دهه فجر ۱۳۸۹/۱۱/۲۴ - ۱۶۲۴ بازدید

۱- از ۱۲ تا ۲۲ بهمن چه اتفاقاتی افتاده است که این ده روز را اوج انقلاب ایران نامیده اند؟
۲- ما بعد از ۲۲بهمن هم اغتشاشاتی را در کشور دیده ایم که در کشاکش انقلاب رخ داده پس چرا بیست و دوم را روز پیروزی نام نهاده ناد؟
۳- آیا نامگذاری دهه فجر به این نام و انتخاب ده روز به عنوان دهه اتفاقی بوده یا خودمان برای اینکه انقلابمان را به آیات سوره ی فجر مرتبط کنیم، این ده روز را برگزیده ایم؟

در مورد علت نامیدن ۱۲ تا ۲۲ بهمن به عنوان اوج انقلاب اسلامى با وجود اینکه در روزهاى بعد نیز شاهد اغتشاشاتى در نقاط مختلف کشور بودیم باید بگوییم که همانگونه که مى دانید انقلاب اسلامى ایران داراى مراحل مختلفى بود که آغاز آن مربوط به حوادث سالهاى ۴۱ تا زمان تبعید امام خمینى ره به ترکیه بود که با این تبعید به ظاهر حرکتهاى انقلابى مردمى خاموش گشت هر چند که در این زمان نیز اقدامات انقلابى توسط نیروهاى انقلاب در حال انجام بود و به همین دلیل دهها مبارز انقلابى در طول این سالها در کشور دستگیر ، محاکمه و مجازات شدند و بسیارى از آنها در کنار زندانهاى طویل المدت به تبعید افتادند و برخى دیگر نیز در راه انقلاب اسلامى به شهادت رسیدند . لذا در طول سالهاى بعد از تبعید امام خمینى ( ره ) به ترکیه تا سال ۱۳۵۶ حرکت انقلابى عمدتا در سطح انقلابیون و به اصطلاح نخبگان جامعه محدود شده بود اما در سال ۱۳۵۶ و به دنبال برخى تحولات از جمله شهادت حاج آقا مصطفى خمینى و مجالس ختمى که براى وى برگزار شد و باعث افتادن دوباره نام امام خمینى بر سر زبانها شد و به ویژه پس از درج اعلامیه توهین آمیز روزنامه اطلاعات نسبت به امام خمینى با نام مستعار رشیدى مطلق ناگهان آتش زیر خاکستر انقلاب اسلامى مردم ایران شعله ور شد و دوره جدیدى از انقلاب اسلامى آغاز که در نهایت به پیروزى انقلاب اسلامى منجر گردید . بى تردید دراین دوره ، مهمترین تحولى که در روند انقلاب اسلامى ایران رخ داد تصمیم امام خمینى براى ورود به ایران بود . آن هم در زمانى که در اثر بالا گرفتن انقلاب شاه مجبور به فرار از کشور شده بود . لذا ورود امام خمینى به ایران و قرار گرفتن وى در کنار مردم و هدایت انقلاب از درون کشور آخرین ضربه ها را به نظام شاهنشاهى وارد مى کرد .
این بود که بختیار مذبوحانه تلاش مى کرد تا با ممانعت از ورود امام خمینى به خاک ایران مانع از تحقق سرنگونى نظام شاهنشاهى گردد و در این راستا تا چندین روز به بستن فرودگاهها اقدام نمود که سرانجام در اثر فشار مردم و تحصن علما و روحانیت در دانشگاه تهران و . . . مجبور به بازگشایى فرودگاهها شد . لذا ۱۲ بهمن به عنوان اولین روز ورود تاریخى امام خمینى به میهن آغازى بر پایان نظام ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهى به شمار مى آمد . به ویژه که امام خمینى در بهشت زهرا رسما ضمن غیر مشروع و غیر قانونى دانستن نظام شاهنشاهى اعلام نمود که به زودى دولت تعیین خواهد نمود . انتخاب دولت موقت نیز باعث سریع شدن روند سقوط رژیم شده و پس از تحولات فراوانى که در کتب تاریخى ذکر شده است و مقاومت خونینى که رژیم در برابر انقلابیون از خود به نمایش گذاشت و باعث شهادت دهها تن از انقلابیون شد در روز ۲۲ بهمن مجبور به عقب نشینى شده و رسما سقوط نظام شاهنشاهى در این روز اعلام شد . مهمترین اقداماتى که در این روز نشانه پایان نظام شاهنشاهى بود عبارت بودند از :
* اعلام بى طرفى ارتش که تاساعاتى قبل با آخرین تجهیزات در برابر مردم ایستاده بود و مهمترین عامل بقاى رژیم شاهنشاهى به شمار مى رفت و سقوط کلیه پادگان هایى که همچنان مقاومت مى کردند و فرار فرماندهان آنها
* افتادن اسلحه به دست مردم در پى سقوط پادگانها و شکسته شدن درب اسلحه خانه ها
* تسخیر رادیو وتلویزیون ملى توسط انقلابیون و پخش اعلامیه سقوط نظام شاهنشاهى از رادیو و تلویزیون ملى با صداى شهید محلاتى با عنوان صداى انقلاب مردم ایران
* دستگیرى سران ارتش ونیروهاى وابسته به رژیم شاهنشاهى توسط مردم
* فرار بختیار به عنوان آخرین مهره رژیم سلطنتى که قرار بود ناجى تاج و تخت سلطنت در غیاب محمد رضا پهلوى باشد .
