دفتر پانزدهم پرسشها و پاسخهای دانشجویی - ولایت فقیه و جمهوری اسلامی ایران ۱۳۹۵/۶/۱۱ - ۱۱۰ بازدید

مقدمه
آنچه پیش رو دارید، بخشى از سؤالات حوزه «اندیشه سیاسى» است که طى سالیانى چند به این اداره رسیده و اکثر پرسش ها از سوى پژوهشگران ارجمند، جناب حجت الاسلام حمیدرضا شاکرین و جناب آقاى علیرضا محمدى(زیدعزّه) پاسخ داده شده و به رشته تحریر درآمده است.
لازم به ذکر است پرسش هاى رسیده به طور معمول چند وجهى است؛ از این رو در مواردى، تکرارهایى به چشم مى خورد.

بخش اوّل : دین و سیاست | بخش دوّم : ولایت  فقیه
بخش سوّم : نظام جمهورى اسلامى ایران


نظیم و نظارت: نهاد نمایندگى مقام معظم رهبرى در دانشگاه ها
معاونت مطالعات راهبردى ـ اداره مشاوره و پاسخ
مؤلفان: حمیدرضا شاکرین و علیرضا محمدى
تایپ و صفحه آرایى: طالب بخشایش
انتشارات: دفتر نشر معارف
نوبت چاپ: دهم (سوم از ویراست دوم)، بهار ۸۹
شابک: ۳-۲۶-۸۵۲۳-۹۶۴-۹۷۸

مراکز پخش:
قم: معاونت مطالعات راهبردى نهاد، تلفن ۲۹۰۴۴۴۰
قم: خیابان شهدا، کوچه ۳۲، پلاک ۳، تلفن و نمابر: ۷۷۴۴۶۱۶
فروشگاه ۱ قم: خ شهداء، روبه روى دفتر رهبرى، تلفن ۷۷۳۵۴۵۱ نمابر ۷۷۴۲۷۵۷
فروشگاه ۲ تهران: خ انقلاب، چهار راه کالج، جنب بانک ملت، پ ۷۱۵، تلفن ۸۸۹۱۱۲۱۲ نمابر ۸۸۸۰۹۳۸۶
نشانى اینترنت: www.nashremaaref.ir - پست الکترونیک: info@porseman.org


مقدمه:
«پرسش گرى» از آغاز آفرینش انسان، رخ نمایى کرده؛ بر بال سبز خود، فرشتگان را نشانده؛ بر برگ زرد خود شیطان را افشانده و در این میان، مقام «آدمیت» را نشان داده است. آفتاب کوفه چه زیبا فرموده است:
«مَن اَحسَنَ السؤال عَلِمَ» و «من عَلِمَ اَحسَنَ السؤال».
هم سؤال از علم خیزد هم جواب
همچنانکه خار و گُل از خاک و آب

آرى! هر که سؤال هایش آسمانى است، دانش و بینش پاسخش خواهد بود. پویایى و پایایى «جامعه» و «فرهنگ»، در گرو پرسش هاى حقیقت طلبانه و پاسخ هاى خِردورزانه است.
از افتخارات ایران اسلامى، آن است که از سویى، سرشار از جوانانى پاک دل، کمال خواه و پرسش گر است و از دیگر سوى، از مکتبى غنى برخوردار است که معارف بلند آن، گوارا نوش دل هاى عطشناک پرسش گر و دانش جو است.
اداره مشاوره و پاسخ معاونت مطالعات راهبردى نهاد، محفل انسى فراهم آورده است، تا «ابر رحمتِ» پرسش ها را به «زمین اجابت» پذیرا باشد و نهال سبز دانش را بارور سازد. ما اگر بتوانیم سنگ صبور جوانان اندیشمند و بالنده ایران پرگهرمان باشیم، به خود خواهیم بالید.
این اداره داراى نه گروه علمى و تخصصى، به شرح زیر است:
۱. گروه قرآن و حدیث؛
۲. گروه احکام؛
۳. گروه تربیتى و روان شناسى؛
۴. گروه اندیشه سیاسى؛
۵. گروه فلسفه و کلام؛
۶. گروه فرهنگى، اجتماعى؛
۷. گروه تاریخ و سیره؛
۸. گروه اخلاق و عرفان؛
۹. گروه حقوق و فلسفه احکام.

آنچه پیش رو دارید، بخشى از سؤالات حوزه «اندیشه سیاسى» است که طى سالیانى چند به این اداره رسیده و اکثر پرسش ها از سوى پژوهشگران ارجمند، جناب حجت الاسلام حمیدرضا شاکرین و جناب آقاى علیرضا محمدى(زیدعزّه) پاسخ داده شده و چندى از پرسش ها نیز به قلم جناب حجت الاسلام حسنعلى على اکبریان(زیدعزّه) به رشته تحریر درآمده است.
لازم به ذکر است پرسش هاى رسیده به طور معمول چند وجهى است؛ از این رو در مواردى، تکرارهایى به چشم مى خورد.
از سوى دیگر در چینش و ساختار بندى مطالب، نمى توان متن نظام مندى را انتظار داشت. تفاوت مخاطبان و مقتضیات پاسخ دهى به افراد نیز، یکدست بودن مطالب را تحت تأثیر قرار مى دهد. در عین حال امید مى رود که مجموعه حاضر، براى تشنه کامان و جویندگان حقیقت سودمند افتد و روزنه اى به سوى روشنایى فرارویشان بگشاید.
برآنیم ـ اگر خداوند توفیق فرماید ـ به تدریج ادامه این مجموعه را تقدیم شما خوبان نماییم. پیشنهادها و انتقادهاى سازنده شما، راهنماى ما در ارائه شایسته و پربارِ مجموعه هایى از این دست خواهد بود.
در پایان از تلاش هاى مخلصانه مؤلفان محترم و مجموعه همکاران اداره مشاوره و پاسخ، به خصوص حجت الاسلام صالح قنادى(زیدعزّه) که در آماده سازى این اثر تلاش کرده اند، تشکر و قدردانى مى شود و دوام توفیقات این عزیزان را در جهت خدمت بیشتر به مکتب اهل بیت (علیهم السلام)  و ارتقاء فرهنگ دینى جامعه به خصوص دانشگاهیان از خداوند متعال مسألت داریم.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.