دفع حسادت حسود -تأثیر حسادت ۱۳۹۱/۱۰/۲۱ - ۳۳۶۲ بازدید

س.آیا حسادت اطرافیان درشخص تأثیر دارد.لطفا بهم یه سوره ای یا یک دعایی معرفی کنید که از دست آدم های حسود آرامش بگیرم وحسادت آنها اثری برای من نداشته باشد.

در پاسخ به مطالب زیر توجه کنید .
۱.به تصریح قران کریم بهترین را ه برای مصون ماندن از شر حسادت پناه بردن به خداوند است . قرآن مجید در ایه ۵ سوره مبارکه فلق به پیامبر ص دستور مى دهد که از شر حاسدان به خدا و رب فلق پناه ببرد : وَ مِنْ شَرِّ حاسِدٍ إِذا حَسَد .گر چه مخاطب در این سوره و آیه شخص پیامبر ص است ولى مسلما منظور الگو و نمونه است و همه باید از شر حسودان به خدا پناه ببرند.
۲.خواندن معوذتین یعنی سوره ناس و فلق برای دفع چشم زخم ناشی از حسادت مفید و مؤثر است و در روایت آمده است که پیامبر(ص) دو فرزندش امام حسن و امام حسین(ع) را با خواندن این دو سوره در پناه خداوند در می آوردند و از چشم زخم و بدخواهان حفظ می کردند.
۳. مهمترین نکته در اینجا این است که اگر خصوصیت و امتیازی در انسان وجود دارد که باعث جلب توجه فراوان و برانگیختن حساسیت دیگران و ایجاد حسادت در آنها می گردد، نباید این ویژگی و امتیاز را زیاد در معرض دید و تماشای دیگران قرار داد بلکه باید تا امکان دارد آن را از نظرها پنهان و پوشیده داشت. این کار هم کمک به خودتان است چون باعث می شود توجه دیگران زیاد به شما جلب نگردد و مورد حسادت قرار نگیرید و از گزند آزار واذیت بدخواهان و حسودان درامان بمانید و هم کمکی به حسودان است که کمتر تحریک می شوند و این خصلت زشت کمتر در آنها بروز و ظهور می یابد.
۴.تجربه نشان داده است که فاصله گرفتن و قطع رابطه با کسی که حسادت می ورزند باعث تشدید حسادت و شعله ور شدن آتش آن می گردد و برعکس ارتباط دوستانه داشتن و برخورد مناسب و خوب با آنها باعث سرد شدن آتش حسادت و کمرنگ شدن آن می گردد و در مواردی باعث می گردد فرد حسود از بروز حسادتش شرمنده و منفعل گردد و خود را به این خاطر سرزنش نماید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
یعنی با رعایت این کار ها امنیت کامل از چشم زخم ایجاد میشه ؟چهار قل و ان یکاد و صدقه و رابطه ی دوستی متعادل
پرسمان
سلام علیکم، برای دفع چشم زخم بهترین کار این است که به راهکارهایی که در روایات اسلامی وارد شده عمل شود . رسول اکرم(ص) فرمود: «چشم زخم واقعیت دارد و مرد را در قبر و شتر را در دیگ قرار مى دهد»، (بحارالانوار، ج ۶۳، ص ۲۶ ) کنایه از این که شتر در اثر چشم زخم مریض مى شود و صاحبش از ترس تلف شدنش او را ذبح مى کند.از رسول گرامى اسلام روایت شده که آن حضرت روزى از قبرستان بقیع مى گذشت. در آن جا فرمود: «به خدا قسم بیشتر اهل این قبرستان به سبب چشم زخم در این جا آرمیده اند»، (تفسیر منهج الصادقین، ج ۹، ص ۳۹۱ )راه های ذیل برای دفع چشم زخم مفید و موثر است :
الف) یاد کردن خداوند؛ از امام صادق(ع) روایت شده است: «هر کس از سیرت و صورت برادر مسلمانش خشنود شود، خدا را یاد کند؛ زیرا وقتى خداوند را به یاد آورد ضررى به برادر مؤمنش نمى رسد»، (بحارالانوار، ج ۶۰ ، ص ۲۵)
ب ) گفتن «تبارک اللّه احسن الخالقین؛ امام صادق(ع) فرمود: «کسى که چیزى از برادرش او را متعجب ساخت این جمله را بگوید، زیرا چشم زخم حق است . همان، ص ۲۶
ج ) گفتن «امنتُ باللّه و صلى اللّه على محمد و آله»؛ پس از آن اثر چشم زخمى خنثى مى گردد.
د ) قرائت سوره «ناس» و «فلق» هنگام ترس از چشم خوردن، (همان، ج ۹۲) نوشتن سوره هاى «حمد»، «اخلاص»، «ناس»، «فلق» و «آیة الکرسى» در ورقه اى و به همراه داشتن آن، (همان، ص ۲۵ )
و ) قرائت سه مرتبه ذکر «ماشاءاللّه لاحول ولا قوة الا باللّه العلى العظیم» به هنگام ترس از چشم خوردن یا چشم زدن، همان، ص ۲۶
اما نکته ای که قابل ذکر می باشد این است که واقعیت داشتن چشم زخم منافاتی با اراده و خواست و قدرت خداوند ندارد بلکه این مسأله نوعی قدرت ماوراء الطبیعه است که خداوند آن را قرار داده مانند بسیاری از کارهای دیگر که به واسطه تربیت و قدرت روح آدمی قابل تحقق است.

میهمان
دوخترم چیش خورده بد اخلاق شده

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.