دعا و آداب ناخن گرفتن، لباس پوشیدن، انگشتر به دست راست نمودن، به آینه نگاه کردن ۱۳۹۳/۱۲/۰۳ - ۲۱۴۴ بازدید

بسم الله الرّحمن الرّحیم

دعا و آداب ناخن گرفتن، لباس پوشیدن، انگشتر به دست راست نمودن، به آینه نگاه کردن

نوره کشیدن و آداب آن

بسم الله الرّحمن الرّحیم

دعا و آداب ناخن گرفتن، لباس پوشیدن، انگشتر به دست راست نمودن، به آینه نگاه کردن

نوره کشیدن و آداب آن

از برای نوره کشیدن فضیلت و فوائد بسیار است، زیرا موی بدن چون بلند شود،آب پشت را قطع می کند و بندها را سست می نماید و ضعف و تنبلی می آورد و گذاشتن موی زیر بغل مذموم است. و شیطان در آن پنهان می شود و نوره کشیدن زیر بغل بهتر از تراشیدن آن و تراشیدن بهتر است از کندن موی آن و سنّت در نوره کشیدن آن است که هر پانزده روز، یک مرتبه بکشی و از یک ماه و یا چهل روز آن را تأخیر مینداز.

و اجتناب کن از نوره کشیدن در روز چهارشنبه که موجب پیسی است و در روز جمعه اختلاف است و صاحب کشف الغطاء فرمود: ظاهر، عدم کراهت است و بر نوره کشیدن در تابستان، تأکید بیش تری شده است و با ده مرتبه نوره کشیدن در زمستان (در فضیلت) برابر است.
در حال نوره منشین که بیم ابتلای به بیماری فتق است. و چون خواستی نوره بکشی، ابتدا اندکی از آن را بردار و بو کن و بر سر بینی بگذار و بگو: «صَلَّی اللهُ (اَللَّهُمَّ ارحَم، خ ل) عَلَی سُلَیمَانِ بنِ دَاوُد کَمَا اَمَرَنَا بِالنُّورَهِ» تا نوره تو را نسوزاند و اگر توانستی آن دعا را که اوّلش: «اَللَّهُمَّ طَیِّب مَا طَهُرَ مِنِّی» است، بخوان که فضیلت بسیار دارد.
و چون نوره کشیدی از سر تا پای خود را حنا بمال و مقداری حنا بر ناخن های خود بگذار و چون از حمّام بیرون آمدی، پای خود را بشوی و عِمامه بر سر ببند و لباس های خود را بپوش و شکر الهی را به جای آور و بگو: «شُکراً للهِ عَلَی هَذِهِ النِّعمَهِ».

دعای گرفتن ناخن و شارب:

«بِسمِ اللهِ وَ بِاللهِ وَ عَلَی سُنَّهِ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ صَلَّی اللهُ عَلَیهِم» و مو و ناخن را دفن کن و هم چنین دفن کردن دندان و خون سنّت است و بدان که شارب گرفتن سنّت مؤکّد است و غمّ و وسواس را دفع می کند و رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمود: که از ما نیست هر که شارب نگیرد و نیز فرموده که: مگذارید شارب دراز شود که شیطان در آن جا می گیرد و گرفتن شارب و ناخن در روز جمعه فضیلت بسیار دارد و در روز شنبه و پنج شنبه موجب عافیت از درد دندان و درد چشم است و در گرفتن ناخن از انگشت کوچک دست راست شروع کن و آن را با انگشت کوچک دست چپ ختم کن یا به عکس عمل کن و چند ترتیب دیگر نیز نقل شده است.

دعای پوشیدن لباس و آداب آن:

در هنگام پوشیدن لباس بگو: «الحَمدُللهِ الَّذِی کَسَانِی مَا یُوَارِی بِهِ عَورَتِی وَ اَتَجَمَّلُ بِهِ فِی النَّاس» و نیز در وقت پوشیدن جامه بگو: «اَللَّهُمَّ اَلبِسنِی التَّقوَی وَ جَنِّبنِی الرَّدَی» و در وقت پوشیدن و کندن لباس ها، «بِسمِ اللهِ الرَّحمَنِ الرَّحِیم» بگو و در پوشیدن جامه و کفش از طرف راست و در کندن آن ها از طرف چپ شروع کن.

