دوستی با نامحرم در قرآن ۱۳۸۹/۱۲/۱۹ - ۲۹۲۷۲ بازدید

دوستی با نامحرم در قرآن

دوست دختر نگیرید
سوره &#۱۷۸۱;: المائدة - جزء &#۱۷۸۲;
«الْیَوْمَ أُحِلَّ لَکُمُ
الطَّیِّبَاتُ وَطَعَامُ الَّذِینَ أُوتُواْ الْکِتَابَ حِلٌّ لَّکُمْ وَطَعَامُکُمْ
حِلُّ لَّهُمْ وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ الْمُؤْمِنَاتِ وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ
الَّذِینَ أُوتُواْ الْکِتَابَ مِن قَبْلِکُمْ إِذَا آتَیْتُمُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ
مُحْصِنِینَ غَیْرَ مُسَافِحِینَ وَلاَ مُتَّخِذِی أَخْدَانٍ وَمَن یَکْفُرْ
بِالإِیمَانِ فَقَدْ حَبِطَ عَمَلُهُ وَهُوَ فِی الآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِینَ»

&#۶۴۸۳۱;&#۱۷۸۱;&#۶۴۸۳۰;
امروز چیزهای پاکیزه برای شما حلال شده و طعام کسانی که اهل کتابند برای شما حلال و
طعام شما برای آنان حلال است و [بر شما حلال است ازدواج با] زنان پاکدامن از مسلمان
و زنان پاکدامن از کسانی که پیش از شما کتاب [آسمانی] به آنان داده شده به شرط آنکه
مهرهایشان را به ایشان بدهید در حالی که خود پاکدامن باشید نه زناکار و نه آنکه
زنان را در پنهانی دوست خود بگیرید و هر کس در ایمان خود شک کند قطعاً عملش تباه
شده و در آخرت از زیانکاران است (&#۱۷۸۱;)
 

دوست پسر نداشته باشید
سوره &#۱۷۸۰;: النساء - جزء &#۱۷۸۱;
«وَمَن لَّمْ یَسْتَطِعْ مِنکُمْ
طَوْلًا أَن یَنکِحَ الْمُحْصَنَاتِ الْمُؤْمِنَاتِ فَمِن مِّا مَلَکَتْ
أَیْمَانُکُم مِّن فَتَیَاتِکُمُ الْمُؤْمِنَاتِ وَاللّهُ أَعْلَمُ بِإِیمَانِکُمْ
بَعْضُکُم مِّن بَعْضٍ فَانکِحُوهُنَّ بِإِذْنِ أَهْلِهِنَّ وَآتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ
بِالْمَعْرُوفِ مُحْصَنَاتٍ غَیْرَ مُسَافِحَاتٍ وَلاَ مُتَّخِذَاتِ أَخْدَانٍ
فَإِذَا أُحْصِنَّ فَإِنْ أَتَیْنَ بِفَاحِشَةٍ فَعَلَیْهِنَّ نِصْفُ مَا عَلَی
الْمُحْصَنَاتِ مِنَ الْعَذَابِ ذَلِکَ لِمَنْ خَشِیَ الْعَنَتَ مِنْکُمْ وَأَن
تَصْبِرُواْ خَیْرٌ لَّکُمْ وَاللّهُ غَفُورٌ رَّحِیمٌ»

&#۶۴۸۳۱;&#۱۷۷۸;&#۱۷۸۱;&#۶۴۸۳۰;
و هر کس از شما از نظر مالی نمی تواند زنان [آزاد] پاکدامن با ایمان را به همسری [خود]
درآورد پس با دختران جوانسال با ایمان شما که مالک آنان هستید [ازدواج کند] و خدا
به ایمان شما داناتر است [همه] از یکدیگرید پس آنان را با اجازه خانواده شان به
همسری [خود] درآورید و مهرشان را به طور پسندیده به آنان بدهید [به شرط آنکه]
پاکدامن باشند نه زناکار و دوست گیران پنهانی نباشند پس چون به ازدواج [شما]
درآمدند اگر مرتکب فحشا شدند پس بر آنان نیمی از عذاب [=مجازات] زنان آزاد است این
[پیشنهاد زناشویی با کنیزان] برای کسی از شماست که از آلایش گناه بیم دارد و صبر
کردن برای شما بهتر است و خداوند آمرزنده مهربان است&#۶۴۸۳۱;&#۱۷۷۸;&#۱۷۸۱;&#۶۴۸۳۰;

تفسیر نمونه:
یکی دیگر از شرایط ازدواج آن است که کنیزانی انتخاب شوند که ((مرتکب عمل منافی عفت،
نگردند)) (محصنات).
خواه به صورت آشکار بوده باشد (غیر مسافحات ). و یا به صورت انتخاب دوست پنهانی (و
لا متخذات اخدان ). <۴۶> در اینجا ممکن است این سؤال پیش آید که با نهی از زنا با
تعبیر ((غیر مسافحات )) نیازی به نهی از گرفتن دوست پنهانی (اخدان) نبوده است . ولی
با توجه به اینکه جمعی در جاهلیت عقیده داشتند که تنها زنای آشکار ناپسند است اما
انـتـخـاب دوسـت پـنـهـانـی مانعی ندارد! روشن می شود که چرا قرآن مجید به هر دو
قسمت تصریح کرده است .
 

سئوال :
به نظر شما از این همه شرطی که باید در انتخاب همسر رعایت شود تا زندگی سالم باشد،
چه ویژگی یا بهتر بگوییم چه عامل تخریبی در دوست دختر داشتن و دوست پسر داشتن (قبل
از ازدواج) وجود دارد که قرآن به صورت صریح به آن پرداخته و هشدار داده است؟
ادامه دارد ...

