دفع آنتی تزها ۱۳۹۰/۱۰/۰۴ - ۲۵۰ بازدید

التقاط، نفاق، دگردیسی قدرت طلبی و اشرافی گری (دنیاطلبی) این آنتی تز را شکل داده است. در بخشی از این جریان یکی از این عوامل و در بخش های دیگر تعدادی از این عوامل قابل پیگرد است. مثلاً التقاط این جریان...

۱-اولین سوال این است که چه اتفاق سیاسی و تاریخی مهمی در روز ۹ دی رخ داد که این روز را در تقویم مناسبت های ملی و انقلابی ما جا داده است؟

التقاط، نفاق، دگردیسی قدرت طلبی و اشرافی گری (دنیاطلبی) این آنتی تز را شکل داده است. در بخشی از این جریان یکی از این عوامل و در بخش های دیگر تعدادی از این عوامل قابل پیگرد است. مثلاً التقاط این جریان...

1-اولین سوال این است که چه اتفاق سیاسی و تاریخی مهمی در روز 9 دی رخ داد که این روز را در تقویم مناسبت های ملی و انقلابی ما جا داده است؟

در روز نهم دی ماه 1388، با حضور حماسی و خودجوش مردم، نظام جمهوری اسلامی یعنی بزرگ ترین دستاورد انقلاب اسلامی، پس از هشت ماه ناپایداری و آشوب به مسیر ثبات و پایداری برگشته و تلاش ضدانقلاب و بیگانگان برای براندازی نظام در برخورد با موج توفنده مردم در حمایت از نظام و رهبری متوقف شده است، چرا که تا پیش از این حماسه مردمی، لایه هایی از فتنه گران و حامیان بیرونی آنان، استمرار فتنه را حمل بر پدید آمدن بحران مشروعیت، بحران سلطه و بحران توده ای و شکستن ساختار قدرت در نظام جمهوری اسلامی برآورد ترده بودند.

2- چه عواملی موجب شده بود که چنین برداشتی در بین مخالفان و دشمنان انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی شکل بگیرد؟

عوامل مختلفی در پدید آمدن این برداشت نقش داشته که سابقه آن به سال ها پیش بازمی گردد و در این نمونه ها قابل مشاهده است: انشعاب در بین نیروهای انقلاب و گرایش بخشی از آنان به لیبرالیسم با ادعای تهنه شدن تفتر انقلابی و پشیمانی از وقوع انقلاب، تئوری سازی های به ظاهر اصلاح طلبانه علیه نظام، تهاجم تبلیغاتی علیه نهادهای محافظ و حامی نظام مانند شورای نگهبان، صدا و سیما، سپاه و بسیج، ارتباط گیری با ضدانقلاب و اجانب از طریق کنفرانس برلین و نشست قبرس ته زمینه ائتلاف های شوم را فراهم ساخت.مجموعه رویکردها و اقدامات فوق، به همان میزان که تردید نیروهای خودی را به اصلاح طلبان برانگیخت، طمع دشمنان و مخالفان نظام و امید آنها را به ا صلاح طلبان پدید آورد.پس از انتخابات بود که این فرایند وارد مرحله خطرناک تری شد و مواردی مثل متهم ساختن نظام به تقلب و سپس بی اعتنایی به سازوکار قانونی و اغتشاشات متعدد و اهانت به امام(ره)، این برداشت را برای غیرخودی ها پدید آورد که امروز آنتی تز نظام را باید در درون نظام جست وجو کرد و تمامی امکانات را در اختیار آن قرار داد.

