دوران بارداری ۱۳۹۴/۱۱/۲۷ - ۱۴۶۲ بازدید

راستش یه مدتی هست برام سوال پیش اومده که هنگام تولد فرزند مرد باید چی به زنش بگه و چه کار در رابطه با بچه و زنش انجام بده؟ فکر میکنم باید شیرینی بخره یا از خانمش تشکر کنه اما به نظرم اینا برای زن کافی نیست لطفا کار درست رو بهم یاد بدین؟

سوال شما حکایت از احساس مسوولیتی دارد که در قبال خانواده دارید. زن در دوران بارداری و وضع حمل دچار تغییرات هورمونی زیادی می شود. به دنیا آمدن نوزاد و جدا شدن بچه از مادر، گاه موجب هراس و نگرانی مادر می شود چرا که تا قبل از آن به صورت مستقیم و دائم از فرزند خود مراقبت می کرد اما بعد از زایمان فرزند از وی جدا می شود. تغییرات ظاهری که در زن ایجاد می شود نیز موجب می شود تا وی احساس خوبی از ظاهر و بدن خود نداشته باشد. همچنین تغییرات هورمونی، امکان بروز احساس افسردگی در زن را زیاد می کند. مجموع این موارد موجب می شود تا زن نسبت به خود و وضعیتی که دارد، حساس بوده و گاه با کوچکترین کلامی آزار شدیدی ببیند.
نتایج یک تحقیق در بیمارستان کودکان نیویورک نشان داده است همراهی پدر با همسر باردارش در دوران حاملگی می تواند تا حد زیادی میزان مرگ و میر نوزادان پس از زایمان را کاهش دهد. به غیر از این، همراهی پدر می تواند به محکم تر شدن پیوندهای خانواده و رابطه بین زن و شوهر کمک کند. بنابراین در ماه آخر و برای حمایت و مراقبت از همسر باردار و تازه زائو خود، می توانید کارهای زیر را انجام دهید:
۱)در ماه های آخر، همسر خود را برای ویزیت دوره ای نزد پزشک زنان همراهی کنید و سعی کنید اطلاعات مهمی را که پزشک بر آن تاکید می کند به خاطر بسپارید. در مورد روابط زناشویی از پزشک مشورت بگیرید. معمولا به غیر از هفته های آخر بارداری، انجام رابطه زناشویی در سایر زمان های بارداری طبیعی است و مشکلی در بر نخواهد داشت. با این حال ممکن است خانم باردار نسبت به این رابطه احساس خوبی نداشته باشد و باید به این حس او احترام گذاشت.
۲) با فرزندتان حرف بزنید. شاید حرف زدن با شکم همسرتان خنده دار به نظر برسد اما تحقیقات نشان داده است جنین می تواند صدا ها را بشنود و بعد از به دنیا آمدن به آنها واکنش نشان دهد.
۳) بسیار اتفاق می افتد که مرد نگران زایمان همسر و یا نگرانی طبیعی بودن فرزندش می باشد. به همین دلیل دیدن کابوس در این دوران برای مردان کاملاً طبیعی است. نکته مهم این است که تمامی وقایع زندگی را طی این ۹ ماه و پس از زایمان و به دنیا آمدن نوزاد، مزه مزه کنید، زیرا پدر شدن یکی از مهم ترین، بزرگ ترین و زیباترین اتفاقاتی است که بعد از تقسیم قلب با همسر، برای هر مردی رخ می دهد. اگر در مورد سلامتی همسر و فرزند نقش تان به عنوان یک پدر خوب یا آینده فرزندتان احساس نگرانی می کنید، آن را با همسرتان در میان بگذارید. بدانید این افکار شما نه تنها باعث ناراحتی او نمی شود بلکه می فهمد که در این تغییر بزرگ زندگی و نحوه برخورد با آن تنها نیست.
۴) سعی کند آرام بوده و اضطراب نداشته باشد، نگرانی مرد از اضافه شدن یک عضو جدیدی به خانواده و مثلا مشکلات مالی، به راحتی به همسر وی منتقل می شود. بنابراین بهتر است که مرد برای برطرف کردن دلهره و ترس های خود، با فرد دیگری جز همسرش مشورت کند و از کسانی که شرایطی شبیه به او دارند، راهنمایی بخواهد. ابراز این نکته که مرد هم از آمدن عضو جدیدی به خانواده احساس نگرانی و ترس می کند، می تواند احساس امنیت را در خانم باردار از بین ببرد.
