دفاع از دین ۱۳۸۷/۰۶/۲۶ - ۱۹۳۵ بازدید

من در یکی از مطالب یکی از سایت های دانشجویی چنین متنی را خواندم (که اسلام را به طور صد در صد غلط بیان می کرد) می خواستم اگر می شود نظر شما و چگونگی تکذیب این متن را از نظر شما بدانم؟ (لازم به ذکر است خودمن نیز هیچ گونه اعتقادی به این متن ندارم)
«من بهترین دین دنیا هستم، اما پایه هایم به قدری سست است که با یک شبهه به لرزه در می آیم! هر گاه خواستید از من دفاع کنید، بداخلاق شده و سعی کنید تا جایی که می توانید به طرف مقابل فحش و ناسزا بگویید! هر گاه دیدید کسی در پیروی از من تخلف کرد، او را ملحد و کافر خطاب کرده و مطمئن باشید که بارها از او برتر و بالاترید، شما به راه راست هستید، پس دیگران را به راه راست هدایت کنید، اگر دیدید هدایت نشدند، با تلخ زبانی و نهایتا با چوب و چماق هدایتشان کنید!
یکدیگر را تحقیر کنید تا شأن شما افزایش بیابد!
همواره عصبانی و اخمو باشید!»


روشن است که این متن نه یک انتقاد بلکه یک نوع عقده خالی کردن و نوعی فحش و ناسزا گفتن است ؛ لکن زیر نوعی چتر روانی که فحش دهنده در سایه آن ناسزا گویی خود را پنهان می کند و خود را آدم متشخّصی جلوه گر می سازد.
در مجلّات و روزنامه ها و سایتها و وبلاگها ، از این گونه سخنان ، در باب اسلام ، و هر مکتب و انسان راست و درستی بسیار گفته می شود. امّا جز انسانهایی از تیپ نویسنده همین متن ، گوش به چنین سخنان بی سند و خلاف واقعی نمی دهند. متن زیر را می توانید به عنوان جواب در بخش نظرات این وبلاگ قرار دهید.
« من بهترین و تنها دین منطقی دنیا هستنم که تمام پایه هایم بر شانه های استوار عقل برهانی قرار دارد و کسی حق ندارد اصول مرا بدون دلیل عقلی بپذیرد. نازل کننده من در آیه 125 سوره نحل ، در سخنی شیرنتر از عسل به پیامبر و پیروانش امر کرده است:« ادْعُ إِلى سَبیلِ رَبِّکَ بِالْحِکْمَةِ وَ الْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ وَ جادِلْهُمْ بِالَّتی هِیَ أَحْسَن . ــــــ با حکمت و اندرز نیکو ، به راه پروردگارت دعوت کن! و با آنها به روشى که نیکوتر است ، استدلال و مناظره نمای!» و پیروان من بندگان مهر و رحمتند. « وَ عِبادُ الرَّحْمنِ الَّذینَ یَمْشُونَ عَلَى الْأَرْضِ هَوْناً وَ إِذا خاطَبَهُمُ الْجاهِلُونَ قالُوا سَلاما. ـــــ بندگان خدای رحمان، کسانى هستند که با آرامش و بى تکبّر بر زمین راه مى روند؛ و هنگامى که جاهلان آنها را (به طعنه) مخاطب سازند ، به آنها سلام مى گویند.» من تنها دینی هستم که با ندای بلند تحدّی کرده و همه مدّعیان حق را به مبارزه طلبیده ام ، اگر راست می گویند که حقّند چرا جواب مرا نمی دهند. خدایی که مرا نازل کرده گفته است:« وَ إِنْ کُنْتُمْ فی رَیْبٍ مِمَّا نَزَّلْنا عَلى عَبْدِنا فَأْتُوا بِسُورَةٍ مِنْ مِثْلِهِ وَ ادْعُوا شُهَداءَکُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ إِنْ کُنْتُمْ صادِقینَ .: و اگر در باره آنچه بر بنده خود نازل کرده ایم شک و تردید دارید،( دست کم) یک سوره همانند آن بیاورید ؛ و گواهان خود را ــ غیر از خدا ـــ براى این کار ، فرا خوانید اگر راست مى گویید.»(البقرة:23) ای مدّعیان حقیقت ! حقّ یکی بیش نیست خدا را نسزد که دو حقّ متضادّ و متناقض بفرستد. پس یا شما حقّید یا من ؛ اگر شما حقّید به جای آنکه تهمت بزنید بیایید و با عالمان من در پای میز مناظره بنشینید. مدارا شعار من ، خوشرویی زینت پیروانم و صلابت زره روحشان است. برهان می آورم و برهان می پزیرم « قُلْ هاتُوا بُرْهانَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ صادِقین : بگو برهانتان را بیاورید اگر راست می گویید. پیروانم را فرمان داده ام که بحث کنند و حقّ را از باطل آشکار کنند ولی کسی حقّ ندارد دیگری را با زور وادار به ایمان آوردن به من کند.« لا إِکْراهَ فِی الدِّینِ قَدْ تَبَیَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَیِّ : در قبول دین، اکراهى نیست. (زیرا) راه درست از راه انحرافى، روشن شده است » از چهار کس متنفّرم : آنکه تعقّل نمی کند « إِنَّ شَرَّ الدَّوَابِّ عِنْدَ اللَّهِ الصُّمُّ الْبُکْمُ الَّذینَ لا یَعْقِلُونَ . ـــ بدترین جنبندگان نزد خدا، افراد کر و لالى هستند که اندیشه نمى کنند»(الأنفال:22) ، آنکه خود را مسلمان و عالم می نامد ولی خلاف احکام من عمل می کند ، آنکه خود را مسلمان و عابد می نامد ولی اهل فهم و مدارا با مخالف نیست ، آنکه حق را درک نموده ولی با سخنان مغالطه آمیز می خواهد حق را باطل جلوه دهد.»

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
چقدر زیباوشیوا عالی عالی

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.