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام اگر رابطه به طوری باشه که هرگز عشق و عاشقی وجود نداشته باشد و مثل یک دوست معمولی با کسی ارتباط داشته باشند از لحاظ شرعی گناه میکند؟
میهمان
باسلام ممنون میشم سوالمو جواب بدید
من دراین۲۵سالی که زندگی کردم هیچوقت به خودم اجازه ندادم با پسری دوست باشم تااینکه چند ماه پیش یه پسری که به دروغ ادعای ازدواج میکرد ازطریق صفحات مجازی وارد زندگی من شد ولی حدود یه هفته که گذشت متوجه شدم که شب ها پشت تلفن از من توقعات بی جایی داره منم بعد از تحمل چند روز به دلیل همین شهوتش قطع رابطه کردم باهاش ولی الان خیلی عذاب وجدان دارم که اون آدم شبها بافکرکردن به من هوس هاشو رفع کرده باشه من غیر ازعشق واقعی چیری نمیخواستم ولی اون...حالا به نظرتون ابن عذاب وجدان حقمه یا سخت می گیرم؟چکار کنم؟حتی یکبار منو بیرون دید ومجبورم کرد که بهش دست بدم.لطفا منو راهنمایی کنین
میهمان
سلام می خواستم بدونم
میهمان
جالبه باز نشر کردم
پرسمان
از همکاریتان در گسترش معارف دین، و فرهنگ پرسش و پاسخ قدردانیم. موفق باشید.
میهمان
من با دختری دوستم و خیلی اونو دوست دارم . به دین و نمازم اهمیت بسیاری میدم و از روی هوی و هوس نیست که بخاد امری صورت بگیره . فقط میخاستم اگه میشه در مورد این امر من کمکم کنید . من اون دختر هم برای ازدواج و آینده میخام. همچنین کسی نیستم که زیاد به گناه علاقه داشته باشه . خیلیم از امامان معصوم و پیامبران میدونم . چند روز هست به دنبال جواب مثبت به این قضیه هستم ولی طبق گفته های قرآن کریم از نظر دین اسلام این دوستی حرامه میخاستم فقط در مورد این که چجوری میتونم این امر رو یه امر پسندیده بدونم چیه ؟!
پرسمان
پرسشگر گرامی، اعتماد شما به این مرکز را قدر می دانیم. داشتن رابطه دوستانه با نامحرم اگرچه به قصد ازدواج باشد یا امور جنسی در آن اتفاق نیفتد ولکن از نظر شرعی جایز نیست. زیرا این روابط خطرات زیادی به دنبال دارد و معمولا به گناه ختم می شود. علاوه بر اینکه معمولا به ازدواج ختم نمی شود.
معمولا توصیه می کنیم که تا زمانی که شرایط ازدواج تان مهیا نشده فکرتان را درگیر انتخاب برای ازدواج و موارد ازدواج نکنید که این کار باعث تحریک و آشفتگی روحی شما می شود و خدای ناکرده ممکن است به گناه و رابطه با نامحرم دچار شوید.
دوست عزیز، شیطان دشمن قسم خورده ماست و حیله های او بسیار ظریف است و برای گمراه کردن ما از انواع حربه ها استفاده می کند پس ماباید مراقب باشیم که در دام او نیفتیم. باید توجه داشت که چیزی به اسم رابطه سالم دوستانه بین دختر و پسر وجود ندارد. اگر رابطه بین دختر و پسر شخصی شد به سمت جنسی شدن پیش می رود و در واقع دختر و پسر بسان پنبه و آتش هستند که اگر در مجاورت هم قرار بگیرند نتیجه آن شعله های بیشتر خواهد بود.
خاصیت پنبه آتش گرفتن و کشیدن آتش به سمت خود است و نمی شود گفت که کنار آتش قرار بگیرد و آتش نگیرد. پنبه نمی تواند ادعا کند که من آتش نمی گیرم و آتش نمی تواند بگوید که آتش نمی زنم، مگر اینکه پنبه خشک نباشد و رطوبت داشته باشد در اینصورت چند صباحی ممکن است سرایت اتفاق نیفتد ولی به محض اینکه خشک شود آتش خواهد گرفت. در مورد ارتباط دوستانه دختر و پسر نیز ممکن است مدتی با هر ترفندی انسان از افکار جنسی به دور باشد ولکن بالاخره این قوه تحریک خواهد شد و شیطان نیز به بهترین شکل از این موقعیت استفاده می کند.
اینکه از الان با فرد مقابل در ارتباط باشید ممکن است مشکلاتی ایجاد کند. معمولا افراد در گذر زمان تغییر می کنند و شما نیز از این قاعده مستثنی نیستید، خیلی از افراد در گذر زمان تغییر عقیده می دهند، ملاک هایشان تغییر می کند یا شناخت شان از فرد مقابل کامل می شود و از تصمیم شان بر ازدواج با فرد مقابل برمی گردند.
اگر قرار باشد وابسته به فرد مقابل باشید یا قول ازدواج داده باشید اینجا دچار مشکل می شوید. بنابراین بهترین کار این است که زمانی به فکر انتخاب بیفتید که شرایط ازدواج دارید.
پسرها در این رابطه معمولا به دختر بدبین می شوند و با خود فکر می کنند که دختری که با من رابطه دارد چه بسا قبلا با کسی دیگر رابطه داشته است و یا اینکه در گذر زمان دختر جذابیت خود را از دست می دهد و اختلافاتی بین آنها ایجاد می شود یا اینکه خانواده ها با ازدواج مخالفت می کنند ولکن در اینصورت وابستگی پیش آمده چه خواهد شد و با اصرارها و دلشستگی و نفرین فرد مقابل چکار باید کرد.
رابطه با نامحرم مضرات زیادی دارد. از جمله، وابستگی، گناه، عدم شناخت صحیح از فرد مقابل، تحریک جنسی، احتمال ابروریزی و همچنین کم شدن سرمایه محبت، یعنی انسان زمانی که ازدواج می کند اگر قبلا رابطه با نامحرم نداشته باشد رابطه عمیق عاطفی با همسر برقرار می کند که باعث گرمای زندگی مشترک می شود. ولکن کسانی که تجربه ارتباط با نامحرم دارند این انرژی را قبلا صرف کرده اند و رابطه عاطفی شان با همسر عمیق نیست.
