دلیل تجرد حضرت معصومه(ع) ۱۳۹۷/۱۱/۱۶ - ۳۸۱ بازدید

به پرسش اصلی که عدم جمع شدن احادیث نبوی در ذم عزب بودن و عزب مردن و عدم ازدواج فاطمه معصومه هست پاسخی داده نشده است .
درباره علت اول : براساس احادیث نبوی نکاح سنت پیامبر(ص) است و مسلما امام معصوم برخلاف سنت پیامبر عمل نمی کند و محول کردن امر ازدواج به امام رضا (ص) نوعی اعلام امامت ایشان پس از خود هست .
درباره علت دوم : بعلت ادامه نسل از فرزندان پسر در سنت عربی هارون باید مانع ازدواج پسران امام کاظم (ع) می شد ، که همچین چیزی نبوده است ! درضمن هارون ارشید در سال ۱۹۳ ه.ق مرده است و جناب فاطمه معصومه در سال ۲۰۱ ه.ق وفات یافته است یعنی ۸ سال پس از مرگ هارون و در سن ۲۸ سالگی یعنی در زمان مرگ هارون ایشان ۲۰ ساله بودند ، که در دوران بعد هارون و قبل از فراخواندن امام رضا (ع) به خراسان توسط مامون بخاطر کشمکش بر سر سلطنت امین و مامون هیچ گونه فشاری بر اهل بیت نبوده که مانع ازدواج ایشان گردد .
درباره علت سوم : که پاسخش مانند قسم دوم است ، نوشتید اگر زنی دشمن امام علی (ع) باشد و مردی عاشق آن حضرت باشد در این صورت کفو نیستند ، که پیامبر(ص) با وجود محبت فراوانش به امام علی (ع) برخی همسرانشان کینه و دشمنی به امام علی (ع) حتی در زمان حیات پیامبر داشتند !
و عبدالله بن جعفر که با امام حسین (ع) همراهی نکرد و ایشان را یاری نکرد ! و سکینه دخت امام حسین (ع) همسر مصعب بن زبیر بوده اند ! براساس قسم اول که امام کاظم ازدواج دخترانش را محول به امام رضا می کنند مطمئننا امام کاظم امر ناشدنی را محول نکرده است ، مطمئنن خداوند رب العالمین و حکیم به فکر کفو آفریدگانش بوده است .

شاید بهترین جواب این باشد که همیشه بخشی ازمومنین هستند که شرایط ازدواج برای انها فراهم نمی شود حضرت معصومه(س) هم از این قاعده مستثنی نیست. اما مورخین برای توجیه این تجرد دلایل خود را گفته‌اند.
اما تجرد آن بانو از کمالات ایشان کم نکرده و در کامل الزیارة آمده است: «عن سعد عن الرضا علیه السلام قال: یا سعد من زارها فله الجنة» امام رضا علیه السلام فرمود: کسی که حضرت فاطمه معصومه را زیارت کند پاداش او بهشت است. از دیدگاه اکثر مورخین مهمترین دلیل تجرد حضرت معصومه (س) و سایر خواهرهای ایشان اختناق شدید حاکمیت عباسی بوده است.
دوران هارون الرشید دورانی است که امام هفتم با بدترین وضعیت در زندان عباسی به سر می بردند و خفقان و اختناق در عصر هارون الرشید به جائی رسیده بود که کسی جرأت نداشت به در خانه‌ امام کاظم(ع) آمد و شد کند. این وضعیت در دوران مامون نیز ادامه داشت و با وجود انکه وی به بهانه ولایت عهدی امام رضا (ع) مدعی حمایت از شیعیان بود، اما با مخالفین حکومت خود بخصوص شیعیان مخالف به شدت برخورد می کرد و گماردگان وی در سراسر حکومت عباسی شیعیان را به شدت اذیت و آزار می کردند.
لذا با وجود تأکید فراوان ائمه بر مسئله ازدواج، وضعیت خاندان اهل بیت به گونه ای نبود که دختران امام کاظم (ع) بتوانند براحتی ازدواج کنند و در نتیجه دختران ایشان مجرد مانده اند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.