دلیل پیشرفت وهابیت ۱۳۹۱/۵/۷ - ۲۰ بازدید

دلیل اصلی پیشرفت وهابیت چیست؟

فعالیتهای گسترده سیاسی و اقتصادی وهابی ها در عرصه بین المللی و منطقه ای و ضعف اقتصادی سیاسی و نظامی کشورهای اعراب منطقه یکی از عوامل تثبیت توسعه و پیشرفت وهابی ها در میان کشورهای عربی است. فعالیتهای سیاسی این گروه که از سالهای دهه ۱۹۶۰ م در منطقه خاورمیانه و حوزه خلیج فارس رو به افزایش بود پس از افزایش فوق العاده درآمد نفت در سال ۱۹۷۳ م به طرز چشمگیری در منطقه و جهان گسترش یافت.گسترش روابط دیپلماتیک که ناشی از قدرت اقصادی و پیرو آن نفوذ ساسی وهابیان بود سبب افزایش اعتبار سیاسی این گروه در منطقه شد در این زمینه نقشی که دولتهای غربی در راستای افزودن بر اعتبار وهابی ها در منطقه بازی کرده اند و می کنند قابل توجه است در حال حاضر عربستان با ۷۷ کشور جهان روابط دیپلماتیک دارد که همگی در آن کشور دارای سفارتخانه هستند و از این تعداد ۶۸ کشور سفیر مقیم در عربستان دارند.با آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران فعالیت دیپلماتیک سران وهابی افزایش فوق العاده ای یافت و حاکمان وهابی تحت آموزش های متحدان غربی خود به ویژه آمریکا طرحهایی برای حل مسائل منطقه ارائه کردند در ماه فوریه سال ۱۹۸۱ م یعنی چند ماه پس از آغاز جنگ تحمیلی کنفرانس سران عرب در طائف به خواست عربستان و با شرکت صدام حسین تشکیل شد تا موضع اعراب منطقه در قبال دولت جمهوری اسلامی ایران هماهنگ شود.
از نظر غرب و رژیم عربستان لازم بود که با در گرفتن جنگ تحمیلی در منطقه خلیج فارس نیروهای موجود در منطقه تا حد ممکن با کنار گذاشتن اختلافهایشان به صورتی یکپارچه در قبال این جنگ بگیرند و در صورت نیاز در روند آن مداخله کنند تا درنهایت باعث اتلاف هر چه بیشت نیروهای دو طرف گردد.
به این منظور در اسفند ماه ۱۳۵۹ ش در بیانیه ای که در ریاض منتشر شد طرح تشکیل شورایی از ۶ کشور جنوبی خلیج فارس اعلام گردید و در اردیبهشت ماه ۱۳۶۰ دولت عربستان در پی تماسها و فعالیتهای شدیددیپلماتیک یک ساله خودهمراه با کویت، امارات عربی متحده، عمان، قطر و بحرین شورای همکاری راتشکیل داد.
هدف از تاسیس این شورا که در ظاهر حفظ امنیت کشورهای منطقه خلیج فارس و برقراری همکاری اقتصادی ، فرهنگی و اطلاعاتی میان آنهاست در اصل مقابله با دولت جمهوری اسلامی ایران و ایستادگی در مقابل گسترش نفوذ عقیدتی آن در منطقه بود.
رژیم وهابی همواره از نفوذ سیاسی و دیپلماتیک خود در میان کشورهای عضو اوپک به ویژه کشورهای عرب عضو این سازمان در راستای حفظ منافع اقتصادی غرب بهره برداری کرده است.
کوتاه سخن اینکه ضعفهای ذاتی بیشتر دولتهای عرب منطقه و شکست رژیم بعثی عراق در جنگ تحمیلی علیه ایران و در نتیجه بی اعتمادی کشورهای منطقه نسبت به سیاستهای عراق سبب گشت رژیم وهابی عربستان با کمک و خواسته غربی ها و به ویژه آمریکا روز به روز نفوذ بیشتری درمنطقه به دست آورد و دولتهای کوچک این بخش از جهان را بیش از پیش بهخود وابسته سازد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.