بنابراین بهترین کار این است که ازدواج و خواستگاری و آشنایی به بعد از جور شدن شرایط ازدواج موکول شود و رابطه دوستانه با نامحرم برقرار نشود. موفّق باشید. منتظر مکاتبات بعدی شما هستیم.صفحه ویژه درج سوال:
https://www.porseman.com/search/newq.aspx
میهمان
مشکل میدونید چیه
مشکل اینه که من یا هر نفر از شما اگه کسی به شما ابراز علاقه کنه نمیتونید برید خواستگاریش
متوجه این ، یعنی بری بگی من میخوام برم خواسته گاری فلان کس و پدر و مادرتون شاید اصلا اسم اونو هم نشنیده باشن این یه مشکل اساسیه که نصل ما نمیدونم با پدر مادر هاشون رو راست باشن
میهمان
سلام.کویر تشنه و دریا پر از آب.و سدی در این بین.چگونه نشکند این سد .که اگر هر کس جای سد بود میشکست تا با آب دریا کویر سبز شود.چگونه من جوان با دختر که هر روز میبینمش و به من ابراز علاقه میکنه به اصطلاح دوست نشم.یا قلبامونو در بیارید یا دین رو بروز(استفتاعات) کنید.خودت اگه خدا باشی میزاری من ۵ سال از عمرمو ناراحت باشم به خواطره تنها موندن.تا ازدواج کنم؟...بدنه ما انسانها به بلوغ میرسه.نمیشه جلوشو گرفت.
پرسمان
پرسشگر گرامی، از اینکه کلمات شما را می‌خوانم خوشحالم و متشکرم که ما را محرم حرفهای دل خود می‌دانید. نگاه گرم اعتماد شما به این مرکز، ارزشمند است پس باید تمام توان را گذاشت تا پاسخی در خور ارائه داد.
یگانه راه کنترل واقعی شهوت و نجات از تحریکاتی که در اثر روابط در محیط های آلوده و نامناسب عارض انسان می شود, ازدواج است, باید تمام همت خود را در این جهت به کار گیرید ولی اگر به هر دلیل نمی توانید ازدواج کنید, چاره ای جز استفاده از روشهای کنترلی و تقویت معنویت نیست. با این روشها آشنا هستید, ولی در عین حال در ادامه پاسخ مطلبی برایتان ارسال نموده ایم که تقریبا به صورت جامع بحث کنترل شهوت را پی می گیرد.
غریزه جنسی:
غریزه جنسى یکى از خواص طبیعى انسان است و انسانى که از نظر جسمى و روحى سالم باشد داراى چنین کششى مى باشد و این خود یکى از نعمت هاى خدادادى به بشر است. در نتیجه آن چه تا حدى مقدور است کنترل آن و استفاده صحیح و معقول از این میل است و این که انتظار داشته باشیم با رعایت نکات اخلاقى و عرفانى به کلى نسبت به این مسأله بى احساس شویم، انتظارى واقع بینانه نیست. طبیعت اشخاص هم در سردى و گرمى مزاج و شدت غریزه جنسى متفاوت است و بر همین اساس مقایسه خود با دیگران نیز کار درستى نیست و ممکن است احیاناً به یأس آدمى منجر گردد.
قدرت غریزه جنسی:
بدون تردید غریزه جنسی و غریزه خوردن و آشامیدن در انسان از قدرت فوق العاده ای برخوردارند و تأثیر فراوان آن ها در چرخه زندگی و نقش بنیادی و بسیاری قوی آنها در رفتار و افکار و فعالیت های فردی و اجتماعی آدمی، امری غیر قابل انکار است و شاید مبنای دو مکتب «فرویدیسم» و «مارکسیسم» حاصل نگرش افراطی این دو رویکرد به این غرایز باشد. مکتب فرویدیسم با مهم جلوه دادن بیش از حد غریزه جنسی و اصالت دادن به آن و مارکسیسم با اصالت دادن به نیازهای طبیعی و مادی مانند غذا و مسکن، بیش از یک قرن در عرصه حیات فکری بشر جولان دادند و در بیشتر عرصه های علمی تأثیرگذار بودند. این دو مکتب سایر نیازهای بشر را متفرع و شعاعی از این دو دسته نیاز می دانند البته هر دو تفکر بدلیل رویکرد افراط گونه خود به غرایز در حال حاضر منسوخ شدند و فاقد اعتبار علمی هستند اما واقعیت این است که قطع نظر از افراط و تفریط هایی که در زمینه غرایز جنسی و غیر جنسی شده است؛ باید اذعان کرد که نیازهای جنسی نقش فوق العاده ای در فعالیت های فردی و اجتماعی بویژه در زندگی مشترک و دوام آن دارد. اما این غریزه اگر رها شود، همچون موریانه که بی رحمانه بر درختان تناور هجوم می آورد و از درون آن ها را پوک و تهی می سازد، جسم و جان آدمی را به تحلیل برده و رفته رفته به ویرانی و سقوط می کشاند.
توانمندی جوان در حفظ پاکدامنی:
بدون تردید اگر خداوند غریزه جنسی را در انسان قرار داده قدرت و توان مقابله با گناه را نیز در وجود وی قرار داده است بنابراین هر انسانی باید با عزم و همتی سترگ به مبارزه با گناه برخیزد و همواره کوشش کند که برای اولین بار که میل به گناه آمد با جدیت تمام در برابر آن مقاومت کند آن گاه به تدریج مبارزه آسان خواهد شد.
اما به هر حال در این که نیاز به ازدواج دارید حق با شماست ولی در اینکه راه ارضاء نیاز جنسی رابطه دوستی با دختر باشد خیر.
برادرم! این رابطه از نظر اسلام جایز نیست و اگر حتی دختری به شما ابراز علاقه می کند باید او را پس بزنید و یا اگر شایسته شماست به خواستگاری او بروید. پس بیایید و واقع بینانه به سمت ارضاء نیاز بروید. باور کنید این راه به ناکجا آباد می رسد.
تصمیم خودتان را محکم بگیرید. اگر قصد ازدواج دارید خواستگاری و تشکیل زندگی و اگر ندارید خودتان را با هر سم مهلکی سیر نکنید که عاقبت آن بیماری های صعب العلاج است.
موفق باشید.
