دعا و اعمال ماه رجب ۱۳۹۷/۲/۲۲ - ۲۴ بازدید

در مورد حرکت دادن انگشت سبابه دست راست در موقع خواندن دعای رجب، باید گفت که یک سری اعمال و رفتاری پیامبر(ص) و امامان(ع) صادر شده است که شاید فلسفه‌ی آن برای ما روشن نباشد، اما چون پیامبر و امامان معصوم هستند و جانشین خدا در زمین و علم و دانش آنها از جانب خداوند است، هرگونه کاری و گفتاری و اعمالی انجام دهند، برای ما پیروانشان سنت و حجت شناخته شده و این کار خود دلیل بر آن است که کار خوبی است، چون آنها انجام داده‌اند و هیچگونه مشکلی نخواهد داشت.
در مورد حرکت دادن انگشت سبابه دست راست در موقع خواندن دعای رجب، باید گفت که یک سری اعمال و رفتاری پیامبر(ص) و امامان(ع) صادر شده است که شاید فلسفه‌ی آن برای ما روشن نباشد، اما چون پیامبر و امامان معصوم هستند و جانشین خدا در زمین و علم و دانش آنها از جانب خداوند است، هرگونه کاری و گفتاری و اعمالی انجام دهند، برای ما پیروانشان سنت و حجت شناخته شده و این کار خود دلیل بر آن است که کار خوبی است، چون آنها انجام داده‌اند و هیچگونه مشکلی نخواهد داشت. مثلاً رسول مکرم اسلام در فتح مکه، در حالی که سوار بر شتر بودند در اطراف کعبه طواف کردند، پس ما هم می‌توانیم سواره یا با کرسی‌هایی که دیگران حمل می‌کنند طواف کنیم و صحیح است. چون رسول مکرم اسلام انجام دادند برای ما حجت است، یا در هنگام بردن نام حضرت مهدی(عج)، امام صادق(ع) و امام رضا(ع) به قامت می‌ایستادند و دست مبارکشان را روی سر گذاشته و احترام قائل می‌شوند. این کار هم برای ما مسلمانان و شیعیان حجت است. و موقع سلام دادن به وجود مقدس صاحب عصر(ع) دست روی سر می گذاریم، اما فلسفه‌اش چیست؟ ندانیم. آیا احترام است؟ استغاثه است؟ و یا... فلسفه‌اش برای ما نامعلوم است. (۱)
و اما فلسفه دعا چیست؟ در روایتی وارد شده است که در ماه رجب که ماه حرام است، هر روز، بعد از نماز صبح و ظهر و عصر و مغرب و عشاء دعای «یا من ارجوه لکل خیر...» خوانده شود. خود امام صادق(ع) این دعا را خوانده تا به جمله (من فضلک یا کریم) رسیدند، راوی گفت: پس امام(ع) گرفت محاسن‌ (ریش) شریف خود را در دست چپ و خواند این دعا را به حالت التجاء و تضرع و حرکت دادند انگشت سبابه دست راست را. (۲) پس چون امام عصر این کار را کردند، برای ما حجت است، اگر چه فلسفه‌ی آن را ندانیم. موفق باشید.
منابع:
۱-سلسله‌ی بحث‌های پرسش و پاسخ حجه‌الاسلام رنگین کمان در دانشگاه.
۲ـ مفاتیح‌الجنان، اعمال ماه رجب المرجب.
به نقل از اداره پاسخگویی آستان قدس رضوی (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، کد: ۱۷۲/۴۰۰۰۰۸)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.