* . . .
بنابر این باتوجه به تحولات ذکر شده در بالا عملا نظام شاهنشاهى سقوط کرده و قدرت رسما به دست نیروهاى انقلاب افتاد به گونه اى که همان زمان علاوه بر رادیو و تلویزیون روزنامه ها رسما سقوط نظام شاهنشاهى را اعلام نمودند به عنوان مثال تیتر یک روزنامه کیهان در ۲۳ بهمن ۱۳۵۷ چنین بود : « سقوط نظام ۲۵۰۰ ساله استبداد ، ارتش انقلاب شهرها را آزاد کرد . » ( سالنامه روزنامه کیهان دوره دوم جلد اول ، ۲۳ بهمن ۱۳۵۷ )
البته همانگونه که در سوال نیز اشاره شده است درگیرى ها در ۲۲ بهمن پایان نیافت بلکه در روزهاى بعد نیز شاهد درگیرى ها بودیم و حتى درگیرى هاى جدیدى آغاز شد اما واقعیت این است که ماهیت این درگیرى ها با درگیرى هاى قبلى تفاوت داشت چرا که درگیرى هاى قبل از ۲۲ بهمن در مبارزه انقلابیون با رژیم سلطنتى بود اما پس از این روز درگیرى انقلاب اسلامى تازه به پیروزى رسیده با کسانى بود که از شرایط نابسامان پیش آمده در صدد سوء استفاده بودند از جمله تجزیه طلبان که خواستار جدایى بخشهایى از خاک کشورمان بودند و یا منافقینى که به دنبال آشوب و بلوا و فتنه انگیزى بودند و یا سلطنت طلبانى که قصد اجراى کودتا داشتند که البته همه این توطئه ها با عنایات الهى ، درایت بى نظیر رهبرى انقلاب و حضور مردم در صحنه ، نا کام ماند ولى آنچه مهم است این است که پس از روز ۲۲ بهمن دیگر نظام شاهنشاهى وجود نداشت و انقلاب اسلامى ایران عملا به پیروزى رسیده بود و فقط درگیرى هایى در دوره تثبیت نظام داشت که آن هم نه با نظام طاغوت بلکه با فرصت طلبان بود که این قبیل مسائل و مشکلات همواره وجود داشته است . لذا مى توانیم این ده روز را دوره اوج انقلاب اسلامى ایران بنامیم و روز ۲۲ بهمن را روز پیروزى انقلاب اسلامى ایران .
در مورد سوال دوم شما که در باره علت نامگذارى این ده روز به دهه فجر مى باشد باید بگوییم که انقلاب اسلامى ایران به دلیل ماهیت اسلامى که داشت از همان ابتدا تلاش نمود تا تحولات خود را با آموزه هاى قرآنى هماهنگ کند و در این راستا یکى از مهمترین راهکارها استفاده از فرهنگ لغات دینى مى باشد . به عنوان مثال درانقلاب اسلامى واژگانى همچون جهاد ، مستضعف ، مستکبر ، مجاهد ، یوم الله ، طاغوت ، حکم ، حاکم ، ولى و . . . که همگى از فرهنگ دینى اخذ شده است مورد استفاده قرار گرفت که علاوه بر اینکه هر کدام بار معنایى خاصى داشته و کاربرد هاى اعتقادى خود را داشت عاملى مهم در معرفى ماهیت انقلاب اسلامى و نیز به صحنه کشاندن مردم بود . لذا یکى از این واژگان نیز که در این فرایند مورد استفاده قرار گرفت عنوان دهه فجر بود . به لحاظ لغوى فجر به معنى صبح و سپیده دمان مى باشد که در قرآن کریم در سوره فجر بدان قسم خورده شده است و در ادامه به شبهاى دهگانه قسم خورده شده است . البته در مورد تفسیر شبهاى دهگانه نظرات مختلفى از سوى مفسرین ارائه شده است که در کتب تفسیر از جمله تفسیر المیزان وجود دارد ( رک : سید محمد حسین طباطبایى ، تفسیر المیزان ، ج ۲۰ ، ص ۴۶۷ ) اما آنچه مسلم است این است که هیچ کس این شب ها را به معناى ده شب پیروزى انقلاب اسلامى ندانسته است تا چنین سوالى پیش آید بلکه تلاش شده است تا از عنوان مقدسى همچون فجر و شب هاى دهگانه که در قرآن به آنها قسم خورده شده است براى اشاره به این ایام استفاده شود بدون اینکه منظور این باشد که شب هاى ذکر شده در قرآن همان شب هاى دهه فجر مورد نظر ما باشد تا بدینوسیله اهمیت و عظمت این ده روز که طلیعه اى بر پیروزى مستضعفان بر مستکبرین و حاکمیت الهى بود بیش از پیش به جهانیان اعلام گردد .
لذا نامیدن این ده روز به دهه فجر تنها استفاده از عناوین مقدس براى نشان دادن ماهیت دینى انقلاب اسلامى بود به ویژه که در قرآن کریم به شبهاى دهگانه قسم یاد مى کند ولى ما از ده روز فجر به عنوان روزهاى مهم و سرنوشت ساز و فجر آفرین یاد مى کنیم .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.