میهمان
بنظرمن اگه براساس علاقه و با دونستن یکی از اعضاء خانواده مث پدر ی مآذر باشه و برای ازدواج باشه اشکال نداره اگه انسان هارو محدود کنیم بدتر میشن
میهمان
سلام من تا بحال به هیچ پیشنهاد دوستی جواب مثبت ندادم هم از ترس آبرو ریزی هم بخاطر گناهش
به نظر من هیچ گربه ای محض رضای خدا موش نمیگیره
پسری که دنبال دوست دختر میگرده فقط میخواد هوی و هوس خودشو تامین کنه
متاسفم برای پدر و مادرهایی که ازدواج فرزندانشون رو به تعویق میندازن و دائما بهانه میارن که مثلاً پسرم سربازی نرفته یا کار نداره یا دخترم دانشگاه نرفته و از این صحبتها
غافل از اینکه این جوان ها موتور جنسی شون روشن شده و نیاز به همسر دارن
میهمان
من با نظر مریم موافقم. ضمنا به نظر میاد که صراحتا این آیه به این اشاره داره که با کسی ازدواج نکنید که رابطه ی جنسی نا مشروع چه آشکار و چه پنهان داشته، این ربطی به دوستی دختر و پسر نداره. به نظر شما دوستی در حالیکه به مکان های عمومی محدود میشه مثل پارک و ... و با رعایت یک سری از باید ها و نباید ها است، اشکال داره؟ من می خوام ببینم آیا توی قرآن در این مورد نظری داده شده؟ با درک محدود خودم از اسلام به نظرم می رسه که توی اسلام تاکید اصلی روی زناست و زنا تعریف مشخصی داره. این فقط درک شخصی منه و ممکنه غلط باشه
میهمان
اصلا تفسیر دستی نفرمودید.این آیه راجبه دوس پسر نمیگه!داره زنای پنهانو میگه
کاملا معلومه و طبق گفته ی شما که تفسیر نمونه رو مطرح کردید،این کتاب هم زنای پنهان معنی کرده
میشه چیزای من درآوردیتونو به ریش اسلام نبندید؟
والا گناهه
اونی که میخواد ازدواج کنه باید قبلش دوس شه که طرفو بشناسه
پرسمان
در پاسخ دو نکته را متذکر شویم:

الف: در مقاله یاد شده قضاوتی صورت نگرفته و تنها طرح سوال شده است بنا بر این مطلبی در مقاله ذکر نشده تا خدای ناکرده برداشت ناروایی به اسلام و قران نسبت داده شود.

ب: در آیه دوم بحث زنای پنهان مطرح است و در آیه اول حلال بودن رابطه بین زن ومرد را در قالب ازدواج سالم معرفی می کند بدون زنا و بدون این که رابطه دوستانه بدون ازدواج باشد ضمن آن که صحبت بین دو نفر به جهت آشنایی برای ازدواج در حد لازم را کسی رابطه دوستی نمی داند و از سوی دیگر برای شناخت لازم نیست طرفین روابط دوستانه همراه با ابراز محبت به هم داشته باشند بلکه با صحبت منطقی طرفین می توانند به شناخت لازم برسند و در صورت نیاز می توانند با اجازه از پدر دختر و ایجاد محرمیت روابط بیشتری جهت آشنایی داشته باشند، آنچه مورد نهی اسلام است تماس غیر منطقی و غیر قانونمند طرفین است که موجب بروز مفاسدی خواهد بود.
میهمان
ارتباط با نامحرم و آثارش ازآن دسته موضوعات دینی است که عصری شده، متاسفانه نمی دانیم این دین است که شرایط را به وجود می آورد نه شرایط دین را.
میهمان
سلام
به نظر شما ایا در اسلام اگر از امری نهی شده در جای دیگه ای راه درستش پیش پای آدم ها گذاشته نشده؟
آیا به نظر شما دختر و پسر نمیتونن در قالب صیغه و داشتن اجازه از پدر دختر به صورت حلال با هم باشن؟
خرجش چقدره؟
پرسمان
پاسخ اجمالی سه سوال شما به ترتیب اینهاست: «بله»، «بله» و «سوال شما مبهم است» می باشد، ولی اگر نیاز به پاسخ مفصل و دقیق تر دارید لطفا سوالتان را واضح تر و کامل تر در صفحه https://www.porseman.com/search/newq.aspx درج فرمایید.
میهمان
موضوع به این سادگی نیست، دنیای ما، کشور ما وحتی خود ما در خال تغییریم ولی متاسفانه در این میانه علمای ما فکری به حال این تغییر نمیکنند با گفتن مساله و برخی مسایل قدیمی خودشونو راحت میکنن کاری ندارن قابل اجراس یانه به نظر من(حالا بگو کی به نظر تو اهمیت میده)این طلاب عزیز باید یه فکری برنامه برای دنیای امروز ارائه بدن نه اینکه اینام مث بقیه اگه اوضاع اینجوری پیش بره دیگه.... مثلا به سوالات جواب بدن که چطور میشه تو کلاس به همکلاسیت نگاه نکنی وقتی با یکی حرف میزنی بهش نگاه نکنی؟دوست تو از داشتن دوس پسر منع کنی ناراحت نشه دچار غرور نشی فایده داشته باشه؟
میهمان
من از نیاز عاطفی ... دارم ... مجردم هستم ... کمکم کنید،منتظر جوابتونم
پرسمان
با سلام و تشکر از شما بابت ارتباطتان با این سایت، با توجه به خصوصی بودن سوالتان تقاضامندیم پرسشهای شخصی خود را با توضیحات لازم در صفحه ویژه درج سوال https://www.porseman.com/search/newq.aspx مطرح نمایید تا پاسخ خدمت خودتان ارائه شود.
میهمان
سلام با اجازه تون یان مطلب با ذکر منبع توی وبلاگم گذاشتم.
پرسمان
ضمن تشکر از همکاریتان در گسترش فرهنگ پرسش و پاسخ، نقل مطالبی که جنبه عمومی دارد از سایت های پرسمان با نقل منبع بلامانع و موجب امتنان است. موفق باشید.
میهمان
اگه دختری پدر نداشته باشه پدر بزرگم نداشته باشه اونوقت میشه فقط با رضایت خودش صیغش کرد؟یا بازم باید بریم اجازه بگیریم؟
پرسمان
لطفا پاسخ سوالات خود را در صفحه https://www.porseman.com/search جستجو کنید؛ یا در همان صفحه درج کنید.
میهمان
عالی بود د اما نگفتید اگه این دوستی ها تنها حدفشون ازدواج باشه وشرایط فعلا اماده برای ازدواجشون نباشه بازم حرامه؟
پرسمان
شما را به مطالعه مقاله های «ابراز محبت دختر به پسر» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=۴۹ و «رابطه دختر و پسر» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=۱۷۴ همچنین مقاله های «ماجرای دختران و پسران عاشق» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=۱۰۵ و «شیوه های همسریابی» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=۹۷ در همین سایت دعوت می کنیم.