۵) خیلی از اوقات پدر ممکن است فکر کند به او بی توجهی می شود. (حتی قبل از به دنیا آمدن بچه) بهتر است این نکته را بپذیرید که بعضی چیز ها تحملش برای مادر سخت تر شده و انجام دادن بعضی کارهای ساده نیز از توان او خارج است یا این که همسرتان اصلا دلش نمی خواهد آنها را انجام دهد. دلیل این موضوع بی توجهی همسرتان به شما نیست بلکه ناشی از تغییراتی است که به دلیل بارداری در بدن و روحیه همسرتان به وجود آمده است و بعد از ختم بارداری بیشتر این تغییرات به حالت عادی برمی گردند. بهتر است با این روحیه همسرتان کنار بیایید و با او همراهی کنید.
۶) حتی قبل از به دنیا آمدن کودک، برای نگهداری بچه برنامه ریزی کنید. این برنامه ریزی فقط خریدن تخت و گهواره نوزاد و لباس بچه نیست. حرف زدن با مادر در مورد این که چطور می توانید به او در نگهداری بچه کمک کنید و چطور زمان های خواب تان را تنظیم خواهید کرد یا این که چطور می شود برای کمک به همسرتان ساعات کاری تان را تنظیم کنید، به خوبی می تواند از استرس های مادر شدن همسرتان، کم کند و به او آرامش دهد.
۷) به همسرتان اطمینان بدهید که دختر یا پسر بودن نوزاد برایتان اهمیتی ندارد و به این ترتیب، قدری از استرس‌های او را کاهش دهید.
۸) به همسرتان در رعایت رژیم غذایی سالم کمک کنید. از آن دست پدرهایی نباشید که مدام برای پسردار شدن به همسرشان ماست می دهند یا فقط نگران چاق شدن همسرشان هستند. مطالعه کنید و یک رژیم غذایی سالم را انتخاب کنید و برای اجرای آن با همسرتان همراهی کنید. سعی کنید خودتان هم سالم غذا بخورید. این کار کمک می کند همسرتان بیشتر برای رعایت این رژیم غذایی تشویق شود. بسیاری از مردان در دوران بارداری همسرانشان همانند آنها چاق می شوند و تنها چاره آن ورزش است. البته بسیاری از مردها نیز پس از زایمان همسرشان این وزن اضافه را از دست می دهند.
۹) حواستان به تغییرات روحی همسرتان باشد. تغییرات هورمونی طی دوران بارداری ممکن است باعث شود اوضاع روحی همسرتان مدام در حال تغییر باشد و از شاد و سرخوش ناگهان به ناراحت و غمگین تبدیل شود. آماده این تغییرات باشید و از قبل بدانید که باید چطور رفتار کنید. به او دلگرمی بدهید و استرس ها و دلشوره های او را درک کنید.
۱۰) عادت کنید که هر از چند گاهی کتاب بارداری مورد علاقه خود را باز کنید و با همسرتان به مطالعه آن بپردازید. یعنی همراه مادر کتاب های مربوط به دوران بارداری را بخوانید و مشکلات مربوط به آن را یاد بگیرید. از سوال کردن درباره نگهداری نوزاد خجالت نکشید. شما می توانید حتی از مادر خودتان نکات ساده ای در مورد نگهداری نوزاد یاد بگیرید و بعد ها با عوض کردن بی عیب و نقص پوشک کودک، همسرتان را سورپرایز کنید.
۱۱) رشد ناگهانی شکم در این دوره، باعث تغییر کامل ظاهر همسر می‌شود و پس از زایمان هم مدتی طول می کشد تا بدن به حالت اولیه خود برگردد. با او به خرید بروید. برایش لباس‌هایی که فکر می‌کند با پوشیدن آنها ظاهر مناسب‌تری پیدا می‌کند بخرید و مدام این نکته را به او یادآور شوید که با این شکل و قیافه هم به چشم شما زیبا و خواستنی است.
۱۲) توجه نمایید که در دوران بارداری هیچ کس، نمی تواند جای مرد را برای زن پر کند؛ هیچکس، حتی وابستگان نزدیک نمی توانند احساس امنیتی را که یک مرد با حضورش به همسرش می دهد، به او بدهد. بنابراین اگر پس از زایمان، مادر و خواهر همسرتان در کنار او بودند، وی را تنها نگذارید. وی به حضور شما به صورت ویژه نیاز دارد.
