دعوا با دوست ۱۳۹۷/۰۱/۲۹ - ۱۷۳۱ بازدید

ایا دعوا کردن با دوست خود موجب گناه می شود؟

اگر دعوا و درگیری شما موجب آسیبهای روحی ، جسمی و مالی شده ، گناه وحق الناس به گردن شما آمده ، بنابراین باید از دوست خود حلالیت طلبیده و خسارتی که بر او وارد کرده اید جبران کنید .
مثال آسیب روحی و معنوی
اگر در دعوا به او دشنام داده یا تهمت زده و یا آبروی اورا برده اید باید از او حلالیت بطلبید و به جبران آنها بپردازید .
مثال آسیب جسمی و مالی
اگر دعوا به درگیری فیزیکی انجامیده و موجب آسیب به بدن یا مالی از او شده ، باید از او حلالیت طلبیده و خسارتی که بر او وارد کرده اید جبران کنید .
جبران حق الناس
احکام و مسائل مربوط به حق الناس دو قسم است:
الف . امور غیرمالى (مانند غیبت، تهمت، هتک حرمت و...). ب . امور مالى (مانند بدهى، مظالم، خمس، زکات و...)

الف . امور غیرمالى
در حقوق مردم که غیر مالی است ( غیبت، تهمت، هتک حرمت و...) باید از طرف مقابل حلالیت طلبید ، امااگر کسب حلالیت ملازم فساد و ناراحتی بیشتر می شود و امکان پذیر نیست، طلب بخشش از خداوند و انجام خیرات از طرف او کافی است و لازم نیست حتما کسب حلالیت صورت گیرد.
مثلا درفرض سؤال، که جبران آن حقوق ذکر شده مانند غیبت ،از راه طلب حلالیت از خود صاحب حق ممکن نباشد، راههای دیگری که ممکن است ما را به نتیجه برساند طی می کنیم، مثلا:
1- برای صاحبان حق دعا کنید، طلب مغفرت وآمرزش گناهان ایشان را داشته باشید .
2- ازطرف ایشان صدقه بدهید وانفاق مالی کنید.
3- ازطرف ایشان به زیارت بروید.
4- در غیاب ویا حضور از آبروی ایشان دفاع کنید .
5- هرکار خیری که ممکن است برای ایشان سود دنیوی ویا اُخروی داشته باشد انجام دهید.
ب . امور مالى و جسمی (مانند بدهى، مظالم، خمس، زکات ، دیه و...)
اگر حق الناس ازامور جسمی بود ( آسیبی به بدن کسی وارد کرده اید ) باید دیه اورا پرداخت کنید .
اگر حق الناس از امور مالی است، مثلاً در معاملات و یا معاشرت هاى دیگر خداى ناکرده مالى از کسى تلف یا غصب کرده و یا کلاه بردارى و دزدى انجام داده باید مثل آن را اگر مثلی است و قیمت آن را اگر قیمتی است به صاحبانش برگرداند و می تواند به واسطه شخص دیگر و یا پست یا در حساب جاری آنها واریز کند و یا رضایت آنها را به نحوی کسب کند .
اگر صاحب مال و حق مالی را نمی شناسیم و یا اگر از دنیا رفته، بازماندگان آنها را نمی شناسیم و به ورثه او دسترسی نداریم باید با اجازه از مرجع تقلید از طرف او به فقیر صدقه دهیم. البته لازم نیست مبلغ سنگینی را یک دفعه صدقه بدهید؛ بلکه متناسب با وضع مالیتان به تدریج از طرف صاحب حق صدقه بدهید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.