دعا در قنوت-دعای قنوت-دعاهای سجده ۱۳۸۷/۰۸/۱۳ - ۲۲۳۹ بازدید

لطفا دعاهایی که در قنوت و سجده آخر نماز می شود، خواند را بنویسید.

مستحب است در قنوت نماز این ذکر خوانده شود: «لا اله الا الله الحلیم الکریم لا اله الا الله العلى العظیم سبحان الله رب السموات السبع و ربّ الارضین السبع و ما فیهن و ما بینهن و ربّ العرش العظیم و الحمد للّه ربّ العالمین» و نیز آیه شریفه: «ربّنا اغفرلى و لوالدىّ و للمؤمنین یوم یقوم الحساب». هم چنین آیه شریفه: «رَبّنا لا تزغ قلوبنا بعد اذ هدیتنا و هب لنا من لدنک رحمة انک انت الوهّاب». در قنوت نماز وتر مى توانید هر دعایى بخوانید. مرحوم شیخ طوسى(ره) مى فرماید: آن قدر دعاها در این باب نقل شده که قابل شمارش نیست؛ مرحوم شیخ صدوق(ره) این دعا را از پیامبر(ص) نقل مى کند که: «اللهمَّ اهدِنى فیمَنْ هَدَیْتَ وعافِنى فیمَن عافیتَ وتولّنى فیمَن تولیت و بارک لى فیما اعطیت وقنى شرَّما قضَیْتَ فانک تقضى ولا یقضى علیک سبحانک ربّ البیت اَستغفرک و اتوب الیک و اُومنُ بِکَ و اتوکّل علیک ولا حول ولا قوة الاّ بک یا رحیم» ، (حاشیه مفاتیح الجنان). در رکوع و سجود نیز مى توان تسبیح گفت و یا صلوات فرستاد.
بهترین ذکر در نماز و عبادات همان ذکرهاى معروف و منقول در رساله ها است. و هر دعایى را مى توانید در سجده آخر بخوانید. هر دعائی در سجده آخر نماز جایز است و بهتر است این دعا را بخوانند: ((یا خیر المسوءولین و اوسع المعطین ارزقنی و ارزق عیالی من فضلک فانک ذوالفضل العظیم )). (توضیح المسائل آیت الله مکارم، ص ۱۸۰ و ۱۸۵).
هر دعائی در سجده آخر نماز جایز است و بهتر است این دعا را بخوانند: ((یا خیر المسوءولین و اوسع المعطین ارزقنی و ارزق عیالی من فضلک فانک ذوالفضل العظیم )).

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.