۱۳) در حوالی زایمان مرتبا به همسرتان بگویید که چقدر او و زندگی کردن با او را دوست دارید و بی صبرانه تولد فرزندتان را انتظار می کشید.
۱۴) پس از زایمان، بدون آن که از شما درخواست شود، کارهای منزل مانند گردگیری و نظافت را انجام دهید. تلاش کنید کارهای شخصی همسرتان مانند آویزان کردن لباس های شسته شده، کارهای بانکی و مرتب کردن وسایل شخصی او را انجام دهید. در ماه های اول، نوزاد به رسیدگی بیشتری نیاز دارد و مادر کمتر فرصت می کند که به خود یا امور خانه برسد، کمک شما در آرامش روحی او تاثیر زیادی دارد.
۱۵) در زمان وضع حمل در بیمارستان بوده و پس از زایمان، با وی ملاقات کنید، جویای سلامتش باشد، یادآوری کنید که اگر کاری یا کمکی لازم دارد، آماده به انجام آن هستید. به لحاظ فیزیکی (نوازش) و کلامی به همسر خود توجه کنید. در مورد قد و وزن و جنس (دختر یا پسر بودن) بچه و این که ریزه یا زشت است، شوخی نکنید، از این که فرزند سالمی به دنیا آورده تشکر کنید، هدیه کوچکی به وی بدهد، مثلا دسته ای گل، اگر میوه یا خوراکی را خیلی دوست دارد برای وی تهیه کنید و بگویید که «این را به صورت ویژه برای شما خریده ام.»
۱۶) اگر مجبورید چند ساعتی را از همسرتان دور باشید، حتما با او تماس تلفنی برقرار کنید و به او بگویید که به او و فرزندتان، فکر می کنید.
۱۷) طی دوران بارداری، زایمان و با ورود نوزاد به خانه، مردان همانند پروانه دور همسرشنان می گردند. اما پس از گذشت حدود یک ماه، اغلب مردان بیش از حد مشغول در دنیای کار خود شده و به همسر و نوزاد خود، بی توجه می شوند. یعنی عادات سابق خود را پیش می گیرند و هیچ تغییری در ساعات کار خود نمی دهند. مردان گمان می کنند که تنها مادر وظیفه تربیت فرزند را به عهده دارد! اما برای داشتن یک فرزند سالم از لحاظ روان به تربیت هر دو نفر، پدر و مادر نیاز است و کودک باید نقش پدر و مادر را به خوبی در زندگی خود احساس کند.
۱۸) توجه داشته باشید که گاه مردان هم، پس از فارغ شدن همسرشان افسرده می شوند. البته این موضوع را آشکار نمی کنند ولی خستگی مفرط، اضطراب، برقرار نکردن یک رابطه صمیمی با نوزاد و حتی فرارهای بی دلیل از خانه، همگی نشانه های این افسردگی است. مشکل مردان این است که گمان می کنند با تولد فرزندشان، همسرشان آنها را تنها گذاشته و دیگر علاقه سابق را ندارد. این تصور صحیح نیست بلکه مشغله های مربوط به یک نوزاد، به ویژه در چند ماه اول، به شدت زیاد و موجب خستگی زیاد مادر می شود.
۱۹) برای همسر خود یک حامی باشید. اگر همسرتان دوست دارد به فرزندش شیر بدهد، او را حمایت کنید. مرد با حضورش در تمامی لحظات شیر دهی، عوض کردن و خواباندن کودک می تواند حس امنیت را به همسرش منتقل کند. زن به خاطر زن بودنش نباید تمامی وظایف را به دوش بکشد. مرد با حضورش در تمامی لحظات: شیر دهی، عوض کردن کودک و خواباندن، می تواند حس امنیت را به همسرش منتقل کند. زن به خاطر زن بودنش نباید تمامی وظایف را به دوش بکشد. مرد می تواند طی این دوران رابطه جدیدی را با همسرش ایجاد کند. توجه کنید که مردها به طور ذاتی قادرند از فرزند خود مراقبت کنند. خداوند این غریزه را در نهاد زن و مرد قرار داده و هر دو به طور ذاتی قادرند فرزند خود را بزرگ نمایند. پس از کمک به همسر خود نهراسید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.