خاصی از دیگران بخواهید که مدتی روی پدرتان کار کنند و او را راضی نمایند. با این کار خودتان وارد صحنه نمی شوید و نظر پدرتان را نیز کسب می کنید. پس با ظرافت رضایت پدر را کسب کنید و خودتان را از صحنه کنار بکشید.
ما نیز دعاگویتان هستیم.
موفق باشید.
میهمان
سلام ممنون از سایت خوبتون
من هم مجردم
خواستگار زیاد دارم
ولی بخاطر مسئله ای ک البته از نظر خودم مشکل خیلی بزرگیه و منطقیه ک نخوام ب خواستگارام جواب بدم.الان همچیو سپردم ب خدا ک میدونم خودشون صلاحمو بهتر میدونن ولی از شما هم میخوام لطفا برای دعا کنین خیلی
دعا از زبانی ک دروغ نگفتی زودتر مستجاب میشه
پرسمان
سلام علیکم، پرسشگر محترم! شرایطی که در آن به سر می برید کاملا قابل درک است و امیدواریم با تدبیری که دارید از این شرایط خارج شوید. اولین نکته ای که شایسته است بدان توجّه داشته باشید آن است که ازدواج از جمله مسائلی است که تحقق آن به تلاش و کوشش خود افراد بستگی دارد،در مورد شما و با توجه به سابقه تماس تان چنانچه تمایل به ازدواج با همشهری خودتان را دارید افزایش ارتباطات سالم با افراد محل زندگی سابق تان یا اینکه مدتی در ایام سال را بصورت مهمان مثلا چند ماه در سال را در خانه یکی از اقوام نزدیک محله سابق تان مثل برادر، خواهر، خاله یا ... باشید تا بلکه ان شاء الله زمینه پیدا شدن خواستگار در شهر خودتان برایتان فراهم گردد. یافتن همسری مناسب و ازدواج کردن قطعا خیر و نیکوست اما در صورتی که این مسئله میسر نبود نباید تنها کار شما نشستن و درخواست از خدا باشد بلکه باید فعالانه زندگی کنید و شخص مفید و کارامدی باشید تا به احساس رضایت درون برسید. موفق باشید.
میهمان
سلام من دختر ۱۸ساله هستم خودم میخوام ازدواج کنم ولی پدرم خیلی سخت گیره اصلا خواستگاری که خانه نداشته باشه دختر نمیده وخیلی روی این حرفش معتقده و هرچی هم بگیم حرف خودشه به تازگی دیگه خواستگار ندارم میشه بگین چه دعایی بخوانم تا به خواستم برسم
پرسمان
سلام علیکم، پرسشگر گرامی؛ هر پدر و مادری آرزوی خوشبختی فرزندان خود را دارند و در این راه از هیچ کوششی دریغ نمی کنند. پدر شما هم از این قاعده مستثنی نمی باشند. شاید پدر شما فردی سخت گیر باشد یا عقاید خاصی داشته باشد ولکن مسلما هر پدری دوست دارد دخترش ازدواج کند و هیچ پدری دوست ندارد که دخترش در خانه بماند یا خواستگار نداشته باشد. شاید ایشان و مادرتان در گذشته به دلیل نداشتن خانه سختی ها و مرارت های زیادی را تحمل کردند لذا نمی خواهند شما نیز چنین سختی هایی را متحمل شوید یا شاید فکر می کنند که سن شما برای ازدواج کم است،نداشتن خانه را بهانه می کنند ... به هر حال آگاهی از دلیل رد شدن خواستگار بسیار مهم و قابل توجه است.شما باید با پدرتان در این زمینه به گفتگو بنشینید و در یک فضای صمیمی و محبت آمیز در مورد خواسته های خود با ایشان صحبت کنید. شما باید در جهت روشن ساختن پدرتان تلاش کنید .با او صحبت کنید، دلائل مخالفت او را با دقت گوش دهید و سپس با دلیل و منطق آن را متقاعد کنید که تصمیم او اشتباه است. اگر به هر دلیلی نمی توانید از گفتگوی مستقیم به نتیجه برسید می توانید از یک واسطه برای بیان موضوع استفاده کنید. احتمالا در میان فامیل، دوستان یا همسایگان کسی هست که نفوذ خوبی بر پدر و مادرتان دارد؛ از او برای انتقال نظراتتان به والدینتان یاری بگیرید. در بسیاری از مواقع صحبتهای شخصی خارج از خانواده موثرتر واقع خواهد شد.