میهمان
با سلام خدمته دوستای عزیزم، من به کمک نیاز دارم لطفا کمکم کنید، من حدود یک سال عاشق پسری بودم و با اون دوست بودم ولی اون مدت متاسفانه شیطالن بیکار نبود و من آسیب دیدم و الان مدتی که قطعه رابطه کردم ولی دارم عذاب میکشم و خیلی برام سخته که فراموشش کنم به همین دلیل تصمیم گرفتم که برای فراموش کردن اون با پسره دیگری دوست شوم تا شاید به این صورت فراموش کنم .....حالا از دوستان میحوام که این کاره من میتونه چه خطراتی در پی داشته باشه ....خواهشا کمک کنید ممنون
پرسمان
پاسخی که برای سوالتان آماده شده را می توانید با کد ۵۵۹۸۸۸ ورمز zgxeg در صفحه پیگیری و مشاهده پاسخ https://www.porseman.com/search/qwich.aspx مطالعه بفرمایید.
میهمان
سلام.خسته نباشید.من ۲۴سالمه ...
پرسمان
ضمن تشکر از ارتباطتان با این سایت، سوالتان در سامانه پاسخدهی ثبت شد. پاسخ پس از آماده شدن (حدود ۷روز) به ایمیلتان ارسال خواهد شد. خواهشمندیم پرسش‌های خود را با توضیحات لازم، در صفحه ویژه درج سوال همین سایت: https://www.porseman.com/search/qservice.aspx مطرح فرمایید.
موفق باشید.
میهمان
با نام خدا سلام
یک سوال امروز برایم پیش اومده خواستم اینجا مطرح کنم شاید جواب آن را به امید خدا گرفتم...
پرسمان
ضمن تشکر از شما بابت مراجعه به این سایت، پاسخ به ایلتان ارسال خواهد شد (حدود تا ۷روز دیگر). لطفا پرسش‌های خود را با توضیحات لازم، در صفحه ویژه درج سوال همین سایت: https://www.porseman.com/search/qservice.aspx مطرح فرمایید. موفق باشید.
میهمان
عذاب دوستی با نامحرم در آخرت چیست ؟!
پرسمان
پرسشگرگرامی با سلام و سپاس از ارتباط شما با این مرکز
به روایاتی در رابطه با کیفر تماس با نامحرم توجه کنید.
الف. دست دادن با نامحرم:
پیامبر اکرم (ص) فرمودند:
۱. «کسى که با زن نامحرمى دست دهد، در روز قیامت در حالى که به زنجیر کشیده شده است محشور مى شود و سپس فرمان مى رسد که او را راهى دوزخ سازند». [۱]
۲. «هر کس با زنى که به او مَحرَم نیست، دست بدهد، بدون تردید به غضب و خشم خداوند - عزّ و جلّ- رو کرده و آن را براى خود خواسته است». [۲]
ب. تماس فیزیکی با نامحرم:
تماس فیزیکی با نامحرم مصادیق مختلفی دارد؛ مانند: دست دادن - که در بالا روایت آن ذکر شد-، لمس، «زنا» و ... . نمونه ای از روایات در این مورد عبارت اند از:
۱. پیامبر اکرم (ص) می فرماید: «هر که زن نامحرمی را در آغوش بگیرد، او را با شیطان به زنجیرى آتشین مى بندند و هر دو را در آتش مى افکنند». [۳]
۲. امام رضا (ع) فرمود: پیامبر اکرم (ص) در شب معراج گروهی از زنانی را دیدند که به عذاب دچار شده بودند. [۴] در آن شب، زنی را دیدند که صورت و بدنش را با قیچی جدا می کردند، و او کسی بود که خود را بر مردان [نامحرم] عرضه می کرد . [۵]
ج. نداشتن حجاب:
در همان روایت بالا آمده است که پیامبر اکرم (ص) در شب معراج، زنی را دیدند که به موهایش آویزان شده بود، و مغز سرش می جوشید و آن زنی بود که موهایش را از مردان نامحرم نمی پوشانید . [۶]
برگرفته از سایت اسلام کوئست
پی نوشت ها:
------------------------
[۱] . «وَ مَنْ صَافَحَ امْرَأَةً حَرَاماً جَاءَ یَوْمَ الْقِیَامَةِ مَغْلُولًا ثُمَّ یُؤْمَرُ بِهِ إِلَى النَّار»، (شیخ صدوق، ثواب الاعمال و عقاب الاعمال، ص ۲۸۳، انتشارات شریف رضی، ۱۳۶۴ش).
[۲] . «مَنْ صَافَحَ امْرَأَةً تَحْرُمُ عَلَیْهِ فَقَدْ بٰاءَ بِسَخَطٍ مِنَ اللّٰهِ عَزَّ وَ جَلَّ»، (شیخ صدوق، من لا یحضره الفقیه، ج ۴، ص ۱۴، انتشارات جامعه مدرسین، قم، ۱۴۱۳ق).
[۳] . «من التزم امرأة حراما قرن فی سلسلة من النّار مع الشّیطان فیقذفان فی النّار»، ( عاملی، حرّ، وسائل الشیعة، ج ۲۰، ص ۱۹۶، مؤسسه آل البیت (ع)، قم، ۱۴۰۹ق).
[۴] . شیخ صدوق، عیون اخبار الرضا (ع)، ج ۲، ص ۱۰ و ۱۱، انتشارات جهان، ۱۳۷۸ ق.
[۵] . همان.
[۶] . همان.موفق و موید باشید.
میهمان
بقول محمد اصفهانی خواننده محبوب "جهان بدجور الوده است همه درگیر این دردیم *** یروزی بالاخره هر دو میفهمیم چجوری زندگی کردیم" خواهش میکنم برام دعا کنین یجا اسم نوشتم قبوی شم . ممنون دوستتون دارم خیلییییییییی - احسان -بای-
پرسمان
اولا بابت درج نظرتون ممنونیمهرچند نباید همه چیز سیاه دید ولی امیدورایم به عنایت خدای متعال و اهل بیت (ع) در همه آزمون های زندگی سربلند و پیروز باشید.
