دعا گرفتن از دعانویس ۱۳۹۷/۰۲/۰۶ - ۴۶۷ بازدید

با عرض سلام من پسرم ترسیده بود چند وقت پیش بردم دعا نویس براش دعای ترس نوشت و گفت همزاد داره و تا دوازده سالگی باید دعا همراهش باشه و هرسال دعاش باید دوباره نوشته بشه میخواستم بپرسم اگر این بچه پیش یک زن باردار یا تازه زایمان کرده و شیرده بره اشکال داره چون به من گفتن نباید بره چون ممکنه اون بچه بمیره آیا درسته یا نه میتونم رفتنی دعا رو از گردنش در بیارم و ببرم یا نه.ممنون میشم جواب بدید

با عرض سلام و سپاس از اینکه مرکز ما را برای پاسخ و راهنمایی برگزیده اید، پرسشگر گرامی، در مورد دعانویس ها، باید دانست که بسیارى از این افراد شیادانى هستند که از عقاید مردم، سوء استفاده مى کنند. بنابراین باید در برخورد با آنان هشیار بود. براى دعا به درگاه خداوند نیازى به واسطه و دعانویس نیست، بلکه هر کس مى تواند براى رفع مشکلات خود به درگاه او عرض حاجت نماید و از اعمال نیک براى تقرب به درگاه خداوند بهره ببرد. مگر آن که به افراد وارسته و اهل دل دسترسى داشته باشیم که به طور یقین دعاى آنان و نفوذ کلام آنان تأثیر ویژه اى دارد.
رجوع به دعانویس ها در سنت و سیره پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و امامان علیهم السلام نبوده و بزرگان دین هیچگونه توصیه ای در این باره ندارند؛ لذا بهترین روش در هر کاری، تعقل و تدبیر شخصی و مشورت با خردمندان و توکل بر خدا و پرداخت صدقه و خواندن دعاهای معتبر است.
گفتنی است بسیاری از این گونه افراد، که به اسم دعانویس فعالیت می کنند با تجربه ای که در قیافه شناسی دارند بسیاری از حالات مشترک را مطرح می کنند که تصور مخاطب این است که آنها خبر دقیق دارند. در حالی که تشخیص این گونه امور از چهره افراد بستگی به تجربه دارد و همیشگی نیست.
عده ای وقتی با حوادث ناگوار مواجه می شوند راه های انحرافی و غیر دینی را بر می گزینند؛ مثلاً وقتی با مشکلی در زندگی روبرو می شوند پیش رمّال و فال گیر و دعانویس و امثال آنها می روند که شرعاً کار نادرستی است و عده ای دیگر در این حال متوجه خدا می شوند و چاره کار را از دین و علمای دین می پرسند و علما از روایات اهل بیت علیهم السلام چاره کار را یافته و در اختیار شخص می گذارند که راه درست همین است.
لذا همانطور که گفته شد انجام کارهایی مانند مراجعه به رمال و دعانویس برای رفع مشکلات منشأ دینی و روایی ندارد و اگر هم بر فرض موردی جواب دهد ممکن است تصادفی باشد و اثرِ حاصل، مربوط به عامل دیگری بوده است نه انجام این عمل و مانند آن.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.