دعا برای پسر دار شدن ۱۳۹۲/۰۸/۲۴ - ۲۱۱۱۱ بازدید

دستورالعمل ائمه(ع) برای پسر شدن فرزند؛ آری، برای دختر شدن؛ نه؟!

با وجود اینکه در برخی روایات نیز دستور برای دختر شدن فرزند وجود دارد (خوردن آب نیسان باعث می شود که اگر زنی دختر بخواهد خدا به او عطا می کند) ، ولی باید اذعان کرد که روایات مربوط به پسر شدن فرزند زیاد تر است و دلیل آن این است که بیشترین سئوالاتی که مردم از ائمه معصومین علیهم السلام می کردند ناظر بر آموزش روش پسر شدن فرزندانشان بوده است. روایات رسیده از ائمه معصوم علیهم السلام نیز در جواب این درخواست، ارائه شده است. اگر بخواهید از این روایات این نتیجه را بگیرد که پسر از نظر دین اسلام و ائمه معصوم علیهم السلام ارزش بیشتری نسبت به دختر داشته است ، اشتباه بزرگی مرتکب شده اید. چرا که در روایات بسیار زیادی ائمه معصومین علیهم السلام به ارزش بیشتر فرزند دختر نسبت به فرزند پسر تاکید و سفارش کرده اند. به برخی از روایات در این زمینه اشاره می کنیم:
-رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود: «بهترین فرزندان شما دختران هستند.»
-رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود: «دختران بهترین فرزندان هستند. هر کس که یک دختر دارد خداوند دخترش را مانعى از آتش برایش قرار مى دهد و هر کس که دو دختر دارد خداوند او را به واسطه آن دو دختر به بهشت مى برد و هر کس سه دختر دارد و یا به اندازه آن خواهر دارد خداوند جهاد و صدقه دادن را از او بر مى دارد.»
-پیامبر صلى الله علیه و آله فرمود: «خداوند رحمت نماید بر پدر چند دختر، دختران، با برکت و دوست داشتنى هستند و پسران، بشارت دهنده و شاد کننده هستند و دختران باقیات الصالحات هستند. (چیزهایى که پایدار و باقى مى ماند و شایسته است)»
-رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود: «هر کس یک دختر دارد خداوند او را کمک مى کند و یارى مى نماید و برکت مى دهد و او را مى آمرزد.»
-رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود: «هر کس یک دختر دارد براى او بهتر از هزار حجّ و هزار جهاد و هزار شتر و یا گاو که هدیه مکّه کند و هزار مهمانى دادن است.»
-رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود: «خانه اى نیست که در آن دختران باشند مگر اینکه هر روز بر آن خانه دوازده برکت و رحمت از آسمان نازل مى شود و زیارت فرشتگان از این خانه قطع نمى گردد و فرشته ها براى پدرشان هر روز و شب عبادت یکسال را مى نویسند.»
-پیامبر صلى الله علیه و آله فرمود: «هر کس دخترى دارد با او دشمنى نکند و به او اهانت ننماید و فرزندانش را بر او مقدّم ندارد، خداوند او را به بهشت وارد مى سازد.»
-پیامبر خدا صلى الله علیه و آله فرمود: «رأفت و رحمت خدا بر زنان بیش از مردان است و مردى نیست که زنى از محارم خویش را شاد سازد مگر اینکه خداوند در قیامت وى را شادمان خواهد کرد.»
-پیامبر صلى الله علیه و آله فرمود: «هر کس که وارد بازار شود و تحفه اى (هدیه اى) بخرد و آن را براى افراد تحت کفالتش ببرد او به سان کسى است که صدقه اى براى مردمى نیازمند ببرد و باید که پیش از پسران به دختران آغاز کند چون هر کس دخترش را شاد سازد گویا که فردى از فرزندان اسماعیل را آزاد ساخته است و هر کس چشم پسرى را روشن و شاد سازد گویا که از ترس خدا گریسته و هر کس از ترس خدا بگرید خداوند او را به بهشت نعیم وارد سازد.»
-به پیامبر صلى الله علیه و آله بشارت ولادت دخترى داده شد. حضرت به چهره هاى یارانش نگریست دید که ناراحت شده اند فرمود: «چه مى شود شما را! گلى است خوشبو که او را مى بویم و روزى اش بر خداوند عز و جل است.»
-جارود بن منذر گوید: «امام صادق علیه السلام به من فرمود: به من خبر رسیده که دخترى برایت متولّد شده که از او بدت مى آید. این دختر چه زحمتى براى تو دارد؟ گلى خوشبو است که او را مى بویى و روزى او را دیگرى کفایت مى کند (منظور خداوند است) و رسول خدا صلى الله علیه و آله پدر چند دختر بود.»
امام صادق علیه السلام فرمود: «دختران، حسنات (نیکى ها) هستند و پسران، نعمت هستند البتّه بر حسنات ثواب داده مى شود و از نعمت ها سؤال مى شود.»
-راوى گوید: «در مدینه ازدواج کردم. امام صادق علیه السلام از من پرسیدند: ازدواجت چگونه بود؟ در پاسخ عرض کردم: همه خوبى هایى که از یک زن مى توان دید در همسرم دیدم ولى او به من خیانت کرد. امام فرمود: چه خیانتى؟ گفتم: دختر زاییده است. امام فرمود: گویا دختر را خوش ندارى؟
خداوند عز و جل مى فرماید: «شما نمى دانید پدران (و مادران) و فرزندان تان، کدام یک براى شما سودمندترند.»
مردى از شیعیان دختر دار شد به خدمت امام صادق علیه السلام رسید. امام او را ناراحت و خشمگین دید. به او فرمود: «اگر خداوند به تو وحى کند که من برایت انتخاب کنم یا تو براى خودت برگزین چه مى گویى؟ آن شخص گفت: به خدا عرض مى کنم که تو برایم انتخاب کن. حضرت فرمود:
خداوند براى تو انتخاب کرده است. آنگاه حضرت فرمود: به جاى پسرى که عالم همراه موسى علیه السلام او
را کشت خداوند به آن پدر و مادر دخترى داد که هفتاد پیامبر از او پدید آمد و این همان فرموده خداوند عز و جل است که: «از این رو خواستیم که پروردگارشان به جاى او، فرزندى پاک تر و دلسوزتر به آن دو بدهد.»
ده ها روایت دیگر در این زمینه وجود دارد که جای هر گونه شبهه در نگاه ارزشی به فرزندان دختر را از بین می برد.
محقق: محمد رضا کدخدایی