میهمان
سلام،واقعا از سایت و مطالبتون تشکر میکنم! اون چیزی که من از این مطلب فهمیدم اینه که خوده خدا هم گفتن یکدیگر را پنهانی به دوستی نگیرید. یکی از ویژگی های بزرگ قرآن این بود که فقط برای یک نسل خاص نبود،برای تمام زمان هاست. اون زمان اینترنت و گوشی و دوستیای الان وجود نداشته که خدا مستقیم بگن چه دوستی، ولی همین جمله مارو کاملا میتونه راهنمایی کنه. اونم اینکه دوستی پنهانی نداشته باشین. درسته قبل از ازدواج باید همدیگرو بشناسیم ولی خانواده ها بدونن خیلی بهتره. هم در آینده مشکلی پیش نمیاد هم ضربه نمیخوریم خودمون. با تشکر
پرسمان
ما هم از درج نظر جالب و مفیدتان ممنونیم.
میهمان
سلام ممنونم به نظرم جواب دادید ...
پرسمان
باسلام و عرض تشکر، باتوجه به خصوصی بودن سؤالتان لطفا آن را با توضیحات لازم در صفحه ویژه درج سوال در سایت پرسمان: https://www.porseman.com/search/newq.aspx مطرح نمایید تا پاسخ خدمتتان ارائه شود.
میهمان
می دونی قضیه چیه خدا یه حرفیو زده چون ما ادمها هوس خودمون بر خدا ارجهیت داره می خوایمم خودمون ادمهای خدا دوستی ببینیم خدا رو دور می زنیم
میهمان
سلام من یک بار به این سایت نظر دادم ولی چرا تایید نکردید
پرسمان
آیا درهمین مقاله و با همین نام نظر گذاشته بودید؟ اگر بله، لطفا مجددا نظر شریفتان را بفرمایید تا در صورت تایید نمایش داده شود.
میهمان
سلام ماانسان هاانقدبدهستیم که اگه خداآیه واضحی درقرآن میذاشت بازم خودمون وتوجیه میکنیم رابطه دختروپسرحرامه اگ حرام نبودهیچ زن ومردی باهم ازدواج نمیکردن من خودم دوست پسردارم قراره باهم ازدواج کنیم خیلی همم دوس داریم ولی سنت یک‌چیزدیگه است
پرسمان
در پاسخ به شما هم دو نکته را متذکر شویم: الف: در مقاله یاد شده قضاوتی صورت نگرفته و تنها طرح سوال شده است بنا بر این مطلبی در مقاله ذکر نشده تا خدای ناکرده برداشت ناروایی به اسلام و قران نسبت داده شود. ب: در آیه دوم بحث زنای پنهان مطرح است و در آیه اول حلال بودن رابطه بین زن ومرد را در قالب ازدواج سالم معرفی می کند بدون زنا و بدون این که رابطه دوستانه بدون ازدواج باشد ضمن آن که صحبت بین دو نفر به جهت آشنایی برای ازدواج در حد لازم را کسی رابطه دوستی نمی داند و از سوی دیگر برای شناخت لازم نیست طرفین روابط دوستانه همراه با ابراز محبت به هم داشته باشند بلکه با صحبت منطقی طرفین می توانند به شناخت لازم برسند و در صورت نیاز می توانند با اجازه از پدر دختر و ایجاد محرمیت روابط بیشتری جهت آشنایی داشته باشند، آنچه مورد نهی اسلام است تماس غیر منطقی و غیر قانونمند طرفین است که موجب بروز مفاسدی خواهد بود. خوشحال می شویم ابهامات و سوالهای خود را در صفحه ویژه درج سوال در سایت پرسمان: https://www.porseman.com/search/newq.aspx در میان بگذارید. موفق باشید.
میهمان
سلام من یک دختر ۱۷ ساله هستم که یک پسر ۴۲ ساله را دوست دارم ولی اونو ندیدم چون خارجی است و من او را خیلی دوست دارم و نمیتونم فراموشش کنم چون اون هدیه خدا به من بود من هم خدارو دوست دارم هم اون پسرو من یک بار خیانت کردم ولی دیگه نمیکنم میشه بگید من گناه میکنم که این پسرو دوست دارم
پرسمان
پرسشگر گرامی، نفس علاقه به چیزی یا کسی امری قلبی است و تحت اختیار انسان نیست و بنابراین گناه یا ثواب نیز در مورد آن مطرح نیست چون امری اختیاری نیست. ولکن ایجاد این علاقه اگر اختیاری باشد یا تشدید آن یا ترتیب اثر دادن به آن مثلا انسان رابطه دوستانه با این فرد برقرار کند این امور از نظر شرعی جایز نیستند زیرا در مورد علاقه به نامحرم یا رابطه دوستانه احتمال مفسده و گناه می رود. اینکه با او رابطه داشته باشید و دوست باشید اگرچه این دوستی اینترنتی باشد شرعا جایز نیست. علاقه به نامحرم تنها در چارچوب ازدواج درست است و پسندیده است و باید دید که چقدر زمینه ازدواج شما فراهم است. اینکه گفتید او هدیه خداوند به شماست توضیحی راجع به این موضوع ندادید که چرا اینطور فکر می کنید؟
در مورد شما به نظر نمی رسد که تناسب بین شما وجود داشته باشد یا زمینه ازدواج شما فراهم باشد، اولا شما خوب او را نمی شناسید و اصلا او را ندیده اید، و فاصله سنی شما به گونه ای است که احتمال موفقیت در چنین ازدواجی بسیار پایین است و نیز اصلا معلوم نیست او قصد ازدواج با شما را داشته باشد در اینصورت این فرد نمی تواند هدیه خداوند به شما باشد زیرا خداوند رابطه دوستانه با نامحرم را برای هیچ کس نمی خواهد بلکه همه را بخاطر ضررهای این رابطه، از آن، نهی کرده است. و البته باید دید که اصلا این فرد مسلمان است یا خیر. اگر او مسلمان نباشد اصلا شما نمی توانید با او ازدواج کنید. بنابراین رابطه او عملا با موانعی که بر سر راه شماست بی فایده و بی معناست. با توجه به نکات بالا به نظر می رسد که رابطه و علاقه شما صرفا از روی احساسات است نه عقل و شناخت و بررسی. البته شما می توانید با راهکارهایی که برای فراموش کردن علاقه به یک فرد وجود دارد او را فراموش کنید. وگرنه روز به روز به او وابسته می شوید و خورد و خوراک را بر خود حرام می کنید و ممکن است به درس و کار و زندگی تان لطمه بزنید و حتی موقعیت های خوب ازدواج تان را از دست بدهید. بنابراین سعی کنید به هم ابراز علاقه نکنید، عقلانی با مسئله برخورد کنید، بصورت توافقی از هم جدا شوید، به او فکر نکنید. موفّق باشید. منتظر مکاتبات بعدی شما هستیم.