و پیراهن را پیش از زیر جامه(شلوار) بپوش و زیر جامه را رو به قبله و رو به مردم و ایستاده مپوش و جامه را چون کندی، پراکنده مگذار بلکه، آن را تا کن تا شیاطین بر خود نپوشانند و با یک تای کفش راه مرو، مبادا شیطان بر تو دست یابد و دیوانه ات کند و نیکو نیست عریان شدن زیرا شیطان به شخص برهنه نگاه می کند و طمع می کند در آن که او را به معصیت وا دارد.

و بدان که بهترین لباس ها، لباسی است که از پنبه بافته باشند که آن پوشش رشول خدا و اهل بیت علیهم السّلام است. و بعد از آن کتان می باشد. و بهترین رنگ ها در لباس، سفید است و بعد از آن زرد و بعد سبز است، پس از آن سرخ نیم رنگ و کبود و عدسی است و مکروه است سرخ تیره مگر برای نو داماد و جامه سیاه نیز کراهت شدید دارد مگر در عِمامه و عبا و کفش، و مذموم است درازی لباس و درازی آستین و وارد شده که آن چه از لباس که از غوزک پا می گذرد، در آتش جهنّم است.

(انگشتر به دست راست نمودن):


و بدان که برای مردان و زنان، انگشتر به دست راست نمودن، سنّت مؤکّد است و آن علامتی است برای شیعیان و یکی از آن پنج علامتی است که برای مؤمن است.

و به دست کردن انگشتر طلا برای مردان جایز نیست و انگشتر برنجی و آهنی و فولادی برای مردان و زنان مکروه است و بهترین نگین ها، نگین عقیق است، پس از آن فیروزه است و برای یاقوت و حدید صینی و جَزع یمانی و دُرّ نجفی فضیلت بسیار نقل شده است و کسی که انگشتر عقیق در دست دارد، چون صبح کند، پیش از آن که کسی را ببیند، نگین آن را به طرف کف دست برگرداند و به آن نگاه کند و سوره قدر را بخواند و سپس بگوید: «آمَنتُ بِاللهِ وَحدَهُ لاَ شَرِیکَ لَهُ وَ آمَنتُ بِسِرِّ آلِ مُحَمَّدٍ صلّی الله علیه و آله و سلّم وَ عَلاَنِیَتَهُم»، در آن روز از شرور آسمانی و زمینی محفوظ بماند و در حرز و حمایت خدا و دوستان خدا باشد، تا داخل شب شود.

{این جمله شریف در مفاتیح الجنان به این صورت آمده است: سوره قدر را بخواند و سپس بگوید:«آمَنتُ بِاللهِ وَحدَهُ لاَ شَرِیکَ لَهُ وَ آمَنتُ بِسِرِّ آلِ مُحَمَّدٍ وَ عَلاَنِیَتَهُم وَ ظَاهِرِهِم وَ بَاطِنِهِم وَ اَوَّلِهِم وَ آخِرِهِم»}.

دعای نگاه کردن به آینه:

بگوید: «اَللَّهُمَّ کَمَا حَسَّنتَ خَلقِی فَحَسِّن خُلقِی وَ رِزقِی» و روایت شده که حق تعالی بهشت را واجب می گرداند بر جوانی که بسیار نگاه در آینه کند و حمد خدا بسیار نماید بر این که خداوند او را به صورت نیکو آفرید و معیوب نگردانید.
و بدان که بوی خوش به کار بردن و خود را خوشبو نمودن فضیلت دارد و از اخلاق انبیاء و سنن مرسلین است و در هر روز ممدوح است و در روزهای جمعه مؤکّد است. و مستحب است برای زن ها بوی خوشی که بویش مخفی(خفیف) و رنگش ظاهر است و برای مردان به عکس و رد کردن بوی خوش کراهت دارد.


(اللئالی المنثوره فی الأحراز و الأذکار المأثوره: دستورالعمل و مرواریدهای درخشان/ص۲۴۰-۲۴۳/ مؤلّف: حاج شیخ عبّاس قمی رحمه الله/ گردآورنده و ویراستار: محمّد حسین ربّانی/ انتشارات عهد/ طبع اوّل، بهار ۱۳۸۱/ مرکز پخش: قم،خیابان معلّم، معلّم ۲۹، پلاک ۴۴۸)
(برگرفته از نرم افزار محدّث قمی رحمه الله، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) قم)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.