دود کردن اسپند -رفع چشم زخم ۱۳۹۱/۰۲/۱۱ - ۴۰۰۴۷ بازدید

چرا اسفند در دفع چشم زخم موثر است؟

در پاسخ به مطالب زیر توجه کنید : الف. اصل تأثیر دعا و خواندن برخی سوره ها و آیات و اذکار برای دفع چشم زخم قابل انکار نیست . در روایات آمده که پیامبر(ص) برای رفع چشم زخم برای امام حسن و امام حسین دعایی نوشته است و پیامبر می فرماید که حضرت ابراهیم برای حضرت اسماعیل نیز همین تعویذ برای دفع شر چشم را نوشته است. در نهج البلاغه آمده است که العین حق والرقی حق چشم زخم حق است و توسل به دعا برای دفع آن نیز حق است. ب. دستوراتی برای رفع چشم زخم در روایات وجود دارد گفت ساده ترین دستور برای رفع چشم زخم خواندن سوره ناس و فلق است. در روایات آمده است که پیغمبر(ص) این سوره ها را برای امام حسن و امام حسین به عنوان تعویذ قرائت می کرد. از امام صادق(ع) روایت شده که فرمود است اگر کسی از شما چیزی از برادرش او را متعجب ساخت سه بار بگوئید ماشاء الله لا حول و لا قوهٔ الا بالله العلی العظیم. در برخی روایات گفته می شود که تکبیر بگویید تا تأثیر چشم زخم از بین برود.
ج. اسفند دود کردن و استفاده از مهره های آبی برای دور کردن چشم زخم و مانند آن مبنای روایی ندارد بلکه از موضوعاتی است که توسط مردم رایج شده است.
د. ان چه در روایات در مورد اسفند امده مربوط به آثار مترتب بر خوردن آن است که گفته شده هفتاد مرض را دفع و دور می کند .
ه. اگر دود کردن اسفند برای دفع اثر چشم زخم موثر هم باشد مکانیسم و چگونگی تاثیر آن برای ما روشن و معلوم نیست . ممکن است این تاثیر مربوط به موادی باشد که از دود منتشر می شود و بر روح و نفس فردی که چشم خورده تاثیر مثبت دادشته و آثار چشم زخم را از او دفع کند .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
بهتر دعا هنگام اسپند دود کردن و اینکه چرا شب ها اسپند دود نمیکنن🙋
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی. اسپند دود کردن یک عمل عرفی و بهداشتی است و دلیلی برای اینکه چشم زخم را دور کند و مانند آن نداریم . دعای خاصی هم طبعا ندارد.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.