میهمان
اپیدم سلام میشه جواب سئوال شخصیمو همینجا بدید چون متنش یادم نمیاد ممنونم
پرسمان
با سلام و احترام، شما می توانید با مراجعه به صفحه زیر، موضوع مورد نظرتان را جستجو کنید، اگر پاسخ مناسبی نیافتید در قسمت درج سوال، سوالتان را ثبت کنید تا پاسخ خدمتتان ارسال شود.
https://www.porseman.com/search
میهمان
سلام
آقایون -خانومها دقت کنید به آیه قران ببینید چی میگه
در اصل داره میگه هرزه بودن برای زن و مرد خوب نیست ,شما چه ازدواج کرده باشی چه نکرده باشی همیشه این لطف خدا
همراهته
امیدوارم یه خدا که همه ما درک درستی از کلام خدا داشته باشیم
اینم در آخر بگم.
خدا خودش میدونه که انسان با غریزه شهوتی که بهش داده چه پیغمبرش باشه چه منو شما ممکنه به گناه آلوده بشیم.
پس برای ما در توبه رو باز گذاشته.
اینم گفتم شما چه دوست داشته ب�شی یا نه,چه ازدواج کرده باشی یا نه !!اگر نگاهی شهوت برانگیز به کسی ناگهان داشتی و متوجه این عملت نبودی ,یادت باشه که یعد از اینکه متوجه عمل زشتت شدی توبه کنی و از خدا بخواهی که کمکت کنه سمته اینکار دیگر نروی
حق نگهدارتون
میهمان
سلام
میگم که دوست دختر و دوست پسر داشتن گرچه امروزه آشکار شده، اما باعث نمیشه که گناهش کاسته بشه و اگر قصد شهوانی درمیان باشد حرام است و اگر هم قصد شهوانی نداشته باشند اصلا چه لزومی دارد که دونفر نامحرم دوست بشوند؟ دوست شدن همان و جرقه ی شهوت شعله ور شدن همان. ممکن نیست که کسی با نامحرمی دوست شود و شیطان به عنوان نفر سوم وارد عمل نشود. خودش قسم خورده که من نفر سوم شما هستم و کی میتونه که با نامحرمی دوست بشه اما سرسوزنی هم شهوت حتی توی فکرش نیاد. یک نفر برای من مثال بزنید که دوست دختر یا دوست پسر داشته و مدتی باهاش همصحبت بوده و ذهنش حتی یک لحظه هم سمت امور جنسی نرفته باشه.
چند تا از آثار مخرب دوست دختر داشتن رو به آنهایی میگم که دوست دختر انتخاب کرده اند تا بدانند که دنبال چی رفته اند و در آینده براشون چی پیش خواهد آمد!!
بی پرده براتون عرض میکنم که:
شما در آینده وقتی ازدواج میکنید در لحظاتی که با همسرتون نزدیکی انجام میدهید و لحظات انعقاد نطفه، تصویر و صدای همان دوست دخترهاتون توی ذهن شما ظاهر میشه و مثل یک فیلم فکرتون رو به خودش مشغول خواهد کرد و تأثیر بسیار منفی از لحاظ اخلاقی و روحی روی نطفه ی شما میگذارد. و پس فردا خواهید دید که چه فرزندی برای شما به بار خواهد آورد. شیطان قسم خورده که در لحظه ی انعقاد نطفه، من هم با شما شریک میشوم و نطفه ی خودم را با نطفه ی شما مخلوط میکنم و برای همین است که در روایات صادر شده از اهل بیت علیهم السلام تأکید بسیار شده است که در لحظه ی نزدیکی با همسرتان بسیار یاد خدا کنید و ذکر او را بر زبان و فکرتان جاری سازید. اینها همه تأثیر بسیار مثبتی بر اخلاق و روحیه ی فرزند خواهد گذاشت.
خب ، حالا کسی که مدتی طولانی دوست دختر داشته، چگونه میخواهد فکرش را در لحظه ی نزدیکی با همسرش کنترل کند و بسوی همان دوستانش منحرف نشود؟؟؟
نگاه به دوست دختر یعنی همون نگاه به نامحرم. از آثار مخرب نگاه به نامحرم، اینکه، هورمونی در خون مرد ترشح میشود و با گردش خون وارد قلب او می شود و بسیار مضر برای دستگاه گردش خون او می باشد و عمر قلب و اعضای وابسته را کاهش میدهد. بعضی ها فکر میکنند که فقط چربی زیاد خوردن و کلسترول و اینجور چیزها باعث کاهش عمر قلب انسان میشود. نه خیر!! خدمت این دسته از افراد عرض میکنم که گناه از همه چیز بدترین اثر را بر روی سیستم بدن انسان میگذارد. این مطلب را از آیت الله مجتهدی تهرانی(ره) اینگونه شنیدم که فرمودند؛ اگر از متخصص ترین پزشکان قلب بپرسید که بدترین عامل بیماری قلب چیست؟ نمی دانند که چه جواب بدهند و بنده بطور قطع به آن ها میگویم که گناه از همه چیز بدترین عامل بیماری قلب انسان است.
در روایات هم رسیده است که: نگاه به نامحرم تیری است زهرآلود از تیرهای شیطان به سمت قلب انسان.
حالا هرکی دوست داره که دوست دختر داشته باشه، بسم الله. دوست انتخاب کنه و هرچی دلش میخواد به او نگاه کنه و خوشش بیاد و لذت ببره و شهوتش رو تحریک کنه و عمر خودش رو کوتاه کنه . اینها همه به کنار. اثرات بد معنوی که روی اخلاق و روحیات دو طرف خواهد گذاشت و اونها رو کیلومترها بلکه فرسخ ها از خداوند متعال و حضرت ولی عصر (عج) دور خواهد کرد، بسیار بدتر از اثرات منفی مادی آن میباشد. رفته رفته توی نماز و عباداتشون سست میشوند. اگر هم نماز مرتبا بخوانند حضور قلب قطعا و یقینا نخواهند داشت.
محال است که انسان دوست دختر بگیرد و بر معنویت او افزوده شود.