میهمان
سلام الهی واسه همتون خیر پیش بیاد ولی واقعا دنیا ارزش نداره واسه این چیزا غصه بخورید و خودتون عذاب بدید (اینارو به خودمم میگم) منم ۳۰ سالمه شرایطم اوکیه به قول دوستان همه هم جذبم میشن ولی نشده ، هروقت قرار باشه بشه میشه فقط امیدوار باشید دنیا واقعا دو روزه ............ التماس دعا
میهمان
سلام ۲۴ سالمه یه دختر مجردم . ۲۰ سالگی عقد کردم و بعد ۶ ماه جدا شدم البته بعد ۴ سااال دوندگی .
۲ ماه پیش یه اقایی اومد خواستگاری تا دمه نامزدی رفتیم و سر اینکه چرا با عمه تون رفت و امد نمیکنید جواب منفی دادند خانواده پسر .
نمیدونم چی بگم . فقط خدا بازهم بهم صبر بده
میهمان
سلام دختری هستم ۲۰ ساله که جدیدا به شدت مشتاق ازدواج شدم. تا این سن فقط یه خواستگار به منزل راه دادیم و من واقعا همه جوره پسندیدم ولی خانوادم دلایلی آوردن و اونو رد کردن. من احساس میکنم آمادگی ورود به زندگی جدید رو دارم اما موقعیتش فراهم نیست
میهمان
سلام من ۳۰سالمه همیشه مورد توجه بودم میگن جذابم جذبم شدن یه تعداد دوستی یه تعداد ازدواج یه پسری بدجور جذبم شد فهمیدم ۶سال کوچیکتر اولش عاشق بود الان دگ جواب من رو نمیده میگ بعد خودم پیام میدم ودخبری نیس اولش فک کردم شایدم میخوام ولی انگار گول خوردم خسته شدم
میهمان
سلام ، دختری هستم ۲۳ ساله ، خانواده خوب و مذهبی ای دارم ، خودم هم دانشجو هستم ، وضعیت مالی مناسبی دارم ، اما تا حالا هیچ خواستگاری نداشتم ، واقعا از تنهایی خسته شدم ، میدونم چیکار کنم 😔
پرسمان
سلام علیکم، خواهر محترم برای داشتن یک همسر مناسب ابتدا باید دلایل نداشتن خواستگار مناسب و موانع ازدواج را شناخت تا با برطرف کردن آنها به ازدواجی موفق دست یافت. لذا به دنبال پیدا کردن ریشه قضیه باشید یعنی بررسی کنید چه مانعی وجود داشته که باعث تاخیر در ازدواجتان شده؟ ویژگى هاى ظاهرى، اخلاقی و خانوادگی شما؛ سختگیری و یا توقعات بالا، محل زندگی نامناسب، ویژگیهای شخصیتی مثل درونگرایی و انزواجویی دختر، هر یک می توانند در تاخیر در ازدواج نقش داشته باشند. لذا باید موانع موجود را با دقت شناسایی و برطرف کنید. راهکارهای حل مسئله نیاز به مکاتبه ای مفصل دارد، خوشحال می شویم از یکی از راههای زیر با ما تماس بگیرید تا بتوانیم بیشتر با هم صحبت کنیم.
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات سروش، بله و گپ پرسمان: @porsemanbot

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.