دیدن خدا-رؤیت خداوند ۱۳۸۹/۰۲/۱۹ - ۹۸۸ بازدید

چگونه می توان پروردگار را دید؟

مردى نزد امیرمؤمنان (ع) آمد و از ایشان پرسید: اى امیرمؤمنان (ع)، به من بگو، آیا وقتى پروردگارت را عبادت مى کنى، او را مى بینى؟حضرت فرمود: «من کسى نیستم که پروردگارى را عبادت کنم که نمى بینمش».مرد گفت: چگونه او را مى بینى؟فرمود: یَا وَیْحَکَ، لَمْ تَرَهُ العُیونُ بِمُشاهِدَةِ العَیانِ، وَ لکنْ رَاَتْهُ القُلوبُ بِحَقائِقِ الاِیمانِ، مَعُروفٌ بِالَّدلالاتِ، مَنْعُوتٌ بِالعَلاماتِ، لایُقاس بِالنّاسِ، وَ لاْیدْرَکُ بِالْحَواسِ ؛الاحتجاج، ج 1، ص 455.؛ «واى بر تو، خداى تعالى به چشم ظاهر دیده نمى شود، بلکه عقل ها، به کمک حقایق ایمان او را در مى یابند. او به نشانه هاى خویش شناخته شده است و به علامات روشن، آشکار گردیده. خداوند با مردم مقایسه نمى شود و با حواس ظاهر نمى توان ادراکش نمود».پرسش: تفسیر آیه «انا لله و انا الیه راجعون» در کلام حضرت علی (ع) چیست؟امیرمؤمنان (ع) در مرگ برادر اشعث بن قیس، به تسلیت گفتن نزد وى رفت و در سخنانش فرمود:«اگر گریه و زارى کنى، حق خویش و برادرى را به جا آورده اى و اگر شکیبایى ورزى، حق خدا را گزارده اى علاوه بر این که اگر صبورى پیشه کنى، در حالى قضاى الاهى را پشت سرگذارده اى که محمود و مورد ستایشى و اگر جزع نمایى، مذموم و نکوهیده خواهى بود».اشعث گفت: «انا لله و انا الیه راجعون».امیرمؤمنان (ع) فرمود: آیا حقیقت این سخن را مى دانى؟گفت: نه. نهایت علم و دانایى شمایید.
فرمود: اَمّا قُوْلُکَ انالله فَاِقْرار مِنْکِ بِالمُلک، وَ اَمّا قَوْلُکَ انا الیه راجعون فَاِقْرارٌ مِنْکَ بِالْهَلاکِ ؛الکافى، ج 3، ص 261.؛ «این که گفتى «انا لله» اقرار نمودى که مملوکى و اختیارى از خود ندارى، و این که گفتى «و انا الیه راجعون» اعتراف کردى که از میان خواهى رفت».

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.