دعا و رو به آسمان کردن ۱۳۹۴/۵/۲۶ - ۲۷ بازدید

صد ا زدن خداوند همان دعا کردن است . دعا کرد یعنی اورا صدا زد و خواند.
a90a966aef58410ca799.preview.jpgصد ا زدن خداوند همان دعا کردن است . دعا کرد یعنی اورا صدا زد و خواند.
از روایات استفاده می شود که دعا شرایط و آداب ویژه ای دارد تا راه اجابت و برآورده شدن آن بیشتر و بهتر فراهم گردد. از جمله آداب دعا که در روایات به آن اشاره شده است تضرع کردن و ناله و لابه داشتن به هنگام دعا است. در روایتی آمده است: «رسول اکرم (ص) به هنگام دعا، تضرع و ابتهال داشتند و مانند انسان فقیر و محتاجی که نان و غذا درخواست می کند، هنگام دعا، دستان خود را به سوی آسمان و بالا دراز می کردند» (میزان الحکمه، ج ۳، ح ۵۶۳۳).
در خطبه ای که پیامبر بزرگ اسلام (ص) به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان ایراد کردند به مردم سفارش کردند که «بعد از نمازها در این ماه رحمت الهی دست را به سوی آسمان بلند کنند و عاجزانه دعا کنند». این عمل نوعی تضرع و انکسار و خضوع در پیشگاه ربوبی است که خود زمینه ساز عنایت حق و اجابت دعا است و بیانگر آشنایی بنده با مقام رفیع پروردگار و شناخت او از عظمت و کبریایی پروردگار است که امری مطلوب و شایسته و در خور بنده سپاسگزار و حق شناس است. از طرف دیگر نعمت های الهی از عالم بالا و عوالم ملکوت و مجردات سرچشمه می گیرد و نازل می شود و دست بلند کردن دست ها به سوی بالا در وقت دعا در واقع نوعی تشبیه آسمان عالم مادی و محسوس به عالم ملکوت و معقول و مجرد است و در واقع درخواست نزول رحمت الهی و سرازیر شدن نعمت های ربانی از عالم ملکوت و مجردات به عالم ماده و محسوسات و از جمله نزول رحمت حق بر فرد دعا کننده است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.