دولت و انفعال در برجام - تعلل کشورهای اروپایی ۱۳۹۸/۰۲/۱۰ - ۶۶ بازدید

بعد از خروج امریکا از برجام ریس جمهور اعلام کردند که چند هفته به اروپا مهلت میدن جبران کنند .الان با گذشت حدود یکسال عملا اروپا نه تنها کاری نکرده بلکه سنگ اندازی هم کرده و شرطهایی هم قرار داده است مثل FATFحال ایران چرا منفعل عمل میکند؟
به نظر من باید ایران ضمن حفظ ظاهری برجام برخی از تعهدات رو مثل بازرسی ها تعلیق میکرد و اعلام میکرد مثلا اگر تا یک ماه اروپا کامل جبران نکنه یک تعهد دیگر رو تعلیق میکرد و به همین ترتیب تا هم زمان از دست نره و هم اروپا مطمئن باشه که ایران جدی است الان ایران همه تعهدات رو انجام میده و غرب هیچ تعهدی جز لفاظی خوب چرا غرب باید کاری بکنه؟مگه دیوانه است؟ الان هم دیر نیست.

دولت تا کنون تلاش کرده در راستای شفافیت و صداقت خود در فعالیت های هسته ای و گرفتن بهانه از طرف های مقابل حتی بعد از خروج آمریکا از برجام ، این توافقنامه را با طرف های اروپایی ادامه دهد در عین حال از کشورهای اروپایی ارایه راهکار عملیاتی به منظور بهره مند شدن کشورمان از منافع برجام در زمان مشخصی را خواستار شد که متأسفانه شاهد تعلل این کشورها و عدم صداقت آنها در این خصوص هستیم . به نظر می رسد همانگونه که اشاره کرده اید ، زمان واکنش قاطع و کنار نهادن مشی انفعال در قبال برجام رسیده و با روند طی شده و تعلل کشورهای اروپایی ، برجام عملاً از بین رفته و پایبندی جمهوری اسلامی اثری نخواهد داشت .آقای عراقچی در این باره اظهار داشت: هر توافقی برمبنای داده و ستانده است. ستانده ایران از برجام نزدیک به صفر است در حالی که به تعهدات خود پایبند بوده است. این روند قابل ادامه دادن نیست. ایران یک سال صبر کرده و به بازماندگان در برجام، فرصت کافی داده است. ایران به دیپلماسی فرصت کافی را داده ‌اما دیگر بس است. صبر ایران در حال لبریز شدن است و قطعا در مقابل اقدام آمریکا برای سیاست به صفر رساندن صادرات نفت ایران، تصمیم مقتضی را می‌گیریم و به زودی واکنش ایران را خواهید دید. متاسفانه برجام به پایان خود بسیار بسیار نزدیک شده است و همان‌طور که گفتم این توافقی متعلق به جامعه جهانی و در حوزه منع‌اشاعه است و باعث تاسف است که به پایان برسد اما پایان آن تقصیر ایران نخواهد بود. ایران می‌توانست یک سال پیش از برجام کناره‌گیری کند اما به جامعه جهانی از اروپا تا سایر اعضای برجام و شورای امنیت یک سال تمام وقت داد تا راهی بیابند اما آنها نتوانستند. این مسئله یک شکست برای همه است اما برهم خوردن برجام تقصیر ایران نخواهد بود. البته راه آن ، تعلیق بازرسی ها نیست جمهوری اسلامی هیچ فعالیت پنهانی در زمینه هسته ای نداشته و نخواهد داشت که از بازرسی ها نگرانی داشته باشد. یکی از راه حل ها خروج از NPT و تعهدات در این زمینه است و دیگر تعیین ضرب الاجل کوتاه و مشخصی برای اقدام عملی مؤثر این کشورهاست . در عین حال مسأله اصلی کشور ، توجه و نگاه به درون و تکیه به ظرفیت های داخلی کشور و تحقق اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید و رونق آن و کاستن از پیامدهای فشارها و تهدیدها در عرصه اقتصادی است که این مهم با عزم و اراده جهادی و روحیه انقلابی امکان پذیر خواهد بود و همان روحیه و تفکری که در عرصه های مختلف ، دستاوردهای خیره کننده ای را برای کشور به ارمغان آورده و در عرصه دفاعی و موشکی ، توانمندی خود را نشان داده است می تواند در عرصه اقتصادی ، مشکلات را پشت سر گذاشته و پیشرفت را برای کشور رقم بزند .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.