3- چه عواملی در پدید آمدن این آنتی تز در درون نظام نقش داشته است ؟

اگر بخواهیم پاسخ این سوال را خلاصه کنیم، باید گفت: التقاط، نفاق، دگردیسی قدرت طلبی و اشرافی گری (دنیاطلبی) این آنتی تز را شکل داده است. در بخشی از این جریان یکی از این عوامل و در بخش های دیگر تعدادی از این عوامل قابل پیگرد است. مثلاً التقاط این جریان را از همان ابتدا رنج می داده و گروه هایی از این جریان زمانی چپ را از مدل شوروی سابق تقلید می کردند و پس از فروپاشی شوروی، تحت تأثیر نظم نوین جهانی، جهانی سازی و منتهی شدن آخرالزمان بر لیبرال دموکراسی به لیبرالیسم رو آوردند.نفاق، هم در شکل قدیمی و سنتی آن و هم شکل جدید در بخشی از این جریان قابل گمانه زنی است.دگردیسی هم حاصل برخی رفت و آمدها به خارج از کشور و تحصیلات عالی بدون برخورداری از بنیه فکری دینی و انقلابی به نفی نظام ولایی انجامید و آن را به نظام سلطانی تشبیه ترد. این دگردیسی سبب شد ته حتی به نفی عصمت امامان شیعه و سلب تقدس از قرآن برسند و وجود امام عصر(عج) را نیز منکر شوند.قدرت طلبی و اشرافی گری نیز درد مشترک برخی از اشخاص و گروه هایی است که تبدیل به آنتی تز نظام شده اند و تصور آنان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری این بود که آخرین فرصت را برای تغییر روند مخالفت با اشرافی گری داشته و باید به سرعت سیکل گردش نخبگی را به نفع خویش احیا تنند. آخر اینکه ضعف بصیرت و تنزیل خطر براندازی و یا ضربه زدن به اقتدار و امنیت نظام به دعوای انتخاباتی نیز بعضی ها را که حتی در سطوح نخبگی و خواص بودند، به ورطه امتحان و مخلوط شدن با آنتی تزها قرار داده است.

4- نخبگان و خواص در کجای این واقعه یعنی 9 دی قرار می گرفتند؟

خواص و نخبگان دو گروه بودند؛ یک گروه که در رأس آنان مقام معظم رهبری بود و به روشنگری در برابر فتنه پرداختند و اقدام آنان در راستای جذب حداکثری و دفع حداقلی بود تا بدون نیاز به برخوردهای سخت و فیزیکی و دادن مهلت به فریب خوردگان امکان جمع کردن فتنه با هزینه پایین و جلوگیری از ریزش نیروها فراهم شود.گروه بعدی هم کسانی بودند که نتوانستند به موقع حق را تشخیص دهند و با نگاه به سابقه سران فتنه و برخی خواص همراه و با داشتن انتقاد نسبت به عملکرد و رویکرد احمدی نژاد به سکوت پرداختند و به اصحاب سکوت مشهور شدند. عده ای از این گروه حتی فتنه را به دعوای انتخاباتی تنزیل داده و لذا انتظار داشتند، نظام با دو طرف ماجرا یکسان برخورد کند. آنها حتی در زمانی ته شعله های فتنه به اوج هم رسید، حرتتی به نفع نظام انجام ندادند و مهر مردودی بر تارنامه عملتردشان خورد.

5- بالاخره چه شد که مردم تصمیم گرفتند در 9 دی به خیابان ها آمده و حجت را بر فتنه گران تمام کرده و به فتنه گری پایان دهند؟

عواملی ته باعث شد مردم در روز نهم دی حضور حماسی و گسترده پیدا تنند، ناشی از موارد زیر بود:

- روشنفکری های رهبر معظم انقلاب و عده ای از نیروهای فکری نظام و انقلاب که در شناخت واقعیت های فتنه موثر بود.

- افراطی گری های فتنه گران و روشن شدن ماهیت برانداز و ساختارشکنی حرکت آنان که دیگر بهانه ای برای پوشش دادن اغتشاشات به عنوان نزاع انتخاباتی باقی نگذاشته بود.

- همراهی آشکار ضدانقلاب و بیگانگان با فتنه گران که حمایت سران آمریکا و رژیم صهیونیستی و منافقین و سلطنت طلب ها هیچ تردیدی در ماهیت ضدانقلابی فتنه باقی نگذاشته بود.

- اعترافات دستگیرشدگان که زوایای مختلفی از انحرافات و خیانت های فتنه گران را برای مردم آشکار کرد.

6 - چرا باید این روز را در تقویم ملی کشور زنده نگه داشت؟

به نظر می رسد به چند دلیل باید این روز را زنده نگه داشت: اول به خاطر قدرت ناشی از مردم و حفظ بنیه دفاع مردمی از نظام. دوم برای یادآوری و درس دادن به فتنه گران و منحرفان که فکر بازتولید فتنه را با یادآوری این سیلی محکم از ذهن بیرون تنند. سوم برای به رخ کشیدن عمق راهبردی و پشتوانه بی بدیل مردمی نظام جمهوری اسلامی و پیوند امام و امت که استحکام و اقتدار مردمی نظام را برای دشمنان و مخالفان روشن می کند.

منبع:دفع آنتی تزها ، رسول سنایى راد ، بصیرت، 90/10/04

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.