محال است که انسان دوست دختر بگیرد و بتواند توی قلبش جایی برای خدا باز بگذارد.
دروغ میگم؟ خب، بروید امتحان کنید.!! ببینید که چه مصیبتهای معنوی بر سر اونایی که دوست نامحرم انتخاب کرده اند به بار آمده است آنگاه اگر مایل بودید شما هم یکی از اونها بشوید.
اگر دوست دختر داشتن مفید بود، در اسلام عزیز هم به آن سفارش می شد و حتی بزرگان دین ما و مراجع تقلیدمان هم سفارش میکردند.
شما کدام شخص باتقوا و کدام مرجع تقلید را سراغ دارید که در طول عمرش مخصوصا در جوانی اش دوست دختر انتخاب کرده باشد؟
آیا دوست دختر داشته که توانسته به مقامات بلند اخلاقی و علمی نائل شود؟هرگز!
آیا دوست دختر داشته که حتی پس از فوت او، مرقدش همچنان ملجأ نیازمندان معنوی است و به او متوسل میشوند؟هرگز!
اشخاص با تقوا فقط با عبودیت و بندگی خدا، توانسته اند به این مقامات نائل شوند. حال چگونه ما میتوانیم با داشتن دوست دختر و دوست پسر بر مقام معنوی خود بیفزاییم؟ محال است!!!
چند نفر را سراغ دارم که بر اثر دوست دختر داشتن، به مصرف مشروب کشیده شده اند. و شهوتشون تحریکشون کرد که به این اعمال دست بزنند.
میهمان
چرا باید چشم روی واقعیت بست؟
جنس دختر که اصلا مثل پسر نیست و به اندازه پسر نیاز به جنس مخالف نداره.
هی بگین ازدواج.مگه زن گرفتن میوه خریدنه؟بلوغ عقلی سال ها بعد از بلوغ جنسی کامل میشه.جنسای مذکر تا ۲۵ سالگی یا باید خود ارضایی یا زنا کنن.هیچ راه دیگه ای هم نیست.ازدواج موقت هم از نظر همه از زنای در ملا عام هم مردود تره.حالا بیاین بگین موقت و دائم.شما یکی پیدا کن که حاضر به ازدواج موقت باشه.در ضمن پسرای مذهبی بیشتر ضربه می خورن.زن ها هم که بعد ازدواج پدر مرد رو در میارن.حالا هی چشممون رو ببندیم و به آیه قرآن استناد کنیم.
قرآن نه دختر میشه نه صیغه میشه نه ازدواج دائم رو تسریع می کنه نه بلوغ عقلی میاره نه زن خوب پیدا می کنه.یک کلام بگین سرکوب!
پرسمان
بالاخره اینم یه نظره دیگه!!
میهمان
سلام.من تفسیر المیزان رو هم نگاه کردم،همچنین تفسیر نمونه رو کامل تر از این قسمتی که شما آوردید مطالعه کردم.شکی در اشتباه بودن دوست پسر و دختر نیست،ولی دلایلی که شما استفاده کردین به هیچ وجه من رو قانع نکرد،دوست پنهانی رو به هیچ وجه نمیشه به دوست پسر یا دختر مثال زد.الان دیگه این چیزا پنهانی نیست،الان خیلی از خانواده ها از این ارتباط ها با خبرند.دلایل محکم تر و کار بیشتری لازمه.
موسویون
میهمان
من خودم به دوست پسر داشتن واقعا اعتقاد ندارم.چون وابستگی و بلاتکلیفی اش واقعا روحیه آدم رو داغون می کنه.
بعد آدم چشماشو باز میکنه می بینه وابسته است ولی طرفو دوست نداره.از طرفی باید ازش جدا بشی ولی نمی تونی.
این تازه یه ضرر کوچیکشه.
میهمان
سلام
متشکر که با آیات قران مارا آشنا کردید حتما خدا از روحیه پسر و دختر خبر داره که این جوری گفته
میهمان
اما به نظر من خیلیها این دوستیهارو پنهان میکنن یعنی یه جوری براشون قبح داره به خصوص کسایی که میخان ازدواج کنن همیشه ترس از این دارن که نکنه همسرشون از ارتباطهای قبل از ازدواجشون با خبر بشن که از این ترس و این موارد خیلیها سوء استفاده میکنن و باجگیری میکنن.
میهمان
سلام . این حرف درست . وقتی امکانات ازدواج فراهم نیست . پدر و مادر و دولت به فکر ازدواج ما جوونها نیستند . ما چیکار باید بکنیم . الان وسایل منن فقط و فقط کیف و کتاب هست آخه با کیف و کتاب میشه بری خواسنگاری وقتی یه دانشجوی بی پولی وقتی هیچ پس اندازی نداری . آخه چطور میشه
میهمان
امان از تنهایی. ای کاش پدر و مادرا یکم انصاف داشتن. بخاطر اصرارشون به تحصیل زندگی بچه هاشونو تباه نمی کردن. یکی نیست بگه اخه ازدواج هم سن خودشو می خواد یه موقعی می شه که ارشد و دکترا داری ولی دیگه اشتیاق ازدواج نه. پدر و مادرا خیلیاشون بی انصاف هستن. اصلا بچه ها و مشغولیتای فکری اونا رو درک نمی کنن . پدر و مادرا هستن که خیلی وقتا برای ازدواج سنگ می ندازن. خب نتیجه چی میشه. سخته تحمل تنهایی. یه موقعی ممکنه دیگه ..... امیدوارم خدا به دادم برسه. دیگه خسته ام. نمی خوام ....
میهمان
salam be nazare man ma dar keshvaremun hanuz ghoran ra nashnakhteim ...
chon khanumha hejab ra ghabul nadarnd va hatta hazerand be har raveshi pesarha ra be name rabeteye dust dokhtar va pesar jazbe khod konand va bad hamunha ezdevaje movaghat ra ke faghat khoda va do zojein az an bakhabar mishavand ra nadide gerefte va beguyand
(سلام به نظر من ما در کشورمون هنوز قرآن را نشناختیم ...
چون خانومها حجاب را قبول ندارند و حتی حاضرند به هر روشی پسرها را به نام رابطه دوست دختر و پسر جذب خود کنند و بعد همون ها ازدواج موقت را که فقط خدا و دو زوجین از آن باخبر می شوند را ندیده گرفته و بگویند)

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.