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
دعا کنید برا م خدا هم به من دختر بده
پرسمان
سلام علیکم، از ارتباط و حُسن اعتماد شما با «مجموعه پرسمان» صمیمانه تشکر می‌کنیم و خوشحالیم که شما نیز به جمع «پرسمانی‌ها» پیوسته‌اید. اساساً دعای برای هر امری مطلوب است؛ بنابراین اگر شما دوست دارید فرزند دختری داشته باشید هیچ ایرادی ندارد که به درگاه الهی دست به دعا بردارید و دعا کنید و این مسئله را از وی طلب نمایید و بر خواسته خود پافشاری و اصرار کنید. در روایات آمده است که انبیای بزرگ الهی نیز برای دختردار شدن دعا می کردند.
امام صادق (علیه‌السلام) در این زمینه می‌فرماید:
«إِنَّ إِبْرَاهِیمَ علیه السلام سَأَلَ رَبَّهُ أَنْ یَرْزُقَهُ ابْنَةً تَبْکِیهِ وَ تَنْدُبُهُ بَعْدَ مَوْتِه» (۱)؛ «حضرت ابراهیم علیه السلام از خدا دختر طلب کرد تا بعد از مرگش برای او بگرید و نوحه سرایی کند.»
البته دعا برای دختر دار شدن به تنهایی کافی نیست، می توانید از راهکارهای پزشکی و تغذیه ای نیز مدد بگیرید و احتمال دختر دار شدن را بالا ببرید. همچنین نیت کنید اگر صاحب دختر شدید نام او را «فاطمه» بگذارید و با توسل به حضرت فاطمه زهرا(سلام‌الله‌علیها) این مسئله را تسهیل کنید.
در پایان، مطالعه کتاب های زیر و استفاده از راهکارهای آنان برای دختر دار شدن خالی از لطف نیست:
۱. تک زارع، نسرین و همکاران، تعیین جنسیت فرزند - پسر می‌خواهید یا دختر؟، تهران: شقایق، ۱۳۹۲.
۲. عامری، یزدان، تعیین جنسیت: فرزند پسر می‌خواهید یا دختر؟، سماء - ۲۵ اسفند، ۱۳۹۲.
۳. قاسم زاده، محمدجواد، تعیین جنسیت قبل از تولد: کتابی علمی و کاربردی (به انضمام روش‌های پیشگیری و مراقبت از بارداری)، قم: شمیم قلم، ۱۳۹۲.
۴. یاری، فاطمه و همکاران، روش‌های نوین در تعیین جنسیت جنین قبل از لقاح، تهران: بی‌نهایت (وابسته به موسسه فرهنگی هنری هنر تا بی نهایت)، ۱۳۹۰.
همواره موفق و کامروا باشید.
پی‌نوشت:
۱. حر عاملى، محمد بن حسن ، وسائل الشیعة، قم : مؤسسة آل البیت علیهم السلام، ۱۴۰۹ق، ج۲۱، ص۳۶۱.
میهمان
منم خدایا ی دختر بهم هدیه داد اما الان در اقدامم دوس دارم بچه ی دومم پسر باشه
میهمان
من ۶ماهه باردارم ودختری خداوند بهمون داده بدم نمیومد پسر میداشتم ولی ازخداخواستم هرچی صلاح میدونه بهمون بده سالم وصالح انشا...لطف خداشامل حالمون شد دخترم انشا...شیعه آقا امام زمان باشی و...ممنون
میهمان
من تا روز تولد دخترم حتی تو اتاق عمل منتظر پسر بودم اما از وقتی در آغوشش گرفتم تا همین لحظه فقط شکر خدا رو به جا می آرم به خاطر هدیه ای که کاملا با روحیه من متناسب بود از اون روز خیر و برکت که به خونمون سرازیره یه دختر نجیب با ایمان با حجاب نماز و روزه بگیر که عاشق خدای خودشه و عشق و محبت که به اطرافیانش میده خدایا توکل بر تو دارم
میهمان
خدا شکرت که دختر دادی.
میهمان
بسیار زیبا و جذاب و آموزنده بود ممنون از لطف شما
میهمان
سلام. خدا به من یه دختر هدیه کرد. بینهات از دیدارش شاد میشم. بسیار خدا رو سپاس گذاری می کنم. از شما هم برای این توضیحات تشکر میکنم. از خوندنش لذت بردم. پاینده باشید.
میهمان
واقعا جواب کاملی بود موفق باشید و زیر سایه حق مستدام
میهمان
آفرین خسته نباشید جواب جامع و کاملی بود خدا توفیقتون بده

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.